B. Baijense moet men de andere verwaarlozen. uur en water zijn van van het gewas moet olgd worden. en goede apparatuur is CO2 - toediening zijn niet r verschil tussen de ver- ligheid! niet CO2 pijp. Voor een goede warmtever- ltijd aan te bevelen. TOEPASSING uren te gebruiken. De belang hiertoe. Ze worden ge- en eenvoudig te bedie- en is regelmatig schoonmaken in geregeld worden. Controle r i.v.m. plofgevaar. Het gebruik R T V.D. Goes WAT KOST HET? Van het L. E. I. is pas verschenen een rapport over de kos ten van de verschillende CC>2-bronnen (rapport no. 28). Hoewel het hier over vrij grote oppervlakten gaat, voor Zeeuwse be grippen, willen we er enkele cijfers uitlichten. Er zit ook voor ons wel een bepaalde lijn in. Wilt U het uitvoeriger weten, schaf dan bovengenoemd rapport aan. Drukverstuivingsbrander. voorziening, mits we zuivere petroleum stoken. We brengen dan de uitlaatgassen in de kas in plaats van er buiten. Voor deze kachels zijn verstelbare schoorsteenpijpen verkrijgbaar waardoor de rookgassen naar keuze, zowel naar binnen als naar buiten gevoerd kunnen worden. 4. Gasbranders. Deze verbranden propaan. De lagedrukbranders zijn tevens geschikt voor aardgas, de hogedrukbranders niet. Een ven tilator is hierbij niet nodig. Deze branders zijn goedkoop en gemakkelijk in gebruik. Het verbruik is iets duurder dan van petroleum. Ze moeten reukloos branden en dienen gekeurd te zijn door het gasinstituut en te voldoen aan de voorschriften van de arbeidsinspectie. Maakt men gebruik van een huur- tank, dan is het gewenst om het huurcontract goed te bestu deren. De warmte-afgifte valt tegen. Ze worden veel gebruikt op stookbedrijven alleen voor C02-dosering. rORTS is het mogelijk zuivere CO2 vanuit flessen of tanks in de kas te brengen. Dit is veel duurder dan de andere mogelijkheden. Sommige tuinders gebruiken met succes zgn. giadiolenkachels uit een drooginrichting. Dit is mogelijk als we petroleum gebruiken en deze kachels niet roeten. Het materiaal waaruit de verschillende kachels zijn gemaakt, is van groot belang. Kachels van roestvrij staal of geëmail leerde kachels zijn beter dan die van plaatijzer. In de toekomst zal ongetwijfeld aardgas een rol gaan spe^n bij de C02-voor- ziening. Vooral bij het aanschaffen van een vrij dure kachel is het daarom belangrijk te weten of ombouw op het gebruik van aardgas mogeMjk is. van een vlotterbak is voor een regelmatige olietoevoer ge wenst. Er zijn vlotterbakken waarop 10 kachels aangesloten kunnen worden. Om een afwijkend gewas rond de kachel te voorkomen is het gebruik van een mantel rond de kachel ge wenst. Schoorsteenaans'uiting is mogelijk. Een verbeterd type van de salamander is de zgn. R. G. B. Deze hoeft men tijdens het gebruik niet schoon te maken en geeft minder kans op ploffen. 2. Drukverstuivingsbranders. Deze worden ook gestookt met petroleum. Ze zijn voorzien van. een ingebouwde ventilator. Het brandstofverbruik is regel baar b.v. van 2—9 liter per uur. Ze moeten gekeurd zijn door de arbeidsinspectie. Het ohefilter moet men regelmatig schoon maken, evenals de electrodenpennen van de hoogspannings ontsteking. Bepaalde apparaten van dit type geven soms moei lijkheden als ze vaak versteld worden op verschillend brand stofverbruik. Na het uitmaken moeten we de ventilator nog enige tijd laten draaien om te sterke warmtestraling op de gewassen te voorkomen. 3. War melucht kachel. Salamanders in warenhuis met sla te St. Annaland. Totale kosten per 100 m2 kas in guldens bij sla-stooktomaten. bij 8000 m2 bij 12000 m2 Vcrdampingsbraiuler 60 53 Drukverstuivingsbrander 61 56 Propaan 118 76 Aardgas 46 39 Als we deze hebben, kunnen we hem gebruiken voor CO2- Het aardgas is het goedkoopst. Dus zodra het aan te wen den is, zal men «lit wel gaan gebruiken. Propaan is duurde* dan petroleum. Verdampingsbranders zijn iets goedkoper dan drukverstuivers.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 9