Onder wij snotities Uit de school geklapt Ó6 T oekomstplannen Verversing van het luchtfilter J VI VRIJDAG 26 FEBRUARI 1965 £19 IIOE ziet een leerling van een Lagere Laml- en Tuinbouwschool zijn eigen toekomst? Hieronder volgen fragmenten uit opstellen, gemaakt door leerlingen van de 2e klas van de Land- en Tuinbouwschool te Middelburg. No. 1. Enige zoon op een vrij groot bedrijf. Ik zou graag het bedrijf van mijn vader overnemen. Het bedrijf is 48 ha groot, waar van 8 ha weiland en 40 ha bouwland. Het land wordt nu nog bewerkt met paarden en door de loonwerker. Het werk, dat de loon werker nu doet, ga ik zoveel mogelijk zelf doen. Hiervoor zou ik een trekker aanschaf fen van ongeveer 50 pk voor de zware werkzaamheden en een trekker van 25 pk voor het lichte werk. Ik zou geen vee meer houden, want daar moet je altijd achter aan. Wel een paar paarden voor het zaaien en dergelijke werkzaamheden. No. 2. Zoekt het in een andere richting en houdt 'n uitwijkmogelijkheid. Vader is geen agra riër. Ik zou later graag een boerderij hebben van 20 ha, met 15 stamboekkoeien en wat jongvee. Ook een trekker en 1 of 2 paar den. Ik zou dan machinaal melken en een drijfmestsysteem toepassen. Ook zou ik een paar fokzeugen houden en een eigen beer. Ik ga veel bieten verbouwen, die ik rooi met mijn eigen machine. Als ik geen boerderij zou kunnen kopen of pachten, wil ik mijn vader opvolgen in het pension. Ik zou, wanneer de financiën het Een dezer dagen werd mij per telefoon de vraag voorge legd betreffende de te gebrui ken olie in een oliebad-lucht- filter. Mede door het feit dat dit niet de eerste keer is dat iets dergelijks gevraagd wordt, lijkt het mij goed dit pro bleempje in het algemeen te behandelen. Als men over deze kwestie het instructieboekje van eer trekker naslaat, dan zal men als regel het volgende kunnen lezen: „men gebruike voor het luchtfilter, olie van dezelf de dikte als voor de mo tor is voorgeschreven" veelal wordt hieruit de conclusie getrokken dat men in het filter dezelfde olie moet gebruiken als die voor de motor en men vult het filter met een dure ge doopte olie dit nu wordt een kostbare geschiedenis vooral als men onder stoffige om standigheden werkt en het oliebad vaak moet verver sen. De zaak onnodig duur te maken is allerminst de bedoeling van dit voor schrift. En eerlijk gezegd, het staat er ook niet! Er staat dat men van dezelfde dik te moet gebruiken, dus van hetzelfde S.A.E. getal en er staat niet dat deze de zelfde kwaliteit moet zijn. Een goedkopere kwaliteit mag dus ook! Dat men dezelfde dikte ge bruikt is noodzakelijk als het voorgeschreven staat; dit vooral om van een goede toelaten, nog bungalows bijbouwen. In het vakantieseizoen zou ik een paar werksters aanstellen, die mijn vrouw moeten helpen. Ik zou een bungalow voor me zelf bouwen en op het strand tien strandhuisjes plaat sen. Die huisjes zou ik verhuren aan de gasten, die bij ons een bungalow hebben. No. 3. Komt van een bedrijf met groente-, bloe men- en fruitteelt. Ik wil graag een tuinderij hebben van on geveer 5 ha, waarvan IV2 ha met kassen. Ik heb dan nog 3% ha open grond. Dan zou ik ook nog een bloemisterij willen bezitten, waar verschillende soorten bloemen, zoals tulpen, gladiolen, narcissen en chrysanten geteeld worden. En dan ook nog een beetje fruit. In de kas sen ga ik groenten verbouwen. Als ik van school kom, wil ik de Groenteteeltvakschool volgen en daarna nog een cursus Bloemen teelt. Ik ga alles machinaal doen en daar voor moet ik machines kopen en een auto om alles naar de veiling te brengen. No. 4. Landbouwbedrijf 15 ha. Mijn toekomstplannen zijn: een gemengd bedrijf en het kweken van biggen. Ik wil graag 25 ha land hebben, de helft bouw land. Ik ga dan 12 melkkoeien houden en jongvee. Bovendien 10 meststieren, die ik tegen de winter zal kopen. Ik zou ook 10 zeugen houden. Als het rendabel is, ga ik mechaniseren, of samen doen met iemand, die in de buurt woont. No. 5. Landbouwbedrijf 11 ha. Wanneer ik van deze school kom en het diploma behaald heb, wil ik gaan werken ergens bij ons in de buurt op een geme chaniseerd bedrijf. Dan wil ik ook het di ploma van de Middelbare Landbouwschool halen. Daarna ga ik nog wat cursussen volgen. Wanneer ik niet onder dienst moet, in verband met broederdienst, zou ik die tijd door willen brengen in Canada of Aus tralië, op een heel groot bedrijf. Ik zou er ■veel kunnen leren in de landbouw, maar ook zien hoe de mensen daar leven. Als ik daar niet zou blijven, ga ik ergens op een grote boerderij werken in de Noordoost polder, of een andere IJsselmeerpolder. Wanneer ik daar dan werk, kan ik meteen naar een boerderij uitkijken, want volgens mij zijn er omstreeks 1980 toch niet veel mensen d*e dan nog 00 een boerderij zouden willen beginnen. Wanneer ik d^n een boerderij zou kunnen pachten, zou ik van mijn gespaarde geld en zonodig nog met geleend geld een inspan kunnen kopen. Ik wil het dan helemaal mechaniseren of met een buurman samen of met meer buren, als die er nog zijn. Die mechanisatie is nodig, omdat er dan praktisch geen ar beidskrachten meer beschikbaar zijn. No. Lucht met stoi gaat het filter binnen. Lucht met stof en oliedruppels stijgen op in de filtermassa Vuile, met stof bezwangerde olie druipt in de oliebak. Schematische voorstelling van een oliebad. werking van het luchtfilter verzekerd te zijn. Is de olie n.l. te dik dan kan dit een remmende in vloed hebben op de luchtstroom met het gevolg dat de motor minder verbrandingslucht krijgt, ook kan het zijn dat bij het gebruik van een dikke olie de luchtstroom niet voldoende gezuiverd wordt. Is de olie te dun dan is het gevolg als regel dat er teveel olie meegevoerd wordt door de lucht en loopt men de kans dat deze ongedoopte olie in de verbrandingskamer van de motor komt, daar verbrandt en zich gaat afzetten op zuigers, zuigerveren e.d. om het één en ander te verduidelijken bestudere men op bijgaande tekening nogeens de werking van het luchtfilter. Werkt men met de trekker onder winterse omstandigheden dan doet men er goed aan olie te ge bruiken van winterkwaliteit. deze is te herkennen aan de W achter het SAE-getal, men heeft dan de zekerheid dat de olie ook bij lage temperatuur nog voldoende vloeibaar is. Een goed werkend filter is een waarborg voor Uw motor, behandel hem goed en zorgvuldig! 6. Tuinder in de dop. Ik zou een tuin willen hebben, waarop on geveer 1500 m2 kassen staan. Liefst met een kapbreedte van 3,20 m en een pootbreedte van 6,40 m. Ik zou de liassen zwaar ver warmen, want het is mogelijk, dat ik er later ook bloemen in ga telen. Van één- ruiters bouw ik een dubbele bak en dan koop ik er nog een gemet grond van buur man bij. Dan heb ik ongeveer IV2 gemet volle grond. Ik koop een 8 pk tuinbouw- trekker met ploeg, freesbak en een aan hangwagen van 1.5 ton. Ook laat ik een loods bouwen van 10 x 6 m en een modern kippehok voor 300 legkippen. FR wordt tegenwoordig nog wel eens laatdun kend gesproken over de toe komst van de landbouw in het algemeen. Gezien de bo venstaande jeugdige zienswij ze wat betreft hun toekomst plannen kunnen wij ons er over verheugen dat op onze land- en tuinbouwscholen jongeren zitten die in de landbouw en tuinbouw nog toekomst zien. Alhoewel het in de praktijk brengen van deze toekomst ideeën hier en daar nog wel eens tegen zal vallen, zien deze leerlingen voor de goede ondernemer nog wel degelijk ruime mo gelijkheden. Dat het op pa pier zetten van hun ideeën ook door andere leerlingen van onze middelbare- en lagere landbouwscholen gevolgd mo gen worden is de wens van deRedaktie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 19