EEN WONDERMIDDEL? DINGEN VAN DE WEEK 1124 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD CO Toen tuinder Van der Geest uit 's-Gravenzande in 1961 voor het eerst salamanderkachels in zijn warenhuis zette, om z'n sla bij te stoken, heeft hij niet geweten dat hij een sneeuwbal aan het rollen bracht die al gauw de hele tuin derswereld zou beïnvloeden. Men wist al langer dat verhoging van het COo-gehalte van de lucht de groei van de gewassen bevorderde, maar een goede praktische toepassing miste men. Nu denken sommige tuinders dat COs een wondermiddel is. Dat is niet waar. C02-dosering kan heel goed werken, maar het maakt geen fouten goed die wij bij andere teeltzorgen maken. We moeten ook veel aandacht blijven besteden aan andere groeifactoren. Verder zal het resultaat van CO2 bij diegene die prima tuindersgrond heeft, met een goede waterhuishouding, beter zijn dan bij beginnende tuinders wier grond nog gevormd moet worden tot tuindersgrond. Omdat licht een belangrijke voor waarde is, zal -ook het resultaat in lichte kassen beter zijn dan in oude kassen met veel schaduwwerking. Hoewel CO2 ©ok bij andere gewassen goed werkt, zullen wij het hoofdzakelijk hebben over C02-dosering bij sla. Gasbrander. WAAROM COo DOSERING De uitwerking van COo-dosering kunnen we onder enkele punten samenvatten: 1. Betere assimilatie. 2. Het gewas groeit vlotter door de winter. 3. Het gewas wordt steviger. 4. Gewichtsvermeerdering. Deze faktoren houden in dat de groeiperiode korter is. Door de vlotte groei en een stevig gewas is de kans op ziekten ge ringer en we verkrijgen zwaardere kroppen dié meestal beter worden betaald. Ook is men in staat otn meerdere keren sla te telen op dezelfde plaats in een bepaald seizoen. HOE DOSEREN EN W ANNEER? KUNNEN we de kas vorstvrij houden, dan beginnen we zodra de sla aangeworteld is. In koude warenhuizen be ginnen we zodra de grootste vorstkansen voorbij zijn. We doseren de gehele dag als de temperatuur tenminste niet boven de 30 °C uitgaat. Bij de herfstslateelt kunnen we enkele uren in de morgen CÖ2 geven. We proberen dan een dubbele hoe veelheid te geven. Op dagen met veel licht is het resultaat veel beter dan op donkere dagen. Op donkere mistige dagen heeft dosering weinig zin. Bij het verbranden van 2 liter petroleum per 1000 m2 wordt voldoende CO2 geproduceerd, ifiits de verdeling goed is en er door kieren e.d. weinig verloren gaat. Zou dit het geval zijn, dan geven we wat meer. Bij het doseren houden we de ramen dicht. WELKE OMSTANDIGHEDEN ZIJN VERDER VAN BELANG? I\E dagtemperatuur moet minstens 10° C zijn bij sla. De nachttemperatuur moet voldoende laag zijn, 3° C. Dat wil dus zeggen dat we bij open weer 's nachts luchten. De bodemvochtigheid moeten we goed op peil houden. Omdat voor de koolstof assimilatie water nodig is, zullen we wat meer water moeten geven dan bij de teelt zonder CO2. De ontwikke ling van het gewas moeten we nauwlettend volgen. Wordt het blad te stug en te hard (we gaan tenslotte geen kool telen): dan moet meer gegoten en gebroesd worden en getracht de temperatuur wat op te voeren. Wordt het blad te welig en te zacht, dan houden we de temperaturen wat lager en het klimaat droger. Gebruiken we één kachel per 500 m2 dan is een ventilator CO2 is geen wondermiddel. Bij CO^-dosering moet m teeltzorgen niet verwaarloi Licht, temperatuur en w groot belang. De ontwikkeling van hei nauwlettend gevolgd word» De keuze van een goede belangrijk. De kosten van CCL-toedi' hoog; toch is er verschil schillende bronnen. Denk om de veiligheid! VVamneluchtkachel met niet nodig voor CCU-voorziening. Voor een deling is een ventilator echter altijd aan t» CO2 APPARATUREN EN HUN TOEPASS ER zijn verschillende apparaturen te g€ rijkste willen we noemen: 1. Verdampingsbranders. De zgn. salamanderkachels behoren hie stookt met petroleum en zijn goedkoop en nen. Om het roeten te voorkomen is rege noodzakelijk. Er kan weinig aan geregel een uur na het uitdoven is nodig i.v.m. plo. UOOR onze tuinders beginnen we met te wijzen op de algemene vergadering van de Kring Oost Zuid-Beveland van de Z. L. M. die a.s. dins dag 15 december in Kruiningen wordt gehouden. Daar zullen enkele belangrijke onderwerpen rond de afzet van tuinbouwprodukten aan de orde komen. We mogen dit gerust een tuinbomvmiddag noe men en daarom lijkt het ons nuttig dat alle tuin ders uit dit gebied dinsdagmiddag deze bijeenkomst bq won en. In de agenda-rubriek kunt u zien hoe laat de vergadering begint en wat er besproken zal wor den. We gaan dit hier niet herhalen. We twijfelen er niet aan of het wordt een inte ressante bijeenkomst. Met de afzet van onze pro- dukten hebben we immers allen te maken. Als te lers doen we ons uiterste best een zo goed mogelijk produkt aan te bieden maar wanneer er geen af zet voor is dan helpt het ons niet. Wanneer de af zet niet goed is geregeld krijgen we niet de be loning voor onze teelt die nodig zou zijn. Met be langstelling wachten we af wat (le deskundigen in Kruiningen te zeggen zullen hebben over de afzet. W:e zouden er nu wel enkele opmerkingen over kunnen maken en dan is onze conclusie nog altijd dat we voor de afzet van onze tuinbouwprodukten een machtige organisatie hebben in onze veilin gen. Vraag en aanbod komen daar bij elkaar en onder bijkans ideale omstandigheden komt de prijs tot stand. Om de meest ideale omstandigheden te bereiken is het noodzakelijk dat we een vol doende groot aanbod of beter gezegd het totale aanbod via de veilingen aanbieden. Ook moeten we zorgen dat er een voldoende vraag is, dat wil zeggen, dat we de handel volop de kans geven zaken te doen. Niets is gemakkelijker dan dit systeem onder graven. Over het algemeen hebben we daar in Zee land weinig klachten over, want de meeste telers zijn overtuigd van de waarde van hun veiling als prijs- vormingsinstituut. Toch zien we altijd nog mensen die het niet kunnen nalaten om buiten de veiling- klok om te verkopen. Wel gebruiken ze dan daarbij meestal de veiling- prijs als richtlijn voor hun verkopen. Hiermede be wijzen ze reeds dat ze de veiling nodig hebben, al was het enkel voor hun prijsvaststelling. In de tweede plaats echter doen ze afbreuk aan de doel stelling van de veiling want door hun verkoop is op de veiling niet meer de maximum-vraag aan wezig (er is een koopman geheel of gedeeltelijk voorzien) maar ook het maximum-aanbod is er niet meer. Het kan van groot belang zijn dat dit wel op de veiling aanwezig is. Er wordt in deze weken in tuinderskringen nog al wat gepraat over de afzet, en de aanleiding daar toe is meestal het feit dat de minister geen goed keuring heeft verleend aan het besluit van het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit om de Tuin- bouwafzetverordening weer voor twee jaar te ver lengen. Nog een jaar zullen we moeten werken met de publiekrechtelijke veilplicht en dan komt deze te vervallen. Het is een bekend feit dat vooral van veilingzijde sterk is gepleit voor het opheffen van de T. A. V. want de veilingen voelden zich hierdoor gestuit 111 hun ontwikkeling en waren geen haas in eigen huis. Tal van voorbeelden zouden er zijn aan te halen om dit duidelijk te maken. Bovendien was de veilplicht op publiekrechtelijke basis in de praktijk reeds sterk uitgehold. Met ingang van 1966 zullen we voor wat de veil plicht betreft enkel maar te maken hebben met de privaatrechtelijke veilplicht, die bij vrijwel alle vei lingen bestaat. We zien dan ook heus geen grote veranderingen zich voltrekken na het opheffen van de publiekrechtelijke veilplicht. De tuinders heb ben zich vrijwillig reeds verbonden hun produk- ten af te zetten via hun veilingorganisatie en daar mee hebben ze zonder twijfel de verstandigste weg gekozen. We hebben hiervoor reeds aangehaald dat de veilingen hun bestaansrecht ontlenen aan de con centratie van vraag en aanbod en in de toekomst zal de teler voor de afzet van zijn produkten daar niet buiten kunnen. Wanneer de T. A. V. niet meer bestaat zal blij ken hoe hecht de veilingorganisatie is en hoe karchtig ze zal zijn. Er zullen waarschijnlijk zich wel eens uitwassen voor doen. Misschien zal een enkel teler voor een bepaalde partij trachten zijn vrijwillig aangegane veilplicht te ontduiken. Bang zijn we daar dan niet van, want de veiling is nu eenmaal een onmisbaar verlengstuk van het bedrijf van de teler, dat hij niet terzijde kan stellen. Op een andere kant van de zaak, het verrichten van handelsdaden door veilingen, komen we later terug. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 8