Overdenking... Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van land cnTuinbouwenVeeteelt in Zeeland Frarkering by abonnement: Terneuzen DONDERDAG 24 DECEMBER 1964 52e Jaargang No. 2761 KERSTMIS 1964 DE redactie vroeg mij een overdenking te schrijven voor het Kerstnummer van dit blad. Daar moet je als dominee toch wei nig moeite mee hebben, zou je zo denken. Maar, ook al zou dat het geval zijn, dan wordt het eerst recht moeilijk ak men er ook nog een „passende illustratie" bij vraagt. De redactie schreef, dat ze er enige moeilijk heden mee heeft er een te vinden. Dat is begrij pelijk. Het fotoarchief zal meer bestaan uit per sonen uit de werelc! van Z. L. M. en landbouw of uit afbeeldingen van boerderijen, proefvelden, moderne machines en eventueel paarden, koeien enzovoorts. Herders en schapen, engeTeiflm" wij zen, oosterse vorsten en allerlei andere „toepasse lijke" figuren als entourage voor 't kerstgebeuren zullen er wel niet in voorkomen. Die zijn niet elke week nodig bij artikelen over rentabiliteitsvragen en technische voorlichting. Men zou natuurlijk uit het archief een gewone stal kunnen nemen; een stal met dampende beesten en een boer, die aan het werk is in deze geheel „eigen" sfeer. Het zou dan wel een afbeelding dienen te zijn van een ouderwetse stal met een smalle achtergang en veel spinrag aan lage balken, waar tussendoor het stro naar beneden hangt. Een moderne stal waarin de beesten een hotelverzorging krijgen zou niet ge schikt zijn om de „passende" sfeer van de stal van Bethlehem op te roepen. Men zou op deze pagina ook een grote foto kunnen plaatsen van een schitterend verlichte kerstboom op de Dam in Amsterdam met tegen de achtergrond het Koninklijk Paleis of het verzets- monument. Maar dat heeft misschien wel iets te maken met kerst sfeer, doch al heel weinig met het kerst gebeuren. Een gebeuren, dat altijd weer niet blijkt te passen in onze gegevens. Ik vraag me zelfs af of er wel een passende illustratie te vinden is. Zo'n illustratie, waarbij je zegt: „Dat is het nu"! IS de illustratie, die nu geplaatst werd op deze pagina dan wel passend? Ik betwijfel het. Want wat zegt ons dit plaatje? Toch niet meer dan dat twee mensen op weg zijn onder de dwang van een niets ontziend bezettingsapparaat naar een ongewilde kraamkamer! Dat is zowat al les, wat we er oppervlakkig van plegen te weten. Wat hier eigenlijk aan de hand is kan het plaatje ons niet zeggen. Dat zal een Ander ons moeten leren. Dat moeten in het verhaal engelen komen zeggen. Je ziet het er zo niet vanaf, zelfs niet als men de vrouw op de ezel nog een stralenkransje zou geven. De illustratie „past dus niet en ik zal dus moeten luisteren om te horen wat Kerst dan werkelijk is! En dan hoor ik: „Hij, die bestond in goddelijke majesteit heeft zich niet willen vastklampen aan de gelijkheid met God. Hij heeft Zich ontledigd door het bestaan van een dienstknecht op zich te nemen en aan de mensen gelijk te worden". (Phil. 2 5—7). Dat is het Kerstgebeuren. Een gebeuren, dat niet buiten de mensen om gaat. Want er wordt ook gezegd: „Die gezindheid moet onder U heersen welke Christus Jezus bezielde. liet Kerstgebeuren omvat de geboorte van een wonderlijk „bezield" mens. Een gebeuren, waaruit tot ons de vraag komt „Wat „bezielt" U eigenlijk?" Het is een van-Godswege gestelde vraag. Een vraag ter overdenking op de Kerstdagen. Burgh (Sch.) F. DON. V'V- - -

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 1