Zeeuwse premiekeuringen van veehouderij jonge paarden in West Zeeuws-Vlaanderen De De fokpaardendag Goes najaar 1964 VERLOOF RUNDVLEESMARKT ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD OP dinsdag 1 december j.l. hield de Vereniging van paardenfokkers in West Zeeuwsch-Vlaanderen, „Rust Roest" haar 28ste najaarskeuring. De eerste van deze najaarskeuringen werd destijds georganiseerd op initiatief van de huidige voorzitter van „Rust Roest", de heer A. J. E. Temmerman. Deze keuringen waren bedoeld te zijn keuringen van z.g.n. 18-maanden hengsten en merries. Dit bleek een heel gelukkig initiatief te zijn. De keuringen trokken tot voor weinig jaren veel belangstelling, vooral uit andere provincies. In de loop der jaren verhuisden dan ook veel geprimeerde jonge paarden naar overig Ne derland. Begrijpelijk dat ook spoedig de ene na de andere bond van paarden fokkers in de overige delen der provincie premiekeuringen van 18-maanders gingen organiseren en met succes. Echter heeft de motorisatie met zulke grote sprongen terrein gewonnen, dat, vooral in de kleigebieden, het trekpaard heel sterk is teruggedrongen. Dit is dan ook van zeer ingrijpende invloed op de 18- maanderskeuringen. De organiserende bonden zagen zich in de laatste jaren van lieverlede verplicht voor deelname aan deze z.g.n. 18-maanderskeuringen toe te voegen veulens en 2V«-jarige merries. T\E Samenwerkende Bonden van Paardenfokkers boven de Westerschelde hebben er het vorige jaar de rubriek „Veulens" aan toegevoegd en de keuring die op donderdag 3 december te Goes werd gehouden, was bovendien met een rubriek „2Vs-jarige merries" uitgebreid. Daardoor is een behoorlijk aantal inschrijvingen van 60 bereikt. „Rust Roest" heeft aan bovengenoemde keuring nog een rubriek „Oudere merries" moeten toevoegen om de keuring te kunnen laten doorgaan. Niettemin is deze keuring te Oostburg heel goed geslaagd. Vooral omdat volgens het door de jury uitgesproken oordeel, het aan gevoerde materiaal in alle rubrieken van topkwaliteit was. West Zeeuws-Vlaanderen heeft dus, niet tegenstaande de achteruitgang in de fokkerij, nog wel het fokmateriaal waarmee het overal, op welke keuring dan ook, best mee voor de dag kan komen. Hieronder volgen de uitslagen van de „Rust-Roest"-keuring. Beschrijving van de bekroonde dieren Iaat ik als niet voldoende terzake kundig zijnde, na. De primeringen spreken echter voor zichzelf. DE UITSLAGEN Hengstveulens: Baron van de Heerenweg van C. N. den Hamer Jr., Schoondijke, 1 A-prijs; Letor v. d. Beeld hoeve van Aug. de Smet, Biervliet, 1 B-prijs; Pipo van P. E. de Backere, St. Kruis, 2 A en Eric van Dorpzicht van Alb. van Waes, IJzendijke, 2 B-prijs. Merrieveulens: Emmij v. Stallen de Dobbelaere, IJzen dijke, 1 A en Marga van G. E. de Badts, Schoondijke, 1 B; Klara van Roodenhoek van W. Ramondt, Schoon dijke, 2 A en Marie v. Roodenhoek van dezelfde. 2 B. Hengsten, geb. 1963, kleine maat: Gamin v. Willyhof Merrieveulens grote maat, geb. 1964 1. Clara van Weihoek van J. op 't Hof, 's Heer Arendskerke, uitzonderlijk best veulen, deed ge makkelijk de kop en won van alle veulens het kampioenschap; 2. Frida van de Zwaanweg, eig. L. de Witte, Koudekerke; 3. Baronne van Absdale, A. L. Schrier, Kapelle; 4. Gisèle, J. Louws, Bigge- kerke; 5. Mona van Ceres, G. A. Kloet, Zierikzee; 6. Anita van Zuiddorpe, L. P. Bolijn, Ouwerkerk; 7. Mirza van Landzicht, Stallen Brooijmans, Oud- Vossemeer. Merrieveulens kleine maat, geb. 1964 1. Mazette van Dinant, W. Bommeljé, Koude kerke, veulen met snit en ras; 2. Vera van Land zicht, Wed. M. van de Velde en Zn, Zonnemaire; 3. Erna, J. Tevel, Koudekerke; 4. Florine van 't Neerland, P. C. Dieleman, Ritthem; 5. Maria-Caro- lina, J. op 'tHof, 'sHeer Arendskerke; 6. Laura van Waarde, C. Mol, Waarde en 7. Gonda van Reij- gersberg, Stallen Brooijmans, Oud-Vossemeer. Hengstveulens, geb. 1964, kleine maat 1. Constant van Riel, Stallen Brooijmans, Oud- Vossemeer, was een jong veulentje waar nog wei nig van te zeggen valt. Hengstveulens, geb. 1964, grote maat 1. Rex van de Arke, C. van Sluijs, Duivendijke, ook nu nog een heel gewoon veulen. Hengsten, geb. 1963, kleine niaat 1. René, A. N. Steendijk, Nieuwerkerk, diep en grof paard, beste draf, is dan ook kampioen ge worden van de jaargang 1963 2. David van de Zeedijk, van dezelfde eigenaar; 3. Erik van Wei zicht, van Steendijk vnd. en Gebr. De Buck, Grijps- kerke en 4. Anton, J. Maljaars, Oostkapelle. Hengsten, geb. 1963, grote maat 1. Mouton van Hoijendonk, J. Maljaars, Oost van A. J. Termote, IJzendijke en Gebr. Hendrix te Heel, 1 A; Nico v. Moost van dezelfde, 1 B. Idem grote maat: Wouter v. Croy van M. D'hoore, Sluis en R. J. de Mil- liano, Oostburg, 1A; Bienvenu v. d. Dwarsweg van P. E. de Backere, St. Kruis, 1 B; Roily v. Cora van G. E. de Badts, Schoondijke, 2e prijs. Merries, geb. 1963, kleine maat: Silvia v. d. Waardjes- weg van A. J. E. Temmerman, Schoondijke, 1A; Ilva d'Amice van dezelfde, 1 B en Erna v. C. N. den Hamer Sr., Oostburg, 1 C; Julia van J. L. D'hoore, Sluis, 2e prijs. Idem grote maat; Indiga d'Amice van A J. E. Tem- kapelle. Rondom lief paard met weinig gebreken, goede voeten ook; 2. Ceasar van Landzicht, A. N. Steendijk vnd.; 3. Favoriet, J. der Weduwen, Kerk- werve en Stallen Brooijmans, vnd. Merries, geb. 1963, kleine maat 1. Astrid van de laatste Stuiver, J. Goorderi, Oud- Vossemeer. Is ook kampioen geworden van de l1/?.- jarige merries. Kan een knappe merrie uit groeien, aantrekkelijk geheel; 2. Betsie van de Waterstraat, Stallen Brooijmans, vnd; 3. Adrie van de Bleek, dezelfde; 4. Clairona van Annahoeve, dezelfde; 5. Oda van Zuidvliet, J. Hermans, Souburg; 6. Gracia van W. J. Sanderse, Serooskerke; 7. Marie, Stallen Brooijmans, vnd; 8. Brigitta van Oosthoeve, C. van As, Noordgouwe; 9. Dora van Molenperk, P. J. Abrahamse, Serooskerke. Merries, geb. 1963, grote maat 1. Elza, Stallen Brooijmans, vnd.; 2. Greta, F. Mal jaars, Koudekerke; 3. Rena, A- L. Schrier, Kapelle; 4. Lucie, C. Mol, Waarde; 5. Jacqueline van Bols- polder, Stallen Brooijmans, vnd.; 6. Corrie v. d. Buikstraat, Stallen Brooijmans, vnd.; 7. Frida van Dorpzicht, W. Koole en J. Verhage, Koudekerke; 8. Ida van Duinhelm, S. de Visser, Oostkapelle; 8. Gonda van Elsdiek, Gebr. Smallegange, Ellewouts- dijk. Merries, geb. 1962, kleine maat 1. Hilda d'Amice, B. Simonse, Heinkenszand, die ook kampioene is geworden van de 2%-jarige merries. Hilda is van beste afstamming en is een laat geboren veulen, is dus nog in volle ontwik keling, is een merrie van klasse; 2. Flora van Duin- erve, Iz. Verhage, Koudekerke; 3. Julia, A. Vol kers, Middelburg; 4. Dora van de Zwaanweg, L. de Witte, Koudekerke; 5. Uda van Tempora Mutan- tur, M. J. van Gastel, Zierikzee; 6. Silvia, A. Gi- deonse, Serooskerke en 7. Erna van onder de Lin deboom, A. Zandee, Wemeldinge. merman vnd., 1 A; Anja v. Tonenhof van P. E. de Backere vnd., 1B; Hersa v. d. Blindeweg van F. D. Haak, Biervliet, 1 C; Resi v. Dorpzicht van Alb. v. Waes, IJzendijke, 2 A en Lady van A. J. Catseman, Biervliet, 2 B. Merries, geboren 1962, kleine maat: Olga van A. An- theunis, IJzendijke, le prijs. Idem grote maat: Anja v. d. Statendijk v. C. N. den Hamer Jr., Schoondijke, 1 A en Emmy v. d. Rijskeet, van Ars. Bonte, St. Kruis, 1 B. Merries 4 jaar en ouder: Astrid v. Bea van Q. A. Blon- deel, 1 A; Romie v. d. Noordkant van P. E. de Backere, St. Kruis, 1 B en Julia van M. van Vooren, Sluis, 1 C; Bea v. Sluis van A. Wemaer, Sluis, 2A; Frida v. d. Belt van R. J. en A. E. de Milliano, Oostburg, 2 B en Diana v. Moustic van W. Ramondt, Schoondijke, 2C. Idem grote maat: Oda v. Sluis van A. Wemaer, Sluis, 1A; Coquette v. d. Melo van A. J. E. Temmerman, Schoon dijke, 17 B en Bea v. Gerda van G. E. de Badts, Schoondijke, 1 C; Carla v. Dorpzicht van Alb. v. Waes te IJzendijke, 2e prijs. Merries met afstammelingen: I. A. J. E. Temmerman Schoondijke, met Coquette v. d. Melo; II. G. E. de Badts Schoondijke, met Bea v. Gerda; III. P. E. de Backere St. Kruis, met Romie v. d. Noordkant. Stalgroepen: I. A. J. E. Temmerman, Schoondijke; II Pr. E. de Backere, St. Kruis; III. Alb. v. Waes, IJzen dijke. Kampioen hengsten geboren 1963: Gamin v. Willyhol van A. J. Termote, IJzendijke en Gebr. Hendrix, Heel Kampioen merries geboren 1963: Silvia v. d. Waardjes weg van A. J. E. Temmerman te Schoondijke. Vermeld zij nog dat de Edelachtbare heren Burge meesters van Oostburg en IJzendijke tijdens de keuring en aan de daaropvolgende gezellige maaltijd in „D« Tol" op heel prettige wijze blijken van medeleven met de fokkers gaven. Op het einde van de maaltijd overhandigde de Voor zitter van de Afd. Zeeland van de K.V.N.S., de heei A. L. C. Brooijmans, op verzoek van de Voorzitter var> „Rust-Roest" op de hem eigen vlotte wijze met een toepasselijk woord de gewonnen kunstvoorwerpen aan de prijswinnaars uit. A. CAPPON Merries, geb. 1962, grote maat 1. Simone van Kapelle, J. van Overbeeke, Ka pelle, groot paard die verzwaard is deze zomer, heeft wel aanleg om een fokmerrie te worden; 2. Dineke van Weizicht, G. Geertse, Grijpskerke; 3. Vera, J. Louws, Biggekerke, het ontging ons waar om deze merrie voor de grote maat word aange wezen, met 1.58 m maat voor K. op dezelfde dag; 4. Sonja van Helma, A. Wagenaar, Kloetinge; 5- Roe- lina van de Vlasboom, A. N. Steendijk, Nieuwer kerk; 6. Marna van Smakt, C. Mol, Waarde (deze merrie stond zeker niet te hoog); 7. Mona van Karnemelksput, P. H. Janse, Goes; 8. Aletta'van Elsdiek, Wed. P. Oosthoek, Ellewoutsdijk. Stalgroepen 1. A. N. Steendijk, Nieuwerkerk; 2. en 3. Stallen Brooijmans, Oud-Vossemeer. Hengsten met afstammelingen 1. Favorie van Moerkapelle, H.V. „Samen Sterk" te Dinteloord. PAERDEVRIEND. Het verloop van de rundvleesmarkt sinds de in werkingtreding; van de E.E.G.-riindvleesverordening op 1 november heeft in de openbare vergadering van 2 december 1964 de aandacht gehad van het bestuur van het Landbouwschap. Sedert 1 novem ber hebben de Nederlandse slaehtveemarkten tegen veler verwachting in een verdergaande prijsdaling te zien gegeven. In de eerste drie weken van november daalde de binnenlandse marktprijs tot iets onder 105 van de Nederlandse oriëntatieprijs van 1,99 per kilo levend gewicht. Daarom legde het Produktscliap voor Vee en Vlees met ingang van 23 november een aanvullende heffing op de invoer van slachtvee en rundvlees uit landen buiten de E.E.G. Zolang de binnenlandse marktprijs ligt tussen 100 en 105 van de oriëntatieprijs dus tussen 1,99 en 2,09 per kilo levend gewicht is de aan vullende heffing gelijk aan de helft van het door de Europese Commissie berekende verschil tussen het wereldmarktprijsniveau voor levend vee en de oriëntatieprijs. Ook in de laatste week van november bleef de binnenlandse marktprijs beneden 105 van de oriëntatieprijs. Daarom zal in de eerste week van december eveneens een aanvullende heffing worden opgelegd. De aanvullende heffing, die boven het geldende invoerrecht komt, bedraagt ongeveer 0,10 per kilo levend gewicht voor slachtvee en on geveer ƒ0,15 per kilo voor geslachte runderen. BIJ ongunstig weer is deze keuring gehouden op de Grote Markt, waarbij de opkomst van het publiek bevredigend was; wij zagen nog liefhebbers uit Brabant, Overijssel en Drenthe. Met precies 60 aangiften, met weinig thuisblijvers, was ook de deelname van de fokkers zeer bevredigend. Stallen Brooijmans (Tholen) waren de grootste inzenders. De kwaliteit van de paarden viel ook over te roemen. Temmerman, Termote, Serraerens en W. A. Sneep waren de juryleden. De inzendingen kwamen uit Walcheren, Zuid-Beveland, Schouwen en Dui- veland en Tholen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 6