.UIT DE PRAKTIJK ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD •pIJDENS de Kerst- en Nieuwjaarsdagen heeft het werk op onze bedrijven vrijwel overal stilgelegen, omdat veel collega's hun personeel deze dagen hun restant vakantiedagen hebben laten opmaken. Trouwens voor zover het buitenwerk nog niet gebeurd was, was het ook niet mogelijk om daar iets goeds te doen, omdat we inderdaad een romantische witte kerst hebben gehad. Op THOLEN zijn er veel boeren die uien telen en velen zijn dan nu bezig met het afstaarten van dit produkt. Het loont de moeite beslist. De opbrengst valt over het algemeen niet mee en het uitvalpercentage is groot. Maar de prijs maakt veel goed! Vooral voor het productief maken van de winteruren leent de uienteelt zich bijzonder goed. Sommige collega's sturen hun mensen in de winter wel eens langer met vakantie dan het aantal dagen waarop ze recht hebben, omdat men er, zoals men dan zegt', toch geen werk voor heeft. Bedrijfseconomisch is dit natuurlijk onjuist, doch ook uit andere hoofde vinden wij deze handelwijze minder gelukkig. De collega's die in de winter wèl werk voor hun personeel heb ben, ondervinden hierdoor moeilijkheden. Wij dachten dat het juist was dat we met z'n allen naar een zo harmonisch mogelijke samenleving en samen werking in de boerenstand toe moeten werken. En dan is het niet juist dat enkele boeren daarop een uitzondering menen te kunnen maken. De personeelsvoorziening in de landbouw baart toch al zorgen'. Natuurlijk niet in de winter maar straks als de bieten op één moeten worden gezet. Het is noodzakelijk dat wij ons bouwplan 1965 zo rond proberen te zet ten, dat er voor de arbeidskrachten waarover het bedrijf beschikt, ook het hele jaar door verantwoord werk is. Financieel zal dit ook in de meeste ge vallen het beste uitkomen! AOK op ZUID-BEVELAND zijn de feestdagen v weer voorbij en gaat het werk weer zijn normale gang. De kansen om buiten nog werk zaamheden te verrichten zijn door de weersom standigheden uiterst gering. Hier en daar kan alleen nog wat water van de wintertarwe afgelaten worden, waarbij toch echt niet verwacht moet worden dat deze hierdoor nog gered zal worden. Onder deze weersomstandigheden was het ook wel eens zeer nuttig om wat zorg aan de grasland ontwatering te besteden. Voor het overige zal de meeste tijd besteed wor den aan onderhoud en reparatie van werktuigen, zodat ze weer voor het gebruik gereed zijn, wan neer dit nodig is. Ook is er nog de mogelijkheid voor de aflevering van aardappelen en uien, hoe wel dat de handel hierin na de feestdagen slechts zeer langzaam op gang komt. De tijd is nu aangebroken om het bouwplan voor 1965 definitief rond te zetten. De plannen voor aanschaf van zaaizaad, pootgoed en mest stoffen moeten nu afgerond worden, zodat tijdig besteld kan worden. Men kan dan ook zekerder een tijdige aflevering tegemoet zien. Ook is het gewenst eens na te gaan, hoe men de werkzaam heden dit jaar zal gaan uitvoeren, hoever men wil gaan met het zelf mechaniseren, welke werk zaamheden men gezamenlijk wil doen en voor welke men de loonwerker in wil schakelen. Tij dig overleg met deze is wel gewenst. Denk bij het rondzetten van de werkzaamheden aan het onderhoudswerk bij de suikerbietenteelt. Deze geven nog steeds één van de grootste ar- beidstoppen. Uitzaai van precisiezaad en het ge bruik van chemische onkruidbestrijdingsmiddelen kunnen deze top zodanig afvlakken dat deze geen moeilijkheden meer behoeft te geven. Naast deze voor het bedrijf belangrijke onder werpen wordt onze aandacht gevraagd voor de vergaderingen van onze afdelingen. De besturen hopen dat zij de gedane moeite voor het organi seren van deze vergaderingen niet voor niets heb ben gedaan. Zo wordt reeds volgende week woens dag onze aandacht gevraagd voor de jaarlijks te houden „Spuitdag" in Goes. DE oudejaarsdag bezorgde op WALCHEREN nog 23 mm regen. Daarmede was sneeuw en ijs, ons tijdens de Kerstdagen gebracht, weer snel verdwenen. Wel kwam er veel plas vorming voor, zolang de bevroren grond het doorzakken van het water tegenhield. Doch dit is nu ook weer geleden. Het is ons deze winter wel opgevallen dat er, vooral op vele percelen grasland, nog piasvorming voorkomt. Er zijn gevallen waarin het soms on mogelijk is een voldoende oppervlakte-ontwate ring te verkrijgen. Maar es zijn ook vele gevallen waarbij het door middel van één enkel éénvoudig greppeltje mogelijk is dat vrijwel alle opstaand water kan wegvloeien. Als liefhebber van een goed grasbestand zou men in staat zijn de spade te pakken en zelf het greppeltje aanbrengen. Ik dacht echter dat de kollega's hier zelf ook wel enige tijd voor beschikbaar hadden de eerst komende weken. Draineren op niet al te grote diepte is rog beter, maar een snelle oppervlakte- ontwatering is toch zeker een eerste vereiste. Na alle goede wensen van de afgelopen dagen breekt weer de tijd aan om ons te gaan bezinnen op de komende beslissingen t.a.v. het bedrijf. Hoe gaat het bouwplan er uit zien en de bedrijfs voering? De komende weken zal hierover gedacht en onderling gesproken worden. Hoewel de tijd van inzaai nog niet is aangebroken zullen toch op korte termijn maatregelen moeten worden ge nomen, om, wanneer de tijd is aangebroken, het werk vlot te kunnen doen verlopen. De „Nieuwsbrief", het januarinummer van de streekverbetering, heeft vele aankondigingen van aktiviteiten in ons gebifed de eerstkomende weken. Teveel om in deze rubriek op te noemen. Dit is ook niet nodig daar iedere belanghebbende deze nieuwsbrief ontvangt zodat men hierover ge ïnformeerd kan zijn. Zonder aan de overige mededelingen tekort te doen wil ik toch nog even wijzen op de volgende vergaderingen. 11 januari: Einancieringsmiddag te Middelburg. 13 januari: Voorlichtingsvergadering voor uien- telers op Walcheren te Westkapelle. Het blijkt dat er voor de uienteelt in ons ge bied een toenemende belangstelling is. MET t eerste bericht in 1965 willen we vanuit SCHOUWEN-DUIVELAND alle lezers van deze rubriek veel geluk en voorspoed toewensen in 't nieuwe jaar. Naast een goede gezondheid wensen we U vooral ook een goed boerenjaar toe. Door de vlotte werkzaamheden dit najaar, is bij ons veel wintertarwe uitgezaaid wat mede- bevorderd werd door de gunstige tarweprijs. Op ons eiland is 10 meer gezaaid dan in 't voor gaande jaar en 't totale areaal wintertarwe be loopt nu ongeveer 2600 ha, d.w.z. 20 van de totale akkerbouwgrond. Net voor de feestdagen was 't op wintervoor- ploegen hier praktisch klaar gekomen en we be vinden ons momenteel wat de activiteiten op de bedrijven betreft enigszins op een dood punt. Dit kan zijn nut hebben door zo hier en daar 't oor eens te luisteren te leggen wat betreft bepaalde onderdelen van de bedrijfsvoering. Als er bepaal de knelpunten verwacht worden is 't tijdig onder kennen hiervan gewenst, zodat nog de nodige maatregelen kunnen worden genomen. Plaatselijk verdwijnen weer arbeidskrachten en in vele gevallen is vervanging niet mogelijk. Er zal dus gewikt en gewogen moeten worden hoe 't bedrijfsplan voor 't aanstaande oogstjaar zal moeten worden opgesteld. Er zijn vele mogelijk heden, die echter van bedrijf tot bedrijf zeer ver schillend kunnen zijn. Bijvoorbeeld zoals op het gebied van samenwerking tussen twee of meer bedrijven. Gelukkig zien we ook op ons eiland hiervan verschillende vormen tot standkomen. In vele opzichten stelt de snel voortschrijdende mechanisatie ons op 't individuële bedrijf voor dermate grote problemen op 't financiële en ar- beidsorganisatorische vlak, dat we dit individueel niet meer kunnen klaarspelen. Deze gang van zaken dwingt ons wel tot een samenwerkingsge- dachte. En de praktijk heeft ons wel bewezen dat 't niet bij een gedachte gebleven is. Er kan nog meer tot stand gebracht worden! IJET nieuwe jaar ligt weer vóór ons en ieder heeft hiervan zo zijn eigen verwachtingen. Uiteraard hoopt agrarisch NOORD-BE VEL AND op een goed boerenjaar. Met het laatste worden dan goede bedrijfsresultaten in de landbouw be doeld. Momenteel is het ook bij ons winterwerk ge blazen op de bedrijven. Onderhoud machines, op knappen van de erven e.d. Een aantal personeels leden neemt begin januari vakantie, zodat er met de feestdagen mee een heel stuk van de winter afgaat. Op enkele bedrijven repelt men nog altijd het vlas. Dat wordt echter steeds minder. Om vlot te werken zijn er eigenlijk 4 a 5 man nodig en de bedrijven die dat aantal nog in dienst hebben zijn gauw geteld. Men doet het ook wel gezamen lijk en op die manier is het loon dat er in wordt verdiend toch weer mooi meegenomen. Bij open weer leent deze tijd zich goed voor het nazien van de drainage. Zeker na veel sneeuw is controle van de eindbuizen nodig en geregeld een gedeelte doorspuiten brengt ook zijn rente wel op. Een natte maand zoals december toont de zwakke punten in de afwatering wel aan. Ter bestrijding van tuintjesgras en muur in graszaad wordt in december en januari nog wel kalkstikstof gestrooid. Wil men dit nog doen dan is het wel zaak dat de kalkstikstof gereed ligt. Dit moet gestrooid worden op een dauwnat gewas als er een zonnige dag wordt verwacht. De om standigheden zijn soms maar enkele dagen in een winter geschikt. Een goede dag mag men voor dit werk dan ook niet laten passeren. Onder de werktuigen die deze winter veel be langstelling hebben behoren zeker de kipwagen en de precisiezaaimachine. Vooral kipwagens wor den er veel bij gekocht. Praktisch alle zelflossende wagens die er in onze streek bijkomen behoren tot dit type. De wagen heeft zijn kwaliteiten in het afgelopen seizoen ook ruimschoots bewezen. De aankoop van precisiezaaimachines wijst in de richting van weer meer precisiezaai. Deze metho de van bietenzaai heeft in wel zeer korte tijd al gemeen ingang gevonden. Bij aankoop zal men echter wel goed moeten bedenken dat deze ma chines snel moeten worden afgeschreven. Onze loonbedrijven hebben voldoende materiaal en er varing om hun klanten goed te bedienen. DAS enkele dagen is het jaar oud en de moei- lijkheden waarmee men op de landbouwbe drijven in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN te maken heeft, doen zich alweer voor. Moeilijkheden welke zich voor de één meer aftekenen dan voor de ander, maar welke in verscheidene gevallen voortkomen uit het niet voldoende aangepast zijn bij de veranderde omstandigheden. Want de vacantiedagen geraken of zijn op en als werkgever staat men voor de taak om te zor gen dat de wintermaanden zo doelmatig mogelijk worden benut, daarbij trachtende om doelloze bezigheden zoveel mogelijk te voorkomen en de arbeidsvreugde te behouden. De grote moeilijkheid voor sommigen is echter om steeds werk voorhanden te hebben dat kan worden uitgevoerd. En als men maar mensen heeft die men aan allerlei werk kan zetten als reparatie- en onderhoudswerk, dan gaat dit vrij aardig. Waarbij vooral ook de vaardigheid van de bedrijfsleiding te deze van grote betekenis is voor het wel of niet met eigen mensen kunnen uit voeren van dergelijke werkzaamheden. En be halve een nuttige werkgelegenheid betekent het op deze wijze uitvoeren van allerlei karweitjes in vele gevallen tevens een beter onderhoud van machines en gebouwen, terwijl daar waar aan dergelijke werkjes steeds een vakman te pas moet komen de kosten nog al eens worden ontzien. Vooral op de akkerbouwbedrijven kan men met eigen personeel in de wintermaanden heel wat onderhoudswerk verrichten. Als men m.aar be schikt over de nodige kennis, voldoende gereed schap en. een behoorlijke werkplaats. Overigens ligt het voor de hand, dat wanneer men mensen moet aantrekken speciaal voor on derhoudswerk, men vakmensen neemt, evenals voor die reparaties welke men beter zelf niet ver richt. Want men mag handig zijn, met de beste bedoeling iets aangaan, er zullen toch altijd werk zaamheden blijven die men beter aan anderen overlaat. Ook al zou men de tijd en de lust heb ben om het zelf te doen. Daarin zal enkel scholing of bijscholing verbetering kunnen brengen. Wat dit betreft zijn de eisen die ook wij in de landbouw moeten stellen, zowel aan ons zelf als aan onze werknemers, snel veranderd. Want met degenen waar men in de winter geen geschikt werk voor heeft, kan men in de moderne land bouw voor wat de akkerbouw betreft, ook in de zomermaanden vaak niet veel rendabel werk ver richten. Als regel kan men dergelijke mensen niet met een machine wegsturen, wat vaak pro blemen schept, problemen, welke we niet zonder meer kunnen opzij zetten, maar waar we thans aan moeten werken opdat die na verloop van tijd niet meer bestaan. Laten we er naar streven om straks op onze bedrijven datgene te kunnen doen, wat de aard van onze bedrijven op dat moment vereist. Wel licht valt er langs die kant nog iets te bereiken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 4