Lonen, Premie A. O.W., Loonbelasting en Sociale Verzekering Premie 1965 Misstap N.C. B.T. B. LOONBELE1D IN DE LANDBOUW ANTIBIOTICA ALLEEN VIA DIERENARTS EN APOTHEKEN UIT EEN creftctm Weekboek BRAM>ujr dFSUKHOEH Wist IJ dat.... H ET is geen eenvoudige zaak geweest om deze wetgeving in goed vaarwater te brengen. Als we nu boven opmerkten dat de ministerwijziging geen ingrijpende principiële wijziging heeft ge brachtwil dit allerminst zeggen dat er niet zeer vele wijzigingen in het oorspronkelijk ontwerp zijn aangebracht. Ik wil hier enkele van de voornaamste nog eens noemen. OP liet moment dat het overleg in de Stichting was vastgelopen en de regering voor een beslissing stond heeft de N. C. B. T. B. gemeend op het loonfront een eigen geluid te moeten laten horen. Zij maakte zich hierbij los van de door landbouw en middenstand na goed overleg gemaakte afspra ken. De N. C. B. T. B. deed dit zonder enige voorkennis van de overige organi saties. Het tijdstip waarop dit gebeurde was bovendien ongelukkig gekozen. Dit is een kwalijke zaak die het vertrouwen in de N. C. B. T. B. als mede- onderhandelingspartner niet heeft versterkt. Het recht over allerlei zaken een eigen standpunt in te nemen willen wij onze zusterorganisatie niet gaarne ontnemen. Wèl menen wij te mogen verlangen, dat de spelregels in acht wor den genomen. Dat is in dit geval niet gebeurd. De positie van de 3 C. L. O. in het overleg met andere organisaties is door de N. C- B. T. B. geschaad. Het is evenmin juist, dat de vertegenwoordigers van de N. C. B. T. B. zich later gaan verschuilen achter een afwijkende visie van hun organisatie. Het zou ons ter wille van de continuering van de goede samenwerking in 3 C. L. O.- verband geen moeite hebben gekost over deze nare kwestie het zwijgen toe te doen. Dit is ons helaas niet mogelijk omdat de N. C. B. T. B. inmiddels zowel in een soliryven als in een nadere publicatie in „Ons Platteland" getracht heeft de gevolgde gedragslijn te vergoedelyken. Waarom de begane misstap waarvan de feiten onafstotelijk vastliggen niet royaal toegegeven? Nu d« N. O. B. T. B. clit niet heeft kunnen opbrengen is een nader mondeling overleg tussen de 3 C. L. O. te meer noodzakelyk. De K. N. B. T. B. en het K. N. L C. willen weten waar zij met de N. C. B. T. B aan toe zyn. Op 11 december vond in de hoofdafdeling Sociale Zaken een eerste bespre king van het loondbeleid plaats. De werkgevers hebben meegedeeld (lal de 3 C. L. O. bereid zyn mee te werken aan een loyale uitvoering van het loon- akkoord. Aan de gestelde limiet van 5 zal evenwel de hand moeten worden gehouden. Dit houdt onder meer in dat de kosten van de overeen te komen loonverbeteringen, zo goed mogelijk dienen te worden geraamd. De loon- onderhandelaars in de land- en tuinbouw dienen zich aan deze spelregel te houden. Het ziet ernaar uit, dat liet loonoverleg in de hoofdafdeling voorzover het gaat om het uit te geven loonadvies voor het nieuwe contractjaar niet op korte termijn zaï aflopen. De landarbeiders staan niet te dringen om zaken te doen. Blijkbaar wil men eerst de kat uit de boom kijken. Hoe zal het loon- akkoord in de andere bedrijfstakken worden uitgevoerd? Zal de 5 worden overschreden? Het vorig jaar is gebleken, dat degene die het eerst zaken deed niet het best af was. De landarbeiders hebben deze les blijkbaar ter harte ge- Op grond van de Antibioticawet behoort de vrije handel van antibiotica en hormoonnreparaten op 1 januari a.s. tot het verleden. Uitsluitend de dierenarts is gerechtigd de middelen voor te schrijven en ter beschikking te stellen. Het is van het grootste belang dat rundvee houders, kalvermesters, pluimvee- en varkens houders de nieuwe verplichtingen van de Anti bioticawet vanaf 1 januari a.s. stipt naleven. Over tredingen van de Antibioticawet kunnen worden gestraft met een hechtenis van ten hoogste 6 maanden of geldboete van ten hoogste 5000, Bij herhaling van de overtreding binnen twee jaar kunnen deze maximum-straffen op acht maan den hechtenis of 10.000,boete worden ge steld. Met de opsporing van overtredingen zijn o.m. belast de controleurs, adjunct-inspecteurs en inspecteurs van de Veterinaire Inspectie van de Volksgezondheid en de ambtenaren van de A. J?P. INDIEN er geen kink meer in de kabel komt zal met ingang van 1 januari 1965 de verhoogde A.O. W./A.W.W.-premie in de lonen moeten worden gecompenseerd. Op korte termijn zal een derge lijke beslissing vallen en bekend worden gemaakt. Daarin zal, naar wij verwachten, voorgeschreven worden dat als compenserende maatregel voor de verhoogde A.O.W./A.W.W.-premie de brutolonen van onze land- en tuinbouwarbeiders ingaande januari 1965 met 2 verhoogd worden. Onder bruto loon dan te verstaan het C.A.O. weekloon plus vaste toeslagen. De huurcompensatie, die zoals bekend nu 7,75 per week bedraagt, valt dus buiten deze 2 compensatieberekening. Een en ander maakt de loonberekening er niet eenvoudiger op maar daaraan is, ook in dit geval, niet te ontkomen. TEVENS dienen onze werkgevers er attent op te zijn dat ingaande 1965 voor de berekening van de inhoudingen op het loon voor premie A. O. W., A. W. W. en voor de loonbelasting de nieuwe loonbelastingtabellen voor 1965 dienen te worden toegepast. De Belastingdienst heeft deze reeds aan de bij hen geregistreerde werkgevers toegezonden. Als laatste punt willen wij nog wijzen op de wijzigingen in de inhoudingen op het loon van de so ciale verzekeringspremies. Voor vaste arbeiders zullen deze inhoudingen in 1965 bedragen 4,1 voor losse arbeiders 6,7 en voor arbeiders van 65 jaar en ouder 3,7 YAM 10 december 1964. OET jaar 1964 spoedt ten einde, straks het Kerstfeest en nog een kleine week later vie ren we Nieuwjaarsfeest. Wat is het jaar 1964 vlug aan ons voorbijgegaan Toch is er veel in gebeurd. In vele gezinnen kwam er blijdschap, maar ook in vele gezinnen was er droefheid. Voor ons, landbouwers, is 1964 een jaar geweest dat we kunnen onthouden, een jaar met een goede oogst van bijna al onze gewassen en een jaar waarin het makkelijk boeren is geweest. Het oogstweer in de tijd toen we alles moesten bin nenhalen was prima. De kwaliteit van alles is goed te noemen, al is het onderste regeltje niet bekend, omdat er nog veel verrekend moet wor den. We hebben niet te klagen dit jaar. We moesten, nu we zo'n topjaar hebben in opbrengst, nu ook eens een buitengewoon jaar hebben om eens wat over te leggen voor een misschien eens komend slecht jaar, en dat zal toch bij velen niet mee vallen. We worden geplaagd door zeer hoge belastin gen, die de top er zo afhalen en we hebben de laatste jaren te weinig kunnen investeren om ons bedrijf op orde te houden en om mee te kunnen. Zie, dat moest nu dit jaar eens wat bijgespijkerd kunnen worden. Laten we dit hopen, misschien valt het dit jaar eens mee. Ja, de mens zit altijd eerst maar te rekenen en daarna of het de mensheid goed is gegaan, nog altijd eerst onszelf en dan de anderen. Nu, wanneer we rondzien op 't ogenblik in de wereld, dan ziet het er nog niet zo kleurig uit. In Brussel, in Bonn, in Moskou, in de Kongo, in Vietnam, in China, in Zuid-Amerika, in de Ver. Staten, veel tegenstand en wanbegrip. We hoor den dit jaar wel niet van oorlogen, maar wel van militaire operaties en aanvallen der rebellen, waarin we weinig verschil zien. Door dat alles is toch een boel leed in vele gezinnen ontstaan. We hebben de beelden van deze gebeurtenissen gezien en konden niet geloven, dat dit nu nog anno '64 kon geschieden Laten we hopen dat 1965 hierin verbetering brengt en we allen, die toch maar één leven heb ben, in vrede kunnen samenwonen. Dat straks het lied „Vrede op aarde" op het Kerstfeest ge zongen over de gehele wereld, daar straks aan mee werken kan. Dat wij gebogen staan, ook schul dig aan veel verkeerds in deze wereld, bij het Kind, dat geschonken door Hem, die alles regeert, zijn bemoeienis met ons nog steeds houdt. Allen daarom een Zalig Kerstfeest en een Ge lukkig Nieuwjaar toegewenst door DE SLIKHOEKERS. nu weer bijna vervlogen jaar 1964 op fiscaal terrein een zeer belangrijk jaar is geweest? Reeds sedert 1958 is er gewerkt aan een tamelijk ingrijpende wijziging van meerdere fiscale wetten Reeds in 1958 zette Minister Hofstra een nieuw ontwerp voor de Inkomsten-, Loon-, Vermogens- en Vennootschapsbelasting OP STAPEL. Dat het nog ongeveer 6 jaar duren zou eer deze ontwerpen VAN STAPEL zouden lopen kon toen zelfs de meest verstokte pessimist niet vermoeden. Gebeurtenissen op het politieke erf waren hieraan niet vreemd. Minister Hofstra verdween van het regeringstoneel en minister Zijlstra volgde hem op en verdween weer en thans hebben we minister Witteveen. Veel ingrijpende principiële veranderingen brachten deze wijzigingen aan de hoogste top van Finan ciën niet. De oorzaak hiervan zal in de eerste plaats wel gezocht moeten worden in het feit dat vanaf het optreden van Minister Zijlstra de figuur van Staatssecretaris v. d. Berge weer verscheen en bleef. Deze fiscale expert heeft op onze nieuwe wetgeving zijn stempel gedrukt. Wie de moeite neemt om de Kamerstukken eens door te lezenzal verbaasd staan over de enorme hoeveelheid werk die door deze Staatssecretaris op dit stuk fiscale wetgeving is verzet. De LANDBOUWVRIJSTELLING (art. 6 lid 2) in het oorspronkelijk ontwerp verdwenen,, kwam na velerlei actie en veel strijd tenslotte en dankzij een amendement-Lucas weer terug, zij het in die zin gewijzigd dat ze niet meer geldt voor ONROERENDE GOEDEREN, maar alleen voor gronden. Hierin zit voor de komende stelling zowel voor de fiscus als voor de belastingplichtigen en hun advi seurs wel een flinke werkverschaffing. Gezond verstand en verstandig overleg zullen hier onverstan dige werkvermeerdering kunnen voorkomen. Een tweede belangrijk punt van onze nieuwe wetgeving is de MIDDELEN VAN INKOMENS over drie jaren. Dit was reeds opgenomen in ontwerp Hofstra, maar tijdens de behandeling zijn de grenzen waarbij toepassing mogelijk is van 10 °/o en 300,terug gebracht tot 5 en 150, JUIST voor onze kleine en kleinere bedrijven hebben wij dit steeds met klem bepleit. Voorlopig brengt dit nog geen werk mee, daar deze bepalingen pas gaan werken nadat de nieuwe wet drie jaar in werking zal zijn. In de derde plaats noemen we de verhoging van de VRIJGESTELDE LIQUIDATIEWINST van 7500,tot 10.000,O.i. is deze verhoging, gezien de waardedaling van de gulden, niet voldoen de. De verdere wijziging betreft het feit dat de vrijstelling bij liquidatie in gedeelten in totaal niet meer kan bedragen dan 10.000, Er zou vanzelf veel meer te noemen zijn betreffende deze ontwerpen, maar we wilden slechts dat gene noemen wat direct voor onze agrarische sector van belang is. Laten we besluiten met onze verheugenis erover uit te spreken, dat de belastingverlaging, welke reeds zo lang in bespreking was, dan nu eindelijk definitief is bepaald op 1 juli 1965 en als allerlaat ste de wens uitspreken dat de effectiviteit van deze verlaging niet direct door verdere waardedaling van onze gulden zal worden gecompenseerd. We wensen onze lezers een goede Kerst en een prettige jaarwisseling. MEIJERS. ite

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 19