Z.LM.-excursie naar Gelderland DE BRUSSELSE KATER 241 E. E. G. KOMT 2% MILJOEN SLACHTRUNDEREN TEKORT Het Europees rundvleesbeleid een wassen neus De „rem" op de melk Daling rundvleesproduktie verwacht Beroepskeuringen trekpaardhengsten voorjaar 1965 VRIJDAG 5 MAART 1965 J\E door de Z. L. M. georganiseerde reis om veehouderijbedrijven ie gaan bezoeken in bet Gelderse land kan geslaagd genoemd worden. De deelname was groot, een grote autobus en een parti culiere auto waren afgeladen vol. De deelnemers kwamen uit alle delen van de provincie. Ook de Rijksveeteeltconsulent was van de partij. De Z. L.M. heeft met deze manier van voorlichting een goede beurt gemaakt. Deze excursie is voor 100 geslaagd en heeft het bewijs geleverd dat de vce- bouderijbelangen bij .de Z. L. M. in goede handen zijn. in verband hiermede meer pacht betalen en jaar lijks 3500,meer opbrengen. De stalvloeren waren van beton voor de koeien en kalf vaarzen; deze stonden gewoon vast aan de stalketting. Ligstro werd niet gebruikt, ook in de loopboxen niet van de pinken en kalveren. Deze loopstal bestond uit betonnen balken met tussenruimte, waardoor de uitwerpselen regelrecht konden vloeien naar de gierkelder als drijf mest. Er wordt machinaal gemolken in een visgraatdoor- loopmelkstal. Het is dinsdag een vermoeiende dag geworden, het was een geladen programma dat afgewerkt moest worden, overigens een leerzame dag met veel plezier. Ik ben al eens meer met een gezelschap onder weg geweest, maar nog maar zelden een waar de sfeer en stemming zo opgewekt en zakelijk vlot was. Deelnemers die mogelijk hardhorend zijn ge weest, hebben dan wel veel gemist. De dialecten die wij in onze provincie hebben, vloeiden door elkaar in de klankenruimte van de autobus. Het leek er op, of wij in het beursgebouw op dinsdag in Goes waren, of op de woensdagse markt in Oostburg In hotel „Mabesoone". Het leek er óók op, dat de veehouderijproblemen voor de Zeeuwse boeren met gemengde bedrijven, weer de volle belangstelling hadden herkregen. Door de betere financiële uitkomsten van 1964, vergeleken met de negatieve resultaten van vorige jaren, als gevolg van een billijker prijsbeleid, in zake melk en vlees, is bij de veehouders er weer drang en moed om deze bedrijfstak weer inten siever te gaan beoefenen. Ook mede gesteund door de verwachting, dat de E, E. G.-markt wel zal bevorderen een ineenstor ting van de prijzen tegen te gaan, ook op langere termijn. In het stemmengeroezemoes klonk wel dóór, het vermoeden dat de veestapel in Zeeland weer groter ml worden, behalve op enkele grote zuiver akker- boowbedryven. Dit niet omdat er goud mee te ver dienen is, maar wel omdat het bedrrjfsinkomen erdoor wat gunstiger kan komen te liggen, waar door er meer ruimte kan komen voor de welstand van het boerengezin. MODERN BEDRIJF I ATEN we nog eens beginnen bij het begin van de reis. In Vlissingeri begon de tocht met de autobus van de Provinciale boot, vervolgens werd ingestapt in Middelburg, Katse Veer, Goes, Perk- polder en Bergen op Zoom. Na het Markiezaat te hebben verlaten, ging het in een vlotte vaart over de Rijkswegen aan op Eist, midden in de Betuwe langs de Brabantse velden en beemden. Daar hebben wij het weidebedrijf bezocht van de heer Vink. Het bedrijf was 53 ha groot, de grondsoort rivierklei. De veebezetting bestond uit 40 melk koeien en 70 stuks jongvee. De arbeidsbezetting be stond uit de boer met 18-jarige zoon en een ar beider. De bedrijfsgebouwen waren aanvankelijk inge richt voor de uitoefening van een gemengd bedrijf, doch in 1963 omgebouwd voor het onderbrengen van de vergrote veestapel, wat een belangrijke investering was voor de eigenaar. De pachter moest De produktieraming over 1964 van de Europese commissie beloopt 3,58 miljoen ton rundvlees. Dit is ca. 0,25 miljoen ton minder dan in 1962 en 1963 werd geproduceerd. Het ingestelde onderzoek heeft tot de conclusie geleid dat niet verwacht kan wor den, gezien de ontwikkeling van de rundvleesstapel m ds zes landen, dat de rundvleesproduktie In 1965 in de E. E. G. groter zal zijn dan in 1964. De ge- rinn? uitbreiding ven de veestapel. die in sommige landen te constateren valt, zal pas in 1966 vruchten afwerpen. De Europese Cie. kwam tot de slotsom dat de rundvleesproduktie gestimuleerd moet worden door aantrekkelijke oriëntatieprijzen vast te stel len waarbij on pa «eer» witae rePentm* gehouden wordt met de verhouding rundvleesprijs melk prijs. De Cc. haalt de verhouding 1 7 weer van stal én zegt dat in 64/65 de melkprijs in de gemeen- Srh^r» nergens is dan gem. 34 pfennig per kg, 34 x 7 238 DM per kg levend gewicht Voor volwassen runderen van eerste kwali teit of 235 DM voor alle kwaliteiten. Zie hier dus de scihone theorie waarom de minimum prijs van de „vleesvork" op 235 DM werd voorgesteld, met een maximum van 255 DM. D't voorstel was al aan de veilige kant w-anneer we nagaan wat de berekende genvddeïde opbrengs ten in 1964 ziin geweest. Tn België was dit 256 DM, In West-Dnitsland 250 DM, in FraHerlik 239 DM, in Italië 271 DM. »n Nederland 246 DM en in Luxemburg 235 DM. De raad van rHnisfers heeft er echter nog wat af cedaan door de nieuwe nHisvork op 280240 DM te stellen. Het gemiddelde is dus slechts 15 DM hoger dan vorig jaar. In viif van de zes landen lag de gemiddelde marktprijs hoger zodat er wei- ni"- «f >v»"irtrpr»ds 'n he* Europese beleid is achtergebleven, voor zover dit er al in zat. Het ziet er naar uit dat de E. E. G. een vaste klant Wedt on de „wereldmarkt" voor tenminste 2'/z WAIBOERHOEVE VERVOLGENS zijn we gereden naar de „Wai- boerhoeve", gelegen in de gemeente Millin- gen aan de Waal, in de omgeving van Nijmegen. Dit is een voorbeeldbedrijf, groot 180 ha rivier- kleigrond, alles weiland. Verschillende bedrijfstypen worden hier uitge probeerd. Eénmansbedrij ventweemansbedrijvenopen loopstallen; normale opstalling en verzorging; en kel melkerijenkel mestveehouderijgecombineer de melkveehouderij met opfok van jongvee, enz. Stallingen met gebruik van stro en zaagsel; en anderen met het drijfmestsysteem, enz. Deze grote onderneming wordt met een minimaal aantal ar beidskrachten gedreven. De technische bijzonderheden van de bezochte bedrijven zullen door het Zeeuwse Rijksveeteelt- consulentschap worden weergegeven. TEVREDEN MA vfele indrukken te hebben opgedaan, hebben wij de terugreis weer aanvaard. Deze is nog onderbroken te Udenhout voor het gebruiken vam een warme maaltijd; 's middags hadden wij de lunch gebruikt te Berg en Dal, beide tafels waren prima verzorgd. Het spreekt haast vanzelf, dat tijdens het gebruik van het diner de Commissie voorzitter de heer Vos, nog een hartig woord heeft gesproken en dat natuurlijk op de manier zoals wij dat van hem gewoon zijn. Langs deze weg aan de Z. L. M. hartelijk dahlt voor het initiatief van deze excursie en voor deze dag van ontspanning en inspanning. Unaniem was men van oordeel dat volgend jaar twee grote autobussen nodig zullen zijn voor een dergelijke oriënteringsuitstap. EEN DER DEELNEMERS. meikerstijd, die bewuste woensdag - ANDER morgen, zijn de ministers het eens gewor den over de ruimte die men in de E. E. G. zou toepassen waarbinnen de richt- en oriëntatieprij zen voor melk- en rundvlees zouden mogen wor den vastgesteld door ieder der landen. Toen men zich hier ging realiseren wat dit betekende heeft men er wel pijn in het hoofd van overgehouden. Geen van de zes landen immers zou een oriëntatie prijs vaststellen voor rundvlees die hoger zou lig gen dan 240 DM per 100 kg levend gewicht. Onder de hand was de prijsvork vastgesteld op een maxi mum van 245 DM en een minimum van 230 DM. Dit is wel een beetje gek; waarom dan niet nuch ter het maximum op 240 DM gesteld? Het wonderlijke is nu dat het voorstel van de Europese Cie., een vork van 235 tot 255 DM, door de heren ministers te duur gevonden schijnt te zijn. De oude vork voor 1964/'65 was 205235 DM. Een stimulering van de rundvleesproduktie houdt dit beleid van Brussel niet in. IVE raad van ministers van de E. E. G. is voor de melk eveneens karig geweest. Het doel lijkt te zijn de melkstroom te gaan beheersen door het richtprijsniveau achter te doen blijven bij de kosten en loonstijgingen. De Europese Cie. stel de voor de vork van 34 tot 40 DM. Deze oude vork was 31,842 DM. De ministers stelden een nieuwe vork vast van 33 tot 40,2 DM. (1 DM 90,5 cent). Voor ons als zuivel exportland is bepalend wat anderen doen. Zo te zien behoeven die anderen, voor ons belangrijke landen, niet veel te doen. Het minimum van de nieuwe prijzenvork is im mers maar ruim 1 cent verhoogd. Waar blijven we met onze belangrijke stijging van de produk- tiekosten? Voorlopige berekeningen gaven aan dat deze kostenstijging zodanig is dat hier een op brengststijging van bijna 11 tegenover moet staan wil het inkomen van de boer dit jaar niet lager zijn dan het vorig jaar geweest is. De melk veehouder zit dus wel in de houdgreep. pEZIEN de opbrengstverhoudingen die nu ver- 4J wacht mogen worden wat de granen en het rundvlees betreft gaat de schaal wel steeds meer en steeds verder overhellen naar de mechanische graanteelt. De onaangename veeverzorgingsuren, die als overuren in het weekend van jaar tot jaar duurder betaald moeten worden, verjagen de rund- veemesterij geheel van de akkerbouwbedrijven. Het valt te voorzien en bedrijfseconomisch is dit volkomen terecht, dat zoveel maar enigszins mo gelijk is de koeien geheel van de akkerbouwbe drijven zullen verdwijnen. Na Brussel heeft onze minister het de zelfde dag nog in de Kamer ge zegd. De prijsverhogingen voor zuivel- en rund vlees zijn beperkt waardoor de kostenstijgingen tn de toekomst niet opgevangen zullen kunnen wor den binnen de bestaande bedrijfsstructuur. Wanneer men zijn tijd dus beter kan besteden is het beste er maar mee op te houden. Men zal het dan over een paar jaar wel gaan merken, wan neer een kwart tot een derde van de Europese be hoefte aan rundvlees ergens anders te wereld ge kocht moet worden. Wanneer daardoor de land bouwpolitieke situatie dan wat bijdraait omdat men gaat inzien dat „doe het zelf" goedkoper is, is het weer vroeg genoeg terug te schakelen. Je zal dan ook nog zien dat wanneer het zo loopt de pooters de boeren weer de schuld geven dat zij intussen naar hun mening het vlees te duur moeten betalen. Op het ogenblik schijnt de stemming gunstiger te zijn om met steun van het Europees fonds tarwe naar China te verkopen, waar men anders geen raad mee wist, dan tegen kostprijs rundvlees te produ ceren waaraan men een tekort heeft van ca. 20 in 1965. Het E. E. G. rundvleesbeleid is bepaald maar een wassen neus. D. mil f oen koeien. D. REGLEMENTAIR is het mogelijk voor de eigenaren van afgekeurde hengsten of niet in K. inge schreven hengsten, herkeuring aan te vragen, binnen een vastgestelde termijn. De kosten van aanvraag zijn 200,per hengst. Ieder jaar komen er herkeuringen aan de orde. Dit jaar waren er zes opgaven over geheel Nederland. Drie meldingen voor oudere hengsten om in K. (Keurstamboek) ingeschreven te worden en drie die waren afgekeurd voor dekking, om alsnog examen te kunnen doen voor de verplichte keuring. Het resultaat van de herkeuring was voor de eigenaren niet onbevredigend. Van de zes candidaten slaagden er niet minder dan vijf. Voor de verplichte keuring waren dat: „Argelo van Oosthoeve", eig. A. J. van der MeulenBecu te IJzendijke. „Barnum van de Johannahoeve", eig. J. Maljaars Jzn te Oostkapelle. En de vierjarige „Paul van Vrijhoeve", eig. C. N. den Hamer en Zn te Schoondijke en Oostburg en A. J. Catseman te Bier vliet. Voor het Keurstamboek had succes „Kwiek van Berg en Dal", eig. J. J. M. Vermunt te Ens, en „Negus 1 van de Achterdijk", eig. W. M. Bens en Zonen te Mill. „Henk" van A. J. Termote te IJzendijke en Gebr. Hendrix te Heel kreeg het brandmerkhoefijzer in de hals nog niet. AOMMENTAAR: Het spreekt haast vanzelf dat de zeer goeden nooit op een herkeuring verschijnen. die krijgen de goedkeuringskaart al bij de eerste ronde. De zeer slechten ook niet, want die zijn het risicobedrag van 200,niet waard. Het zijn de paarden uit de middengroep, welke cirkelen rond de goedkeurings-evenaar. D.w.z. dat zijn paarden die vandaag tegenvallen en daarom afgekeurd worden, en morgen wat fleuriger zich tonen en al een beetje meer kans hebben om goedgekeurd te worden en overmorgen nog verbeterd zijn en dus verantwoord goedgekeurd kunnen worden. Wij kennen hengsten die het bij herkeuring net konden halen en later hoog in de premies klommen en oud zijn geworden met een goede staat van dienst. Wij hebben ook andere gekend, die het volgend jaar weer regelrecht werden afgekeurd en naar de slager gingen. Voorzichtigheid is dus geboden om over deze hengsten een voorspelling te doen. De juryleden waren niet dezelfde heren als die van de eerste keuring. PAERDENVRIEND.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 13