De 2 verplichte loonronde en een rektifikatie Wat kost de sociale verzekering 1965? Nieuwe gecombineerde loontabellen 1965 BEWIJS VAN V ERZEKERING RIJKSSTUDIEBEURZEN LANDBOUWHOGESCHOOL WAGENINGEN LEDENWERVING NEDERLANDSE KONTRAKTTELERS VERENIGING VRIJDAG 8 JANUARI 1965 9 Nu de Wet Aansprakelijkheid Motorvoertuigen (W. A. M.) in werking is getreden blijkt er mis verstand te bestaan over de vraag of met name voor de ongekentekende motorvoertuigen men een verzekeringsbewijs bij zich moet hebben. In verschillende vakbladen is namelijk gepubli ceerd dat men vanaf 1 januari 1965 een verzeke ringsbewijs hetzij de polis of ander document bij zich moet hebben. Wij maken er onze leden op attent dat deze pu- blikaties onjuist zijn. In het Staatsblad 493 van 14 december 1964 is afgekondigd dat men ook voor ongekentekende voertuigen niet in het bezit be hoeft te zijn van een bewijs van verzekering. Men behoeft dus geen polis of aanhangsel daarop bij zich te dragen. Vanzelfsprekend zal dit als een overgangsmaat regel gezien moeten worden omdat er naast deze kwestie ook nog vele andere zaken op een regeling wachten. Mocht u in de naaste toekomst bij een aan rijding betrokken geraken, dan dient u als uw W. A.-verzekeraar aan politie of tegenpartij op te geven de Vereniging M et Risico te Amsterdam. Althans voorzover u bij onze onderlinge van de Z. L. M. verzekerd bent De schadeaangifte en andere bescheiden dienen als gewoonlijk aan ons Landbouwhuis te Goes ge zonden te blijven worden. AAN personen met een goede studie-aanleg, die niet in staat zijn de kosten van hun voor genomen of reeds aangevangen studie aan de Landbouwhogeschool te Wageningen te betalen, kan voor het academische jaar 1965/1966 finan ciële steun worden verleend, hetzij in de vorm van een studiebeurs, hetzij in de vorm van een rente loos voorschot. Zij, die voor deze tegemoetkoming in de studie kosten van rijkswege in aanmerking wensen te komen, dienen zich vóór 1 februari 1965 schrifte lijk te wenden tot de Directie Landbouwonderwijs van het Ministerie van Landbouw en Visserij, le v. d. Boschsfcraat 4 te 's-Gravenhage, waarna aan hen zo spoedig mogelijk nadere inlichtingen en een aanvraagformulier zullen worden verstrekt. HE laatste maanden is in ons weekblad meer- malen de aandacht gevestigd op de wenselijk heid, ja op de noodzaak om te komen tot een Kon- trakttelersvereniging in de 3 C. L. O.'s. Inmiddels zijn de voorbereidingen zo ver gevorderd dat met de ledenwerving is begonnen. Deze ledenwerving loopt via de plaatselijke afdeling van onze organi satie. Wanneer de afdelingsvergaderingen achter de rug zijn, waarop u zal worden verzocht om in uw eigen belang lid te worden van de Kontrakt- teïers Vereniging der 3 C. L. O.'s zal, in het vroege voorjaar, de vereniging definitief worden opge richt. De vereniging gaat voor haar leden streven naar redelijke kontraktvoorwaarden en prijzen. Zij zal zo nodig bijstand verlenen aan elk van haar leden bij de beoordeling, nakoming en afrekening van het kontrakt. De vereniging zal voorts over de kon- traktteelt voorlichting geven, en over kontrakt- teeltaangelegenheden adviseren, enz. Wie zich als lid aanmeldt komt te behoren tot een bepaalde kring; een kring heeft de omvang van een of meer provincies. De leden in de kring kie zen een eigen kringbestuur. Uit deze kringbesturen hebben vertegenwoordigers zitting in het algemeen bestuur. Het algemeen bestuur wordt bijgestaan door zgn. produktencommissies, die per produkt (en groep), de telersbelangen behartigen, onder handelingen voeren, e.d. Ook deze commissies, evenals de 3 C. L. O.'s wijzen vertegenwoordigers aan in het algemeen bestuur, eveneens het Cen traal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland met het oog op de noodzakelijke samen werking inzake de kontraktteelt van tuinbouw- produkten. De dienstverlening geschiedt door des kundig personeel der vereniging; hierop kan door de leden steeds een beroep worden gedaan. Allen die kontraktteler zijn van akkerbouw- of tuinbouwprodukten vinden behartiging voor hun kontraktteeltbelangen in deze vereniging. Ook leden van veilingen die kontraktteler zijn voor andere produkten dan waarvoor zij veilplicht heb ben (zaaizaden, doperwten, e.d.) vinden in deze Vereniging hun belangenbehartiging. Lid van de vereniging kunt U worden in de komende vergadering van uw plaatselijke afdeling. Folders met gegevens over de nieuwe vereniging en aangehechte aanmeldingskaart worden daar uitgereikt. U kunt zich ook nu reeds aanmelden door nevenstaande strook uit te knippen, in te vul len, te ondertekenen en op te zenden aan het Voor lopig Bestuur van de Nederlandse Kontraktteïers Vereniging der 3 C. L. O.'s, Nieuwe Parklaan 105, Den Haag. Overeenkomstig de verwachting die wij in ons kerstnummer uitspraken is in verband met de premie verhoging voor de A.O.W./A.W.W., ingaande 1 januari 1965. een algemeen verplichte loonronde van 2°i ingevoerd. Deze loonsverhoging gaat 31 december 1964 in en krijgt de vorm van een bijslag. Bij de eerst volgende c.a.o.-vernieuwing zal deze bijslag in de lonen worden verwerkt. De bijslag moet voor de eerste maal worden betaald op vrijdag 1 of zaterdag 2 januari 1965. Zij moet worden berekend over het rechtens geldende loon. Hieronder moet worden verstaan het rechtens geldende brutoloon. Hiertoe behoren ook de toeslagen voorzover deze niet worden gegeven tot bestrijding van noodzakelijke kosten, die de werknemer in verband met zijn dienstbetrekking moet maken (kledingtoeslag en/of afstandsvergoeding). Abusievelijk, zo blijkt achteraf, vermeldden wij dat de huurcompensatie buiten deze 2°/» be rekening zou vallen. Dit was ons door enkele deskundige en goed geïnformeerde functionarissen desgevraagd medegedeeld. Tot onze spijt blijkt e.e.a. niet juist te zijn geweest. De 2 u/« moet be rekend worden over brutoloon plus toeslagen plus huurcompensatie. Voor een berekening van de bijslag kan het volgende voorbeeld dienen: Loon, bijvoorbeeld 110, Toeslagen, bijvoorbeeld 6,60 Huurbijslagen 1960, 1962 en 1964 7,75 124,35 Bijslag 2 van 124,35 2,49 Het bruto-loon wordt dan 126,84 Volledigheidshalve zij nog vermeld dat het gegeven voorbeeld willekeurig en niet aan een of andere C.A.O. ontleend is. Voorzover de werknemer recht heeft op een vakantiebon, dient de waarde hiervan met 2 te worden verhoogd. Arbeidersverzekeringen Verzekeringen Land- en tuinbouwongevallenwet1) Loongrens Ziektewet J) 10.000,— Ziekenfondsenbesluit 10.000, Werkloosheidswet 2) a. Wachtgeldverz. vaste arbeiders - b. Wachtgeldverz. losse arbeiders Werkloosheidsverz. losse en vaste arb. Interimregeling Invaliditeitsrentetrekkers Kinderbijslag loontrekkenden le en 2e kind Premiegrens 27,— p/dag bij een zesdaagse werkweek 32,40 p/dag bij een vijfdaagse werkweek idem idem idem idem 12.000,— Premiepercentages werkg. werkn. overheid 1,3 3,1 2,7 0,15 1,- 2,7 2,75 0,25 1,5 3,- 0,15 2,75 0,25 0,5 Volksverzekeringen Algemene Ouderdomswet 12.000,8,7 Algemene Weduwen- en Wezenwet idem 1,5 Algemene Kinderbijslagwet idem 1,8 h Dit percentage is een gemiddelde over het gehele land; per afdeling van de B.V.A.B. kan dit dus afwijken. In het bovenstaande is uitgegaan van de premie over 1963. 2) De wachtgeld- en werkloosheidswet voor de vaste arbeiders kost dus 0,8 °/o in totaal, waarvan werk gever en werknemer ieder de helft, t.w. 0,4 moeten betalen. De wachtgeld- en werkloosheidsverzekering voor de losse arbeiders kost in totaal 6°/o, waarvan werk gever en werknemer ieder de helft moeten betalen, t.w. 3%. 3) Verwacht wordt dat de premie A.O.W. in de loop van het jaar 1965 opnieuw zal worden gewijzigd. Ter voorkoming van misverstand zij er op gewezen, dat de op het loon in te houden premies A.O.W.- A.W.W. zijn af te lezen van de loonbelastingtabellen die de Belastingdienst de werkgevers toezendt. CONCLUSIE: In het jaar 1965 dient op het loon van werknemers van 15—65 jaar voor de wettelijke sociale verzeke ringen in totaal te worden ingehouden: voor de vaste arbeiders: ziektewet 1 °/o ziekenfondsbesluit 2,7 °/o wachtgeld- en werkloosheidsverzekering 0,4 voor dc losse arbeiders: ziektewet 1 ziekenfondsbesluit 2,7 °/o wachtgeld- en werkloosheidsverzekering 3 e/o 4,1' 6,7 In verband met de per 1 januari 1965 ingaande verhogingen van de ziekenfondspremie alsmede van de premie A.O.W./A.W.W., zijn door het Ministerie van Financiën nieuwe coördinatietabellen uitgegeven. Door deze wijzigingen moesten' eveneens wederom nieuwe Gêcombineerde Loontabellen voor dé Land- en Tuinbouw samengesteld worden. De nieuwe uitgave bevat, evenals de laatste uitgave van 1964, ruim 11500 loonberekeningen, zowel voor week- ais daglonen, alsmede loonberekeningen voor bijzondere beloningen, voor vaste en losse arbeiders. De uitvoering is weer zodanig verzorgd, dat het nettoloon door een speciale kleurendruk gemakkelijk is af te lezen. Alle bedragen van inhoudingen, zowel van loonbelasting als van premie A.O.W./A.W.W. en sociale verzekeringen zijn bij iedere loonberekening apart vermeld. Ondanks de gestegen kosten van het drukken is de oude prijs van 7,50 gehandhaafd. Wij bemiddelen gaarne bij het bestellen van deze tabellen bij het Boekhoudbureau van de Holl. Mij van Landbouw te Den Haag, die in de tweede helft van januari gereed zullen zijn. Bestellingen kunt U richten tot de afd. Werkgeversbelangen der Z.L.M., Grote Markt 28 te Goes. B. NEDERLANDSE KONTRAKTTELERS VERENIGING DER 3 CENTRALE LANDBOUW ORGANISATIES i.o. Secretariaat: Niemve Parklaan 105, Den Haag Telefoon: 070514191 Hierbij verzoek ik u mij in te schrijven als lid der op te richten Nederlandse Kontraktteïers Vereni ging der 3 Centrale Landbouw Organisaties tegen een kontributie per kalenderjaar van 7,50 5,- voor elke ha kontraktteelt op mijn bedrijf. Naam: Adres: (Handtekening) Woonplaats: Duidelijk schrijven s.v.p.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 5