Concentratie van veilingen De toekomst van het veilingwezen DINGEN VAN DE WEEK KUNSTMEST STROOIERS Fa. M.l.van ACKER Zn.A.D. RiEMENS. I Fa. G. L SLABBEKOORN Zn. 245 TUINBOUW HET PLAATSEN VAN BIJENVOLKEN OP FRUITPERCELEN VROEGE VOORJAARSANDIJVIE ONDER GLAS VRIJDAG 5 MAART 1965 IIET vraagstuk van de concentratie leeft bij velen en niet alleen bij de veilingleden. In andere 11 sektoren van het bedrijfsleven is men in verschillende bedrijfstakken reeds tot concentratie over gegaan of zijn er vergevorderde p'annen. Onderlinge regelingen heeft men bij de veilingen wel getrof fen, n.L concentratie van aanvoer van bepaalde produkten en regelingen ten aanzien van de kwaliteit LAGERE VEILINGKOSTEN EN GROTER AANBOD WAAR gaat het in wezen om bij de concentra- tie van veilingen? In hoofdzaak betreft dit een tweetal punten n.L: a. Het samenvoegen van een aantal kleine veilin gen tot één grote. Gevolg lagere veilingkosten en een meer efficiënte afzet van de produkten. De mogelijkheden voor het invoeren van kosten besparende werkmemoden op een grote veiling zijn aanmerkelijk groter dan op een veiling met een geringe omzet. b. Concentratie van aanbod. Vrij grote prijsver schillen doen zich regelmatig tussen de ver schillende veilingen voor. Deze houden deels verband met verschillen in de structuur van de veilingen (b-v. exportveiling of con- sumptieveilmgvaak zijn deze ook een gevo'g van een ongelijke spreiding van de vraag over de verschillende veilingen. Door middel van een concentratie van het aanbod wordt dit aanbod overzichte'ijker, terwijl bovendien de concur rentie in de veilingbanken wordt vergroot, om dat het aantal kopers per veiling toeneemt. SERVICE VAN DE VEILING GEVRAAGD DEN element, dat minstens zo belangrijk is als b de veilingkosten per eenheid produkt, is de service, die door het veilingapparaat aan de kopers van de produkten wordt ver eend. Verwacht kan worden, dat verschillende categorieën kopers in de naaste toekomst in toenemende mate een beroep zullen doen op de dienstverlenende taak van de veilingen. Met name zal dit betrekking hebben op de wijze en de vorm, waarin de produkten door de veiling worden afgeleverd. Om aan allerlei wen sen van de kopers ie kunnen vo uoen, zimen de veilingen dienen te beschikken over goed geoutil leerde sorteer- en verpakkingsruimten, waarin de verschillende bewerkingen op snePe en effectieve wijze kunnen plaatsvinden. Aangezien een derge lijke outillage grote investeringen vergt, zal het alleen voor de veilingen met een voldoend grote omzet moge1 ijk zijn, aan de kopers de gewenste service te bieden. EISEN GROOTWINKELBEDRIJF Een concentratie van het aanbod is te meer noodzakelijk, wanneer men let op de concentratie- en integratieverschijnselen, die zich in de handel en distributie van groenten en fruit beginnen af te tekenen. Het aanbod van groenten en fruit op verschillende veilingen beantwoordt voor wat de omvang en het sortiment betreft, onvoldoende aan de wensen van het grootwinkelbedrijf. Indien in de bestaande situatie geen verbetering zou worden gebracht is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat verschillende grote winkelbedrijven zich buiten de veilingklok om van de benodigde produkten zullen voorzien, b.v. in de vorm van het afsluiten van contracten met individuele telers of groepen van telers. Op de consumptieveilingen ligt het prijsniveau in het algemeen hoger dan op de groothandelsvei lingen. Dit houdt verband met de kosten van de grossiersfunctie, die bij rechtstreekse afzet aan de kleinhandel kunnen worden bespaard. Ondanks dit relatief gunstige prijspeil neemt de omzet op de consumptieveilingen in vele gevallen niet toe, om dat het rijk gevariëerde sortiment produkten, dat hier veelal in kleine partijtjes wordt aangeboden, niet aansluit op de ontwikkelingen in het handels apparaat Voor de grote kopers zijn deze veilingen nl. niet aantrekkelijk. In het raam van de plaat selijke groenten- en fruitvoorziening kunnen ver schalende van deze veilingen echter een nuttige functie vervullen. Zolang de produktie in de ge bieden, waar de consumptieveilingen gevestigd zijn, geheel gericht is op de regionale afzet, bestaat er geen reden om deze veilingen op te heffen. De noodzaak tot concentratie betreft dan ook met name de groothandelsveilingen en in veel mindere mate de consumptieveilingen. PLANNEN MOETEN VAN ONDERAF KOMEN Er is en er wordt ook in de provincie Zeeland heel wat geschreven, gepraat en gediscussieerd over een gezamenlijk afzetapparaat, bijv. op het eiland Tholen en in Zuid-Beveland niet Walcheren. Weerstanden als autonomie en traditie belemme ren veelal nog te veel de samenwerking. In ons gebied zijn enkele kleine veilingen die al vele tien tallen Jaren bestaan. De tijd gaat echter snel. Ook In Zeeland komen steeds meer exportprodukten. Deze eisen een andere afzet. Daarbij komt nog dat de kostprijs op de bedrijven omlaag moet. Maai' dit is ook het geval voor het verlengstuk van het bedrijf, de veiling. d. R. De contactcommissie van fruit, en bijentelers, bestaande uit vertegenwoordigers van de afdelin gen fruitteelt en bijenteelt van het Landbouwschap en deskundigen op het gebied van de bijenteelt respeetievehjk bestrijdingsmiddelen, heeft voor 1965 wederom de „Algemene voorwaarden inzake het plaatsen van bijenvolken op fruitpercelen" vastgesteld. De door de fruitteler verschuldigde vergoeding per bijenvolk is bepaald op: a35,voor zover het betreft kastvolk en 25, voor zover het betreft korfvolk per periode van maximaal drie weken bij plaatsing onder staand glas; b) 25,voor zover het betreft kastvolk en 20, voor zover het betreft korfvolk per periode van maximaal vier weken, en voor zover het betreft beide soorten volken 10,-— voor elke vozende periode van maximaal vier weken, bij plaatsing in de open lucht bij meloenen en aardbeien onder plat glas of augurken onder staand glas; c) 15,voor zover het betreft kastvolk en 12,50 voor zover het betreft korfvolk bij plaatsing in de open lucht bij overig fruit. Tenzij anders wordt overeengekomen, komen de kosten van vervoer-der bijenvolken ten laste van de fruitteer. De verplichtingen van de imker en de fruitteler, de eisen waaraan de bijenvolken moeten voldoen, de schadevergoeding bij het niet voldoen aan de voorschriften enz. zijn ongeveer gelijk aan die van vorige jaren. Nadere inlichtingen worden ver strekt door de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland, „Bijenhuis", Wageningen, of de afdeling Bunnik en omstreken van deze ver eniging, Achterdijk 26 te Bunnik. DENT u vorige week ook naar de Gouden R. A, I. geweest Wij zijn er niet geweest maar heb ben er wel veel over gelezen. Op het gebied van de auto-dichtheid behoort ons land nog tot de achter gebleven gebieden, een achterstand die overigen» wel in snel tempo wordt ingehaald, althans ge poogd wordt dat te doen. Is het een wonder dat verkeersdeskundigen de schrik op het lijf slaat wanneer ze zich bezig hou den met de consequenties van deze massa-auto risering van het Nederlandse volk. Waar moeten we straks rijden? Om van parkeren in de grote steden maar helemaal niet te spreken Gewr'1 o problemen dienen zich aan en er is een vooruit ziende blik en grote visie nodig om de juiste be leidslijnen te trekken. Waarom we schrijven over deze dingen In de tuin- bouwrubriek? Omdat velen van ons er mee te ma ken krijgen, niet alleen in de zomermaanden wan neer een onafzienbare stroom van toeristen bezit neemt van onze Zeeuwse weg, of in de winter maanden wanneer we naar een provinciale bijeen komst gaan en geen plekje voor onze wagen kun nen vinden wanneer we wat laat aankomen, maar vooral ook in verband met de grondaankopen die zullen plaats vinden ten behoeve van de niéuwe vierbaansweg die komt van Kruiningen tot Vlis- singen. We zJ.in liet er allemaal wel over eens dat het dringende noodzaak is dat deze vierbaans-auto snelweg door Zeeland er komt. Het zal de ontwik keling van ons gewest ten goede komen. Er zat echter veel grond nodig zijn om het te verwezen lijken en heel wat Zeeuwse tuinders /uilen met lede ogen deze weg-aanleg-plannen volgen omdat er een (te) grote hap In hun cultuurgrond zal wor- den gedaan. We mogen aannemen dat op goede wijze de ver goedingen vastgesteld zullen worden. Overigens willen we onze leden die met dit probleem to maken krijgen het advies geven om z'eh tijdig met him organisatie in verbinding te stellen voor dat belangrijke besluiten rond dit plint genomen wor den. We weten dat het niet anders kan maar er is soms wel eens reden tot klagen over deze en an dere zaken waarmee we als tuinders te maken krijgen. Dan denken we ook aan het vraagstuk van de leidingen voor de nutsvoorzieningen. Er is door Zuid-Beveland pas een brede sleuf getrokken voor een hoofdbuis van de waterleiding. De Imizen-leg- karavaan van de Gasunie nadert met rasse schre den ons gewest. De nlannen voor het hoogspan ningsnet van de P. Z. E. M. zijn in een vergevor derd stadium. Wanneer men als tuinder gedupeerd wordt door deze (noodzakeliike) aanleg ten behoeve van de nutsbedrijven, krijgt men meestal wel een redelijke vergoeding maar dat neemt de l-»st en het ongemak niet weg. We weten dat rond dit alles regelmatig overleg plaats vindt. Een beroen op allen die bij de aanleg zijn betrokken om zoveel mogelijk in over leg alles tot stand te brengen, en de schade aan land- en tuinbouw te beperken, is zeker op haai' plaats. In dit verband denken we in het bijzonder aap het gebied Oost Zuid-Beveland waar de tuinbouw en speciaal de fruitteelt een heel belangrijke plaats inneemt en waar de ruimte tussen de twee Schel den betrekkelijk gering is. Hier kunnen de nuts- leidingen tot een waar probleem uitgroeien. Jammer vinden we het dat heel het buizen- en kabelnet niet is geprojecteerd in een strook tus sen of langs de nieuw aan te leggen weg. Dan zou de schade kleiner zijn gebleven. We mogen verwachten dat onze belangen rond dit punt steeds naar voren worden gebracht. We weten wel dat dit gebeurt maar we mogen ook ver trouwen dat er rekening mee gehouden wordt op wat we kunnen noemen „hoog nivean". Wanneer de wil er is kan de schade die de Zeeuwse tuinbouw door dit alles lydt, beperkt blijven. Tot de volgende week. (Adw Uit De LELY-kunstmeststrooier heeft een reuze Btrooicapaciteit bij alle kunstmest soorten door haar lange gebogen strooi-armen. De werpschijf heeft een diameter van 80 cm ®n de kromming van de strooi-armen geven de korrels de snelheid van een raket. Vandaar die enorme besparing. Vraag nog vandaag inlichtingen over ae LELY-kunstmeststrooier of over het LELY- ■aeetsysteem. Waterlandkerkje Tel 01170-2163 Hoek Tel. 01154-298 Kloetjnge Tel 01100-6606 ANDIJVIE kan in een voorjaarsteelt niet vroeg worden geplant. Als er geen mogelijkheden tot verwarmen zijn, moet niet vóór half maart wor den uitgeplant. Andijvie moet in het voorjaar snel kunnen groeien. Te vroeg planten met risico van te lage temperaturen geeft stilstand in de groei en geringer produktie. Kan men iets verwarmen, dan kan reeds in de eerste week van maart worden uitgeplant. Zowel losse planten als planten in pers pot kunnen worden gebruikt. Losse planten moeten ongeveer drie weken oud zijn. De planten in perspot mogen tot 4V2 week oud zijn. Ze zijn dan bij het uitplanten groter, hetgeen vervroeging betekent. Andijvie moet betrekkelijk warm worden opgekweekt. Vooral bij zaaien en oppotten is de vrij hoge temperatuur van 15° C gewenst. Naarmate de planten wat ouder worden, kan de temperatuur geleidelijk enigszins dalen* teneinde de planten vast te wennen aan de omstandigheden, die ze nadien in de weinig of niet gestookte ruimte tegemoet gaan. Dit afharden moet zó ge beuren, dat de groei tóch doorgaat. Geen stilstand in de groei, welke oorzaak ook 1 Op bedrijven met plat glas kan men in het voorjaar enkele andijvieteelten achtereen bedrijven. Deze teelten zijn echter vrij arbeidsintensief.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 17