99 O IT E£N of heim w*wj/e£kbo£k vah /'•S-f BRAMlqt dTSÜKHGEX clicfiuc/l-— WEEKOVERZICHT NOTERINGEN VRIJDAG 29 JANUARI 1905 Ontleend aan marktbericht „Nobeoo" te Kortgene. Tarwe. Na een goed prijshoudende start kwam er in het begin van de afgelopen week een kentering door dat de buitenlandse kopers zich terugtrokken. Dit lokte juist wat meer aanbod uit van houders die nog van de gunstige prijzen wilden profiteren. Het gevolg was een prijsdaling en de handel kwam tot een vrijwel totale stilstand toen bij de wegblijvende vraag toch ook het aanbod opdroogde. Tegen het einde van de week ontstond echter nieuwe belangstelling en spoedig was het oude prijspeil weer bereikt. Het aantal offertes werd toen snel schaarser en de markt sloot prijshou dend met nog iets verhoogde prijzen. Ook in Frank rijk stegen de tarwe-prjjzcn bij exportvraag van alle kanten. Voor de Nederlandse industrie is de Franse tarwe nog steeds interessant en verwacht mag worden dat de fabrieken zich hier nog verder op zullen in stellen. Alles bijeengenomen heeft de tarwemarkt dus wel een bijzonder verrassende ontwikkeling gekregen. Voergranen. Op de voergerstmarkt werd het in de vorige week bijzonder stil. De onveranderde heffing in Duitsland belemmerde de verkopen sterk. Het feit dat het binnenlandse prijspeil tot boven de drempel- prijs is gestegen maakt de prijsvorming van de gerst onder de gegeven omstandigheden wel kwetsbaar. De hoop die bij exporteurs leefde dat j.l. vrijdagavond de heffing nog gecorrigeerd zou worden is ook niet in vervulling gegaan. De gerstvoorraden zijn echter reeds voor een belangrijk deel geruimd. Daardoor zal men voor de afzet van de inlandse gerst wel niet meer aangewezen zijn op verkoop aan de binnenland se verwerkers, die slechts op lager niveau aan de markt zijn en zich kunnen voorzien met diverse bui tenlandse gerstsoorten die relatief gunstig liggen. Zo was b.v. Franse gerst hier te koop tegen aantrekke lijke prijzen voor levering franco binnenland. De Amerikaanse havenstaking die op een eind loopt heeft de koopdrang ook duidelijk verminderd. Haver was flauwer gestemd. De indruk bestond dat de han del in de noordelijke provincies ruimte tracht te scheppen voor'de ontvangst van de aan de gang zijn de schuurdorsingen en daarbij de voorkeur geeft aan de opslag van tarwe. Daarmede kreeg haver een versterkt aanbod. De positie van het produkt werd echter zodanig beoordeeld dat een inzinking zoals die zich nu voordoet slechts van tijdelijke aard geacht wordt. Geschat werd dat de oogst reeds 80 tot 85 geruimd zal zijn terwijl men nog 7 verbruiksmaanden voor de boeg heeft. Brouwgerst. Op de brouwgerstmarkt is de handel vorige week rustig gebleven. De Franse brouwgerst was vast gestemd. Dit beperkte hier het aantal of fertes in Baldergerst met als motief dat de kwaliteit van het Nederlandse produkt beter is dan die van de Franse en Engelse gerst. Men kon de mening ho ren uitsprken dat als de kleine nog aanwezige voor raad Baldergerst geruimd zou worden ook de Cam- brinusgerst wel meer attentie zal krijgen, omdat ook deze gerst kwalitatief kan concurreren met de bui tenlandse gerstsoorten. In deze situatie bleven de prij zen vrijwel ongewijzigd. Peulvruchten In groene erwten ging gedurende de overzichtsperiode weinig om tegen nog licht afbrok kelende f>rijzen. De buitenlandse vraag betrof in hoofdzaak kleinere hoeveelheden. Japan heeft zich nog niet als koper gemeld. Het aanbod van Belgische erwten werd dringender. Alaska-erwten bleven geno teerd op ca 46 per 100 kg c.i.f. Westeuropese ha vens. De pellerijen kochten slechts schoorvoetend be perkte kwantiteiten industrieerwten. Schokkers ga ven aan het eind van de week iets verhoogde prij zen te zien, kennelijk als gevolg van dekkingen op blanco-contracten. Het buitenland volgde deze kleine verbetering niet wat bleek uit de ongewijzigde note- AARDAPPELTERMIJNMABKT Weekbericht 2026 januari 1965, verstrekt door G. de Vries Zonen, N.V., Amsterdam; voor Zeeland, Goes, tel. 011006451. Zonder wijziging in de algemene situatie was de belangstelling om op de termijnmarkt te opereren erg gering en bereikte de weekomzet slechts een aantal van 96 contracten (vorige week 122 contrac ten). Consumptie-aardappelen. Bintje, 40 mm opw, april, bij de opening werden contracten afgesloten op 18,40 en 18,30, welke noteringen voor enkele da gen vrijwel stabiel bleven. Daarna trad enige daling in tot 18,10 voor welke prys ook op de laatste beursdag nog contracten werden gedaan. De slotno- tering was 18,2018,10. De openstaande positie op 22 jan. bedroeg 1374 contracten. NOTERINGEN ROTTERDAMSE KORENBEURS Cons, tarwe: 39,25, loco, ƒ39,75, fébr./mrt, door sneekwaliteit, 17 vocht, franco fabrieken. Kippen- gerst: 32,25, jan./febr., basis boordvrij. Brouwgerst Duitse condities: ƒ34,25, Cambr., febr./mrt, ƒ34,75, Balder, febr./mrt, basis boordvrij. Haver 52/53 kg: 30,25, loco, 30,75, febr./april, basis franco Rotter dam. Groene erwten op monster: tot ƒ37,50, uitge zochte partijen iets hoger, franco Rotterdam. Groene ringen van 5 -schokkers die een flink deel van de effectieve handel uitmaken. In Engeland zün de prij zen van de schokkers uit de eigen oogst lager dan de noteringen die op grond van de hier geldende prij zen voor ons produkt moeten worden doorgegeven. Bruine bonen hadden weinig handel bij een te ver waarlozen vraag. De kopers zijn huiverig wanneer zij rekening houden met de nog onverkochte voorraden. Kapucijners waren praktisch onverkoopbaar. De ter- mijnmarkt sloot vrijdag 22 januari j.l. voor groene erwten prijshoudend en voor schokkers goed prijs houdend met de volgende verrekenprijzen: 3 schok kers: febr. ƒ56; mrt ƒ56,25; april ƒ56,50. 3 groene erwten: febr. mrt 43 nominaal; april 43,75 nominaal. Zaden. Karwijzaad gaf bij enige omzet slechts zeer weinig prjjsverandering te zien. Blauwmaanzaad on derging aanvankelijk de druk van februari-aandienin- gen, maar kon zich spoedig herstellen. De export- vraag bleef klein, maar aanbod van buitenlands zaad ontbrak geheel. De week sloot met een vriendelijke stemming op wat verbeterde prijzen. Zaaigranen. Zoals wjj vorige week reeds vermeld den valt thans in de zaaigraanhandel een verhoogde activiteit te bespeuren tengevolge van bestellingen van telerszijde. Het grote aanbod van praktisch alle zaaiprodukten zal er echter wel oorzaak van blijven dat prijsverhogingen In de meeste gevallen niet mo gelijk zullen zijn. Het prijsniveau onderging tot op heden dan ook nog geen vermeldingswaardige wijzi gingen. Vlas: Terwijl de gemiddelde kwaliteiten vlaslint op praktisch-ongewijzigd prijspeil blijven staan is de vraag naar vlaslint van goede kwaliteit ruim, tenge volge waarvan de betere kwaliteiten onbewerkt vlas tegen redelijke tot goede prijzen kunnen worden ver handeld. Te betreuren valt dat slechts een bijzonder klein percentage van oogst 1964 tot deze categorie behoort, zodat slechts weinigen hiervan kunnen pro fiteren. Dat voor velen de financiële uitkomst van de vlasteelt in het afgelopen jaar slecht is geweest komt momenteel duidelijk tot uitdrukking in de bestel lingen van zaailijnzaad. Te verwachten valt dat de uitzaai in 1965 niet alleen in Nederland doch ook in België en Frankrijk belangrijk kleiner zal zijn dan in 1964. Ruwvoeders. De vraag naar de diverse strosoorten is over de gehele linie van beperkte omvang, waar tegenover nog steeds een behoorlijk groot aanbod staat. Het aanbod van tarwestro uit België en Frank rijk heeft de laatste maanden een bijzonder nadelige invloed op het prijspeil van dit produkt hetgeen uiteraard tot uitdrukking komt in de huidige no teringen. erwten 3 kwaliteit: 42,25, febr., 43, mrt, franco Rotterdam, Groene erwten 6% kwaliteit: ƒ41,50, febr., franco Rotterdam. Termijnmarkt-maandagoch- tendcall.: geen zaken, stemming prijshoudend. Schok kers op monster: tot 43, uitgezochte partijen iets ho ger, franco Rotterdam. Schokkers 3 kwaliteit: ƒ55, febr., franco Rotterdam. Schokkers 5 kwaliteit: 51,50, febr., franco Rotterdam. Termynmarkt-maan- dagochtendcall.: geen zaken, stemming prijshoudend. Kapucijners op monster: tot 32, franco Rotterdam. Bruine bonen op monster geschoond: tot ƒ80, franco Rotterdam. Maanzaad exportkwaliteit: 151, bieden, febr., franco Rotterdam. Karwijzaad exportkwaliteit: 100, febr. franco Rotterdam. Termijnmarkt cons, aardappelen: (Ochtendcall.) Bintje, 40 opw., april, 18,30, laten, 18,10, bieden. Aardappclbeurs: Bintje 40 opw., binnenl. sort., af binnenland, 14. Bintje 35 opw., exp. sort., af binnenland, ƒ14,25; Bintje 40 opw., bestemming Spanje, af binnenland 14,75; Bintje 45 opw., bestemming Italië, spoorvrij, 16. Ruwvoeders: weidehooi 9095; lucernehooi 115120; tarwe stro ƒ42,50ƒ45; zomergerstestro ƒ5052,50; erw tenstro 67,5070. Alles af boerderij. FRUIT AFZET (20—26 februari 1965). In de aanvoeren begon het percentage, afkomstig uit de koelhuizen, toe te nemen. De kwaliteit werd daardoor gemiddeld wat beter. De prijzen bleven 26 januari. UET weer is nog niet om over naar huis te schrijven. Januari kan zo grillig zijn; de ene dag mooi en zacht en de andere dag kil en don ker. Gelukkig is er wel wat licht in de aardappel- handel gekomen. De binnenlandse prijs is nu wat korter bij de exportprijs gekomen. De Spanjaar den schijnen onze Bintjes best te vinden. Wie ze ook opeten is ons een zorg, als ze maar weggaan tegen redelijke prijzen We mogen hopen dat ze dit voorjaar toch wat boven de 14 cent gaan. Er is, nu de Stopa-prijzen bekend zijn, weer wat leven gekomen in deze pootaardappelbranche met het terugkopen en weer verkopen. De telefoons hebben deze week heel wat gerinkeld, denk ik. Want één minuut eerder kan een transactie be tekenen Door de radio werden we zondag in kennis ge steld met het overlijden van Churchill, tijdens de oorlog premier van Engeland. Een man wiens moed en vastberadenheid veel heeft bijgedragen tot de overwinning der geallieerden gedurende de laatste oorlog. Veel heeft deze geniale man, groot schrijver en spreker en tevens bijzonder talent volle kunstschilder, voor zijn land en ook voor Europa gedaan. Heel de wereld heeft haar leedwezen betuigd bij zyn dood. Ook deze grote man heeft in zijn leven en car rière grote teleurstellingen ondervonden. Bij de eerste verkiezingen vlak na de oorlog werd hij verslagen, hij, de man, die alles voor zijn land had gedaan. Jaren later is hij weer teruggekomen in de regering, doch dit gebeuren moet hem toch wel aan zijn hart zijn gegaan. Het spreekwoord: „Het zijn de slechtste vruch ten niet waaraan de wespen knagen", is hier zeker wel bevestigd. Churchill is niet meer, en laten wij, zoals ik in een krant las, zijn erfenis: de vrijheid, als goede rentmeesters beheren. Januari is voor ons, boeren, de maand om te vergaderen. We krijgen van vele verenigingen bericht, dat dan en daar de jaar- of een speciale vergadering wordt gehouden. Laten we, wanneer wij maar enigszins kunnen, deze vergaderingen bijwonen. We horen wel eens zeggen: ik ga niet, ik lees het straks wel in de krant. Dat is natuur lijk fout! De krant geeft maar een uittreksel van hetgeen er behandeld is. En wanneer we er bij zijn nemen we het veel beter op dan uit een krant. Laat dus uw bestuur, dat door U is benoemd, en veel werk heeft aan de voorbereiding dezer ver gaderingen, niet in de steek. Het gaat ook om üw belangen We staan straks met al onze buren in de E. E. G. Laten we niet achteraan komen goed op peil, trokken soms nog iets aan. Dit kwam mede doordat de export weer levendiger werd. Cox's Orange Pippin bracht voor de grote maten van 60— 84 ct op in klasse I, de C-klasse noteerde 28 29 ct per kg. Goudreinette deed van 1938 ct voor I. van 1834 ct voor klasse II, Jonathan varieerde van 17 - 34 ct voor klasse I, voor II werd 6 20 ct betaald. Golden Delicious werd algemeen iets duurder. I liep van 2666 ct, II van 1558 ct, III van 6 >6 ct. Kroet was voor het merendeel onverkoopbaar. Voor de bereiding van appelmoes wordt de rijpere Golden Delicious jammer genoeg niet gevraagd. Lombarts Galville werd met 1431 ct gewaardeerd. Win ston bleef terughoudend en noteerde van 12 17 ct. Op monster geveild werd voor Conference van 62— 77 ct betaald. Saint Rémy in klasse I op monster bracht 3336 ct op. Aangevoerde klasse II noteerde van 2025 ct. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH De prijzen waren, behoudens uilzonderingen voor dieren van buitengewone kwaliteit of eigenschappen, als volgt: melk- en kalfkoeien ƒ925- ƒ1570; guiste koeien ƒ775—ƒ1200; kalfvaarzen ƒ1075—1475; klamvaarzen 940—1110; guiste vaarzen 840— ƒ975; pinken 590ƒ800; graskalveren ƒ350 ƒ575; nuchtere kalveren voor fok- of mesterü ƒ125 285; weideschapen ƒ85125; drachtige zeugen ƒ325 475; biggen ƒ5875. Alles per stuk. Slachtrunderen: extra kwaliteit ƒ4,15 ƒ4,45: le kw. ƒ3,90—ƒ4,10; 2e kw. ƒ3,40—ƒ3.70; 3e kw. ƒ3,15 3,35. Vette stieren 3,904,20. Worstkoeien 2,90ƒ3,15. Alles per kg gesl. gew. Vette kalveren, le kw. ƒ4—ƒ4,30; 2e kw. ƒ3,60—» 3,90; 3e kw. 3,20ƒ3,50. Nuchtere slachtkalveren ƒ1,50—ƒ1,80. Slachtzeugen, le kw. ƒ1,60—ƒ1,66; 2e kw. ƒ1,53—ƒ1,58. Slachtvarkens ƒ1,80 ƒ1,90. Alle» per kg lev. gew. Vette schapen ƒ115ƒ145; Vette lammeren ƒ120 —ƒ155; Nuchtere slachtkalveren ƒ65 -ƒ100. Alle» per stuk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 19