Paard en Pony als middel van ontspanning 1145 Door WOUTER SLOB DONDERDAG 24 DECEMBER 1964 De jeugd heeft er plezier aan. Harddraven is in 't algemeen minder populair dan rennen, waarbij het dus om het snelst in galop gaat. In Nederland lijdt de rensport en vol bloedfokkerij echter geen bloeiend bestaan. Dat is met de drafsport heel anders. Het is moeilijk te verklaren waarom dat zo is. De drafsport. het rijden met snel dravende paarden, is hier altijd al populair geweest. Al in de 17e eeuw en misschien al vroeger werden er op korte aistanuen (korte banen) wedstrijdjes gehouden tussen snelle paarden. Maar dat ging altijd in draf, nooit in galop. Die draverijen vond men vrijwel uitsluitend in het westen en noorden van ons land: Groningen en Friesland, Noord- en Zuid-Holland. En dat zijn tevens provincies, waar men niet over wijde heidevelden en bosge bieden beschikte, waar galoppaarden gebruikt zouden kunnen worden. Wèl hielden de boeren er kleppers, vlotte wegpaarden, waarmee zij vlug langs de dikwijls zeer smalle en bochtige dijken reden. Of langs de uiter mate smalle landweggetjes, want de grond in de polderstreken ont woekerd aan de zee was veel kostbaarder dan de zandgrond elders, waar men dus wèl brede wegen had. Maar daar leefden weer geen ge fortuneerde boeren, die er paarden op na konden houden en de landheren deden weinig aan fokkerij. Zulks in tegenstelling tot vele buitenlandse landeigenaren. Een poging van Koning Willem II om in het midden van de vorige eeuw hierin verandering te brengen, mislukte volkomen. De renpaarden verdwenen, evenals de renbanen te Zandvoort, Scheveningen, Arnhem en 't Loo, maar de boeren bleven wèl harddraven r"P HANS is ons draf- en renwezen een bloeiende zaak geworden, welke menige fokker geen windeieren legt, veel paardenliefhebbers een aardig en interessant tijdverdrijf en duizenden toeschouwers een vrjje- tijds-bestediiig biedt. In de Verenigde Staten is de paardensport „sport nummer één", zelfs belangrijker dan het zo populaire baseball en voetbal. Dat zegt toch wel wat. Miljarden dollars gaan er in om en de paarden fokkerij en paardensport (training en rijden van renpaarden en dravers) is er een goede broodwinning voor duizenden. (Zie verder pag. 1150.) IJ ET ziet er naar uit, dat het paard in de sterk ontwikkelde landen van de wereld zjjn tijd heeft gehad. Tenminste als werkpaard. Ook als legerpaard. Maar niet als sportpaard. Nimmer z(jn er zoveel renpaarden gefokt en gehouden als te genwoordig. Nimmer zijn de prijzen, welke voor Volbloeds werden betaald zó hoog als tegenwoordig. Sommige hengsten zijn zo duur, dat één particulier ze niet meer kan of wil betalen. Er worden dan syndicaten gevormd, waarin men een aandeel kan nemen en zo „portie" kan krijgen in een paard van meer dan een miljoen gulden waarde Ook de harddravers zgn duur, voor zover ze tenminste voldoende snelheid hebben getoond. Dra vers, die niet snel genoeg zijn, brengen daarentegen weinig meer op dan slachtwaarde. Volbloeds, welke niet snel genoeg voor de (galop-)baan zijn, kunnen altjjd nog verkocht worden voor de ruitersport of als springpaard of misschien zelfs als het hengsten betreft voor de fokkerjj van halfbloed- paarden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 5