EEN NIEUW BEGIN Kennismaking met. Jac. de Kraker 29 P. J. P. J. G. KADERDAGEN „OLAERTSDUIJN" POLITIEK FORUM IN KOUDEKERKE VRIJDAG 8 JANUARI 1965 We zijn het nieuwe jaar begonnen. Het geeft ons enerzijds een plezierig gevoel, een nieuw jaar ligt voor ons gereed en het soms wat weemoedig afscheid van het oude jaar is weer achter de rug. Een week geleden haalden we nog herinneringen op van het afgelopen jaar, nu beseffen we weer dat het leven verder gaat en dat we vooruit moe ten. Het is nu de tijd van goede voornemens, men neemt zich voor, de fouten die in het afgelopen jaar zijn gemaakt in het vervolg niet meer te maken, of bepaalde dingen in de toekomst beter of anders te doen. Evenals de weemoedige tijd is ook de tijd van de goede voornemens meestal maar van korte duur. Als voorbeeld noem ik maar het feit dat elk jaar opnieuw duizenden mensen stoppen met roken om enkele weken later weer te beginnen. Hoe het dan ook gaat, elk jaar opnieuw biedt deze jaarwisseling aan ieder persoonlijk een goede ge legenheid om bepaalde dingen te overdenken, een balans op te maken en het beleid voor het volgende jaar uit te stippelen zoals alle goed geleide bedrijven dit jaarlijks doen. Vooral voor ons jongeren heeft het voorbijgaan van de jaren zijn consequenties. We zitten in een tijd van ons leven waarin wijzelf en de omstandigheden waarin we verkeren snel veranderen. Een oud en veel gebruikt gezegde, op iedereen van toepassing en voor iedereen begrijpelijk is: „De tijd gaat snel, gebruikt haar wel". Een van de traditionele gewoontes van nieuwjaarsdag is het uitspreken van de wens dat het een ieder goed mag gaan en veel geluk zijn deel zal zijn in het komende jaar. Hierbij wil ik dan graag van de gelegenheid gebruik maken om alle P.J.G.-ers (Z.P.M.-sters) een voorspoedig en gelukkig nieuwjaar toe te wensen, en ik hoop dat het volgend jaar voor de P.J.G.Z. een jaar zal zijn van vooruitgang wat betreft belangstelling en medewerking in eigen kring en daarbuiten. F. A. DEES, Voorzitter. Onder de titel „Kennismaking met willen wij U in de toekomst een aantal vraag gesprekken voorzetten met personendie op de een of andere wijze met de P. J. G. of met de plattelandsjongeren in het algemeen in relatie staan. Als eerste kandidaten heb ben wij gekozen de leden van het Provin ciaal Bestuur, die elkaar onderling zullen interviewen. RED. KO DE KRAKER is een rustige verschijning m et een eigen, vaak goede mening over verschillende onderwerpen. Op de laatste Ledenraadsvergadering is hij officieel toegevoegd aan het Provin ciaal Bestuur als vertegenwoordiger van de streek Oost Zeeuws-Vlaanderen. In 1958 trad hij als ge woon lid toe tot de P. J. G. (toen nog L. J. G.), „omdat", zoals hij zegt, „mijn vrienden ook lid werden en ik niet achter wilde blijven". Na twee jaar als gewoon lid in de afdeling AxelZaamslag te heb ben meegelopen is hij tot aan zijn militaire diensttijd penningmeester geweest. „Daarna ben ik door een noodsprong van de afdeling als voorzitter gekozen", vertelt hij in alle bescheidenheid, „het lijkt wel of de betekenis van het voorzitterschap achteruit gaat, maar de ledenopkomst wordt steeds beter. Het loopt puik". Ko vindt het meestal wel prettig werk, bovendien ziet hij er een zeer goede vorm van eigen ontwikkeling in. INDUSTRIALISATIE VRAAGT AANPASSING De streek Oost Zeeuws-Vlaanderen bestaat uit twee afdelingen, n.l. AxelZaamslag en Hoek Terneuzen. Hiervan heeft de afd. HoekTerneuzen het niet zo makkelijk, omdat er eigenlijk twee groepen leden zijn, een groep jongeren en een groep ouderen. ,,Dat botst ergens wel eens", zegt Ko, „en dat is erg jammer, want met het oog op de toekomst zou het goed zijn als ook deze af deling erg sterk was". Met de toekomst bedoelt hij de uitbreiding van de industrie in de kanaal zone. Hierover praten we nog even door en Ko ziet hier voor de P. J. G. Oost Zeeuws-Vlaanderen een bijzondere taak liggen: „Door de industrialisatie en verstedelijking van de kanaalzone bestaat de kans dat het platteland onder de voet gelopen wordt. Het is aan de ouderen- en jongerenorgani saties om dit te voorkomen. Speciaal de jongeren moeten ervan worden overtuigd, dat hun taak op het platteland noodzakelijk blijft. Dus ook de P. J. G. zal zich hiernaar dienen te richten en het saamhorigheidsgevoel van de plattelandsjongeren moeten stimuleren. Op z'n Axels gezegd: we moe ten ons niet onder de poten laten krauwen". Er zijn volgens Ko, naast de nadelen van het onttrek ken van grond en arbeiders, beslist ook voordelen aan de industrialisatie verbonden, o.a. betere we gen en betere leefbaarheid, bovendien gelooft hij stellig in een vaste oeververbinding met Zuid- Beveland, waarvan de landbouw door gemakke lijker afvoer van produkten toch ook zijn put zal hebben. „P. J. G.-CONTACT" Om weer een beetje in de P- J. G.-sfeer te komen vraag ik Ko naar hun eigen afdelingsblad „Con tact". „Dat loopt aardig goed", zegt hij, „en wordt uit de eigen kas betaald". „Uit de kas?" vraag ik wat verbaasd. Dan komt er een fel antwoord: „Ja, want aan bedelen heb ik een enorme hekel". „Maar waarom niet de „Plattelandsjeugd" gebruiken, dat kost niets", merk ik on. „Omdat", zo oordeelt hii, „het kontakt met de eigen leden intensiever blijft, en ook de Z. L. M.-afdelingsbestuursleden weten zo wat er bij ons gebeurt. Maar de redaktie mag er stukjes uithalen voor de Plattelands jeugd, hoor, we zijn niet eenkennig!" RELATIES NAAR BUITEN Over de verhouding met de Z. L. M. is hij als afdelingsvoorzitter goed te spreken; hij noemt de verhouding prima. Ik vraag direct of dit ook het geval is met de R. K. J. B. en de C. J. B. T. B. „Nee", is het prompte antwoord, „dat kontakt is volgens onze ervaring slecht, vooral met de C. J. B. T. B., maar ik zou het heel graag anders zien". We pra ten over dit punt nog even verder en ook ik zie in dat er, zoals Ko het vertelt, op dit moment wei nig te bereiken valt. Wij stappen nu over op onze eigen rubriek „Plattelandsjeugd". „Dat kan beter, door er bijv. wat humoristische stukjes in te plaatsen". Maar de vraag wie die stukjes moet schrijven blijft nog wat hangen omdat ik het maandblad „Buiten" aansnij en vraag hoe hij dat vindt. „Goed he!" is de voor mij wat raadselachtige eerste reactie. Ko vindt namelijk dat het voor het gewone lid iets te hoog gegrepen is en komt tot de konklusie dat de redaktieraad van „Buiten" „een groepje toffe jon gens onder elkaar" is. Ik ga even in op zijn kritiek die hij in het no vembernummer plaatste over drie verschillende onderwerpen, o.m. over het artikel „Klaar ben je met zulke ouders". „De kritiek op dit punt blijft voor mij onveranderd", zegt Ko, „en op de P. I. A.- aktie eveneens. Er zijn teveel akties, en wie wor den er vaak voor het karretje van aktiecomité's IVE kaderdagen die wij vorig jaar hebben gehouden op de Volkshogeschool „Olaertsduijn" te Rockanje zijn een groot succes geworden. Ieder die deze dagen heeft meegemaakt kan daarvan getuigen. Het pro vinciaal bestuur heeft daarom besloten, ook dit jaar de kaderdagen te organiseren, en wel van donderdag 21—zaterdag 23 januari a.s. Het programma, dat in overleg met de Volkshogeschool is vastgesteld, en dat deels gezamenlijk met de deelnemers aan de 4- weekse zal worden doorgewerkt, ziet er als volgt uit: 21 januari: Middag: aankomst, kennismaking met de 4-weekse-cursisten; „De kunst van het ge sprek." Avond: idem. 22 januari: Ochtend: studiegroepen „inleiding geven in verenigingsverband". Middag: wandeling; uitwerking studie groepen. Avond„De ontwikkeling van Z. W. Ne derland", inleiding met nabespreking. 23 januari: Ochtend: „Blijven leren is levend blijven", discussie. Middag: excursie naar Vlaardingen; ver trek. Deelneming aan de kaderdagen staan in principe open voor ieder lid. Daar echter het maximum aantal deelnemers 30 bedraagt, zal bij een grotere opgave voorkeur gegeven moeten worden aan zittende en toekom stige bestuursleden van afdelingen en stre ken. Laat u hierdoor echter niet weerhouden en geeft u zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 16 januari a.s. op bij het P. J. G.-sekretariaat of bij uw afdelingssekretariaat. Door een subsidie van de Z. L. M. is het ons mogelijk, de cursuskosten van de deel nemers geheel voor onze rekening te nemen. De cursisten dienen dus uitsluitend hun eigen reiskosten te betalen! Op vrijdag 15 januari houdt de afdeling Koude- kerke een politieke avond. Vele actuele vraagstuk ken zullen worden voorgelegd aan een politiek fo rum, dat zal worden gevormd door de heren J. A. van Bennekohi (A.R.)A. J. Kaland (C.H.U-)mr. dr A. J. J. M. Mes (K-V.P.)drs. Th. J. Westerhout (P.v.d.A.)M. Golverdingen (S.G P.)dr. ir. C. W. C. van Beekorn (V.V.D.) en een afgevaardigde van de boerenpartij. Ket forum staat onder leiding van de heer R. J- Wasterval, directeur van „Hede- nesse". Het doel van deze avond is, de plattelandsjonge- ren mee*- inzicht te geven in de politieke vraag stukken, omdat immers de politiek ook het platte land raakt! Gezien het programma van deze avond nodigt de afdeling een ieder uit tot een bezoek; ook de dames mogen niet ontbreken. Dus tot vrijdag 15 januari in hotel „Walcheren" te Koudekerke, aanvang 19.30 uur. gespannen? Kleine kinderen tot 12 jaar collecteren en de ouden van dagen geven er aan. Daarom ben ik donor, dat is een echte gift in natura". Na deze waarheid gaat Ko wat rustiger verder: „Ja, Bob van den Berg heb ik wel wat teveel gekraakt, of schoon hij wel een bepaald soort opruierig persoon is". DE AFDELINGEN Tenslotte gaan we nog even in op het gewone lid van de Ned. Fruittelers Organisatie, van de wel eens een stuntje mag uithalen en dat er in het jaarprogramma wat lichte kost moet zitten. „Het programma moet je afstemmen op de leden en niet, zoals nogal eens gebeurt, andersom", zegt hij. Ik kom nu op het punt kontributie. „Dat dacht ik al", merkt Ko op. „Onze leden willen graag we ten wat er met hun geld gedaan wordt, maar je moet niet denken, dat ze niet beseffen dat er pro vinciaal ook iets nodig is". Ko is nu 22 jaar en is naast de P. J. G. opk nog lid van de Ned. Fruittelers Organisatie, van de Z. V. U. en van de Oudleerlingenvereniging van de R- M. L. S. te Schoondijke. Zijn hobby is lezen, als althans de P. J. G. en het landwerk hem daarvoor nog tijd overlaten. In de overtuiging dat Ko ook op provinciaal ni veau zijn beste krachten aan de P. J. G. zal geven vertrek ik, na een heerlijke maaltijd, om de ge dachten van Ko de Kraker, zoals u ze nu hebt ge lezen, op papier te zetten. J. ROELSE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 27