De opbouw in de na oorlogse jaren Vijfentwintig jaar Plattelandsjongerenwerk in Zeeland 122 JONGEREN A KTIVITEITEN WALCHERSE TUINBOUWSTUDIEDAG EXCURSIE AFDELING GOES ONTSPANNINGSAVOND NOORD-BEVELAND LEDENWEEKEND WEST ZEEUWS-VLAANDEREN TONEEL SC JI OUWE N-DU 1 VEL AN D KONTAKTAVOND Z. P. M. WALCHEREN Werk, mijmer niet, werk wat ook 't loon [moog wezen, Gestrooid is 't zaad, wie zal de vruchten [lezen Hij, die de blanke velden ziet. ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD JJUNNEN wij ons de bezettings jaren 1940-'45 nog herinneren? Om het jongerenwerk van toen goed te kunnen begrijpen moeten wij onze gedachten naar die tijd kunnen te- rugverplaatsen. Oorlogstijd betekent beknotting op elk terrein, maar ook eenheid tegen de onderdrukker. Dan, vanaf september 1944, begon de bevrijding van Zeeland, en na tuurlijk ook een herontwaken van ons jongerenwerk; goed en wel be gonnen in 1939 en vanaf de Land standperiode beperkt tot persoonlijk kontakt en zo af en toe klandestiene vergaderingen. De bevrijding van onze provincie duurde lang: september 1944 Oost Zeeuws-Vlaanderen mei 1945 Schouwen-Duiveland. De organisa tie kwam dan ook streek na streek op gang. In het organisatieleven was men bezig te trachten van de drie zuilen van vóór de oorlog te komen tot één hechte organisatie, ook in landbouwkringen. Het overleg ging moeizaam en kostte tijd, naar de mening van ons jongeren téveel tijd, en we wilden een daad stellen die, hoopten we, de ouderen zou acti veren om dit idee te volgen. JN april 1945 werd de Landbouw Jongeren Gemeenschap opgericht. Dit kwam natuur lijk niet zo maar ineens. Heel wat overleg is er geweest, en het was hoofdzakelijk de doel stelling die uit en te na besproken werd. We wilden onze organisatie openstellen voor elke gezindte, „een waarachtig streven naar een hechte eenheid". Van jeugdzorg, van jonge renafdeling van een ouderenorganisatie, naar jeugdbeweging. Emancipatie van de jeugd dus. Het samengaan met alle gezindten lag ons in die dagen na aan het hart. Vinnige debatten werden er vaak geleverd. Overeenstemming bereiken is alle tijden door moeilijk gebleken. De eenheidsgedachte werd vrij gauw een ideaal in plaats van een realiteit Buiten de provincie hadden we prettige kontakten, zoals met de Volkshogeschool, Nederlandse Jeugd Gemeenschap, Wageningse en Vlaamse studenten, Haagse Jeugdactie, enz. En natuurlijk met zusterorganisaties in de andere provincies, waaruit in 1947 eindelijk eenlandelijke organisatie is geboren. Maar dit is een hoofdstuk apart, en dus terug naar het meest belangrijke van ons werk: de af deling. De uitbouw in de provincie liep hard van stapel. De ene afdeling na de andere werd opgericht. Inmiddels hadden we ook een eigen blad, „De Boerenjeugd", iedere 14 dagen verschijnend voor de prijs van 2,50 per jaar. Een grote ontwikkelingsdag werd in oktober 1945 georganiseerd. Een volle zaal, een zeer geslaagde dag. In 1946 gingen we 4 dagen óp excursie naar onze zusterorganisatie in Friesland, ruim 140 deelnemers! We hielden provinciaal een zomer-landdag. Het sloeg allemaal aan. Of was het, omdat andere ont spanning ontbrak? De vorming van de Zeeuwse Agrarische Raad was een L.J.G.-initiatief, waarvan de uitwerking echter beperkt bleef tot een sa menwerking Z.L.M.Plattelandsvrouwen L.J.G. DE eerste twee jaren na de oorlog kwamen we, wat de financiën betrof, niet aan een begroting toe. „Er zijn nog zoveel onbereken bare posten", was onze verdediging. Later bleek, dat we hierover te lichtvaardig hebben gedacht, vooral toen het enthousiasme wat ging dalen. Bovenstaande opsomming van feiten en gebeurtenissen spreekt van een in die periode springlevende organisatie. Ieder trachtten we in te schakelen en men werkte graag mee. Natuurlijk waren er ook bezwaren en be zwaarden. Als bij goede idealisten prijkten er verscheidene builen op de respectieve voor hoofden. Het is prachtig om in een tijd van opbouw mee te werken. Is het dan gek om er, 20 jaar later, nog eens naar terug te verlangen? En het mis schien nog wat te idealiseren ook? Wanneer ik tot slot nog iets mag zeggen tot de leden van nu, is het dit: verander, wijzig of reorganiseer, pak aan wat gewenst lijkt; laat het gerust maar eens „gek" lij ken, maar doe wat, doe samen! de „Gemeenschap", en óók je eigen persoonlijkheid, vragen het van je. E. L. de Koeijer, oud-sekretaris. TIE Tuinbouwstudiedag Walcheren, georganiseerd door de samenwerkende plattelandsjongerenorganisaties, wordt gehouden op vrijdag 12 februari in „De Schakel" te Middelburg, aanvang 10 uur. De opzet van deze dag is, de jonge agrariërs voor te lich- tén over de mogelijkheden en moeilijkheden van de heden daagse en toekomstige tuinbouw. De heren ir. L. Velle- koop, Rijkstuinbouwconsulent, en M. Wattel, hoofdassistent R.T.V.D., zullen spreken over de tuinbouw in het algemen. De heer R. W. Jans, directeur van de Veiling Walcheren, zal de afzetmogelijkheden belichten. Na de inleidingen zullen vijf discussiegroepen gevormd worden om wat dieper op de zaken in te gaan. Na de middagpauze (1213.15 uur) komen we op de Coöp. Veiling Walcheren, Braakmanstraat 11 'te Middel burg, bijeen om de aanvoer en het afmijnen in ogenschouw te nemen. Hierna hopen we een bezoeK aan een stookbe- driji. te brengen. komt toch ook! 9 Toegang vrij VOOR de excursie van de afd. Goes naar Rotterdam op vrijdag 26 febr. a.s., waarvan het programma uitvoerig is gepubliceerd in óns nummer van vorige week, kunt U zich nog tot 9 februari opgeven bij de neer R. E. Smid, p/a Ravelijn de Grenadier 5, Goes (tel. 011007652, na 18 uur). ANTSPANNINGSAVOND van de streek Noord-Beve- land op vrijdag 12 februari te 19.45 uur in (je „Stads- wijnkelder" in Kortgene. Het spel „Zie ze rennen" wordt opgevoerd door de toneelvereniging „Onderling Kunstge not" uit Goes. Na afloop bal m.m.v. „The Orpheans Voor leden van de P. J. G. gereduceerde toegangsprijs op vertoon van geldige lidmaatscnapkaart. FïE opgave voor het ledenweekend van de streek West Zeeuws-Vlaanderen op 13 en 14 februari is tot nu toe enigszins teleurstellend. U was toch ook van plan om mee te gaan? Geef U dan nog gauw op bij C. van Belois (tel. 01152465), mej. A. de Bruijne (tel. 01179327), mej. S. de Feijter (tel. 01170—2021) of mej. N. Maas (tel. 01172— 803). nE afdeling Schouwen-Duiveland houdt haar jaarlijkse V toneeluitvoering op 13 februari a.s. in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. Aanvang 20 uur. Opgevoerd zal wor den het blijspel „Haar andere man". Na afloop dansen met de „Sea Town Five". Alle vrienden en bekenden zijn van harte welkom. UET streekbestuur van Walcheren nodigt alle meisjes- leden uit voor de kontaktavond, te houden op maan dag 8 februari om 19.30 uur in „De Eendracht" te Middel burg. Een aantrekkelijk programma is samengesteld, waar aan iedereen kan deelnemen. U komt toch ook (Vervolg van pag. 121.) Uitgebreide werkplannen kwamen van onder de pers. Een Zeeuws Agrarisch Plan werd opgesteld. Kaderdagen werden intensief bezocht. Een L.J.G.- vlag werd ontworpen en onthuld. Het naoorlogse vuur was echter vrij spoedig ge doofd en het ledental zakte spoedig tot achthonderd. Men kwam in een depressie met als gevolg, dat de L.J.G. Zeeland zich met ingang van 3 september 1949 wendde tot de Z.L.M. om in een nieuwe koers hetzelfde doel na te streven. Dat hierbij verschil lende historische misverstanden moesten worden opgeruimd, zal een ieder wel duidelijk zijn. DE JONGEREN AAN HET WIEL Met ingang van 1 september 1950 stelde de Z.L.M. haar adjunct-secretaris, Ir. J. Bos, beschik baar voor het voeren van het secretariaat van de jongeren, terwijl hij tevens hoofdredacteur van het orgaan „De Boerenjeugd" werd. Genoemd orgaan werd opgenomen in het Zeeuws landbouwblad. De Z.L.M. zou verder waar nodig het L.J.G.-werk sub sidiëren. De reorganisatie was een feit geworden. De jongeren moesten aan het wiel, en de ouderen bleven aan de dissel, m.a.w. de L.J.G.-wagen moest voort door de kracht der jongeren, maar geleid door de wijze ervaring der ouderen. Herhaaldelijk heeft de L.J.G. crises doorge maakt, veelal als gevolg van gebrek aan in teresse en verantwoordelijkheidsgevoel. Be stuur smutaties zijn al vijfentwintig jaar een teken aan de wand! Het provinciale voor zitterschap blijft steeds een slepend probleem, alsmede het bezetten van provinciale be stuursfuncties. Met bereidverklaringen van een jaar sleept dit vraagstuk voort. De pro vinciale secretaris moet hiervan zoveel moge lijk trachten op te vangen. Maar ook deze staat daardoor voor een moeilijke taak. Im mers, een goed bestuursapparaat blijft nodig. Onder het motto „men moet de bakens verzetten als het getij verloopt" werd in 1962 de naam ge wijzigd in „Plattelands Jongeren Gemeenschap", de P.J.G. De afvloeiing van agrarische jongeren naar de stad wordt steeds groter; in de recreatiegebieden van Zeeland neemt de verstedelijking toe. Vandaar dat de P.J.G. meer dan ooit behoefte heeft aan samenwerking met jongeren uit andere bevolkings groepen en beroepen. IN HET NU WAT WORDEN ZAL „In 't verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal." Duidelijk ligt in deze woorden de be tekenis van de geschiedenis voor de toekomst opge sloten. Dit artikel geeft slechts een korte blik op het bewogen, doch rijke verleden van de jongeren organisatie der Z.L.M., de P.J.G. Ups en downs zijn het kenmerk geweest in deze vijfentwintig jaar. Maar tezamen hebben de jongeren geworsteld en is de P.J.G. geworden voor wat zij nu is. Ik ben ervan overtuigd dat zij toekomst heeft, omdat er onder de jongeren steeds weer verblijdende en ge zonde aktiviteiten vallen te bespeuren. Dankbaar, maar niet tevreden. Tevreden zijn, zou gevaarlijk zijn. Dat zou kunnen betekenen dat men ging in slapen in zelfgenoegzaamheid. Laten we de fouten onder ogen durven zien, dan hebben we voor de komende vijfentwintig jaar weer nieuw materiaal om mee te werken. Een kwart eeuw hebben de jongeren gewerkt. We zien oud-ledep die boer zijn in Zeeland, de Ver enigde Staten en Australië, in de Flevo- en Noord oostpolder. We zien ze op hoge posten in de maat schappij. Het is daarom dat ik 'hoop heb in de toe komst, want in het P.J.G.-verleden zijn krachten geboren en in het „nu" ligt het kader voor de toe komst van morgen. Daarvoor is nodig met de ontwikkeling in deze razendsnelle wereld bij te blijven. HOE SNEL LEVEN WIJ? Ik denk aan een uitspraak van een vertegen woordiger van een grote luchtvaartmaat schappij. Deze vroeg aan een Engelse dame, die met haar baby op schoot de oceaan over vloog, waarom zij niet met de boot ging, waarop zjj antwoordde: „It's just one bottle of milk", m.a.w. „het duurt maar één voe ding". Of denk aan de snelheid van een maan- raket, die, als men langzaam: „Bergen op Zoom - Goes - Vlissingen" zegt, die afstand ook inderdaad heeft afgelegd. Deze snelheden en grenzeloosheid zijn ken merkend voor de wereld van vandaag, die eigenljjk de wereld van morgen en over morgen is. En in deze wereld leven u en ik. Onmetelijk is de snelheid van de tijd, en dat blqkt temeer als men deze kwart eeuw jon gerenwerk in vogelvlucht terugziet. Tenslotte wil ik de jongeren van morgen ad viseren te bouwen op de fundamenten, waar op Michiel Adriaansz. de Ruyter zjjn vloot bouwde. Als u dat doet, dan zal het waar achtig wel gaan:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 4