Zeeuws schapenstamboek in 1964 DE ledenvergadering, die gehou den is op 10 februari telde een WIJ ONTVINGEN: 1180 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD ■yOOR de in 1920 opgerichte „Vereniging ter verbetering van het Schapenras in Zeeland", als regel aangeduid als het Schapen stamboek, was 1964 een gunstig jaar. goede conditie en gezondheidstoe stand werd verkregen. Enkele fok kers hadden evenwel met moeilijk heden te kampen, namelijk een aan tasting van leverbot en van rotkreu- pel bij de schapen. groot aantal belangstellenden. De heer A. J. B. Hammink, dierènarts bij de Gezondheidsdienst voor Dieren hield een interessante causerie met 1-jarige ooien van de fokker C. J. Zoeter te Onwerkerk. dia's over schapenziekten. West Zeeuws-Vlaamse fokkers vormden een ge spreksgroep over de schapenteelt. In januari en fe bruari werden in een 8-tal avonden te Oostburg diverse onderdelen ter tafel gebracht en belicht. De 14 deelnemers waren trouwe bezoekers van deze clubavonden. Een voorbeeld dat vraagt om na volging. De lammertijd gaat vaak met zorg gepaard. Vele nachtelijke uren worden dan bij de schapen doorgebracht. Het „redden" van een lam geeft dan echter een bijzondere eigen voldoening. TVE voorjaarsinspectie vond plaats in de maan- den april en mei. In totaal werden 1096 lam meren in het Jongveeregister ingeschreven. Per 100 geregistreerde worpen van 2-jarige en oudere ooien werden 175 lammeren geboren, waarvan 145 werden groot gebracht. De keuring van stamboekvachten was evenals voorgaande jaren op 15 plaatsen in de provincie, gelijktijdig met de wolinname door de Nederlandse Wolfederatie en vond plaats in de periode van 29 juni tot 10 juli. Voor de regionale keuringen, die in combinatie met rundvee- en paardenfokdagen worden gehou den, is een toenemende belangstelling. Dit jaar werden er 5 gehouden, n.l. te Zierikzee, Poortvliet, Goes, Koudekerke en Oostburg op respectievelijk 26 juni, 3, 10 en 17 juli en 16 september. De Provinciale Fokschapendag te Goes, de 9e in successie, vond plaats op 28 augustus en had een record aantal inschrijvingen, namelijk Ï78 num mers, omvattende 298 dieren. De omvang van de transacties in fokdieren was in het vorig jaar echter groter. Naast een goed bezoek uit eigen gewest, gaven een groep enthousiaste Belgische fokkers acte de precense. T^EN hoogtepunt vormde dit jaar de Nationale Schapententoonstelling in 's-Hertogenbosch op 11 september. Deze periodiek te houden tentoon stelling vond voordien in 1960 plaats. De provincie Zeeland kon 31 dieren, omvattende 13 nummers, inzenden. De hiervoor aangegeven dieren moesten het opnemen tegen de landelijke koplopers. De re sultaten gaven voldoening. Met de 13 inzendingen werden 4 eerste, 6 tweede en 3 derde prijzen be haald. Een la-plaats kon evenwel niet worden be reikt. Dit is nog een wens. De najaarsinspectie verliep over een lange pe riode, n.l. van september tot in december. De hoofdmoot kon echter in oktober worden afge werkt. TIET prijsniveau was dit jaar gunstig, vooral in de voorjaars- en zomermaanden. In het na jaar was er een dalende tendens. In de zomer deden ide goede slachtlammeren 140,a 150,Dit be treft dus dieren met een goede ontwikkeling in ver band met de leeftijd en een juiste mate van be- vleesdheid. Ooi- en ramlammeren, bestemd voor de fokkerij deden prijzen tussen 150,en 300, terwijl enige dieren nog hoger werden genoteerd. Enkele ouder fokrammen deden hoge prijzen. Een uitloper vormde een 3-jarige ram, die voor 1250, naar België verhuisde. Dit was tot dusver de hoogste prijs voor een schaap in ons gewest. Enige tientallen werden vanuit Zeeland naar België ge ëxporteerd. Uit deze gegevens komt tot uiting, dat goede kwaliteit ook goed worden betaald. De lijst van Sterooien kon worden uitgebreid. Dit jaar kon aan 3 ooien dit predikaat worden toe gekend op grond van eigen wol- en lammeren- produktie en kwaliteit van de nakomelingen. Het aantal inschrijvingen in 1964 en het aantal leden op het eind van dit jaar gaf in vergelijking met voorgaande jaren het volgende beeld. aantal aantal aantal jaar leden gemerkte ingeschreven lammeren ooien 1950 48 216 138 1955 113 292 210 1960 187 794 237 1963 189 999 311 1964 198 1096 375 aantal voorl. aantal def. ingeschreven ingeschreven rammen rammen 1950 16 1955 39 18 1960 81 22 1963 70 37 1964 103 15 if Ruilverkaveling en bemesting", een brochure uitgegeven door de Vereniging Landbouwkun dig Overleg Bemestingsbeleid (L. O. B. B.). Doel van deze brochure is het onder de aan dacht brengen van allen, die bij ruilverkave lingen zijn betrokken, dat de bodemvruchtbaar heid bij de verbetering van gronden vaak wordt verwaarloosd. Geadviseerd wordt de in vele gevallen noodzakelijke aanvullende be mesting reeds tijdens de ruilverkaveling door de grond te werken. De kosten hiervan kun nen dan mede worden gefinancierd en door de belanghebbende met de ruilverkavelingsrente worden terugbetaald. if Tienjarenplan voergraanonderzoek. Verslag over het 10e jaar - 1963, gepubliceerd door het Nederlands Graan-Centrum, waarin een over zicht wordt gegeven omtrent hetgeen in deze 10 jaren onderzoek bereikt is. De vele projek- ten, die in de loop der jaren zijn aangevat, wor den in dit verslag besproken. Voor het nieuwe jaar KALENDERS 1965 Wij ontvingen voor 1965 reeds de volgende kalenders B.A.S.F. (Colorchemie Arnhem). Een prachtig uitgevoerde kalender met platen (en tekst) over vroegere en tegenwoordige zorgen om de problemen van onze arbeid. C. Meyer te Kruiningen. Een doelmatige en met mooie foto's uitgevoerde tweemaandskalender. In 15 talen staat de kerst- en nieuwjaarswens op het titelblad opgenomen, waaruit het inter nationale karakter van de firma Meyer blijkt. ïlET aantal gekeurde wolvachten was evenals vorig jaar rond de 500 stuks. Dit aantal om vat alleen de vachten van de 1- en 2-jarige ooien, alsmede alle rammenvachten. De georganiseerde bestrijding van schapen- ziekten door de Prov. Gezondheidsdienst voor Die ren in Zeeland werd voortgezet. Hiervoor is bij de schapenfokkers veel waardering. De resultaten er van reiken verder dan de kring van deelnemers. De opmars van de fokkers van het Texelse ras beweegt zich nog in stijgende lijn. De intense be langstelling en daadwerkelijke toepassing van een gerichte fokkerij met een aangepaste voeding en verzorging door een kern van enthousiaste fokkers heeft zijn stempel gezet op de kwaliteit van de Zeeuwse schapenstapel. De basis kan nog breder en de gemiddelde kwaliteit nog beter. Dit gaat niet vanzelf. Het vraagt vakmanschap en zorg. Dit loont de moeite en geeft voldoening. J. H. LANTINGA. •A: N. V. H. Mommersteeg's zaadteelt en zaadhan- del te Vlijmen - Holland. Maandkalender met mooie „jaargetijden"-foto's. if N. V. Mengvoeder UT-Delfia. Driemaandskalen der met reprodukties van oude meesters. if N. V. Agro Chemie (Bayer) Arnhem. Een, evenals vorige jaren, in prachtige kleuren uit gevoerde kalender „Toverkracht der kleuren". Reprodukties van bekende, moderne schilders in een kleurrijk geheel. if N. V. Agro Chemie (Bayer) Arnhem. De even eens bekende zeer praktische bureau-agenda met dagstrookjes en weekbladen. Ditmaal is als onderwerp van de wekelijkse illustraties ge kozen: „Het verre verleden in kannen en krui ken". In deze bureau-agenda zijn een groot aantal afbeeldingen van de mooiste bekers, kruiken en dergelijke voorwerpen opgenomen. if O. de Leeuw N. V. - Zwolle, o.m. vertegenwoor digend de Nuffield Organisatie. Een maand kalender met mooie foto's in kleuren. -Ar Nationale Levensverzekering Bank. Een kan toorkalender met maandbladen. -Ar Wessanen's Koninklijke fabrieken N. V. te Wor- merveer. Een jubileumkalender uitgegeven ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan. Een tweemaandskalender met een zestal aquarellen van de kunstschilder Jan Korthals. Deze geven een beeld van de ontwikkeling van deze ven nootschap sinds 1765. if Landbouwcoöperatie in Friesland, de L. C. „Friesland-kalender", tweemaandelijks met mooie reprodukties in kleuren van dia's van fotograaf J. D. de Jong te Oudkerk. De kwantitatieve groei van het ge registreerde Texelse ras van voorna melijk de laatste 10 jaar zette zich voort en bereikte een niet eerder voorgekomen omvang. Ook de kwa liteit ontwikkelde zich in gunstige zin. Goede weersomstandigheden en een zeer gunstig prijsniveau ken merkten het jaar 1964. De zachte winter, fraai zomerweer en een droog najaar maakten een gunstig levens- en voedingsmilieu voor de schapenstapel, waardoor een

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 24