DANK U Uien gevraagd voor export OPGEPAST MET het passeren van de akte van toedeling van de herverkaveling Tholen en de Zak van Zuid-Beveland is een belangrijke fase van dit grote werk afgesloten. Veel, bijzonder veel werk is er verzet nadat de eerste spade in de grond werd ge stoken. De gebieden, het is te zien, zijn omgevormd tot moderne landbouwgebieden. Wie wil er nog terug naar de oude toestand? Wil dit nu zeggen dat de boer en zijn gezin soms geen moeite heeft gehad, zich aan te passen? Aanpassing aan deze Öch zo snel wijzigende omstandigheden. Natuurlek welVooral in de beginperiode was het moeilijk om de werken die uitgevoerd werden te zien als een verbetering voor de toekomst. Een wonder? Keen want een mens doet niet gemakkelijk afstand van het oude. Des temeer is het te waarderen dat de bevolking uit deze gebieden heeft willen inzien dat de verbouwing van hun streek kan leiden tot een verbetering en daarom haar volle medewer king gaf, al waren er dan wel eens moeilijkheden en conflicten. Wij menen dat hier een woord van hulde past aan de bevolking, de leden van de lier- verkavelingscommissie, de agrarische subcommis sies, de schatters, de ambtenaren van alle samen werkende Rijksdiensten en van de cultuurmaat schappijen. In onderlinge samenwerking, soms on der moeilijke omstandigheden is bewezen dat het geen holle phrase is dat uit een goede samenwer king met begrip voor eikaars moeilijkheden en problemen iets goeds kan groeien. Dat dit bewijs in onze landbouw van samen en gezamenlijk nog vaak toegepast zal worden opdat hieruit veel goeds mag worden groeien. In Tholen en de Zak valt het te bekijken. 1119 Producentenorganisaties en contractproduktie in Frankrijk en Duitsland VRIJDAG 11 DECEMBER 19 6 4 Hoewel er op de veilingen te St. Maartensdijk en te Middelharnis voor uien belangrijk hogere prijzen worden betaald dan verleden jaar, blijven de noteringen toch nog aanzienlijk ten achter bij die, welke in november 1962 voor dit produkt werden waargenomen. De prijzen voor picklers en drielingen vertonen vaak schom melingen van betekenis, maar de uienmiddel zijn in de eerste helft van november op genoemde veilingen aanzienlijk in prijs gestegen, aldus het Produktschap voor Groenten en Fruit. Wanneer wij de exportcijfers bezien, dan valt het in de eerste plaats op, dat de uitvoer in de betreffende periode heel wat groter is geweest dan verleden jaar, maar bij 1962 nog aanzienlijk ten achter is gebleven. Voorts is de scherpe daling opvallend van de export naar West-Duitsland, die ten opzichte van 1962 meer dan de helft kleiner was. Ook de export naar Engeland was kleiner dan in dat jaar, maar naar Frankrijk werd twee- tot driemaal zoveel verzonden, waardoor dit land in de laatste weken onze grootste afnemer werd van uien. De uienexport naar Italië, die in oktober snel in omvang toenam en in de weken van 12 tot 17/10 en van 19 tot 24/10 steeg tot respectievelijk 1.092 en 1.361 ton, is in nog sneller tempo gedaald. Deze sterke da ling van de export houdt ongetwijfeld verband met het feit, dat een aantal wagons met uien aan de Italiaan se grens op kwalitatieve gronden de toegang werd geweigerd. In hoeverre de afkeuring van deze zendingen al dan niet terecht geschiedde is een kwestie, die deskundigen moeten uitmaken. ZOWEL in Frankrijk als in Duitsland trachten de respektievelijke regeringen de afzetpositie van hun landbouwonder nemers te versterken. Ter bescherming van hun eigen boeren proberen deze landen door min of meer vergaande marktordende maat regelen en andere middelen de afzet gunstig te beïnvloeden. Gezien de tot standkoming van de E. E. G. en het afbreken van de ta riefmuren tussen de deelnemende partners, kunnen deze maatregelen voor ons een groot gevaar voor eigen afzet tot gevolg hebben. Om enig inzicht te geven hoe beide landen de problemen aanpakken en proberen hier voor een oplossing te vinden, volgen in een kort overzicht enkele van de belangrijkste maatregelen. Deze werden ontleend aan een nota van de werkgroep Integratie en de commissie Buitenland van het Landbouw schap. Het bekende probleem en knelpunt voor de landbouwondernemer is, wat de afzet betreft, de zwakke marktpositie door de veelheid van kleine ondernemers. Daarbij komt dat productie en vraag naar de agrarische producten over het algemeen niet op elkaar zijn afgestemd. Op welke wijze pogen Duitsers en Fransen deze vraagstukken op te lossen? FRANKRIJK URANKRIJK heeft een stelsel ontworpen geba- seerd op een hechte organisatie van de pro ducenten en daarnaast het kontraktueel regelen van produktie en afzet. Op lokaal niveau wordt per produkt een „groep" gevormd. Voorlopig be treft dit de produkten groenten en fruit, aard appelen, eieren, slachtgevogelte en vlees. De lokale groepen sluiten zich regionaal aaneen tot zgn. landbouw-economische-comité's. Deze vormen op hun beurt weer centrale landelijke comité's, waar door de organisatie tot aan de top „rond" zit. Om als producenten-organisatie's door de Fran se overheid erkend te worden dienen deze aan een aantal gestelde eisen te voldoen. Ondermeer is men verplicht de voorschriften omtrent wijze, omvang en hoedanigheid van de produktie op te volgen. Ook dient men bereid te zijn zich aan controle te onderwerpen. Tevens is men verplicht de totale produktie via de organisatie af te zetten. Vanzelfsprekend staan tegenover dit regelen van de produktie ook voordelen. En deze voor delen, die vooral op financieel gebied liggen, kun nen belangrijk zijn. Geldelijke hulp bij de oprich ting en voor het functioneren van de producenten organisaties door het verstrékken van een start Er blijkt ïn Italië een grote vraag naar uien te be staan. De officiële cijfers over de produktie van uien in Italië luiden: gemiddelde opbrengst 1959/'62 368.800 ton, 1963 428.200 ton en 1964 413.100 ton. Het cijfer voor het lopende jaar is slechts weinig lager dan dat voor 1963 en steekt zeer gunstig af tegenover het gemiddelde van de jaren 1959 tot 1962. Dat Italië in derdaad behoefte heeft aan uien blijkt o.a. uit het feit, dat voor de Oostblok-landen Bulgarije, Polen en Roemenië invoercontingenten beschikbaar werden ge steld elk van 2.000 ton die, naar wij vernemen, vlot werden uitgeput. Bovendien vindt er regelmatig in voer plaats van Spaanse uien. De prijzen in Italië zijn voor uien zeer vast. Overigens is de export van uien uit Spanje, o.a. naar Engeland, in oktober kleiner geweest dan ver leden jaar. Deze kleinere export zal wel mede zijn veroorzaakt door de hoge prijzen, die omstreeks 20 november in Valencia opliepen als gevolg van de le vendige binnenlandse vraag en het kleine aanbod van gave uien. Inmiddels zijn de prijzen daar weer ge daald. Naar verwachting zal de export van uien uit dit gebied via Pasajes in decmeber van betekenis worden. De Spaanse uien worden in Engeland regelmatig gevraagd. In Covent Garden worden voor dit pro dukt hogere prijzen betaald dan voor de Poolse, Hon gaarse of Canadese uien. De aanvoer van uien uit eigen produktie zal in Engeland naar verwachting nog tot de jaarwisseling plaatsvinden. Deze Engelse pro subsidie, het gedurende drie jaar bijdragen ont vangen in de administratiekosten en kosten van controle. Daarnaast nog bijdragen in de kosten van voorlichting, afzet enz. Voorschotten en in vesteringskredieten zijn voor deze organisaties gemakkelijker verkrijgbaar dan voor anderen en ook hoger dan voor niet-georganiseerden. Bij leve ringen aan overheidsinstellingen (ziekenhuizen, strijdkrachten) genieten de producenten-organi saties de voorkeur. De z.g.n. landbouw economische comité's har moniseren productie-, afzet-, en prijs voorschrif ten. Ze hebben via de Minister van Landbouw de mogelijkheid hun regelingen voor alle in het gebied betrokken producenten dus ook niet aan geslotenen verbindend te doen verklaren. Dit echter alleen indien 2/.3 van de telers met minstens 50 van het areaal of 50 van de telers met ~!z van het areaal voor deze maatregel stemmen. Deze opzet heeft een publiekrechtelijk karakter en ken nen wij van ons Landbouwschap. CONTRAKTSTELSEL DOOR middel van langjarige kontrakten wordt onder meer beoogd de binnenlandse en bui tenlandse afzetmarkten te ontwikkelen. Met dit kontraktstelsel wil men trachten produktie- en afzetverwachtingen op elkaar af te stemmen. En in de kontrakten zal de prijsvaststelling ten minste gebaseerd worden op een kostprijs, op basis van het gemiddelde rendement over ver schillende jaren. Afgesloten meerjarige kontrakten tussen afne mers en representatieve organisaties kunnen door de overheid worden bekrachtigd. De voor dit pro dukt gemaakte afspraken kunnen dan verbindend worden verklaard voor allen die hierbij betrok ken zijn. Wordt van meerjarige kontrakten toege past dan genieten kontrakterende partijen dezelf de voordelen als vermeld onder het oprichten van producenten-organisaties DUITSLAND DE behoefte in Duitsland om tot een betere organisatie van produktie en afzet te komen heeft deze zomer geleid tot een initiatief door de Duitse Boerenbond en Raiffeisenvereniging, dat in de vorm van een wetsontwerp aan het Parlement is aangeboden. In grote lijn is opzet en werking van het voor gestelde Duitse systeem ongeveer gelijk aan dat van de Fransen. Ook hier het stimuleren van pro ducenten-organisaties, het afsluiten van meer jarige kontrakten en daarbij behorende subsidies. Ook hier de verplichting bepaalde produktievoor- duktie is met 54.900 ton ongeveer even groot geweest als in 1963, toen deze 55.500 ton bedroeg. Ten opzichte van de voorafgaande jaren betekent dit een aanzien lijke stijging, want in de periode 1959/'62 bedroeg de produktie van uien in Engeland gemiddeld 27.900 ton. De produktie van winteruien in West-Duitsland is niet van betekenis. Deze wordt op 600 ton geraamd. Vooral uit de Oostblok-landen, Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije worden evenwel in de laatste tijd veel uien in Duitsland ingevoerd. Het Nederlandse aandeel in de Duitse invoer van uien is kleiner dan andere jaren. Toch neemt men in Duitsland thans aan, dat de invoer uit Polen, die voor deze winter werd geraamd op 15.000 ton, dit hoge cijfer niet zal bereiken. Gezien de achterstand in de aflevering ver wacht men dat de totale invoer van Poolse uien de 10.000 ton niet zal overtreffen. De belangstelling voor uien was in West-Duitsland in de laatste tijd plaatselijk nogal uiteenlopend, maar in het algemeen niet levendig. Veelal ging de voor keur uit naar de grovere maten. De weinig levendige vraag hield natuurlijk ook verband met het vrij zach te weer, waardoor een groot deel van de maand no vember werd gekenmerkt. Toch kwamen de prijzen voor het Nederlandse produkt in de tweede helft van de maand plaatselijk op een wat hoger niveau. De handel in uien in België heeft, bij een regelma tige aanvoer, een tamelijk vlot verloop. In het prijs peil is in de laatste weken geen wijziging gekomen. schriften te aanvaarden, de aanpassing van de pro duktie en afzet aan de behoefte van de markt en het aanvaarden van controle op een en ander. Het Duitse systeem is in opzet echter iets eenvoudiger. De bedragen die gedacht worden voor de stimu lering van deze ontwikkeling beschikbaar te stel len, worden voor het eerste jaar geschat op 100 miljoen DM. Daarvan zou ca. 80 miljoen voor bonussen nodig zijn! Eveneens is in Duitsland een voorstel uitgewerkt ter aanpassing van produktie en aanbod aan. de markteisen. Aan de producen ten, die hun produktie en aanbod aanpassen zul len premies worden verstrekt uit een fonds dat via heffingen door het bedrijfsleven zelf zal die nen te worden gevormd. In beide voorstellen wordt dus een orde ning van de markt nagestreefd, die zeer diep ingrijpt in het marktgebeuren en de vrijheid van de individuele teler. Beoogd wordt een beheersing van de markt. In de eerste plaats het reserveren van de eigen markt voor de eigen producenten (kontraktteelt). Daarnaast expansie op de buitenlandse markten. Want al is formeel gemeenschappelijke markt in de E. E. G. volledig toegankelijk voor pro dukten uit de partnerlanden, met zijn ver bindendverklaring van de voorwaarden van de meerjarige kontrakten voor alle betrok kenen in de bedrijfskolom wat betreft pro duktie en afzet, is de nationale markt op deze wijze wat betreft produktie en afzet in eigen land volledig ingedekt. Voor bui tenlandse produkten is het moeilijk, zo niet onmogelijk, een plaats in deze markt te veroveren. Een situatie die zeker gevaren in zich draagt. ONZE COÖPERATIE OP welke wijze de geschetste gevaren moeten worden ondervangen is een moeilijk probleem. In Nederland bestaat een producentenorganisatie in de vorm van onze coöperaties. Kan een vrijwil lige ontwikkeling in de richting van het Duitse dan wel Franse systeem met een stimulering en financiële steun van onze overheid soulaas bie den? Er is al een sterke uitbreiding van de kon traktteelt, ook in de sektor van de coöperaties. Op allerlei mogelijke manieren wordt door onze E. E. G.-partners door steunmaatregelen de mede dinging vervalst en het handelsverkeer nadelig beïnvloed. Ten nadele van onze boer en tuinder die in een steeds ongunstiger positie kan komen te verkeren. De Europese Commissie van de E. E. G. zal bin nen afzienbare tijd gereed komen met een vol ledige inventarisatie van de steunmaatregelen in de E. E. G.-landen. Op basis hiervan kunnen dan voorstellen tot afschaffing dan wel aanpassing van deze maatregelen verwacht worden. Wij wachten met belangstelling af en zullen zelf waakzaam moeten zijn om in de concurrentiestrijd niet ach ter te blijven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 3