WIJ ONTVINGEN DE CENTRALE HENGSTENPARADE 1965 DEN BOSCH 143 KUNSTMEST^^-— STROOIERS x-0* Fa. M. L van ACKER Zn. A. D. RIEMENS. Fa. G. 1. SIABBEKOORN Zn. VRIJDAG 12 FEBRUARI 196 5 it Ruilverkaveling en bemesting. Een uitgave van de Vereniging Landbouwkundig Overleg Bemes- tingsbeleid waarin de belanghebbende bij een ruil verkaveling er o.m. op gewezen wordt, er voor te zorgen dat tijdens de ruilverkaveling alle aandacht aan de voedingstoestand van de grond wordt be steed. Daarvoor zal grondonderzoek nodig zijn en daaruit zal in vele gevallen blijken dat aanvullen de bemesting nodig zal zijn. Deze „aanvullende be mesting" zij het stikstof, fosforzuur, kali, kalk, magnesia of sporenelementen behoort tijdens de ruilverkaveling en voordat de nieuwe kavels worden toebedeeld door de grond te zijn gewerkt. Landbouwkundig is dit het beste, doch zeker ook financieel: het daarvoor benodigde bedrag in geld, dat niet onaanzienlijk kan zijn, kan dan mede wor den gefinancierd en voor de belanghebbende nau welijks voelbaar, in en met de ruilverkavelings rente worden terugbetaald. Een op deze manier tijdig op peil gebrachte bodemvruchtbaarheid geeft de beste waarborg dat sukkeljaren worden Vermeden en dat, uit het voor deel van de nieuwe produktie-omstandigheden, het jaarlijkse bedrag van de ruilverkavelingsrente ter stond kan worden terugverdiend! Van CEBECO. Leidraad voor de moderne var kensfokker. De belangrijkste facetten van de varkensfokkerij worden in deze leidraad behandeld, zoals het uit gangsmateriaal bij het fokken, de voeding, gezond heidszorg, huisvesting en de rentabiliteit. Versprei ding van de brochure vindt plaats via de aan- en verkoopcoöperaties. it Folder van CEBECO over de leverbotziekte en de bestrijding daarvan, tV Landbouw in Nederland. Verslag over 1962 van het ministerie van Landbouw en Visserij te Den Haag. it Prospectus voor het Centrum voor Tuinbouw techniek te Wageningen. it Van de N.V. Uitgeverij W. E. J. Tjeenk Willink - Zwolle in de serie „Leidraad": Leidraad B 3 Landhuishoudkunde. Ir. J. W- van Nieuwenhuijzen, 9e druk. Prijs 5,Geheel bewerkte nieuwe druk, waarbij het hoofdstuk „Het gebruik van de grond" werd aangepast aan de nieuwe ontwikkelingen. Aan het ontwikkelings- en saneringsfonds en de planologie werd o.m. aan dacht besteed. Ook het hoofdstuk over de organi satie en coöperatie in de landbouw werd bijgewerkt tot op de huidige stand van zaken. it Leidraad B 10 Veevoeding. Ir. J. H. J. van Laar hoven, 11e druk. Prijs ƒ7,40. Ter vereenvoudiging van de te behandelen stof heeft de schrijver geen tabellen meer opgenomen inzake voedemormen, rantsoenen en richtlijnen ruw voedervoor raden en opstellen voederbalans enz. it Van de N.V. Uitgeverij Tjeenk Willink te Zwolle Bedrijfseconomie A serie No 36, voor de land- en tuinbouwscholen en -cursussen, 2e druk. Door ir. J. Borkhuis. Hoofdzaken uit de economie, land huishoudkunde en landbouwbedrijfsleer worden op beknopte wijze behandeld. Deze druk is bijgewerkt en aan de gewijzigde omstandigheden aangepast. Prijs 3,25. Bemestingsleer voor het Lager Landbouwonder wijs. 9e druk. Prijs 5,50. Door W. Cnossen en ir- St. W. Duursma. Deze druk is eveneens aangepast aan de eisen des tijds. it Chemisch onderzoek ten behoeve van de verede ling van tulnbouwgewassen. Voortgangsrapport I. V. T. 1952—1964. door drs. J. W. de Bruijn. Uit gegeven als Mededeling no. 227 door het Instituut voor de Veredeling van Tuinbonwgewassen te Wa geningen, Dr. S. L. Mansholtlaan 15. Postbus 16, tel 08370—3141, Girorekening 935477. Prijs 1,25. it Landbouwkundig onderzoek in de IJsselmeer- polders 1964. De Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting N. O. P„ het Onderzoekcentrum IJsselmeer- polders, Stichting Proefboerderijen N. O. P. en R. L. V. D. IJsselmeerpolders sluiten met deze publikatie bij de praktijk aan. De bouwstenen voor de land- bouwvoorlichter komen voor een groot deel voort uit eigen onderzoek van de pachtende boer. De er varingen van de voorlichter mede opgedaan door gesprekken met.de boer zijn in deze publikatie ver werkt. Het kan de lezer op ..nieuwe" gedachten brengen. Het aantal behandelde onderwerpen is dit jaar vrij groot. Artikelen dVer rassenkeuze, bieten- proeven, chemische onkruidbestriiding, één keer per dag vieren en beknopte verslagen zijn er en kele van. De publikatie is verkrijgbaar na over schrijving van ƒ3,— op de Coöp. Boerenleenbank W.A. te Emmeloord (gironummer 806083) ten gun ste van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting in de Noordoostpolder, Lange Nering 68—74 te Emmeloord, onder vermelding van: „Landbouw kundig Onderzoek in de IJsselmeerpolders 1964". Cie, Zutphen „Zo rekenen de landbouwer en it In de serie „De Kern" van N.V. W. J. Thieme tuinder", 3e deel, 4e druk. Prijs 2,75. In de hallen van de veemarkt heeft het geluid van het zweepgeklap de mum-wanden en de kapbinten van het keuringsgebouw weer geweerkaatst. Die zwepen worden niet gebruikt om op de paardenlijven neer te laten komen, maar om de muziek die er in zit, om de sfeer van het paardenfestijn te beïn vloeden en om het publiek op te wekken tot applaus en hoerastemming. Want de Brabanders waren weer opgekomen in grote getale, velen op hun klompen, daarbij de ouderen met een wandelstok in de hand, naar tie traditie. Daar in Brabant wonen nog vele paardenliefhebbers van het echte soort, die na hun „Gerritjes", echt hun paarden beminnen. Daarom bloeit de Bra bantse paardenfokkerij nóg en dat vooral in Midden- en Oost-Brabant. In vroeger jaren had West-Brabant onbetwist tie leiding in de fokkerij, maar dat is voorbij. Door de veranderende omstandigheden zijn er maar wei nig plaatsen overgebleven voor het trekpaard op deze vruchtbare grond. Een flink aantal hengsten stonden ingeschreven in de catalogus, waaronder verschillende nieuwe aankopen, welke streden om de hoogste plaatsen. De jury had geen gemakkelijk" hak want de kwaliteitsverschillen waren niet al tijd duidelijk groot. DRIEJARIGEN Grote maat. IA „Baron van Axel". Eig. de fam. Kuypers te Sint Oedenrode en Nederwetten. Dit was de jeugdkam pioen van Zeeland vorige week te Goes, door de ver stalling iets uit vorm, maar toch een baas van een paard die met overschot de eerste plaats bezette, hengst met zware onderdanen. 1 B „Nico van Successeur". Eig. C. H. Wouters te Gilze. Ook een hengst van formaat maar toch duide lijk de mindere van 1A, moet nog wat verdiepen. 2e prijs: „Bamo van Aardenhof". Eig. J. C. Meeus te Made. Hoog genoeg, maar een hengst in algemeen voorkomen. Middenmaat. Ie prijs: „Lenteman". Eig. W. M. Bens, Mill en J. F. Gijsbers, Overasselt. Stond er beter voor dan op de verplichte keuring onlangs en maakte daarom meer indruk. 2 A prijs: „Nico van de Venne". Eig. H. van Bom mel, Stiphout en P. Gerrickens, Gulpen. Vlot in draf en stap, moet nog meer verdiep krijgen, zal wel komen, zijn vader heeft dat ook gekregen bij de ver dere volwassenheid. 2 B prijs: „Gustaaf van Hebingshof". Eig. Toonen, Wouters en Bouwman. Mooi type, overigens maar net voldoende beenwerk en uitdrukking. Kleine maat. 1. „Philip van Vemhout". Eig. H. van Bommel, Stiphout en P. Gerrickens, Gulpen. Schat van een hengstje, stond uitgesproken beter nog dan onlangs fn Roermond, zal gemakkelijk te verkopen zijn. 2 A. „Negus van Kammerberg". Eig. W. M. Bens, Mill en J. F. Gijsbers te Overasselt. Is wel van goede afstamming maar is verder overal nog gewoon vol doende, maar sommige paarden ontwikkelen laat en lang. 2 B „Gustaaf van Kastanjehof". Eig. F. van Keme>- nade, Acht. Goedgekeurd vóór de dekdienst met de arbiter, is wat weinig in conditie, maar heeft weinig opvallende ,fouten. Het is een zoon van Successeur en heeft daarom een kans lang te zullen groeien, die heeft dit zelf ook gedaan. VIER- EN VIJFJARIGEN (kleine groepen) Gróte maat. 2e prijs: „Gailliard van Sluis". Eig. P. A. van Lier, Oud-Gastel. De jeugdkampioen van Zeeland vorig jaar. Is niet erg meegegroeid. Zijn moeder is waar schijnlijk de zwaarste merrie van Nederland en toch is het geen uitblinker geworden. Middeiunaat. Ie prijs: „Alex van den Elzenburg". Eig. C. H. Wou ters, Gilze. Beste hengst met prima bovenbouw, mooie schouder en rug, kleine bemerking op achterbeen, maar volmaakte hengsten zijn er gelukkig niet; over al een koploper. Kleine maat. Ie prijs: „Nico van de Verwe". Eig. H. van Bom mel, Stiphout. Zwaar paard met korte benen, fraai zij-aanzicht, achter iets weinig breed. Beste hengst, 2e prijs: „Negus van de Achterdek". Eig. W. M. Bens en Zonen, Mill. Pas vóór de centrale keuring met de, arbiter in het keurstamboek ingeschreven per extra keuring. Kon dus met een tweede prijs te-j vreden zijn. ZES- EN ZEVENJARIGE HENGSTEN Grote maat. 1A „Baron van Kruispolder". Eig. H.V. „Samen Sterk" te Dinteloord. Een nieuwe aankoop uit Zee land, stond een week tevoren ook eerste in Goes in zijn klasse. Bekend koppaard, vaak reeds beschreven. 1 B „Nico van Injer". Eig. H. van den Heuvel, Kei donk. Fel paard, kon wat meer broek hebben, is een zoon van „Nico van 't Zwarte Water" en derhalve van goed bloed, ook van moederekant. ■*- Middeiunaat. 4 le prijs A: „Costaud van Kleef". Eig. F. van der Heijden, Veghel. In prachtconditie voorgebracht. Ele gante verschijning, gaat steeds knapper worden. In Limburg geboren, in Zeeland opgefokt (D'Hoore) en in Brabant tot volle wasdom gekomen. Proficiat Van der Heijden! le prijs B: „Wallon van St. Kruis". Eig. P. A. van Lier, Oud-Gastel. Veel volume, voldoende snit en bovenlijn, gebouwd als vaderpaard. Kleine maat. 2e prijs: „Castro". Eig. C. H. Wouters, Gilze. Klein dik vosje, de kleinste trekpaardhengst van Neder land. Dik en gespierd, vóór matig vlot in de bewe gingen. ACHT JAAR EN OUDERE HENGSTEN Grote maat. le prijs: „Nico van Faira". Eig. Kinderen van Bom mel, Stiphout. Hengst met veel uitdrukking en be- spiering, is achter in de beweging te wijd, wat niet overerfelijk behoeft te zijn. 2e prijs: „Jan van de Zijpersluis". Eig. J. C. Meeus, Made. Veel groot, goede bewegingen. Kleine maat. le prijs: „Krack". Eig. F. van der Heijden, l eghel. Zweeft in draf door de monsterbaan, is mannelijk ge bouwd en schijnt goed te fokken. KAMPIOENSKEURING Alle kopnummers moesten opnieuw in de baan komen. Drie bleven er over: „Alex van den Elzen burg" (Wouters); „Baron van Kruispolder" (Din teloord) en „Nico van de Verwe" (Van Bommel). „Alex van den Elzenburg" is kampioen geworden. Brabant heeft weer een beste kampioen 1965. De kampioenenronde, .dat is het défilé met de oud-kampioenen er bij, bracht het publiek in ex tase, als altijd. PAERDEN VRIEND. Een OPVALLENDE machine, deze LELY kunstmeststrooier. Opvallend door solide constructie, door de gunstige strooibréedte, de eenvoudige manier om schoon te maken, door de snel afneembare voorraadbak. Opvallend doordat de grote, maar toch lage voorraadbak zo gemakkelijk gevuld kan worden. Vraagt daarom naar een LELY k u nstmeststrooi er. Waterlandkerkje Hoek Kloetinge Tel. 01170-2163 Tel. 01154-298 Tel 01100-6606

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 23