UIT DE PRAKTIJK 1120 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD Zo langzamerhand gaat de praktische landbouwer op THOLEN EN ST. PHlLirsLAND weer meer ffl de richting van de theorie van de landbouw denken. Het wordt nl. zo zachtjesaan tijd dat de boer de balans gaat opmaken van het jaar 1964. Hij bekijkt welke produkten het meest winstgevend waren in 1964 en in voorgaande jaren, wat de kosten waren om deze produkten te telen en welke arbeid en machines er voor nodig waren om deze opbrengsten te verkrijgen. Daarna gaat hij zijn plannen maken voor 1965 en stelt in theorie een zo goed mogelijk bouwplan op. Men zal naast de redelijkerwijs te verwachten op brengsten vooral moeten letten op de beschikbare machines en arbeidskrachten. Natuurlijk speelt de vruchtwisseling bij dit alles ook een belangrijke roL Hoe beter inzicht men bij het opstellen van het bouwplan heeft van de onderscheidene kosten van de diverse landbouwgewassen, hoe beter men een verantwoord bouwplan kan opstellen. Als men beschikt over een bedrijfseconomische boekhouding, dan hoeft men niet op grond van ruwe berekeningen of gevoelsmatig te werk te gaan en van het nut van een dergelijke boekhouding moet naar onze mening iedere moderne landbouwer overtuigd zijn. Tevens worden de laatste tijd de bedrijfsresultaten, onder nummer uiteraard, met collega's besproken. Men kan dan zijn eigen opbrengsten, werkmethode, als mede kosteriopbouw met gelijksoortige bedrijven vergelijken, hetgeen zeer interessante gegevens kan op- leverén. Kortom, als U nog geen bedrijfseconomische boekhouding heeft, wel, denk er dan eens over en neem eens contact op met ons boekhoudbureau! Dat er grote verschillen uit een dergelijke boekhouding voortkomen bleek nog eens duidelijk op de veehouderijavond waarop de heren Robijn en Den Engelse over de bedrijfseconomische aspecten van de veehouderij spraken. De Streekverbeteringscommissie heeft haar werkzaamheden officieel beëindigd. Tijdens de waardige slotbijeenkomst werd in het kort nog even de schijnwerper gericht op het vele dat met stimulans van de Streekverbeteringscommissie tot stand is gekomen. De voorzitter stelde het zo dat in de „woning Tholen" een nijvere hardwerkende bevolking leeft, die openstaat voor nieuwe en betere werkmethoden en die een dankbaar gebruik heeft gemaakt van de adviezen, die de binnenhuisarchitecten Markusse, de Hond, Bayense, jufir. van Es en Kodde, daarin vooral bijgestaan door hun diverse consulenten met hun diensten, hun hebben gegeven. Het heeft ons bijzonder goed gedaan, dat de verdiensten van de heer Markusse even naar voren werden gehaald. Deze bescheiden werker heeft heel veel bijgedragen aan het nieuwe gezicht dat Tholen thans heeft gekregen. Naast een stilstaan bij het bereikte heeft de commissie er met haar secretaris, de heer De Bruin, zich tevens gewaagd aan een toekomstverwachting. De heer De Bruin zei dat de stroomversnelling waarin de landbouw zich bevindt, onverminderd voortgaat en dit eist van de bevolking steeds een grote waakzaam heid. Ondernemerschap en deskundigheid bepalen de rentabiliteit en welvaart. Dat in dit verband door samenwerkingsvormen aan schaalvergroting moet worden gedaan stond voor de landbouwconsulent als een paal boven water. Voorzover men nog niet klaar was, is de bieten- oogst op WALCHEREN geëindigd in regen, hagel en sneeuwbuien. Na het klaar komen van het wintervoorploegen zal het werk zich weer hoofdzakelijk concentreren in en om de bedrijfsgebouwen. Vooral op de ge mengde bedrijven zal de veehouderij de nodige aan dacht vragen. Aan de verzorging kan nu nog wat meer aandacht worden geschonken. Op vele be drijven komt tijdens de bietenoogst de veeverzor ging wel eens wat in het gedrang. Overigens is het niet alleen van belang dat de verzorging goed is, maar dat ook aan foktechnische problemen aan dacht geschonken wordt. Van enkele collega's vernamen we dat ze in de wintermaanden een bezoek brengen aan bet stieren station van de K.I., teneinde na te gaan welke stier het geschiktst is voor hun melkkoeien. Ook dit is belangrijk voor het opbouwen en instandhouden van een goede melkveestapel. Nog te dikwijls komt het voor dat aan de inseminator wordt overgelaten van welke stier sperma zal worden gebracht. Dit is niet juist, de inseminator kan wel adviseren, maar we moeten zelf kunnen beslissen van welke stier gebruik gemaakt zal worden. Naar aanleiding van hetgeen we schreven in onze vorige rubriek, over het toedienen van gips op slechte structuurplekken, vernamen we van een collega, dat hij goede resultaten had met het aan wenden van landbouwkalk op dergelijke plekken. Mogelijk willen andere collet's dit ook eens pro beren. De Streekverbeteringscommissie organiseert in samenwerking met diverse instanties een veilig heidsdag voor land- en tuinbouw te Middelburg. Dit zal plaats vinden in de veilinghal van de Coöp. veilingsvereniging op woensdag 16 december a.s. Diverse ongelukken, zowel op de weg als op het be drijf kunnen voorkomen worden, wanneer de nodige maatregelen worden getroffen. Op deze veiligheids dag wordt op het belang hiervan gewezen. Hiervan kan men kennis nemen door een bezoek te brengen aan deze expositie. Vakmanschap en mogelijk lagere prijzen voor bestrijdingsmiddelen worden deze week tegen elkaar uitgespeeld op ZUID-BEVELAND. Er wordt nl. naar mogelijkheden gezocht om de boeren het mogeljjk te maken zelf te gaan spuiten. Of deze boeren nu allen, inééns, binnen één seizoen, voldoende vakmanschap op het punt van juiste con centratie, spuithoeveelbeden per ha, druk, grote of kleine druppel, temperatuur, luchtvochtigheid, windrichting, tijd van aanwending enz. zullen be zitten moet maar afgewacht worden. Bij de groep van de insectieiden kan dat meevallen, bij de groep van herbiciden is meer kennis noodzakelijk. Laten we hopen dat bij het zelf gaan spuiten geen grote fouten worden gemaakt. Anderzijds wordt de loonwerkers een deel van hun arbeidsterrein ontnomen. Van landbouwerszijde wordt altijd gesproken over een goed verlopende arbeidsfilm over het gehele jaar. Dit spuiten is bij vele loonwerkers een welkome aanvulling tussen de door hen uit te voeren voorjaarswerkzaamheden en het oogsten en afvoeren van de produkten in na zomer en najaar alsook voor de najaarsgrondbewer king. We zijn dan deze week ook erg benieuwd, hoe de eerste gesprekken hierover zullen verlopen. We willen alleen hopen dat door een binding van het zelf gaan spuiten met de C.Z.A.V. de service van de loonwerkers met de andere werkzaamheden voor de landbouwers te verrichten niet in het gedrang zullen komen. Het meeste veldwerk is nu aan de kant, ook in de oudere polders is men een heel eind met het ploegen. De kansen om nu nog tarwe te zaaien zijn door de natte grond niet zo gunstig meer. Met de percelen waaraan gebreken zijn ontstaan zullen we in de meeste gevallen wel tot het voorjaar moe ten wachten eer we deze bijzaaien kunnen. Het rundvee staat nu vrijwel allemaal op stal. Binnen enkele dagen zal het groene bietenkop en -blad opgevoerd zijn. Het gaat dan nu ook hard de tijd worden om een ogenblik de tijd te nemen om een veevoederrantsoen te berekenen. We kunnen dan nagaan hoe de verdeling over de verschillende veegroepen kan zijn en hoeveel krachtvoer er nog bijgegeven moet worden. Het meest besproken onderwerp op NOORD- BEVELAND was deze week ongetwijfeld de ruil verkaveling. Vrijdag jl., 4 jaar na het indienen van de aanvrage, werd de stemming gehouden. De uit slag was positief zodat deze toch altjjd vrjj in grijpende gebeurtenis zich over ons gebied gaat vol trekken. Er is ook nog een behoorlijk aantal tegenstem men uitgebracht. Mede door de op het punt van de stemming wel wat onsympathiek aandoende wet, die alle thuisblijvers onder de voorstemmers rekent, was er een tegenactie georganiseerd met het doel volmachten in handen te krijgen. Vooral onder de groep die normaal thuisblijft (eigenaren van huizen of zeer kleine perceeltjes grond) waren veel vol machten verzameld waarmee nu is tegengestemd. Sportief en realistisch erkende de woordvoerder van de tegenactie onmiddellijk na de stemming zijn verlies en zegde toe verder geen tegenstand te zullen leveren. De praktijk in andere ruilverkavelingen heeft geleerd dat gedurende de uitvoering het aantal voorstanders toeneemt. Er komt ook veel tegen stand voort uit het feit dat men een deel van het gezag over de eigen bezittingen afstaat aan derden (in dit geval aan de straks te benoemen Plaatselijke Commissie) en niet weet wat men terugkrijgt. Deze Plaatselijke Commissie krijgt een niet te benijden taak. Zii zal objectief en met voorbijzien van eigen voordcel alleen het streekbelang moeten nastreven en altijd voor ieders wensen en klachten open moe ten staan. Een zo groot mogelijke openheid en ruime voorlichting over alle plannen, stand van werk zaamheden, enz. enz. achten wij van groot belang. De factor onzekerheid, waaruit altijd veel wan trouwen en kritiek voortkomt, wordt daardoor zo klein mogelijk. Aan de andere kant wordt er van de streek verwacht dat zij eensgezind haar vertrouwen aan deze commissie zal schenken en mee zal werken om het gehele project zo snel mogelijk uit te voeren. Wij hopen ook dat alle betrokken instanties een snelle uitvoering zullen bevorderen. Nu tot opereren is besloten liefst maar een zo kort mogelijke pijn. AP SCHOUWEN-DUIVELAND is de bieten- campagne momenteel nog niet ten einde. Wel betekent de aanwezige voorraad niet veel meer, hier en daar nog een hoop bieten, 't Gaat daar wel om de restanten, die binnenkort gernimd zul len zijn. Bij een terugblik mogen we niet nalaten te vertellen, dat de bietencampagne praktisch zonder meer vlot verlopen is. De gemiddelde opbrengst wordt geschat op 50 ton per ha met een suikergehalte van bijna 17 Alle reden dus tot tevredenheid. Op vele akkerbouwbedrijven, waar het buiten werk al klaar is, breekt de tijd weer aan dat men gaat denken aan 't volgende oogstjaar. Maakt tij dig het bouw- en bemestingplan op, dan bent U er zeker van dat het benodigde zaaizaad en de vereiste meststoffen op tijd aanwezig zijn. Ook het binnenwerk verlangt de nodige aan dacht. Arbeidstijd, welke niet gebruikt wordt, is voorgoed verloren. Storingen aan machines tij dens 't werk kosten extra tijd en geld. Deze die nen zoveel mogelijk voorkomen te worden. Maakt daarom een verwarmde plaats in de schuur op dat er bij winterdag gelegenheid is de machines na te kijken en versleten onderdelen te vervan gen door nieuwe. De veehouder heeft 's winters meestal nog meer narigheden. Ten aanzien van 't voer, de drink waterleidingen enz. Zorg bij vorst ook dat de af- voergoot van de mechanische uitmestinstallatie goed schoon gedraaid wordt. Wordt dit verwaar loosd dan kunnen de mestresten vastvriezen met alle gevolgen van dien. Ten aanzien van de bemesting dient men er rekening mee te houden dat 't gebruik van meng- meststoffen wel 't voordeel geeft van arbeidsbespa ring, maar als nadeel dat de mengmeststoffen ver zurend werken. Op gronden die gevoelig zijn voor verzuring kan men dan ook beter meststoffen gebruiken die de kalktoestand op peil houden, zoals slakkenmeel en kalksalpeter. Grondonder zoek zal ook hier de juiste weg wijzen. Wanneer de verse bietenkoppen op zijn, moet men overgaan op 't normale winterrantsoen. Be reken het rantsoen wel in een juiste verhouding V.R.E.-Z.W. Voeren op gevoel kost meestal geld. Wintertarwe zaaien op bietenland is de laatste tijd niet veel meer gedaan. Het was te nat. Mo menteel ziet men nogal eens dat een perceel om- gemodderd wordt, hetgeen zeer ten koste gaat van een goede structuur. Of de decembermaand nog gebruikt zal worden voor het uitzaaien van win tertarwe zal afhangen van 't weer. In t algemeen gezien geloven we niet dat er meer wintertarwe zal zijn dan vorig jaar. Stro- en vlasprijzen zijn nog zodanig, dat vele schuren nog vol zitten. Ook de aardappelprijzen zijn voor velen nog niet op 't gewenste peil. On danks dit, is er in deze laatste maand van het over 't algemeen gunstige boerenjaar, toch wel reden de markt gunstig tegemoet te zien. MET het einde van de werkzaamheden op het land in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN zyn we weer volop in de vergaderdagen terecht geko men. Waarbij we twee kanten uit kunnen, n.l. de vergaderingen voor zover mogelijk bezoeken of wel rustig thuis blijven en de vergaderingen laten voor wat ze zijn. Waarbij vanouds de aard van de betreffende personen wel van doorslaggevende be tekenis is geweest. De één houdt het nu eenmaal bij dit en de ander bij dat. En wat naar ons ge voel ook geen verband houdt met onderlinge voor uitstrevendheid. Want lang niet alle geregelde thuisblijvers horen tot de minder vooruitstreven- den, evenmin als dat men daaruit een zekere wel vaartsvergelijking zou kunnen opstellen. Gelukkig maar, anders zag het er niet best uit, niet alleen voor de boerenstand, maar voor de meeste takken van bestaan. Want het percentage leden dat de vergaderin gen bezoekt is in de meeste gevallen maar erg klein in verhouding tot de belangrijkheid van de onderwerpen en beslissingen welke vaak aan de orde komen. Dit vooral nu, in een tijd waarin alles zo snel verandert en een geregelde aanpas sing vereist om bij te kunnen blijven. En waarbij van de betreffende besturen en uit voerders vaak veel, soms zelfs onredelijk veel wordt gevergd. Iets meer belangstelling voor hun werk ware in veel gevallen misschien wel verdiend, mogelijk ook nog nuttig. In dit verband willen we toch ook nog eens wijzen op het grote nut van de diverse studie clubs in ons gewest en op het voorrecht van de Landbouw-Praktijkschool die in het centrum van ons eigen gewest staat. Een geregelde bijscholing, het éne voor het uit wisselen van praktische ervaringen, het andere voor het opdoen van technische vaardigheid, is zeker vandaag aan de dag naast het werk op de boerderij een vrijwel onmisbaar onderdeel van het praktisch boer zrfn geworden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 4