De warmbloedfokkerij van de V. L. N. NOGMAALS DE KEURING VAN JONGE PAARDEN TE GOES DUNDERDAG 24 DECEMBER 1964 De paardenfokkerij is een levende materie, die regelmatig moet worden aangepast aan de eisen, die de nieuwe tijd aan het paard stelt. In vroeger eeuwen wist de Nederlandse fokker daar raad op. Immers, in de tijd, dat met lans en zwaard oorlog gevoerd werd, was er een zwaar legerpaard nodig. Zwaar en sterk gebouwd, omdat het niet alleen de ruiter maar ook diens zware har nas en verdere uitrusting moest dragen. Het buskruit stelde het harnas buiten gevecht. Toen had de cavalerie een sterk, ving en wendbaar paard nodig, dat gerust wat minder mocht wegen. Nederland was in staat in beide periodes voor het juiste slag paarden te zorgen. Ook nu beleeft de paardenfokkerij een enorme ontwikkeling. Kort gezegd zou het zo gesteld kun nen worden: het zware werk op het landbouwbedrijf wordt vrijwel niet meer van het paard gevraagd daar entegen is de vraag naar een paard voor de ont spanning sterk naar voren gekomen. De fokkers van de V. L. N. hebben dit begrepen. Zo zien we thans het vol gende WINSTON, No. 825, Gronings type. Vader Romeo No. 777. Moeder Mei bruid No. 11851. a. Het zeer zware Gronings type paard maakt plaats voor het lichtere, dat vlotter is en sierlijker gelijnd. Het ziet er naar uit, dat dit type niet zal verdwijnen. Immers op het Ne derlandse landbouwbedrijf, ook het grotere en het grote, is een paard zeker op zijn plaats, doordat het vele werkzaamheden voordeliger en beter kan verrichten dan de trekker; b.v. de najaarszaai kan veel veiliger met behulp van paardentraktie verzorgd worden. Denk om de struktuur! Zo zijn er ook in 't voorjaar en de zorrjer veel typische paarden-karweitjes. Het zware Groninger paard van de V. L. N. wordt omgevormd met behulp van typische Gelderse hengsten. Het Gelders type paard gaat twee richtingen uit, n.l. het tuigpaard en het rijpaard. Het Nederlandse tuigpaard is wereldvermaard. Het verzorgt thuis niet grote vlotheid en energie veel werk. Op veel bedrijven bewijst een bestgaand span voor de boerenwagen of de landbouwmachines grote diensten tot vreugde en voordeel van de boer. Het landhouwrijpaard is dat Gelderse paard, dat voldoende zwaar is om het landbouwwerk te verrichten, maar dat gebruikt kan worden in de landelijke ruitersport. De laatste jaren zijn enkele rijpaard-hengsten aan de Gelderse fokkerij toegevoegd met het doel, de rijpaard-eigenschappen op te voeren. Ze stammen uit Normandië en Holstein, gebieden vanwaar vanouds nu en dan fokhengsten gehaald zijn voor bloedverversing in de Gelderse fokkerij. Thans zijn er 8000 georganiseerde landelijke ruiters, die een Nederlands gefokt paard wensen te berijden. Het is de grote verdienste van de V. L. N. dat er een buitengewoon mak en veelzijdig te gebruiken warmbloedpaard is ontstaan. 1IALFBLOEDFOKKERIJ Naast de fokkerij van het Gronings en Gelders type is er de laatste jaren vraag ontstaan naar een rijpaard voor de burgerruiter en diè landelijke ruiter, die het zich kan permitteren om een paard te houden, uitsluitend voor de sport. Deze fokkerij wordt op beperkte schaal bedreven. Van de 10.000 merries, die de laatste jaren door hengsten van de V. L. N. zijn gedekt, zijn er nog geen 500 gedekt door volbloedhengsten, bestemd voor de halfbloedfokkerij. Deze fokkers beogen een rijpaard, dat door de burgerruiter gebruikt kan worden. Hengst Odin v. Wittenstein No. 1100 pref. Sglat. Zuiver Gelders type. Vader L. Invasion No. 1036. Moeder Lady Réveil van Wittenstein No. 610. De voornaamste problemen zijn hierbij: a. Waar komt de geschikte volbloedhengst vandaan? b. Wie is bereid om het halfbloedveulen door te fokken totdat het op 3V2- of 4-jarige leeftijd na enigermate te zijn ingereden kan worden verkocht aan de burgerruiter? De burgerruiter zal n.l. een paard willen hebben, waar zo het zadel opge legd kan worden. Panklaar dus. ITcngst Edward No. 242 de als nummer één geplaatste op de keuringen in oktober j.l. Moeder van Gronings type Meibruid No. 11851. Vader van Gelders tijpe Odin v. Wittenstein No. 1100. Voor de warmbloedfokkers in Zeeland komt ons voor, dat de fokkerij en het gebruik van het middenzware paard de beste kansen biedt; een voldoend zwaar paard, maar fraai gelijnd en vlot in de bewegingen. v. d. Gr. N. k. DOOR bevoegde zijde werden wij erop gewezen dat de uitslagen van de fokpaardendag te Goes, gepu bliceerd in ons vorig nummer, enigszins verwarrend waren. Deze werden genummerd te beginnen bij 1 en vervolgens oplopend naar gelang het aantal paarden van de betrokken categorie. Juist was volgens onze zegsman geweest te vermelden, bijv. de 1 A, 1 B, 2 A, 2 B, 3 A en 3 B, enz. plaatsing. Passen wij e.e.a. toe op de reeds opgenomen uitsla gen, dan krijgen we de volgende classificatie: Hengsten, geb. 1963, kleine maat: 1 A, 1 B, 2,3. Hengsten, geb. 1963, grote maat: 1, 2 A, 2 B. Merries, geb. 1963, kleine maat: IA, 1 B, 2 A, 2 B, 2C, 2D, 2E, 3 A, 3 B. Merries, geb. 1963, grote maat: IA, 1 B, IC, 2 A, 2 B, 2 C, 3 A, 3 B, 3 C. Merries, geb. 1962, kleine maat: IA, 1B, 2 A, 2 B, 2 C, 2 D, 2 E, 3 A, 3 B. Merries, geb. 1962, grote maat: IA, 1 B, IC, 2A, 2 B, 2 C, 3 A, 3 B. Tevens nog de gerectificeerde uitslagen van: Merrieveulens, kleine maat: Mazette v. Dinant, van W. Bommeljé, Koudekerke, le pr.; Vera v. Land zicht, van Wed. M. v. d. Velde en Zn, Zonnemaire, 2 A pr; Paula v. Reimershoek, van Stal Reimershoek, Kapelle-Wolphaartsdijk, 2B pr.; Erna, van Joh. Te- vel, Koudekerke, 2C pr.; Laura v. Waarde, v. C. Mol, Waarde, 3 A pr.; Gonda v. Reigersburg, van Stallen Brooijmans, St. Annaland-Oud-Vossemeer, 3 B pr. Fio rina v. 't Neerland, van P. C. Dieleman, Ritthem, 3C pr.; Maria Carolina, van Jac. op 'tHof, 's-H.-Arends- kerke, 3 D pr. Merrieveulens, grote maat: Clara v. „Welhoek", v, Jac. op 't Hof, vnd., 1A pr. en werd tevens als 't beste veulen van de keuring aangewezen; Frieda v. d. Zwaanweg, van L. de Witte en Zn, Koudekerke, 1 B pr.; Roza v. Ceres, van G. A. Kloet en Zn, Zierikzee, 2 A pr.Baronne v. Absdale, van A. L. Schrier, Kapel- Ie, 2 B pr.; Gisele, van J. Louws, Biggekerke, 2C pr.; Mirza v. Landzicht, van Stallen Brooijmans, vnd., 3 A pr.; Anita v. Zuiddorpe, van L. P. Bolijn, Ouwerkeik, 3 B pr.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 25