de ^Urouw Speel zelf nooit voor dokter Handboek voor het huishouden Jan Smidfonds 1964 147 VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN - GRIEP Geneesmiddelenreclame VRIJDAG 12 FKBEIARI 1965 EEN paar professoren hebben kortgeleden de aandacht gevestigd op het toenemend ongecontroleerd gebruik van geneesmiddelen. Prof. Huizinga te Groningen is de mening toegedaan, dat de recla mecampagnes van fabrikanten dit gebruik (misbruik) sterk stimuleren. Ook Prof. Dr. Muntendam te Leiden heeft kritiek geleverd op de geneesmiddelenindustrie. De moderne mens meent niet te kunnen leven zonder geneesmiddelen. Hij is verzonken in een waan en de arts kan hem slechts helpen door hem de geneesmiddelen te onthouden, waar hij om vraagt. Laatstgenoemde hooggeleerde heer gispte die industrieën, welke hun debiet richten op de mense lijke zwakheid. Ernstige bezwaren had hij tegen de grote massa's geeesmiddelen waarmee de in dustrie de markt overstroomt. De meeste worden na enkele jaren weer uit de circulatie genomen en daarmee wordt volgens Prof. Muntendam hun overbodigheid bewezen. Nu bestaat er wel een commissie „Openbare Aanprijzing Geneesmiddelen en Geneeswijzen", die er nauwlettend op toe ziet, dat alleen voor „onschuldige" middeltjes reclame wordt gemaakt en dat nog binnen bepaalde normen. Die ladtste beperkingen zijn opgelegd omdat er geen „onschuldige" genees middelen bestaan. Bijna alle farmaceutica vertonen onder bepaalde omstandigheden en bij bepaalde personen schadelijke nevenwerkingen. Dit geldt zelfs voor het oude vertrouwde asperientje. Deze tabletjes kunnen op den duur en bij sommige mensen inwendige bloedingen veroorzaken en er is dus reden om het gebruik van deze tabletten niet te stimuleren. In het blad „Ariadne" wordt o.a. kritiek geuit op een Bayer-advertentie voor Aspirin, waarop een stralend gezin is afgebeeld met de woorden „Leve het Leven". Het is gewoon niet waar dat dit gezinnetje zijn stralende levensblijheid aan Aspirin te danken heeft. De kreet „Leve het Leven" slaat nergens op en is een gevaarlijke sfeerverdraaiing. Het is begrij- lijk, dat vele artsen bezwaar maken tegen die advertentie, ook al heeft bovengenoemde commissie haar blijkbaar doorgelaten. Zij suggereert namelijk dat met een tabletje alles te verhelpen is. Er kan iets veel ernstigers aan de hand zijn dan dat onschuldige pijntje. Pijn is niet voor niets een waar schuwingssignaal van het lichaam. LIET is ook als een gevaar te zien, dat ongecontroleerde huis-aan-huis-verspreiding van genees- middelenreclame ongestoord kan plaats vinden. Men dringt er dan ook op aan, dat er een wet telijke bepaling komt die alle reclame voor geneesmiddelen strafbaar stelt, indien deze zonder goed keuring van de Keuringsraad geschiedt. In verband, hiermee lazen wij, dat op 1 april 1965 in België een Koninlijk besluit inzake genees middelenreclame in werking zal treden. Dit Kon. besluit moet worden gezien in het kader van de harmonisering van dit soort wettelijke maatregelen binnen de landen van de Euromarkt. Het is o.a. verboden reclame te maken voor geneesmiddelen tegen t.b., kinderverlamming, kanker of suiker ziekte. Voorts mogen geen genezingsattesten worden gepubliceerd, mag niet de goede afloop gewaar borgd worden, is het verboden bedriegelijke resultaten mede te delen, prijsvragen uit te schrijven etc. Iedere toelichting bij een geneesmiddel dient eerlijk, echt en controleerbaar te zijn. Uit bovenstaande blijkt, dat wij als huisvrouwen de plicht hebben uiterst voorzichtig te zijn met het zelf innemen of aan onze huisgenoten toedienen van schijnbaar onschuldige tabletjes. De meeste van deze middeltjes genezen niet, doch verdoven alleen de pijn en men is er aan verslaafd voor men het zelf weet. Het is bekend, dat het lichaam went aap de verdovende werking en men dus op den duur een grotere dosis nodig heeft. Daarom „Raadpleeg in geval U of een der uwen klachten heeft, bijtijds uw huisarts." HE „Stichting Landbouwgids", Maliesingel 22, Utrecht, heeft een '"fleurige uitgave ver zorgd, genaamd „Patroon". Het is een bundeling van artikelen over woning, huishoudelijke appa ratuur, voeding, tuin en vele andere onderwerpen, die speciaal voor de huisvrouw in een aantal jaar gangen van de Landbouwgids verschenen. De kos ten van deze wetenswaardigheden bedragen 3, Uiteraard zijn het deskundigen op velerlei ter rein die hun medewerking verleenden, zoals mede werkers (sters) van het I. L. O. te Wageningen, het landelijk voorlichtingscentrum voor ouders en op voeders, de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, het Gezinsbegrotingsinstituut en verscheidene anderen. Waarom deze uitgave? In de Landbouwgids worden ieder jaar artike len over de huishouding geplaatst. Deze vormen echter slechts een klein gedeelte van dit overigens voortreffelijke boekwerk en dit gedeelte dreigt „zoek" te raken in de grote hoeveelheid gegevens voor het bedrijf van de man. „Patroon" zal niet zoekraken nu het naast de Landbouwgids kan staan. De inhoud is geheel her zien en zo nodig bijgewerkt. De artikelen: „Wonen in onze tijd"; „Woning inrichting"; „Kiezen van meubelen"; „Verlichting, stiefkind van het interieur"; „Vloeren en vloer bedekkingen"; „Kasten"; „Woning-verwarming"; „Bouwen en verbouwen"; „Een nieuwe keuken in een oude woning"; „Douche en W.C. en hun tech nische voorzieningen"; „Electrische installatie, in stallatie-materialen" vormen samen het hoofdstuk „Wonen" en daarmee wel een van de belangrijk ste onderdelen. Het deel „Weten" geeft naast tech nische gegevens over textiel-etikettering, vlekken- verwijdering e.d. ook aandacht aan „handelings bevoegdheid van de gehuwde vrouw", „gezins- financiën", „beroepskeuze van het plattelands meisje". In „Werken" komen de huishoudelijke apparaten aan de orde en worden op hun doelmatigheid ge toetst. „Wegen" geeft belangrijke gegevens op voedingsgebied en in „Wagen" wordt de vrouw tuinierster en is de tuin met bloembollen, snij bloemen, gazons, bomen, heesters en groenten het onderwerp van deskundige bespreking. Er wordt van een rechtgeaarde boerin verwacht AFKOELINGSPERIODE De Engelse consument beter beschermd tegen het kopen op afbetaling T/ANAF 5 januari 1965 kan in Engeland ieder- V een die aan de deur een huurcontract tekent een afkoelingsperiode van minstens drie dagen krijgen, waarin hij de huurkoop ongedaan kan maken. De aan de deur gemaakte afspraak moet schriftelijk en per post worden bevestigd door de koper. In geen enkel huurkoopcontract mogen voortaan kleine lettertjes voorkomen, waarin be langrijke contractvoorwaarden staan. Er moet bij ieder contract een papier getioegd worden waarin in voor ieder begrijpelijke taal geschreven staat wat het contract precies inhoudt. Dit papier zal in RODE letters moeten worden gedrukt. Deze betere bescherming van de koper op afbe taling is te danken aan de in werking getreden aanvulling op de afbetalingswetgeving. Wij kunnen alleen maar hopen, dat een derge lijke maatregel ook binnen zeer afzienbare tijd in Nederland van kracht wordt. Vele goedwillende huisvrouwen, die echter niet tot de meest weer baren behoren, worden vaak het slachtoffer van de praktijken, die brutale huis-aan-huis bezoeken de agenten of agentessen er op na houden. Als de verkoper de risico loopt, dat binnen drie dagen de huurkoop ongedaan kan worden ge maakt, zal hij wel wat voorzichtiger te werk gaan, wat vooral de bevolking van het platteland ten goede zal komen. Hier worden de meeste slacht offers gemaakt. Wij menen, dat hier een taak ligt voor vrouwen organisaties, standsorganisaties en vakverenigin gen om er bij de regering op aan te dringen, dat in navolging van Engeland ook in ons land het publiek beter beschermd wordt tegen uitwassen van het afbetalingssysteem. (Gedeeltelijk ontleend uit het C. C. O.-informatiebulletin.) dat zij belangstelling heeft voor de „Landbouw gids", maar de goede boer zal ook belangstelling hebben voor „Patroon". Wanneer hem de zeer lezenswaardige artikelen onder ogen komen, zal hij meer verstand krijgen van het „bedrijf" van zijn vrouw. Waar in de huishouding ook grote investerin gen gedaan worden bij verbouwingen, aanschaf van apparatuur, opleiding van de kinderen enz., waar er op de vrouw steeds vaker een beroep wordt gedaan om in het bedrijf bij te springen, daar is een gezamenlijke overdenking ook van huishoudelijke bestedingen en organisatie alleen maar toe te juichen. Het valt ons vaak zo moeilijk een geschikt, niet al te duur cadeautje voor familieleden of vrien dinnen te vinden. Als wij het zoeken moe zijn, komen we toch weer aandraven met een doos bonbons, mooie zakdoeken of lekkere zeep. Als wij nu eens niet zochten en resoluut „Patroon" bij de „Stichting Landbouwgids" be stelden, zouden wij ons een massa tijd besparen en ons cadeautje zal met vreugde worden ont vangen. Het is dan echt iets anders dan anders. Het adres van de Landbouwgids, waar u het boekje kunt bestellen, is te vinden in het begin van dit artikeltje. T\E Stichting Jan Smidfonds, opgericht in 1935, heeft in 1964 wederom de haar ten dienste staande middelen in dienst gesteld van de vor ming der plattelandsjongeren. De Stichting doet dit door aan de rente van haar kapitaal een nuttige bestemming te geven in de vorm van subsidies aan lichamen die de vorming van plattelandsjongeren tot doel hebben. Zo gaf de Stichting een bijdrage voor de vierweekse Volkshogeschoolcur sus „Plattelandsjongeren zoeken nieuwe wegen": het cursusgeld kon door deze subsidie verlaagd worden. Verder subsidieerde het Jan Smidfonds de „Stichting Uitwisseling en Studiereizen voor het platteland" te Bergen: deze instelling verleent bemiddeling bij het plaatsen van een groot aantal platte landsjongeren op landbouwbedrijven in het buitenland. Aan de Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland werd een bijdrage verleend om daarmee in 1965 een aantal gratis abonnementen op het Kader blad „Kern en Keur" beschikbaar te kunnen stellen. Tenslotte werden subsidies verleend voor een drietal vormingscursussen voor plattelandsjongeren, in 1964 georganiseerd door gewestelijke jongeren organisaties. Ook voor het jaar 1965 werd een dergelijke bijdrage toegezegd. In de bestuursvergadering welke onlangs plaatsvond, werd de heer mr. E. Kuylman te Den Haag, die per 1 januari 1965 periodiek als bestuurslid aftrad, als zodanig opnieuw benoemd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 27