DE BAL VAN EMMELOORD Officiéél orgaan van de Muatschappij tot bevordering van land en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland Mr. J. F. G. SCHLINGEMANN Fwnkwtiig bij abomiemen-*; TOiifeaiw VRIJDAG 26 FEBRUARI 190* 33e Jaitrgan# No. 2T00 DL MELKPRIJS HET melkprijsjaar loopt van 1 april tot en met 31 maart volgens het aanvaarde E. E. G. zuivelreglement. Volgens een bepaling in dit regle ment zou de Europese Commissie voor 1 april van dit jaar gelijke richtprijzen voor de melk aan de Raad van Ministers moeten voorleggen, die dan op een door deze Raad nader vast te stellen datum in werking zouden treden. De Europese Commissie heeft echter in afwijking hiervan om allerlei tac tische redenen opnieuw een zogenaamde prijsvork voorgesteld. Dat wil zeggen een maximum, waar boven geen der zes regeringen hun nationale richt prijs voor de melk mogen vaststellen en een mini mum, waar beneden zij dit niet mogen doen. Als maximum wordt voorgesteld 40 Duitse pfennig of 36,2 cent en als minimum 34 pfennig of 30,7 cent. Wanneer dit voorstel door de Raad van Ministers zou worden aanvaard, dan betekent het dat de Italiaanse richtprijs van 42 pfennig met 2 pfennig omlaag moet en de Franse van 32 met 2 pfennig omhoog. De Nederlandse richtprijs was verleden jaar 31 cent of 34,25 pfennig en zit dus nog juist boven het minimum. yOKIGE week schreef de sekretaris der Z. L. M.. ir< Prins, zyn commentaar op de prijzen voor de akkerbouwprbdukf enzoals die door minister Biesheuvel voor de oogst 1965 zijn vastgesteld. Terecht wees hij erop, dat het beleid ten aanzien van koolzaad en vlas een zekere teleurstelling op roept. Voor de tarwe, de voedergranen en de sui kerbieten kwamen de verwachte resultaten uit de bus. Verwacht, omdat hier de Brusselse beslissin gen een overwegende invloed op hebben uitge oefend. De prijsvaststelling van onze belangrijkste landbouw prod ukten verplaatst zich hoe langer lioe meer naar de E. E. G. instanties. oor de granen ligt de bevoegdheid na 1967 geheel in handen van de Raad van Ministers en tot 1987 is dit praktisch het geval. Gemeenschappelijke prijzen zijn op 15 december van het vorige jaar uit de bus gekomen en het spreekt vanzelf, dat de zes regeringen bij de prijsvaststelling voor de oogsten 1965 en 1986 Juin oog op deze gemeenschappelijke prijs gericht houden. Maar ook voor de produkten, waarvoor een besluit tot gelijke prijzen voor het gehele E. E.G. gebied nog niet gevallen is, wordt niet name door minister Biesheuvel reeds rekening ge houden met wat er straks zal worden vastgesteld. Op het ogenblik is in eigen land en tevens in E. E. G.-verband de bepaling van de melkprijs en van de rundvleesprijs, in sterke mate in discussie. MERKWAARDIG IN dit verband doet bet een weinig merkwaardig aan te horen, dat minister Biesheuvel er op de algemene vergadering van de C. B. T. B. in Emmeloord bij de standsorganisaties heeft aange drongen ervoor te zorgen, dat zij in Brussel via de COPA meer gewicht bij de E. E. G. landbouwdien- sten van dr. Mansholt in de schaal dienen te wer pen, opdat zij meer invloed gaan krijgen bij het opstellen van de voorstellen. Want er is een be hoorlijk contact tussen het Presidium (bestuur) van de COPA en dr. Mansholt. Natuurlijk moet de werkwijze van de COPA en het apparaat, waar over het beschikt in de komende jaren verbeterd en verstrekt werden. Alle lid-organisaties uit de zes landen zullen nog veel meer dan thans het geval is, moeten gaan inzien, dat het zwaartepunt van het landbouwbeleid bij de E. E. G.-organen komt te liggen. Maar ook deze COPA bevindt zich, zoals de gehele E.E.G., in een stadium van opbouw, Echter; en dit weet onze minister heel goed, de beslissingen vallen niet in de Europese Commissie, (Zie verder pag. 203) ADDERTJE ONDER HET GRAS PR zit echter in het voorstel van de Europese Commissie nog een lelijk addertje onder het gras. De vier andere E. E. G.-landen, wier richtprijs 1964/65 lag binnen de voorgestelde vork van 36,2— 30,7 cent, zouden hun richtprijzen voor het melk prijsjaar 1965/66 niet mogen verhogen. Voor deze landen, waaronder Nederland, zou een aanvaarding van dit voorstel een bevriezing betekend hebben van de bestaande situatie, terwijl toch overal de kosten gestegen zijn. Op grond van deze gestegen kosten vraagt de hoofdafdeling veehouderij van het Land bouwschap een richtprijs van 34 cent met dc daarbij behorende maatregelen, opdat de melk veehouder deze prijs ook werkelijk haalt. Ook In België vragen de drie aldaar bestaande landbouw organisaties een hogere prijs. In het verband van de C. O. P. A., het samen werkingsorgaan van de landbouworganisaties in de zes E. E. G.-landen, wordt voor 1967 op grond van berekeningen uit Franse en Belgische brcn en op grond van het feit, dat de rundvleesproduktie in de E. E. G. een stimulans behoeft een richtprijs van 42 pfennig gevraagd. Hierover is een bespre king met dr. Mansholt en zijn hoge ambtenaren aan de gang. Evenals bij de vaststelling van de prijzen voor de akkerbouwprodukten, heeft het er alle schijn van, dat Minister Biesheuvel bij de vast stelling van de Nederlandse richtprijs voor de melk, zich aan zal passen op hetgeen in Brus sel overeengekomen wordt. TOCH BEVRIEZING? AP VALLEND is bijvoorbeeld, dat het voorstel van de Europese Commissie voor de prijsvork voor het rundvlees, dat aanvankelijk een maximum van 260 en een minimum van 240 D. Mark per 100 kg levend gewicht zou bevatten, op aandringen van Nederland verlaagd zou zijn tot 255 en 235 D. Mark. Aldus lazen wij in het Duitse blad „Europa Nachrichten", dat meestal zeer goed geïn formeerd is. Nu weet iedere deskundige, dat er een nauw verband bestaat tussen de melkproduktie en de rundvleesproduktie en dus tussen de prTjzen, die voor deze produkten worden vastgesteld. Het zou dus Nederland zijn, dat naast Frankrijk, op matiging van deze prijzen aandringt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 1