Vergadering Dagelijks Bestuur Z.L.M. „O f ficieel orgaan van de Muatschappij totbevordering van land enTuinbouw en Veeteelt,in Zeeland VRIJDAG 5 FEBRUARI 1965 Subsidiëring onrendabele tuinbouwaansluitingen op electriciteitsnet Werkgelegenheid kleine zelfstandige agrarische onder nemer Konsekwenties monumentenwet en open brief aan alle Zeeuwse gemeenten Teleurstelling over O- en S-fonds Frankering bij abonnement: Terneuze* 53e Jaargang No. 2766 betrokken zelfstandigen met respekt dient te worden bezien; 5. dat het per jaar gedurende enige tijd werk zaam zijn in de industrie in het algemeen ech ter geen blijvende waarborgen voor het verze keren van een goed gezinsinkomen biedt. 6. dat het niet waarschijnlijk lijkt dat industrie ten plattelande, zoals het artikel wenste, dit probleem van tijdelijke arbeidsbehoefte genoeg zaam kan helpen oplossen; 7. dat de eigen voorzieningeno.a. vergroting of intensivering, voor die bedrijven, waarvan de ondernemer meent dat zijn inkomen aanvulling behoeft, in de eerste plaats verkend moeten worden. Het O- en S-fonds komt daarbij op voor oudere ondernemers zonder opvolgers. WERKGEVERSBELANGEN IIET bestuur besprak over werkgevers- en ar- beidszaken een groot aantal onderwerpen, Onder meer werd kennisgenomen van de toelich ting op de reorganisatie bij de A. S. F. in Zeeland, Het bestuur meende dat door deze uiteenzetting belangrijk beter inzicht in de werkwijze van het apparaat werd verkregen, hetgeen het vertrouwen zeer zeker ten goede komt. Ten aanzien van het loonoverleg wees de verga dering nogmaals op het belang om verbetering van de arbeidsvoorwaarden in de primaire sfeer te zoe ken. Het bestuur bepaalde voorts zijn standpunt ten aanzien van diverse kwesties, vooral in het sociale vlak, die bij de komende onderhandeling aan de orde zullen komen. (Zie verder pagina 107.) IN de op maandag 1 februari 1965 gehouden vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M., onder leiding van de algemeen voorzitter ir. M. A. Geuze, kwamen een groot aantal vraagstukken aan de orde en zaken die betrekking hadden op het brede gebied dat onze land- en tuinbouw bestrijkt. Na de opening en welkomstwoorden door de Voorzitter nam de vergadering verheugd kennis van de gunstige berichten over het ver loop van de ziekte van de Commissaris der Koningin. Men besloot de Commissaris de beste wensen voor een spoedig herstel toe te zenden. AKKERBOUW HET Bestuur nam kennis van de voorstellen die het Landbouwschap bij de Minister heeft ingediend voor het te voeren akkerbouwprijs- beleid 1965. De vergadering was van oordeel dat gezien de gegevens over de rentabiliteit van het akkerbouwbedriif, het noodzakelijk is dat de verlangens van het Landbouwschap onverkort worden aangenomen. Met name vestigde men van verschillende zijden er de aandacht op dat de voorstellen t.a.v. het vlas en het graszaad een harmonisatie met de regelingen in andere E. E. G.-landen ten doel hebben. Voorts moet het behoud van deze produkten voor het bouwplan in het Z. W. kleigebied van veel belang worden geacht. Ten aanzien van de marktontwikkeling werd medegedeeld dat in de sector van de consumptie-aardappelen het verloop op dit moment niet ongunstig is. Afgewacht moet worden of de komende tijd de activiteiten van de Stopa effect op de markt van consumptie-aardappelen zal heb ben. Zowel t.a.v. de peulvruchten als het vlas moet over de voorbije pe riode gesteld worden dat de markt de producent in de steek laat. TUINBOUW UET bestuur nam met instemming kennis van de resultaten van de bespreking van de geor ganiseerde landbouw met de P. Z. E. M. over de onrendabele tuinbouwaansluitingen op het elek triciteitsnet. Men was van oordeel dat het voorstel van de zijde van de P. Z. E. M. gedaan een belang rijke bijdrage kan leveren om de onevenredigheid van de lasten, die nu de ontwikkeling van de glastuinbouw in de weg staat, op te heffen. Het voorstel van de P. Z. E. M. houdt in dat door deze maatschappij op een gedeelte van de kosten van aansluiting van warenhuizen op het elektriciteits net een subsidie van 20 zal worden verstrekt. Het subsidiale deel zijn de aansluitingskosten boven de 2000,voorzover de 10.000,— niet wordt overschreden. Zoals bekend hebben een aan tal met name Thoolse gemeenten reeds eerder een begin gemaakt om een goede regeling voor dit tuinbouwprobleem van onrendabele aansluitingen te verkrijgen. De regeling die door deze gemeen ten is opgesteld voorziet in bijdra ge van 20 in de aansluitingskosten boven de 1000, In dit verband smak het bestuur zijn voor keur uit voor handhaving van de gemeentelijke regelingen in de huidige vorm. De kwestie van de onrendabele tuinbouw aansluiting zal nu binnenkort in het O- en S-fonds aan de orde worden gesteld. Zodra de totale regeling zijn beslag heeft gekregen zullen hierover nadere mededelingen volgen. Het bestuur besloot voorts deel te nemen aan de besprekingen die zullen worden gehouden om te komen tot een goede vaktechnische organisatie voor de groenteteelt. Als lid van de studiecommis sie die hiervoor werkzaam zal zijn werd benoemd de heer C. Traas te Kapelle. De heer C. Traas werd tevens benoemd als bestuurslid van de N. F. O. kring Zeeland. De heer P. J. J. Dekker deelde voorts mede dat de appelvoorraden groot zijn. De vraag naar goed kwaliteitsfruit is bevredigend. Er is evenwel nogal wat fruit van afwijkende kwaliteit. De prijsvor ming van de Cox's is niet gunstig, terwijl er enige verwachting is omtrent een toenemende interesse voor Golden Delicious en Goudreinette. Van peren zijn er nog kleine voorraden aanwezig. De afzet geschiedt tegen gunstige prijzen. Bij de winter groente, uitgezonderd de spruiten, zijn de prijzen laag. Er is veel vraag naar uien, daar het buiten land in belangrijke mate geruimd schijnt te zijn. WERKGELEGENHEID ZOEKEN VOOR DE KLEINE ZELFSTANDIGE AGRARISCHE ONDERNEMER IIET Dagelijks Bestuur discussieerde over het artikel van de heer Van Miltenburg over het zoeken van industriële werkgelegenheid door agra riërs met onvoldoende emplooi. Het concludeerde, aanvullend op het reeds gepubliceerde commentaar van de Algemeen Voorzitter, 1. dat het goed is dat men in de Zeeuwse land en tuinbouw op de hoogte is, welke opvattingen elders leven; 2. dat het een feit is dat een aantal kleine bedrij ven in deze tijd met moeilijkheden kampt die zomaar niet op te lossen zijn. Reden waarom aanvullende werkgelegenheid die altijd al placht voor te komen zeer welkom kan zijn; 3. dat ten plattelande zelf deze normale aanvul lende werkgelegenheid (sorteerwerk, expeditie e.d.) niet voldoende is, zodat deze tijdelijk (des winters) over grotere afstand gezocht wordt. Overigens met behoud van zelfstandigheid! 4. dat het ontbreken van de mogelijkheid om di rect tot bedrijfsvergroting, bedrijfsintensivering of structuurverandering te komen, het benut ten van aanvullende werkgelegenheid door de

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 1