NU OOK GELIJKE KANSEN Jhr. Mr. A. F. C. DE CASEMBROOT, Officieel orgaan van de Muatschappij tot bevordering van land enTuinbouw en Veeteelt in Zeeland Frankering bij abonnement: Terneuzei» VRIJDAG 12 FEBRUARI 1965 53e Jaargang No. 2761 Mr. J. F. G. Schlingemann aNZE nieuwe werkkring bij het K. N. L. C. heeft ons de gelegenheid gegeven in verschillende delen van ons land de menin gen te peilen van de boeren over de ont wikkelingen van het landbouwbeleid. Tevens hebben wij het voorrecht dit tevens in an dere landen te kunnen doen. Zelf hebben wij in Duitsland, Frankrijk en Ierland voor grote vergaderingen mogen spreken en op onze reis naar de I. F. A. P.-conferentie in Nieuw- Zeeland konden wij gesprekken voeren met landbouwers uit vele landen ter wereld. Uit al deze contacten kan als eerste voorlopige conclusie getrokken worden, dat overal de zelfde algemene wens leeft. Men wil gaarne hard werken, men wil zich aanpassen aan moderne bedrijfsmethoden. Men zoekt naar kostprijsverlagende methoden, men wil best specialiseren en samenwerken. Maar dan verwacht men ook loon naar werken te krij gen. Kortom, men wenst een landbouwbe leid, dat een redelijk bestaan waarborgt, al thans voor de voornaamste produkten. Om dat de mensheid in ons tijdbestek nog steeds niet in staat is een goed en langdurig even wicht te vinden tussen de produktie in de landbouw en de afzetmogelijkheden en om dat door de verdeeldheid van het mensdom een juiste distributie van landbouwproduk- ten over alle hongerige monden niet mogelijk is, vertoont de markt van veel dezer porduk- ten een chaotisch beeld. Hierdoor worden weer de regeringen gedwongen met allerhan de kunstmiddelen de markt in en de voorzie ning van hun eigen land te beschermen tegen de nadelige invloeden van deze chaotische wereldmarkt. De maatregelen, die in dit ver band getroffen worden bestaan veelal uit garantieprijzen (in welke vorm dan ook) voor de eigen producenten, afscherming van de invoer door invoerrechten, contingen- teringen. Daarnaast stelsels van heffingen en invoerverboden voor die produkten waar van men zelf teveel produceert en subsidies in de meest uitgebreide vorm bij de uitvoer van de eigen overschotten. Deze maatrege len zijn dus in wezen allemaal van hetzelf de karakter. Zij geven bovendien aan de buitenstaanders en deze vormen in de pieeste landen het overgrote deel van de bevolking de indruk, dat de landbouw gesteund moet worden wegens onefficiënt werken Overschot- en tekortproblemen UERBETERING in deze hoe langer hoe meer als onbevredigend aangevoelde toestand, zal alleen mogelijk zijn langs de moeilijke weg van internationale wereld wijde overeenkomsten. Het inzicht, dat deze weg de enige uitkomst biedt, is in vele lan den aanwezig, maar dat is altijd nog iets anders dan het aangaan van dergelijke ac- coorden. Gelukkig wordt er weer ernstig naar gestreefd, o.a. bij de onderhandelingen die te Genève door de regeringen van een 60-tal landen worden gevoerd in het kader van de Algemene Overeenkomst voor Ta rieven en Handel, het G.A.T.T, IN MEMORIAM COMMISSARIS DER KONINGIN IN DE PROVINCIE ZEELAND Hoe weinig hebben wij kunnen bevroeden dat onze Commissa ris zo noemden wij hem zo graag op de jaarvergadering van de Z. L. M. op 7 december 1964 te Goes zijn Zeeuwse boe ren, in het milieu dat hij vrijwel nooit oversloeg te bezoeken, voor het laatst zou toespreken. Zoveel jaren hadden wij ons zorgen gemaakt om zijn gezond heid en steeds weer dreven ener gie en geestkracht hem terug naar boven, op het zware niveau waar hij met ijzeren plichtsbe trachting zijn arbeid volvoerde. Wij hebben meegeleefd met hem in zijn laatste ziekte en met Mevrouw, die hem in het zieken huis in Utrecht bijstond, ons ver heugend dat de berichten ver beterden. Nu is de grote slag toch gekomen. Want hij was een bijzonder mens, dit Hoofd van het Zeeuwse Provinciaal Bestuur, Zeeuw on der de Zeeuwen als geen ander. Een man die alles voor zijn pro vincie over had en dat zo onver schrokken heeft getoond direkt in het begin van zijn carrière. Eerst Burgemeester van West- kapelle, dan, als Gedeputeerde in 1943 ontslagen door de bezet ter, verzetsman, na de oorlog terug in Westkapelle, in 1948 tot het hoogste ambt in Zeeland ge roepen. Eerst gekonfronteerd met de inundatie van Walcheren, daar na gesteld voor de wederopbouw in een ge west dat zo ontzaglijk verwoest was en zo veel ontbeerde, vervolgens de ramp in 1953; altijd te strijden voor de herrijzing en de op gang van een mooi, maar geografisch ook zo moeilijk eilandengebied met een aparte pro blematiek; Een man getooid door eenvoud, een mens voor ieder te benaderen, rijk of arm, een man met een groot hart, zich nooit rust gunnend, ieder plekje in ^ijn gewest kennend, nooit een mens éénmaal ontmoet vergetend, altijd voor ieder gereedstaand om te horen. Een man bui ten zijn direkte werk aktief tot in elke seconde: Rode-Kruiswerk, A. N. W. B., leger- en marine contacten en niet te vergeten van oudsher zijn grote belangstelling voor het waterschapswezen. Ook een ingelovig mens en daarvan getuigend op elke plaats waar hij stond. Wij Zeeuwse plattelanders zijn diep dankbaar hem gekend te hebben en zijn vriendschap en liefde steeds te hebben mogen .ervaren. Wij betuigen Mevrouw De Casembroot ons grote medeleven. God schenke Jhr. Mr. De Casembroot de rust, die hij, dienende, zichzelf nooit toeëigende. M. A. GEUZE. Onderhandelingen, die bekend staan onder de naam Kennedy-ronde. Maar ook daar zal men alleen slagen, wanneer diegenen, die het grootste belang bij een succes hebben, bereid zijn dit zoe ken naar een evenwichtiger marktsituatie voor de belangrijkste landbouwprodukten als granen, vlees, zuivelprodukten en suiker, te doen in een geest van solidariteit. Het is begrijpelijk, dat de grote exportlanden als Amerika, Canada, Austra lië en Nieuw-Zeeland en de grote importlanden als de E. E. G.-staten, Groot-Brittannië en Japan de sterkst belanghebbenden zijn. Maar nogmaals, een bevredigende oplossing zal alleen gevonden worden, wanneer overschot- en tekortproblemen als één geheel worden gezien. Anders wordt het weer een -touwtrekken van beide kanten, waarbij een ieder er op uit is voor zichzelf lees: voor de eigen economie de grootste voordelen in de wacht te slepen. Met als enige gevolg, dat een dergelijk tot stand gekomen akkoord voor anderen onbevredigende resultaten oplevert en öf door nieuwe maatregelen orftdoken wordt, öf niet op de juiste wijze wordt nagevolgd. Nieuwe chaos is dan het onvermijdelijke gevolg. Beslissingen niet te lang uitstellen WAT nu in deze periode van de geschiedenis opvalt, is dat de zes landen in West-Europa die de E. E. G. vormen, juist door het opbouwen van een gemeenschappelijk landbouwbeleid en het vormen van één groot vrij marktgebied, van het principe van de onderlinge solidariteit zijn uitge gaan. Immers de problemen van de zes afzonder lijke landen dienen op te gaan in een gemeen schappelijk beleid en daardoor in een gemeen schappelijk probleem. Wanneer dit groots opgezette plan werkelijk slaagt zal er bijvoorbeeld geen Frans tarwe-over- schot meer zijn of een Nederlands teveel aan zui velprodukten. Dit zijn eventueel E. E. G.-over- schotten geworden, zoals er tevens een E. E. G.- tekort aan voedergranen is. Maar voor het zover is, moet er nog heel wat gebeuren. Zolang het gemeenschappelijke landbouwbeleid nog niet in alle onderdelen is doorgevoerd en de handel in landbouwprodukten tussen de zes landen nog niet vrij is, beschöüwen regeringen en bedrijfsleven hun problemen nog uit nationaal gezichtspunt. (Zie verder pag. 123.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 1