ERFVERHARDING (ii) Jaarboek 1963 - I. B. V. L. Schaftlokalen in de Land- en Tuinbouw 1167 Sanitaire voorzieningen DONDERDAG 2 4 DECEMBER 1964 KLINKERBESTRATING De klinkers worden gelegd in een zandbed van 26-30 cm en bieden dan voor elk bodemtype een deugdelijke verharding. Wél zal op slappe grond een herbestrating eerder nodig zijn dan op vastere grond. Voordeel van een klinkerbestrating is, dat het materiaal opnieuw gelegd kan worden en door de boer zelf kan worden uitgevoerd. Voor zulk een klinkerbestrating zijn grote klin kers (52 stenen per m2) doelmatiger dan de kleinere metselklinkers. Klinkers zijn verkrijgbaar als gebakken en als betonnen stenen. Deze laatste hebben vaak andere afmetingen en zijn er in verschillende diktes. Tegen woordig zijn er betonnen stenen verkrijgbaar met een speciale vorm en die soms aan de onderkant een apart profiel hebben, zodat ze beter blijven liggen dan de rechthoekige. Als richtprijs per m2 bestrating geldt: Stenen a 150,per 1000 7,80 Grondwerk a 3,per m3 1, Zand a 5,per m3 1, Leggen van stenen 1,35 Totaal 11,15 per m2 BETONVERHARDING Beton geeft een goede verharding, die gemakke lijk te reinigen is. Op vaste grond kan ongewapend beton worden gebruikt, maar op slappere bodem is gewapend beton noodzakelijk. Een dunne laag zand is nodig, opdat het beton op een schone bodem kan worden gestort, op vaste beton ter dikte van minstens 12 cm, op een oude puinverharding kan met 8-10 cm beton worden volstaan. Voor betonverharding op slappe (bijv. opge voerde) grond is als bewapening de z.g.n. bouw- staalmat aan te bevelen met een maaswijdte van 15 cm en een draaddikte van 4 mm. De bewapening wordt bij voorkeur zowel onder als bovenin gelegd, n.l. 2 cm van de onderkant en 2 cm van de boven zijde van de betonlaag. Bij het aanbrengen van een betonverharding moet men op het volgende letten: Op afstanden van plm. 4 m moeten schijnvoegen met rubberoid en op afstanden van plm. 16 m uitzetvoegen van board worden aangebracht, dit om krimpscheuren te voorkomen. Het betonmengsel moet niet te slap zijn; dit ook weer in verband met mogelijke krimpscheuren. Tijdens de week die volgt op het storten van de beton moet deze zoveel mogelijk nat gehouden worden, dit met het oog op een goede harding van de beton. Afdekken met stro of een laagje zand, dat geregeld nat gehouden wordt, voldoet goed. Als richtprijs voor betonverharding per m2 geldtj 12 cm dik beton a 65,per m3 7,80 Graafwerk a 3,per m3 0,45 Uitzetten en aanbrengen bekisting 2,50 Totaal 10,75 per m" Bij gewapend beton 2 m2 bouwstaal a 1,30 2,60 Totaal 13,35 per m2 BETONTEGELS Betontegels moeten in een zandbed worden ge legd en hebben als nadeel dat ze glad kunnen wor den. Voor looppaden zijn tegels van 4 cm dikte vol doende. Bij zwaar verkeer zijn tegels ter dikte van 8 cm noodzakelijk. Meestal hebben de tegels een afmeting van 30 x 30 cm; per m2 zijn dus 11 tegels nodig. Van dikkere tegels (bijv. 8 cm) zijn dikwijls andere afmetingen verkrijgbaar. Kosten van betontegels per m2: 11 tegels 30 x 30 x 8 cm 9, Graafwerk 0,80 Zand 1, Leggen van de tegels 0,85 Totaal 11,65 per m2 R.L.V.D., Axel. J. BOLLAND, Specialist boerderij bouw. UET onlangs bij het Instituut voor Bewaring en Verwerking van Landbouwprodukten (Postbus 18) te Wageningen verschenen Jaarboek 1963 is een voortzetting van de tot 1963 door dit instituut uitgegeven reeks jaarverslagen en is, behoudens de naam, naar vorm en inhoud on veranderd gebleven. Het Jaarboek 1963, dat gratis bij het instituut te verkrijgen is, bevat naast een kort overzicht van de activiteiten in 1963 en een volledige lijst van alle publikaties in dat jaar (ruim 100), een serie van acht artikelen. In het korte overzicht van de werkzaamheden bespreekt de directeur Ir. P. Wiertsema onder meer: de bewaarbaarheid van voorgebakken patates frites de bewaring van aardappelen bij hoge temperatuur O de schadelijke factor in rogge het systeem van snelhooien het inkuilen van gras in verplaatsbare silo's het dauwroten van vlas en de teelt van hennep. De artikelenserie wordt geopend door J. Krey- ger en M. H. Huisman, die in „Voortgezet onderzoek over het beperken van verliezen aan caroteen in opgeslagen kunstmatig ge droogde groenvoeders" ingaan op het euvel van de daling van het caroteengehalte in ge droogde groenvoeders bij opslag. De snelheid van afbraak hangt samen met de temperatuur en er bestaat van nature een verschil in de houdbaarheid van caroteen in de verschil lende partijen luzerne. Een koeling tijdens de opslag kan de afbraaksnelheid met circa Vz verminderen. Van de onderzochte anti-oxydanten voldeed Ethoxyquin het beste. In het tweede artikel door Ir. W. F. van Vliet, Dr. P. A. Schippers, mej. W. H. Schrie- mer en Dr. A. I. Labib wordt een proef be sproken, waarbij van een partij Bintje na gegaan werd de invloed van de stikstofbe mesting en de bewaarduur bij 5° C op de che mische samenstelling van de aardappelknol en enkele kwaliteitseigenschappen. Beziet men de verschillen tussen Nederland en Frankrijk, waar op meer dan 90 van het vlasareaal de dauwrootmethode wordt toe gepast, dan blijken de moeilijkheden, die het op grote schaal toepassen van deze methode in Nederland in de weg staan, te worden bepaald door het in ons land gebruikelijke inzaaien van een klaverondervrucht en de omstandigheid dat Nederland zaaizaadleve rancier is (afhankelijk van de weersomstan digheden varieert het zaadverlies van 3060 terwijl het zaad niet als zaaizaad geschikt is). In „Het dauwroten van vlas" behandelt Ir. H. Sparenberg deze methode en de vóór- en nadelen ervan. De resultaten van de proefboerderij „De Eest" in 1962 en 1963 worden in een gelijk namig artikel m.b.v. enkele tabellen bespro ken door Ir. G. C. Kappetein. De fabrikanten van voorgebakken patates frites zouden bij onderlinge afspraak aan hun produkt eisen kunnen stellen, waarbij er een aantal betrekking heeft op de eigenschappen die visueel, door meten en door wegen zijn vast te stellen. Om gegevens te verkrijgen, die benodigd zijn om zich een beeld te vormen van de conse quenties die het stellen van bepaalde eisen met zich brengt en waarbij met name wordt gedacht aan een kwaliteitsbeoordeling, die het toe te laten percentage frites met zichtbare ongerechtigheden betreft, alsmede normen aan gaande vorm en lengte van de staafjes, is door het I. B. V. L. een onderzoek opgezet. In het artikel van J. Kreyger wordt tenslotte een voorstel gedaan tot een formulering van eisen aangaande lengteverdeling, vorm en uiterlijk van voorgebakken frites-staafjes. Uit het artikel „Afronding van het hooionder- zoek" door Ir. P. J. J. Philipsen blijkt, dat verschillende onderdelen van de hooiwinning reeds volledig te mechaniseren zijn. Bij de afronding van het onderzoek dreigt echter het gevaar dat deze vastloopt op de vraag wat er kwalitatief te bereiken valt met een verkorting van de droogduur. Respiratieproe- ven zijn dringend noodzakelijk om tot een juiste benadering van de voederwaarde te kunnen komen. In de laatste bijdrage aan het jaarboek wor den door P. H. de Haan de pro's en contra's belicht, die naar voren komen bij het gebruik van kisten voor zaaigranën en peulvruchten op centrale bedrijven. (Vervolg van pag. 1159) HOEWEL op vele land- en tuinbouwbedrijven reeds wasplaatsen aan wezig zijn, komt nu te zijner tijd de wettelijke verplichting daartoe. Mede door het toenemend gebruik van de vaak zeer giftige bestrijdingsmid delen is het zich goed kunnen wassen na het werk toch wel een eis des tijds geworden. Tot het dwingend voorschrijven van douchen is nog niet over gegaan omdat daarbij warm-watervoorziening nodig zou zijn. Als minimale inrichting wordt gedacht aan wasbakken met leidingwatertoevoer en goede afvoer. De vloeren vóór en om deze wasplaatsen moeten van cement en goed te reinigen zijn. De redaktie van dit artikel is zodanig, dat op bedrijven waar (nog) geen waterleiding aanwezig is, volstaan kan worden met een pomp. Betreffende de sanitaire voorzieningen zijn bijv. inzake ventilatie, afmetin gen enz. in het ontwerp geen details vermeld. Hierdoor is een zo eenvoudig mogelijke aanpassing aan bestaande gebouwen mogelijk. De in de C.A.O. Landbouw reeds vastgelegde regeling betreffende schuil hut of schuilkeet bij het verrichten van werkzaamheden door twee of meer arbeiders op een plaats meer dan 500 meter van het schaftlokaal gelegen, zal nu ook in het Landbouwveiligheidsbesluit verwerkt worden. En zal dan dus ook voor de tuinbouw gelden. Nogmaals het betreft hier nog slechts een ontwerpwijziging van het Landbouwveiligheidsinstituut. Wanneer afkondiging in de Staatscourant zal plaats vinden is ons nog niet bekend. Men kan met deze wijzigingen echter in voorkomende gevallen nu reeds rekening houden. B. Een toilet als van een hotel ziet u hier, maar het hoort thuis op de tuinder) van de heer Grootscholten. Om de hygiëne te bevorderen koos hij voor liet Franse model.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 35