Dagelijks Bestuur Z.L.M. vergaderde e RASSENLIJST Besluiten in Brussel van groot belang voor Nederlandse landbouw VRIJDAG 8 JANUARI 1965 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van land cnTninbouw en Veeteelt in Zeeland Landbouwbeleid Vliegveld in midden Zeeland Uitbreiding werkingssfeer be strijding wilde haver Platteland en aardgas Brede landbouwwerktuigen Monumentenwet voor landbouwgewassen 1965 6 Een grote taak ligt voor ons Frarkering bij abonnement: Terneuzen No. 2768 Deze eerste vergadering van het Dagelijks Béstuur der Z. L. M., die maandag j.l. 4 januari gehouden werd, stond onder leiding van de algemeen voorzitter ir. M. A. Geuze. In zijn openingswoord wenste de voorzitter iedereen een goed en gezegend nieuwjaar toe en sprak hij de hoop uit dat 1965 ook voor de boerenstand een goed jaar zal mogen worden. De vice-voorzitter de heer P. J. J. Dekker dankte de heer Geuze voor zijn woorden en wenste hem namens de vergade ring voor 1965 het allerbeste toe. „Wij spreken graag de wens uit dat het onder uw leiding voor de Z. L. M. een voortreffelijk jaar zal worden", aldus de vice-voorzitter. LANDBOUWBELEID TOWEL naar aanleiding van besprekingen, die op natio- naai niveau worden gehouden, als naar aanleiding van de eind 1964 te Brussel genomen besluiten sprak het bestuur langdurig over het te verwachten landbouwbeleid. Met het besluit om voor oogst 1967 in de E. E. G. een gemeenschap pelijke graanprijs in te voeren is een belangrijke stap gezet naar een volledige E. E. G„ waarin de landbouw wat achter blijft. Dit kan één van de belangrijke conclusies van het Brus selse overleg zijn. De feitelijke inhoud van de overeenstem ming over de graanprijzen en de gevolgen hiervan voor de Nederlandse landbouw leveren evenwel een aantal belang rijke vragen op. (Zie verder pagina 3) I OrnMVxx r/9 Peulvruchten 1Ö6 «men AjuNfckppel* 32O Qymonivmim Vertui! In dit nummer vindt u de rassenberichten 1965 samengesteld voor het Zuid- Westelijk kleigebied door de vier Landbouwconsulentschappen in dit gebied en de Stichting Nederlandse Uien Federatie, gegevens die het mogelijk maken een verantwoorde keuze te doen voor uw bouwplan 1965. APNIEUW heeft rond half december te Brussel een langdurige, vaak tot ver in de nacht durende zitting plaats gehad van de landbouwministers Uit de E. E.. G. Opnieuw kwamen een aantal belangrijke beslissingen uit de bus. Wij schreven vroeger eens, dat de boeren op hun bedrijven weinig merkten van de E. E. G. en van het zich langzaam maar zeker vormende gemeenschappelijke landbouwbeleid. Maar wij voor spelden óók dat dat wel anders zou worden, naarmate de besluiten de bedrijfsvoering en de uit komsten van de bedrijven meer zouden gaan beinvloeden. Wij herinnerden in onze beschouwing over de Memorie van Toelichting op de Landbouwbegroting 1965 er aan, dat het hoofdstuk over het prijs- en marktbeleid klein was geworden, omdat dit beleid zich steeds meer aan de direkte zeg genschap van onze regering onttrok en zich verplaatste naar Brussel. GELIJKE GRAANPRIJZEN IN 1967 Welnu, de thans genomen beslissingen wijzen geheel in deze richting. Er kwamen namelijk ge lijke graanprijzen voor de zes landen tot stand. Weliswaar zullen zij pas voor oogst 1967 gelden, maar zij werpen hun schaduwen vooruit. Want het spreekt vanzelf, dat de Nederlandse graan prijzen, die voor de oogsten 1965 en 1966 nog nationaal mogen worden vastgesteld, hoogstens een groeien naar het Europese peil van 1967 zullen vertonen. (Zie staatje hiernaast). Dat wil zeggen, dat onze tarweprijs praktisch vast ligt, daar deze reeds de hoogte heeft bereik» van de Europese tarweprijs anno 1967. Voor de voedergranen zit er nog enige muziek in de gerstprijs. De roggeprijs, die door de Raad van Ministers werd vastgesteld, ligt aanzienlijk hoger dan onze Nederlandse op dit ogenblik. Zij komt zelfs boven gerst- en maisprijs uit, hetgeen wij betreuren. Maar er is hier sprake van een tegemoetkoming aan de Duitsers. Bij hen geldt rogge van goede kwaliteit als broodgraan. GEMEENSCHAPPELIJKE BASISRICHT PRIJZEN PER 1 JULI PER 100 KG Produkt Duitse marken Guldens Zachte tarwe 42,50 38,46 Gerst 36,50 33,— Mais 36,25 32,80 Rogge 37,50 33,94 VIER PUNTEN Er zijn bij deze beslissing voor 1967 vier be langrijke bepalingen. A. De revisieclausule. Daar het in deze tijd van steeds stijgende prijzen en kosten in het geheel niet zeker is, dat de voor 1967 vastge stelde prijzen ook dan nog redelijk genoemd kunnen worden, heeft de Raad van Ministers de mogelijkheid opengelaten in de loop van de tussenliggende tijd een herziening aan te bren gen. De passage, hieraan gewijd, is echter vrij vaag en heel wat minder hoopgevend als met name de Duitsers gewenst hadden. (Zie verder pagina 3!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 1