RASSENLIJST 1965 19 Vervolg Rassenberichten 1965 ZAA1-U1EN 5*3- 71 g .g§ is-g Grobol 66 6.5 6.5 Maelstede 103 67 6.5 6 Bola 109 66 7 6.5 Enormus 107 71 6 6.5 Victoria 71 6.5 6 Favoriet 6 5.5 Sel. Onderdelinden 74 6.5 6.5 Produrijn 101 72 6.5 6.5 Luctor 101 64 7.5 6.5 SeL Wabeke 104 70 6.5 6.5 Wijbo 103 71 7 6.5 Primeur 102 66 6 6 Sel. Buisman 72 6.5 Plastro 99 72 6.5 6.5 Produnos 71 6.5 6.5 Nostro 70 7 7 Wijdehoud 95 65 7.5 vrijdag januari 1965 De financiële opbrengst is hoog over alle rooitijden. Het ras vormt zeer veel loof en is vrij moeilijk rooibaar. Bjj zeer vroege zaai behoorlijk veel schieters. De sapzuiverheid is slecht, en de vezelvorming vrij groot. Bij de keuze van één dezer rassen, zal men zich sterk moeten richten op de overige eigenschappen van de rassen. Gezien de grote toename van het machinaal rooien, zijn in de Rassenlijst afzonderlijke waarderingscijfers opgenomen van de rassen bij machinaal rooien op lichte en zware grond. Op zware gronden, waar men als regel vroeger zaait, zal men moeten letten op de gevoeligheid voor schieters. Op onkruidrijke gronden is een vroege grondbedekkmg van de bieten van groot belang. Van bedrijf tot bedrijf liggen de mogelijkheden en moeilijkheden anders. De beste oplossing wordt daar verkregen, waar men er in slaagt, zoveel mogelijk gunstige eigenschappen samen te voegen. Het meer dan één ras zaaien kan hierbij nodig zijn, tenzij men een zeer beperkte oppervlakte suikerbieten verbouwt. Bij de keuze van het uitgangsmateriaal moet er terdege rekening mee worden gehouden dat het grootste deel van de zaai-uien eerst in het winter halfjaar wordt afgeleverd. Aan de houdbaarheid van het produkt dienen daarom hoge eisen te worden gesteld. Naast de raseigenschappen zijn ook de omstandigheden waaronder de teelt wordt uitgeoefend yan doorslaggevende- betekenis voor het ver krijgen van goede resultaten. Hierbij moet niet alleen worden gedacht aan weersgesteldheid, grondsoort, bemesting e.d., maar ook aan de omstandig heid dat de uien zeer gemakkelijk kunnen worden beschadigd. Om een hoog uitvalspercentage te voorkomen moet bij de oogstwerkzaamheden, het trans porteren en de opslag dan ook zeer zorgvuldig te werk worden gegaan. In de praktijk wordt hiermede nog maar al te veel geen of onvoldoende rekening gehouden. Als speciaal voor vroege levering wordt geteeld moet aan de raseigenschap vroegrijpheid de grootste waarde worden toegekend en niet aan de produk- tiviteit. Overzicht eigenschappen van dc hoofdselecties (19611964) 2? T3 CD S .-v UO -(-■ S<D.S 2 '3 r? o. crt m r-, £*2^ 5 c 3 .Sö S-P 3 w 5 ■odSS So^ selekties Rijnsburger 104 98 98 66 96 Noordhollandse Strogele 88 rf 7 96 96 8 Naarmate het waarderingscijfer hoger is kunnen de uien vroeger worden geoogst. Eén punt verschil komt ongeveer overeen met een week ver schil in plukrijpheid, Naarmate het cijfer hoger is is de selektie meer uniform van vorm. RIJNSBURGER De selekties van dit type geven bolvormige gele uien. Het percentage uit- en inwendig roodgetinte uien is van geen betekenis. De produktiviteit van de Rijnsburger selekties is gunstiger dan de houdbaarheid ervan. Zoals uit de tabel blijkt zijn Bola en Enormus het produktiefst. Met uit zondering van Victoria, Favoriet en sel. Onderdelinden die een wat lagere opbrengst geven, is de produktiviteit van de overige selekties nagenoeg gelijk. Bij opslag tot het eind van de bewaarperiode geven de selekties Enor mus, Victoria, Onderdelinden, Produrijn en Wijbo de minste uitval. Van de vermelde selekties is Luctor het vroegst oogstbaar. De selekties Favoriet, Enormus en Primeur zijn het laatst plukrijp, waardoor zij bij min der gunstige groeiomstandigheden een te hoog percentage dikhalzen geven. Daarom zijn ze voor de teelt in het noorden van ons land minder geschikt. noordhollandse strogele De kleur van de uien van dit type is eveneens geel, terwijl ook hier het percentage uit- en inwendig roodgetinte uien van geen betekenis is. De vorm van de uien is overwegend plat tot bolvormig (dikplat). De produk tiviteit is minder dan die van het merendeel van de Rijnsburger selekties. De houdbaarheid is, met uitzondering van Wijdehoud, gemiddeld iets beter. Selektie Wijdehoud heeft echter een voor vroege levering zeer aantrek kelijke vroegrijpheid. SCHAKEL TUSSEN ONDERZOEK EN PRAKTIJK HE 40e beschrijvende Rassenlijst 1965 is verschenen. Daarin vindt U overzichtelijk en objectief gerangschikt de kennis die geput is uit de honderden proefvelden per jaar. Deze resultaten aangevuld met vele praktijkervaringen vormen een betrouwbare basis voor de keus die elke ondernemer in de landbouw telkens weer moet doen. Onderzoek en ervaring geven de beste waarborg. Kiest met overleg en doet Uw voordeel met de nieuwste mogelijkheden die aan Uw speciale eisen voldoen. Deze Rassenlijst voor Landbouwgewassen 1965, een uitgave van N.V. LeiterNypels, Maastricht, onder verantwoordelijkheid van de Rijkscommissie voor de Samenstelling van de Rassenlijst voor Land bouwgewassen te Wageningen, kan besteld worden bij de uitgeefster en de boekhandel. De prijs bedraagt 3,per exemplaar; bij afname van grotere hoeveelheden worden kortingen verstrekt. Bij bestelling via de uitgever dient de betaling vooruit te geschieden per postwissel of per giro No. 103.77.54. ten name van N.V. LeiterNypels - Maas tricht - Postbus 31. Bestellingen, waarvan het verschuldigde bedrag niet is betaald, worden niet uitgevoerd, tenzij hieromtrent een af spraak is gemaakt. Begin 1965 zal de afzonderlijke uitgave van het hoofdstuk Aard appelen uit de 40e Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwgewassen 1965 worden uitgegeven. In deze uitgave staan gegevens vermeld over de verschillende aardappelrassen, alsmede een aantal nieuwe rassen, welke dit jaar voor het eerst in de aardappelrassenlijst zijn opgenomen. Dit boekje kunt U bestellen door betaling van 0,75 op postrekening no. 575176 t.n.v. de penningmeester van het Aardappel Studie Centrum te Wassenaar. Half januari zal het boekje dan aan U worden toege zonden. NOORDHOLLANDSE BLOEDRODE Zij het op geringe schaal wordt voor bepaalde bestemmingen nog van rode uien uitgegaan. De vroegrijpheid, uniformiteit van vorm en duurzaamheid van deze platte tot bolvormige uien komen overeen met die van het merendeel van de Rijnsburger selekties. De produktiviteit is echter belangrijk minder en be draagt omstreeks 80 van die van het Rijnsburger type. In de praktijkproeven t/m 1963 traden het meest op de voorgrond sel. Brillant (Fa. J. Buisman en Zn., Enkhuizen), sel. Gebr. Sluis (N.V. Gebr. Sluis, Enkhuizen) en sel. H. Zwaan (Fa. H. Zwaan, Enhuizen). ZITTAUER GELBE Naast van inlahdse wordt ook wel van selekties uit het ras Zittauer Gelbe gebruik gemaakt. In dit van buitenlandse herkomst zijnde ras wordt sinds kort door enkele zaadfirma's geselekteerd. De tot dit ras behorende uien zijn overwegend bolvormig. De kleur ervan is iets donkerder dan die van het Rijnsburger en het Noordhollandse Stro gele type. De produktiviteit van deze matig uniforme uien is minder dan die van het inlandse materiaal. Vergeleken met Rijnsburger ligt de opbrengst 10 20 lager. Daarentegen is de houdbaarheid beter. Vooral in jaren met voor de kwa liteit ongunstige weersomstandigheden komt dit het sterkst tot uiting. AMERIKAANSE HYBRIDE-UIEN Voor de teelt in Nederland komen alleen in aanmerking zogenaamde lange dag uien. Ze zijn 34 weken vroeger oogstbaar dan het inlandse materiaal. De opbrengst van deze uniform bolvormige bruingetinte uien bedraagt 60 70 van die van de Rijnsburger selekties, terwijl de duurzaamheid ervan minder is. Deze hybriden, waarvan de met de namen Autumn Spice, Encore en Epoch in de Amerikaanse prijscouranten opgenomen kweekprodukten in ons land de bekendste zijn, komen alleen in aanmerking voor de specifieke teelt voor de vroege aflevering. Zaad van Amerikaanse hybride-rassen wordt in Nederland onder een fantasienaam in het verkeer gebracht. Slechts de allerbeste uiegronden komen voor de verbouw ervan in aan merking. (Zie verder volgende pagina.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 17