DINGEN VAN DE WEEK Tweemaal stikstof TIPS VOOR TUINDERS 89 Watervoorziening in de tuinbouw VRIJDAG 29 JANUARI 1965 IN de afgelopen dagen is bij verscheidene fruittelers de vraag opgekomen of het dit seizoen ge- wenst is tweemaal stikstof te strooien. Men stelt zich deze vraag vooral op die bedrijven waar vroeg en zeer vroeg met de stikstofbemesting werd begonnen. Met zeer vroeg bedoelen wij tussen 1 en 15 december en met vroeg omstreeks de jaarwisseling. Dit seizoen kan echter op 1 februari mesten ook nog te vroeg zijn. De vragen waarmee men zich bezig houdt, komen daarop neer, dat men zich afvraagt wat er met die stikstof is gebeurd. Terecht, want de weersomstandigheden waren van dien aard, dat enige on gerustheid wel op zijn plaats is. De grote hoeveelheid neerslag, welke tot nog toe is gevallen, geeft inderdaad reden tot nadenken. Ter illustratie en vergelijking een overzicht van de neerslag in seizoen 19631964 en 19641965, voor zover mogelijk. Neerslag in mm gemeten in Wilhelminadorp en Ovezande W.P. Ovezande W.P. Ovezande Landsgemiddeide oktober '63 68 62 oktober '64 129 175 72 november '63 99 82 november '64 57 72 71 december '63 11 14 december '64 107 120 61 januari '64 17 15 118 jan. '65 80 75 64 februari '64 27 28 februari '65 1 49 maart '64 51 53 maart '65 f 42 273 254 373 442 -f? 359 UIT dit overzicht blijkt, dat de periode oktober 1963—maart 1964 ten opzichte van het landsge- middelde erg droog was. Het gaat daarbij voornamelijk om de geringe hoeveelheid neerslag in de maanden december, januari en februari. In maart kregen we echter nog voldoende voor een verdere inspoeling van de stikstof. Was dat misschien nog mede van invloed op de oogst van 1964? Het seizoen 1964—1965 heeft tot nog toe echter een geheel ander verloop. Dit begon feeds in okto ber met 129 mm te Wilhelminadorp en 175 mm te Ovezande. Gemiddeld is er echter overal meer dan 150 mm neerslag gevallen. Deze vrij grote hoeveelheid regen is er oorzaak van dat het grondwater direct tot nauwelijks toelaatbare hoogten is gaan stijgen. De grond is vanaf 1 november verder steeds met water verzadigd geweest. Het grondwaterpeil bleef tot nog toe op een hoog niveau gehandhaafd. Dit betekent dat de drains vrijwel continu water af voeren. De totale hoeveelheid neerslag vanaf 1 oktober 1964—18 januari 1965 bedroeg te Wilhelmina dorp en Ovezande respectievelijk 373 mm en 442 mm. Het gemiddelde over deze periode is 235 mm. Nu liggen de cijfers daar dus een heel eind boven. Zóver zelfs, dat velen zich afvragen: „Waar was de stikstof beter, op de grond of in de schuur?" Een stap verder en men is bij diegenen, die klaar staan om eind januaribegin februari de stikstof uit te strooien. Dit artikel komt vast te laat voor deze telers. Vandaar dat wij daar verder geen prog noses aan zullen wijden. Wèl heeft dit seizoen ons geleerd, dat het vaststellen van het juiste tijdstip voor de stikstofbemes ting niet eenvoudig is. Men dient elk jaar opnieuw aan de hand van de omstandigheden vast te stellen, wat voor de betreffende grond de beste tijd is. Ongetwijfeld is van de vroeg gestrooide stikstof het grootste deel in de sloot terecht gekomen. Van daar het advies in maart een tweede bemesting met kalksalpeter uit te voeren. Deze meststof dient breedwerpig te worden uitgestrooid, ook daar waar grasstroken aanwezig zijn. In mei of juni, zo nodig, alleen de grasstrook bemesten. De suggestie van enkele jaren terug, wanneer vroeg gemest is en er komt veel neerslag, dan een tweede maal stikstof strooien, is nu waarheid geworden. De grootste onberekenbare factor is en blijft de hoeveelheid regen. Zou de weervoorspellende molenaar er misschien raad op weten? Rijkstuinbouwconsulentschap „Goes" P. MEEUWSE. Het zaaien van andijvie voor de voorjaarsteelt. Voor de vroege voorjaarsteelt gebruiken we zaad van snelgroeiende rassen b.v. nummer vijf of één van de selecties van dit ras. Denk er aan, dat de grondtemperatuur niet beneden 12 graden C. mag komen. Deze temperatuur moet beslist worden aangehouden; we oogsten dan andijvie met de minste schieters. 0 Let op de valse meeldauwschimmel. Het weer van de laatste weken is erg gunstig geweest (hoge luchtvochtigheid) voor het optreden van de valse meeldauwschimmel. Veel schade ver oorzaakt deze schimmel aan jonge koolplanten op het plantenbed. Door regelmatig te stui ven met zineb-stuif kan de ziekte worden be perkt of worden voorkomen. Per m'2 gebruiken we ongeveer 2 gram. 0 Potgrond. Goede potgrond moet vrij zijn van dierlijke of andere parasieten. Voordat we de grond gaan gebruiken moet deze eerst wor den ontsmet. Ook dienen we er rekening mee te houden dat de temperatuur zodanig is dat de plantjes direkt kunnen doorgroeien. HERSCHENEN is de publikatie „Watervoorzie- ning in de Tuinbouw". Deze door het Rijks tuinbouwconsulentschap te Goes samengestelde publikatie bevat tal van gegevens betreffende de waterbehoefte en. -voorziening voor zowel glas- bedrijven als vollegrondsbedrijven en moet voorts vooral worden gezien als een bron voor de telers die overwegen tot wateropslag op hun bedrijf over te gaan. Voor belangstellenden is dit boekje op aan vraag, zolang de voorraad strekt, gratis verkrijg baar bij het Rijkstuinbouwconsulentschap voor Zeeland en West Noord-Brabant, Westsingel 58, Goes. 0 Bemesting van glassla. In de komende weken wordt veel sla geplant. Met welke meststof u ook mest, altijd eerst de mest onder werken, 0 Het bemesten van vruchthbomen. Fruittelers, die nog niet aan de bemesting zijn toegekomen, dienen te weten dat het hiervoor nu de hoog ste tijd is. 0 Het afdekken van kasaardbeien met zwart- plastic. Het afdekken van de grond tussen de aardbeien met zwartplastic doen we pas als de grond voldoende op temperatuur is geko men. 0 Wormen en de uitwerpselen hiervan. De uit werpselen van wormen kunnen sla een onoog lijk aanzien geven waardoor de verkoopprijs sterk kan teruglopen. We kunnen dit voorko men door IV2 kg derris per are door de grond te werken (oppervlakkig). Dit kan ook in pas- geplante sla worden toegepast. 0 Het zaaien van spinazie. Eerst gaan we de grond goed doorspoelen en dan pas zaaien. We gebruiken één van de wolfresistente ras sen. Zodra de spinazie boven komt stuiven met TMTD-stuif ter voorkoming van smeul. Deze behandeling enkele malen herhalen. 0 De snoei van Jonathan en Cox's Orange Pip pin. Praktijkproeven hebben ons geleerd dat de Jonathan gunstig reageert op een vroege snoei, terwijl de Cox's dit juist doet op een la tere snoei. Wat we dus moeten doen behoeft geen nadere toelichting. 0 Het bemesten van vruchtbomen. Fruittelers, planten uitzetten zorgen we er voor dat de, pot- kluit goed vochtig is terwijl de grondtempera tuur minstens 15 graden C. moet zijn. Het beste is om enkele dagen vóór het planten flink te stoken. De hergroei moet „direkt" zijn. Groeiremming na het planten betekent ver schillende dagen later oogsten. DEEDS vanaf het begin van het seizoen is er een zeer grote vraag geweest naar Neder landse uien in vele landen van West Europa. De laatste weken is deze vraag nog toegenomen en bijzonder grote hoeveelheden van dit tuinbouw- produkt gaan er wekelijks de grenzen over. Z bedroeg de uitvoer in de eerste week van januari niet minder dan 6,4 miljoen kg uien, een record hoeveelheid in dit seizoen. Deze week is de vraag aanhoudend zeer groot gebleven, in de eerste plaats van Engelse zijde. Ook naar West-Duitsland gaan heel wat uien en Frankrijk is eveneens een afnemer van betekenis. De prijs is op het moment, dat wij dit schrij ven, opgelopen tot rond 32 cent per kg voor de export-geschikte middel en grove uien; een hoge prijs. Degenen, die hun uien hebben bewaard, zitten er dit jaar goed mee. Opnieuw zien we, dat het een produkt is, waarvan tevoren weinig of niets valt te zeggen over de afzetkansen. |n verband met de grote vraag van het ogen blik lijkt het verstandig om aan deze vraag voor export te voldoen. Het is verleidelijk om uit te gaan van de gedachte, dat bij een zo ruime export de voorraad spoedig een heel eind uitgeput zal zijn en dat de prijzen dan nog wel verder zullen aantrekken. Zekerheid hieromtrent bestaat ech ter helemaal niet; integendeel, we hebben al meer prijsdalingen op het eind van het seizoen mee gemaakt. We moeten niet vergeten, dat er meer produktie- gebieden van uien zijn en hoe hoger hier de prijs wordt, hoe groter de kans op invoer uit die andere gebieden. Daarbij denken we dan vooral aan Polen, een uienproducerend land van grote betekenis. Wanneer we dus als telers nog een behoorlijke uienvoorraad hebben lijkt het verstandig om te profiteren van de hoge prijzen, die op het ogen blik te maken zijn. Vooral voor de handel is een regelmatig aanbod van enorm grote beteke nis. Bij verschillende tuinbouwprodukten ontbreekt hieraan nogal het een en ander. Daar de uien- afzet voor een belangrijk deel plaats vindt via de veilingen, zoals dat op Tholen het geval is» is daardoor een regelmatig aanbod beter ver zekerd, dan wanneer ieder op eigen gelegenheid moet handelen (zoals we deze situatie kennen op Zuid-Beveland). Al vaker hebben we er onze verwondering over uitgesproken, dat de uienpro- ducenten op Zuid-Beveland, en ook wel elders buiten Tholen, elkaar nog steeds niet hebben kunnen vinden voor een gezamenlijke en regel matige afzet van hun produkt. We weten wel, dat zich in deze gebieden een zeer krachtige handelsstand voor dit produkt heeft ontwikkeld, die nuttig werk doet. Maar voor de juiste prijsvorming zou een gezamenlijk aanbod van een zo belangrijk produkt naar onze mening toch alleszins aan te bevelen zijn. De tuinbouw heeft op andere terreinen al dik wijls bewezen hoezeer zij overtuigd is van de noodzaak om gezamenlijk wat te doen. We zien dat op het ogenblik ook weer met de contractteelten voor de industrie. De Zeeuwse veilingen hebben hiervoor in de afgelopen week circulaires aan hun leden gezonden, waarin een opgave werd gevraagd van het areaal, dat men ia het komende seizoen wil contracteren. Wanneer deze opgaven binnen zijn, zullen de veilingen trachten het aangeboden kwantum onder te brengen. Daarbij gelden voor de verschillende produkten minimumprijzen, die zijn vastgesteld op een vergadering met vertegenwoordigers van de belanghebbende telers en het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. De afspraak is gemaakt, dat beneden deze minimumprijzen geen contracten via de veilin gen zullen worden afgesloten. Er komt immers een moment, dat men niet meer lager kan met de prijs, omdat er dan geen sprake meer is van economische teeltmogelijkheden. Het produkt knolselderij zal in 1965 weer het belangrijkste contractteeltprodukt in Zeeland worden. Wel lijkt het er op, dat het areaal kleiner zal zijn dan het vorig jaar. Toen hadden heel wat mensen voor de eerste keer dit produkt op hua bedrijf en bij de oogst kwam duidelijk naar vore* dat het een produkt is, dat niet zonder risico's geteeld kan worden. Bovendien is lang niet elk gebied geschikt voor de teelt van knolselderij. Gewenst is een hoge pil van de grond, terwi# op slemperige en slecht doorlatende grond ge makkelijk ziekten een kans krijgen op het pro dukt tijdens het groeiseizoen. Andere produkten van de contractteelt voor de industrie zijn plaatselijk wat tuinbonen, verder augurken, dubbele princessebonen, prei en boere-- kool. Van deze produkten zal het Zeeuwse areaafl echter heel wat kleiner zijn dan van knolselderij,. Heeft men er belangstelling voor, stelt U zicto dan met de veiling in uw gebied in verbinding. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 9