119 O FT EEN gtfttfm Weekboek BRAM>u/r dFSUKHÖEX WEEKOVERZICHT NOTERINGEN VRIJDAG 5 FEBRUARI 196 5 VAM Ontleend aan marktbei-icht Nobeco te Kortgene. Tarwe. By een klein aanbod is de tarwehandel vorige week in een prijshoudende stemming rustig ver lopen. Voor directe levering kon men slechts bij de hoogmolens terecht. De industrie bleek zijn stroeve houding bij de aankoop van tarwe te hebben prijsgegeven en zocht offertes op een prijspeil dat was aan gepast aan de tot nu toe voor export geldende noteringen. Men ging zich afvragen of de fabrieken de hoop op lagere prijzen hebben opgegeven. De oplopende noteringen op de Franse mai*kt kunnen mogelijk mede aanleiding hebben gegeven voor dit overstag gaan. Export-vraag voor maart-afname werd in de loop van de week weer gemeld, waarbij de biedingen echter de door de fabrieken in uitzicht gestelde prij zen nauwelijks konden evenaren. Voergranen. De verkopen van voergerst naar Duitsland werden in de afgelopen week nog steeds verhin derd doordat de heffingen niet verlaagd werden. Het is nu wel duidelijk dat Brussel onder de gegeven om standigheden niet bereid is om zijn heffingen-politiek te wijzigen. Toch blijven de verkopers blijkbaar ver trouwen houden. Het aantal offertes was gering, waarbij de vraagprijzen aan de stevige kant waren. Binnen enkele dagen zal door het Duitse interventie-orgaan een eerste hoeveelheid van 20.000 ton voergerst op de markt gebracht worden. Men heeft in Duitsland niet de illusie dat deze gerst goedkoop geplaatst zal wor den, maar de belangstelling voor ons produkt zal daardoor voorlopig nog verder weggedrukt kunnen worden. Een moeilijk punt in de ontwikkeling op korte termijn zal blijven het al of niet aflopen van de havenstaking in Amerika, waarover de berichten tegenstrijdig zijn. De vraag naar loco-produkt zal daardoor in het bij zonder worden bepaald. Door een grotere aanvoer werd de stemming voor haver in het begin van de week flauwer. De binnenlandse houders reageerden echter zeer positief en gingen hun offertes inhouden waar door al spoedig weer hogere vraagprijzen mogelijk werden. De Duitse interesse was te verwaarlozen. De hef fingen zullen hun rol blijven spelen. Brouwgerst. De aankoop van brouwgerst door Duitse importeurs werd in de overzichtsperiode veel al nog in'de weg gestaan door de te hoge heffing. De binnenlandse markt leefde in afwachting van nieuwe aankopen door het C. B. K. Het aanbod was klein en niet dringend. Er werd nog enige dekkings- vraag waargenomen voor ongeschoonde baldergerst, die echter moeilijk te vinden was. Het prijspeil van brouwgerst werd onverminderd gesteund door het niveau van de voergerstmarkt. Hoezeer de brouw- gerstmarkt in dit stadium tot een praatmarkt is ge worden moge blijken uit het feit dat in Duitsland ge suggereerd wordt dat het biei-verbruik wel eens met 25 tot 30 zou kunnen afnemen als gevolg van de sinds 1 januari jl. daar in werking getreden wet die het rijden onder invloed zeer zwaar bestraft. De pu blicaties hebben blijkbaar zoveel invloed dat bepaal de verwerkers zeggen dat hun voorraden slechts in beperkte mate behoeven te worden aangevuld. Wat hiervan te denken? Peulvruchten. De gehele vorige week is de peul- vruchtenhandel stil geweest. Voor groene erwten was er wel enige buitenlandse vraag maar dit had geen invloed op de markt die eigenlijk nog iets lagere prijzen te zien gaf. In Duitsland werd zware concurren- ondervonden van Tsjechische erwten. Men kon weer eens schrikken van de grote invoer van consumptie- en voererwten, die over december jl. 4325 ton beliep, waar-van uit België/Luxemburg 1541 ton, Rusland 1372 ton, Roemenië 675 ton, Verenigde Staten 414 ton en Marokko 307 ton. Voor de komende nieuwe oogst werd een notering gegeven van 46,voor 3 -erwten september-oktober-levering. Schokkers waren eerder wat flauwer gestemd. In Engeland werd het aanbod van schokkers uit de eigen oogst wat versterkt. Nieuwe oogst 3 %-schokkers werden gelaten voor 57,levering september/oktober. Bruine bonen zakten bij een groter wordende aan voer- geleidelijk aan in prijs. De vraag was onvol doende. Voor kapucijners waren ook voor de beste kwaliteiten nauwelijks kopers te vindert. De termijn- markt sloot vrijdag 29 januari jl. voor erwten prijs houdend en voor schokkers flauw met de volgende verrekenprijzen 3% schokkers: febr. 53,maart ƒ53,75; april ƒ53,25. 3% groene erwten: maart ƒ43,april 43,50. Zaden. Karwijzaad kreeg een iets betere stemming wat resulteerde in op alle termijnen enigszins ver hoogde noteringen. De uitvoer over december jl. was 456 ton. Blauwmaanzaad gaf 'vorige week weer en kele dagen een sensationele ontwikkeling te zien met fors gestegen prijzen. Het betrof hier echter geen export-vraag maar uitsluitend het recht trekken van posities. Offertes van Oost-Europees zaad waren niet voorhanden. In december jl. werd uitgevoerd 363 ton, terwijl geen invoer plaats vond. De cons, aardappelmarkt. Ook deze week kwam in de aardappelmarkt weinig verandering. Het aanbod van telerszijde neemt iets toe. De vraag voor Duits land wordt momenteel hoofdzakelijk bevredigd met aardappelen uit de pootgoedsector. De verlading voor Spanje loopt regelmatig door maar is niet van dien omvang dat de prijs hierdoor in beweging komt. Italië koopt slechts mondjesmaat terwijl de export naar overzeese bestemming weinig meer te beteke nen heeft. De prijs van Bintjes bestemd voor het binnenland is momenteel aangepast aan die voor export. Zaaigranen. In de zaaigraansituatie kwam t.o.v. die van vorige week geen vermeldingswaardige wijzi ging. Regelmatig komen in de diverse zaaiprodukten transacties tot stand. De bijzonder grote wintertarwe- uitzaai doet echter z'n invloed gelden op de totaal aan te kopen hoeveelheid voorjaarsproduklen. Spe ciaal zaaigerst heeft hieronder te lijden. Zaaipeul- vruchten liggen eveneens praktisch onveranderd in de markt, niettegenstaande de zeer rustige stem ming in de cons, peulvruchtensector. In verband met de niet te verwaarlozen premie voor zaaipeulvruch- ten is het voor de individuele houders van deze peul vruchten wel zaak niet te lang met verkopen te wachten, aangezien de vraag naar zaai over ca. 1 maand grotendeels zal zijn afgelopen en men terug valt op de uiteraard lagere consumptiemarkt. Vlas. Gedurende de afgelopen week nam de vraag naar de mindere vlaslint wat af tengevolge waarvan de noteringen op een iets lager prijsniveau kwamen te liggen. Speciaal geldt dit voor de z.g. ..dauwroot- kwaliteiten". De vraag naar betere kwaliteiten vlas lint blijft goed en handhaafde zich op onveranderd prijspeil. De handel in onbewerkt vlas was voor wat betreft de mindere soorten eveneens wat flauwer ge stemd. AARDAPPELTERMIJNMARKT (Weekbericht van 27 jan.2 febr. 1965) Verstrekt door G. de Vries Zonen, N. V., Am sterdam: voor Zeeland, Goes, tel. 01100-6451: Alhoewel de afzet der consumptie-aardappelen een vrij gunstig verloop heeft blijven de vooruitzichten onzeker en liepen de noteringen op de aardappelter- mijnmarkt deze week iets terug met daarna toch weer enig herstel. De weekomzet beliep 167 contrac ten (v.w. 96). CONSUMPTIE- AARD APPELEN Bintje 40 mm opw. april. Op de eerste beursdag van deze verslagperiode werd 18,gemaakt om in de middag af te zakken tot 17,70, de opvolgen de dagen werden transacties afgesloten op 17,80 en 18,-— en zelfs 18,20 en daarna 18,10. De slotnotering was 18,10// 18,De openstaande positie breidt zich nog steeds uit en bedraagt thans 1461. Noteringen Rotterdamse korenbeurs van maandag: Cons, tarwe: 39,75, loco, ƒ40,25, maart, doorsnee kwaliteit, 17 vocht, franco fabrieken. Kippengerst: 32,25, febr., basis boordvrij. Brouwgerst Duitse conp dities: 34,75, Balder, le helft maart, 34,25, Cambr., nominaal, loco, basis boordvrij. Haver 52/53 kg: 30,50, basis franco Rotterdam. Groene erwten op monster: tot 37,uitgez. partijen iets hoger, fran co Rotterdam. Groene erwten 3% kwaliteit: ƒ42, febr., 42,50, laten, maart, 43,laten, april, 43,75, laten, juni, 45,75, laten, sept./okt., franco Rotter dam. Groene erwten 6% kwaliteit: ƒ41,50, laten, febr./maart, franco Rotterdam. Termynmarkt-maan- dagochtendcall.geen zaken, stemming nauwelijks prijshoudend. Schokkers op monster: tot 42,50, uit gez. partijen iets hoger, franco Rotterdam. Schok kers 3 kwaliteit: 52,50, febr., 53,laten, maart/april, franco Rotterdam. Schokkers 5 kwa liteit: 50,50, febr., franco Rotterdam. Termynmarkt- maandagochtendcall.geen zaken, stemming nauwe lijks prijshoudend. Bruine bonen op monster ge schoond: tot 75,franco Rotterdam. Maanzaad exportkwaliteit: ƒ160,febr., ƒ165,april, franco Rotterdam. Karwijzaad exportkwaliteit: ƒ102, febr./maart, ƒ103,sept./okt., franco R'dam. Ter- mijumarkt cons, aardappelen: (Ochtendcall.) Bintje 40 opw., april. 2 x 18,—, 2 x ƒ18,10. Aardappelbeurs: Bintje 40 opw. binnenl. sort, af binnenland 14, Bintje 40 opw. bestemming Spanje 15,50, langs coaster, Bintje 45 opw. bestemming Italië 16, spoorvrjj. Ruwvoeders: Weidehooi 9095; Lu- cernehooi ƒ115ƒ120; Tarwestro ƒ42,5045; Zomergerstestro 5052,50; Erwtenstro 67,50 ƒ70. Af boerderij. FRUIT AFZET (27 jan.—2 febr. 1965) Cox's Orange Pippin werd schaarser, en bleef ge vraagd. Grote maten deden van 6085, kleinere maten van 2635 cent per kg. Goudreinette bleef dezelfde prijzen opbrengen. Gekleurde partijen gin gen van 2038, minder aantrekkelijke deden van 12 22 cent per kg. Jonathan klasse I bracht van 20 32, klasse II iets trager werd met 619 cent ge- WANNEER we naar buiten kijken, dan zien we dat de sneeuw nog tussen ploegsneden ligt, maar gelukkig wel wat minder wordt wanneer de zon even door de wolken komt. Maar onze akkers liggen nog niet zo mooi en zo droog als vorig jaar begin februari (5), toen we reeds begonnen met het zaaien van gerst. Het komt maar heel zelden voor, dat het in begin februari reeds zo mooi droog is. We hadden toen ook al kunstmest gezaaid en zonder diepe sporen. Er kan overigens na 1 febru ari ook nog van alles gebeuren. We herinneren ons nog een jaar (het was in 1939) dat het begin februari ging vriezen en wel heel hard tot 9 maart toe. We konden toen pas 20 maart gaan starten met de voorjaarsgewassen. We zullen nu nog maar rustig afwachten. We horen en lezen tegenwoordig ook veel over het onderwerp „Samenwerking in de landbouw". Vroeger toen we nog goed in onze arbeiders zaten, was dit geen probleem. Maar nu we het arbeiders aantal nog steeds zien teruglopen, is dit zeker de moeite van het bespreken waard. Wanneer we gaan samenwerken met arbeiders en machines, wat ook goed mogelijk is, moeten we elkaar wel goed kun nen verstaan. En ook, dat we dan niet altijd pre cies op tijd kunnen werken. We moeten er samen naar streven, dit zo goed mogelijk te doen. In 't begin kan dit wel eens puzzles geven maar die blij ken toch ook later naar ieders voldoening opgelost te kunnen worden. Wanneer men samenwerkt, dan kan er, wanneer er iemand plotseling uitvalt door ziekte of ongeval, direct ingegrepen worden! Men kan dit ook wan neer men b.v. een week of een paar dagen vakantie wil nemen. Sommigen van ons denken nog steeds, dat zij geen vakantie kunnen nemen, omdat ze niet ge mist kunnen worden. Dit is verkeerd zó te denken, want bij samenwerking blijkt dit zelfs zeer goed te kunnen. Wat wèl yan 't grootste belang is bij deze vorm van samenwerking (arbeiders en ma chines) dat we elkaar volkomen vertrouwen. Wan neer er geen goed vertrouwen is, kan er ook nooit geen goede samenwerking zijn! Men moet eikaars belangen aanvoelen en zichzelf ook in de gedachten van de partners kunnen inleven. En zelf met alle kracht meewerken aan alles, wat er ook aangepakt wordt. Dan pas is samenwerking een belevenis, waar we als boeren in deze tijd behoefte aan heb ben. Dat ons sterker zal doen staan in onze strijd om ons rechtvaardig bestaan. Samenwerking in de landbouw heeft nog vele onbelichte facetten. Laten we proberen ze te ont dekken. Ze zullen voorzien in een grote behoefte en onze landbouw zal er wel bij varen! waardeerd. Golden Delicious klasse I ging van 27— 64, klasse II van 2058, klasse III van 12 38 cent. Kroet was voor het grootste gedeelte moeilijk te plaatsen. Lombartscalville ging van 1433, Winston in de grote en gekleurde maten van 3058, de klei nere sorteringen van 1230 cent. Peren waren over het algemeen duur. Doyenne du Cornice bracht van 103117 cent op. Conference uit de gascellen bracht 7088 cent op. Brre. Alex. Lucas werd met 9399 cent gewaardeerd. Een flinke par tij Comtesse de Paris uit de koelhuizen bracht 38,10 per 100 kg op. Saint Remy was met 22—-28 cent wat trager. VAN DE VEEMARKTEN Op de veemarkt te Rotterdam noteerden melk- en kalfkoeien ƒ1000—ƒ1500; Vare koeien ƒ900-ƒ1175; Vaarzen ƒ900—ƒ1200; Pinken ƒ650—ƒ900; C.raskal- veren ƒ400ƒ650; Nuchtere kalveren voor fok of mesterij ƒ150—ƒ225; Lopers ƒ100—ƒ115; Biggen ƒ48—ƒ65; Schapen ƒ95—ƒ140; Lammeren ƒ100— 155. Alles per stuk. Op de veemarkt te 's-Hertogenboscli noteerden melk- en kalfkoeien 940—1585; Guiste koeien 800 —ƒ1225; Kalf vaarzen ƒ1100— ƒ1500; Klamvaarzen ƒ950—ƒ1150; Guiste vaarzen ƒ825—ƒ975; Pinken ƒ600—ƒ810; Graskalveren 365—590; _Nuchtere kalveren voor fok- of mestery ƒ100255; Weide- schapen ƒ90—ƒ139; Drachtige zeugen ƒ350—ƒ500; Biggen 6076. Alles per stuk. VLASAREAAL 1965 De Franse groepering van vlastelers heeft door het publiceren van een nieuwe circulaire de landbouwers gewaarschuwd dat de vlasuitzaai in 1965 ten aan zien van het areaal 1964, een vermindering van 25 moet ondergaan en voor Frankrijk mag de 50.000 hectaren niet overschrijden. Het Belgisch aandeel in het West-Europees vlasareaal werd op 30.000 hec taren bepaald.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 31