VISUM PLATTEL A NDSJEUGD De toekomst van ons platteland! BOEKHANDEL VANDESANDE 1139 WIE HEEFT ER NOG ARCHIEFMATERIAAL P. J. G. ONTSPANNINGSAVONDEN LEDENAVOND WEST ZEEUWS-VLAANDEREN GOES BESPREEKT DE INDIA-AKTIE QUIZAVOND AAGTEKERKE-KOUDEKERKE Zojuist verschenen: Elseviers Moderne Gezinsencyclopedie, compleet in acht delen, bevat drieduizend bladzijden vijfduizend illustraties, overwegend in kleuren vijfentwintigduizend artikelen en verwijzingen twee miljoen woerden VRIJDAG 11 DECEMBER 19 6 4 IN verband met het 25-jarig bestaan van onze plattelandsjongerenorganisatie, dat ttfdens de Algemene Kontaktdag op 6 fe bruari 1965 zal worden gevierd, vragen wij U in verband met het uitgeven van een her denkingsnummer en het eventueel inrichten van een stand met oud organisatiemateriaal: foto's uit de tijd, dat U lid was van de Z.J.L., Z. P.M., L.J.G. of P.J.G.; oude programma's van kaderdagen, ontwikkelingsdagen, sportdagen en andere stukken die voor ons van oe- lang kunnen zijn. Onderstaande ontboezeming ontvingen wij van een van onze leden met het verzoek om plaatsing in de Plattelandsjeugd. Op het gestelde in het artikel is veel kritiek mogelijk, doch wij willen ons voorlopig van commentaar onthouden, daar wij ervan overtuigd zijn, dat ook een aan tal leden in de pen wil klimmen om de uitdaging aan te nemen en de schrijver van repliek te dienen. Wij wachten uw brieven met belang stelling af. RED. Over het onderwerp „De toekomst van ons platteland" wordt op veel (ook P. J. G.-) vergaderingen gepraat. Men discussieert dan meestal over „de leef baarheid van het platteland" of over „de gevolgen van recreatie en industria lisatie". Maar nooit wordt eens stilgestaan by de vraag „hoe zal de plattelan der zélf ln de toekomst zyn?" Wat voor mensen zullen er over bijvoorbeeld 50 jaar op ons platteland wonen? Met name de mensen die in de land- of tuinbouw werkzaam gebleven zijn. Op het ogenblik is het zo dat er mensen uit de landbouw moeten verdwijnen, en er gaan er ook weg, steeds meer. Maar welke verdwijnen? Wel, dat is gauw gezegd: diegenen die intelligent zijn gaan studeren, en diegenen die ondernemingsgeest bezitten zoeken ook hun bestaan elders. Met het vrouwelijk deel van de bevolking is het al net zo; de meisjes gaan buiten de provincie studeren of werken, waar ze dan ook vaak blijven, en zij die daar niet geschikt voor zijn of er geen zin in heb ben blijven thuis in de huishouding helpen. In de toekomst gaan dus de hierboven genoemde, hier blijvende jongens vaak trouwen met de meisjes die hier blijven, en zij gaan de toekomstige platte landsbevolking vormen. Voorwaar niet altijd een voordelige selectie. Natuurlijk zijn er veel uitzon deringen maar die bevestigen voor mij enkel de regel. De symptomen van een en ander zijn al duidelijk merkbaar: leerzame P. J. G.-vergaderingen worden steeds minder bezocht, voor discussie over alle mo gelijke problemen en voor cursussen is steeds min der belangstelling, serieuze toneeluitvoeringen (Z. V. U.) worden sporadisch door jonge plattelan ders bezocht. Alleen feestavonden hebben belang stelling, maar ook dan ziet men dat er aan het ge drag van de jongelyi wel eens wat ontbreekt. Ge dreven door een gevoel van verlegenheid of min derwaardigheid gaat men achteraf aan de bar han gen, en als men dan de conversaties hoort, „ho maar". Wel, geacht bestuur, dit bovenstaande is volgens mij het kardinale plattelandsjongerenprobleem, een probleem waaraan alle andere problemen onder geschikt zijn. Misschien dat ik alles een beetje scherp heb gesteld maar toch verdient dit onder werp de belangstelling van een plattelands jonge renvereniging en ook van een ouderenorganisatie als de Z. L. M. EEN LID. (Naam en adres bij de red. bekend.) Wie kan ons voorts helpen aan de muziek van het oude Z. J. L.- of L- J. G.-lied Indien U foto's of ander materiaal hebt en dit archiefmateriaal tijdelijk aan ong wilt af staan, wilt U het dan zenden naar de heer Js. Cevaal, Burg. Dregmansstraat 6, Seroos- kerke (W.), tel. 01189—386. Ook kunt U even een briefje schrijven, waarna het materiaal by U aan huis wordt opgehaald. By voorbaat onze harteiyke dank. De P. J. G. afd. IJzendijke organiseert haar ont spanningsavonden op 17 december in ,,'t Oude Raedthuijs" te Biervliet, en op 19 december in de zaal „Wijffels" te Schoondijke, aanvang der beide avonden 19.30 uur. Aangeboden zal worden een gevarieerd program ma, o.a. met opvoering van het blijspel „Liefde in een duiventil". Tevens zal er iets georganiseerd worden voor de aktie „met P. I. A. n*ar India". Op 19 december in Schoondijke is er na afloop bal met medewerking van „The Funny Five". Op zaterdag 12 december a.s. zal de streek West Zeeuws-Vlaanderen voor haar leden een avond organiseren bij de heer J. Adriaanse, Markt 18 te Oostburg. Aanvang half acht. Entree 1,50 per persoon. Er zal een spel gespeeld worden „Als het moet kunnen we veel". Hieraan kan ieder lid van onze vier afdelingen meedoen. Als u ook komt belooft het een gezellige en in teressante avond te worden. Op woensdag 16 december a.s. komt de heer M. v. d. Heuvel, voorzitter van de India-commissie van de P. J. G. N., voor de afdeling Goes een lezing houden over de aktie „Met P. I. A. naar India". P. I. A. betekent, zoals ieder wel zal weten, Platte lands India Aktie. Deze aktie (en daardoor alle plattelandsjongeren) wil steun geven aan het lar.d- bouwtrainingscentrum in de Indiase deelstaat My sore. Hiervoor is voorlopig een bedrag van 40.000 nodig, welk bedrag door de leden van alle afdelin gen in de P. J. G. N. bijeengebracht dient te wor den. Doordat wellicht een discussie zal ontstaan be looft het een interessante avond te worden, temeer daar de heer v. d. Heuvel als D. B.-lid van de P. J. G. N. ook andere zaken betreffende de landelijke organisatie zal kunnen behandelen. In verband met het belang van deze avond zijn ook de leden van andere afdelingen van harte wel kom. Wij verwachten dan ook een grote opkomst op woensdag 16 december om half acht in „De Prins van Oranje" te Goes. ÏYE leden van de afdeling Koudekerke traden op als gastvrouw en gastheer voor een gezamen- 1 ke quizavond met de afdeling Aagtekerke. Quiz master was onze provinciaal secretaris, de heer Nobels, die als assistente zijn vrouw had meege bracht. De voorzitter van de afd. Koudekerke, de heer D. Vos, merkte in zijn openingswoord op, dat hij in zijn loopbaan als voorzitter nog nooit zoveel leden had kunnen verwelkomen. Het is dan ook beslist de moeite waard als meer dan 95 van de leden aanwezig is. Men kan zich afvragen hoe dit grote aantal leden ertoe kwam om deze avond te bezoeken. Was het belangstelling voor de afdelin gen onderling? Of voor het programmapunt, de quiz? Misschien ook het zelf kunnen meedoen zonder op de voorgrond behoeven te treden? In ieder geval geeft iets dergelijks het bestuur de moed en kracht om door te gaan en niet het bijltje erbij neer te gooien. De heer Nobels kon na enige technische aanwij zingen starten. Van iedere afdeling waren 2 meis jes en 2 jongens bereid gevonden om de lang niet eenvoudige vragen te beantwoorden. Wisten zij het antwoord niet, dan werden de overige aanwezi gen ingeschakeld. Zo werd op deze avond het nut tige met het aangename verenigd. De spanning kwam er al gauw in, temeer daar na iedere ronde (er waren er drie) minimale puntenverschillen uit de bus kwamen. Het kwam zelfs op de laatste vraag aan, wie zich winnaar mocht noemen. Koude kerke won tenslotte met een voorsprong van 3Va punt op Aagtekerke. Dit was voor de voorzitter van Aagtekerke, de heer De Visser, aanleiding om direct een revanche voor volgend jaar te vragen. Het was een bijzonder geslaagde avond, en wij willen de andere afdelingen adviseren om ook eens een quizavond tegen een andere afdeling te orga niseren, het succes is bij voorbaat verzekerd. Tenslotte nog een woord van dank aan de afd. Aagtekerke voor haar komst naar Koudekerke, aan de heer en mevrouw Nobels voor het vele werk, dat zij verzet hebben, en aan de heer Oele, die zo nauwgezet op een schoolbord de standen bijhield. J. R. Voor dit unieke standaardwerk met zijn rijkdom aan informatie en weelde aan kleurenplaten geldt thans, dank zij de zeer grote oplage, een lage intekenprijs. Later zal de prijs aanzienlijk hoger worden Het is natuurlijk niet mogelijk, om van zulk een omvangrijk werk alle acht delen tegelijk uit te brengen. Deel 1 is zojuist verschenen, de volgende delen met tussenpozen van vier a vijf maanden. Deze periodieke verschijning heeft het grote voordeel dat u dit kostbare bezit zeer gemakkelijk via gespreide betaling kunt verwerven. VISUM doet met elke bladzijde zijn naam eer aan. Iedere illustratie en artikel zijn een „toelatingsbewijs" tot het ongekend boeiende en grenzeloze rijk van wetenschap en techniek, van kunst en cultuur. Ook voor uw gezin gaan de grensbomen van dit rijk open. Teken in op VISUM Elseviers Moderne Gezinsencyclopedie. Maak dit wondermooie standaardwerk tot uw bezit, vraag nadere inlichtingen of toezending van een kleurig prospectus aan: NOORDSTRAAT 55—57 TERNEUZEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 23