Met de P. J. G. N. naar Israël 1187 P. J. G. DE TOEKOMST VAN ONS PLATTELAND (II) „ALS HET MOET KUNNEN WE VEEL" PLATTELANDSJC^SEREN EN LANDB0UIY3ELEBD KOOKCURSUS VOOR MANNEN p>IJ het lezen van bovenstaande titel zult u waarschijnlijk denken dat de reislust van de P. J. G. N. geen grenzen kent. Voorzover het studiereizen betreft is dit inderdaad waar. En deze reis naar Israël is ook werkelijk een studiereis, in meer dan één opzicht zelfs. Maar waarom Israël? J"ïEELNAME aan de reis staat open voor ieder lid van de P. J. G. U moet als deelnemer beschik- ken over een paspoort geldig voor de gehele wereld, dat geldig is tot tenminste 1 juni 1965. Tevens dient u een internationaal pokkenvaccinatiebewijs te hebben dat niet ouder is dan 3 jaar. De deelnemers zijn verplicht allen met hetzelfde vliegtuig heen en terug te reizen. DONDERDAG 2 4 DECEMBER 1964 MET enige verbazing heb ik het artikel gelezen van het lid, dat zijn mening weergaf over de toekomst van ons platteland. We zijn het er direct over eens dat de mensen op het platteland aan het veranderen zijn, wat ook echt wel nodig is willen we met onze tijd meekunnen. Wij zullen als boeren in de toekomst uit ons eigen boerenwereldje moeten stappen en werkelijk mee gaan levefi temidden van de andere Nederlanders. Naar mijn mening is dit een ont wikkeling die reeds volop aan de gang is. Waarom dan zo negatief geschreven? Als de situatie zou zijn zoals het lid schrijft, dat dus de intelligente mensen en de mensen met onder nemingsgeest wegtrekken, dan zouden we dus mensen „van 2e en 3e soort" overhouden, die door de nood gedwongen met elkaar in het huwelijk treden en zo de kans lopen een generatie voort te bren gen, lijdende aan „groepsachteruitgang". WANNEER dat het geval is, ziet het er maar dro evig uit. Ik geloof echter dat schrijver een en ander wel wat somber inziet. Heeft dan het platteland met zijn agrarische werkers niet nog door alle tijden heen zijn grote mannen geleverd? Blazen we dan nationaal gezien onze partij niet mee, als er opgekomen moet worden voor de verschillende groepsbelangen? Wat denkt het lid van mannen als Mansholt, Biesheuvel, Geuze? Hun wieg stond toch ook op de boerderij. Welke Nederlander, die zich een heer wil laten noemen, zal hen op dit feit aankijken? Dat al degenen die intelligent zijn vertrekken en die geen ondernemingsgeest hebben in de landbouw blijven vindt ik een zeer gewaagde stelling, welke ik niet graag- onderschrijf, ja zelfs bestrijd. Door dit te stellen kweekt men juist onder hen die hier blijven een soort minderwaardigheidscomplex, dat in derdaad zou kunnen leiden tot een zich terugtrekken in eigen kring, uit valse schaamte voor het beroep dat men uitoefent en het agrarisch bedrijfsleven dat men vertegenwoordigt. DIT is allerminst nodig. Door gedegen studie in ons eigen vak en door culturele en gemeenschap pelijke ontwikkeling in onze samenleving kun nen we ook als toekomstige boeren ons in de maat schappij gerust een waardige plaats veroveren. Daar behoeven we bepaald niet voor over te stap pen naar iets anders, of proberen ons anders voor te doen dan we werkelijk zijn, en dan denk ik daarbij aan de aloude woorden van De Genestet: „Weest Uzelf, zei ik tot iemand, maar hij kon niet, hij was niemand". A. DE VISSER. Het Provinciaal Bestuur van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Zeeland wenst leden, donateurs en overige relaties PRETTIGE KERSTDAGEN en EEN GELUKKIG EN VOORSPOEDIG NIEUWJAAR Namens het Prov. Bestuur, F. A. DEES, Voorzitter. L. A. NOBELS, Sekretaris. ANDER bovenstaande naam werd op 12 decem- ber te Oostburg door de streek West Zeeuws- Vlaanderen een interessant spel uitgevoerd. Voor zitter A. D'Hont kon een zestigtal nieuwsgierige P. J. G.-ers uit de streek, alsmede twee heren van de pers welkom heten, die met grote belangstelling de avond hebben gevolgd. Omdat uit het program ma weinig viel op te maken, wist niemand precies wat er zou gaan gebeuren. In zijn openingswoord sprak de voorzitter over de eigenaardigheden van het programma, want hierop stonden vermeld als „benodigdheden": o.a. een pen, een telefoongids, een kilo aardappelen enVooral dit laatste moet voor velen toch duidelijk zijn geweest, want het bestuur stond er verbluft van hoe vlug alle gewenste antwoorden en benodigdheden te voor schijn kwamen. Hieruit bleek dan ook duidelijk de grote aktiviteit van de aanwezigen. Nadat de organisatoren de bedoeling van dit spel hadden duidelijk gemaakt werden de vragen aan 'de 4 afdelingen utoereikt. Om U enig idee te geven van de vaak moeilijke vragen zullen wij er hier een aantal laten volgen: houd een 5-minutenpraatje over resp, de on derwerpen ladder, kus, veiligheidsspeld, liefde op welke dag valt 1 januari in het jaar 2000 breng zes verschillende appelrassen op net toneel en geef toelichtingen met naam in min. 3 en max 8 woorden per ras zing het West Zeeuwsvlaamse volkslied met 3 dames en 3 heren, eventueel met begeleiding breng twee vrouwelijke nieuwe leden aan voor Uw afdeling(l) hoeveel openbare lichtmasten staan er in de gemeente Zuidzande geef een betekenis van het woord broekbalk breng de foto van Anton Geesink op De antwoorden op deze en soortgelijke vragen moesten op alle mogelijke manieren worden opge zocht, waarvoor iedere afdeling een uur de tijd kreeg. Alle aanwezigen hebben bijzonder hun best gedaan om na dat uur op een zeer vlotte wijze de opgaven te volbrengen. Bijzondere prestaties werden verricht door mej. M. Haak (IJzendijke), I. Luteijn (Zuidzande), J. van Hoeve (Groede) en J. van Male (Oostburg), die vlot en amusant hun 5-minutenpraatjes hielden. Zij ontvingen hiervoor een extra prijs. Het gehele spel werd gewonnen door de afd. Oostburg met 151 pnt., 2e werd Groede met 145 pnt, 3e Zuidzande met 119 pnt en 4e IJzendijke met 110 pnt. De prijzen die de afdelingen in ontvangst konden nemen bestonden uit oliebollen, wafels en panne koeken, zodat ieder gezellig napratend een lekker hapje kon eten. De spelleiding van deze avond was in handen van A. D'Hont, die dit op een voortreffelijke wijze heeft gedaan. Omstreeks middernacht dankte de voorzitter allen die aan dit spel hadden meegehol pen. Een bijzonder woord van dank sprak hij tot de dames die alle koeken, cakes en taarten hadden gebakken, en verder tot alle deelnemers voor hun spontane medewerking aan deze prima geslaagde avond. J. DE HULSTER. IN de week van 2529 januari a.s. wordt op de Volkshogeschool te Bergen de jaarlijkse cur sus „Plattelandsjongeren en Landbouwbeleid" ge houden. Tijdens deze cursus zullen inleidingen worden gehouden over het Nederlands en Europees landbouwbeleid door ir. G. D. J. Struikenkamp (K. N. L. C.). Voorts worden bezoeken gebracht aan het Ministerie van Landbouw en aan de Tweede Kamer, waar met enige kamerleden van gedachten kan worden gewisseld. Tevens kan men nog inlei dingen horen over het prijsbeleid en structuurbe leid in de landbouw en over de vraag: Wat wij de consument? Deze cursus, die niet al te eenvoudig is, is in de eerste plaats bestemd voor oud-cursisten van de 4-weekse cursus, maar ook bijzonder geschikt voor hen, die een gedegen cursus willen volgen maar geen gelegenheid hebben om de 4-weekse te be zoeken. De kosten inclusief de excursie naar Den Haag bedragen 50,Verzoeken om nadere inlichtingen en opgaven zo spoedig mogelijk te richten aan de Volkshogeschool te Bergen (N.-H.). UOOR de mannelijke leden van de streek Zuid- Beveland wordt in dit seizoen weer een kook cursus georganiseerd. Gezien het succes van de vorig jaar gehouden cursus mag ook nu weer een flinke belangstelling verwacht worden. De cursus wordt in het begin van 1965 gehouden, op acht achtereenvolgende maandagavonden, in de Lana- bouwhuishoudschool te Kruiningen. De kosten be hoeven geen bezwaar te zijn, het komt er hoofd zakelijk op neer dat men de gebruikte ingrediënten betaalt. De cursus kan alleen doorgang vinden bij een minimum deelname van 16 personen. Geeft U dus zo spoedig mogelijk, in ieder geval vóór 1 januari a.s., op bij de heer R. Polderman, Kersenweg 3, Kruiningen, tel. 01130 - 571, of bij het P. J. G.- sekretariaat, tel. 011005010. Het huidige Israël is een jonge staat, ook een staat waarin voornamelijk jonge mensen wonen en werken op hun eigen manier, een manier die zijzelf hebben uitgedacht en ontwikkeld. Vandaar dat Israël voor ons een ideaal land is voor een studiereis. HET REISPLAN PiE reis zal worden gemaakt met een DC-8 straalvliegtuig van de K. L. M. Het vertrek is vastge- steld op 27 januari 1965 om 11.15 uur; de terugkomst op Schiphol op 16 februari om 16.00 uur. De heenreis zal worden onderbroken in Rome, de terugreis in München. Het reisschema ziet er als volgt uit: vanaf 28/1 werken en wonen in een kibbutz (nederzetting); van 9/2 tot en met 12/2 excursies in Israël; van 13/2 tot en met 15/2 een vrij weekend aan de Israëli sche Middellandse-Zeekust. DEELNAME FINANCIËN P\E prijs voor deze reis bedraagt f 997,(een bijzonder lage prijs!), waarvan bij inschrij- ving f 200,dient te worden gestort. U krijgt hiervoor de vliegreis, alle in het programma op genomen excursies, logies en verzorging, reisleiding. Voorts zijn inbegrepen belastingen, bedieningsgel- den en vrij vervoer van 20 kg bagage. OPGAVE TT/IJ zijn ervan overtuigd, dat er onder onze leden beslist zullen zijn, die belangstelling hebben voor deze reis. Het is een unieke gelegenheid, die U als het even kan met beide handen moet aan grijpen. Voor bovenstaande prijs krijgt U haast nergens een dergelijke reis aangeboden. Het minimum aantal deelnemers is 30, aan een maximum zijn we niet gebonden. Uw opgave dient vóór 1 JANUARI 1965 binnen te zijn bij de P.J.G.N., Prins Mauritsplein 23, Den Haag, tel. 070—512541.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 31