De consument en wij 1144 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD IN de afzet van levensmiddelen en huishoudelijke goede ren vinden de laatste jaren grote verschuivingen plaats. Duizenden winkels zijn er in ons land die de grote verscheidenheid van de produkten naar de consument bren gen. In winkels variërend van kleine tot zeer grote, in wa renhuizen en in zelfbedieningswinke's. Velen onder eigen naam, anderen onder de naam van een inkoopcombinatie, weer anderen onder steeds dezelfde naam als ,,De Spar", „De Gruyter", „Albert Heyn" enz. Ook in ons land gaat men steeds meer over tot het in Amerika gevolgde systeem van zelfbedieningswinkel en supermarkt. De groenteman, bak ker, slager en kruidenier, die langs de deur komen, raken uit de tijd. De supermarkt, waar de huisvrouw voor ades en neg wat terecht kan, maakt het tijdrovende boodschap pen doen in verschillende winkels dan minder nodig. Per soneelsgebrek versnelt deze gang van zaken of men het prettig vindt of niet. IJOE het ook zij, de goederenstroom naar de miljoenen consumenten moet volgens goed geordende lijnen plaats vinden. Er moet voorraad zijn, opdat aan de vraag van de consument voldaan kan worden. Dat organisato risch gezien deze goederen voorziening geen eenvoudige zaak is, ligt voor de hand. Het is alweer enige maanden geleden dat wij in de gelegenheid werden gesteld bij Albert Heyn N. V. te Zaandam een blik in de keuken te werpen, die deze goederenstroom naar de 370 filialen van A. H. over het gehele land verspreid verzorgt DISTRIBUTIECENTRUM I\AARvOOR heeft Albert Heyn een distributiecentrum in Zaandam ge- bouwd. Bouwkosten zo ongeveer 10 miljoen gulden, met een bebouwde oppervlakte van 30.000 m2. Daarnaast een investatie van een 3 miljoen gul den voor ophaalwagens, transportwagens, heftrucks enz. De meeste goederen worden in de magazijnen onder nummer op pellets op hun plaats gebracht. Het systeem wordt gevolgd dat, wat eerst binnenkomt, ook het eerste weer er uit gaat. Door schuinstaande rolstellingen schuiven de goederen automa tisch door naar die zijde waar ze weer af moeten worden genomen. Met op haalwagens rijdt het bedienend personeel met de bestelling van een filiaal volgens een bepaald systeem langs de kilometers lange stellingen en pikt al langs rijdende datgeen wat besteld is van de rekken af. Aan de voorkant van het distributiecentrum is over een lengte van ca. 200 meter een vijftigtal boxen gebouwd waarin de opleggers, die de goederen naar de filialen vervoeren, binnenshuis kunnen worden geladen. Ook hier efficiency want de vloer van het magazijn ligt op gelijke hoogte met de vloer van de oplegger, zodat transportwagentjes in de auto's kunnen rijden. UNIFORMITEIT EN KWALITEIT ILBERT HEYN als distributiebedrijf dient de uitgaande goederenstroom, variërend van levensmiddelen tot textiel, aardewerk, drogisterij-artike len enz. weer tijdig aan te vullen. De goederen zijn in dit centrum gerang schikt naar omloopsnelheid. Daardoor is inzicht in de omzet en het op peil houden van de voorraden eenvoudig. Voor ca. 50 worden de filialen vanuit het distributiecentrum bevoorraad. De andere 50 geschiedt rechtstreeks door de leveranciers aan het filiaal. Dit betreffen voornamelijk artikelen zo als vlees, eieren, groenten, fruit, frisdranken, wasmiddelen en diepvriespro- (Zie verder pag. 1150.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 4