1137 WEEKOVERZICHT NOTERINGEN VRIJDAG II DECEMBER 1961 pm> O IT EEN orktim gMWj^EEEBOEE vam f BRAM>unoéSLIKHOEX Ontleend aan de NoBeCo - Kortgene. Tarwe. In de afgelopen week was de tarwe-markt beslist kalm. Na de aankopen door een groep meelfabrie ken, waarover wtf in het vorige marktbericht schreven, werden de biedprijzen door de industrie verlaagd. Toch bleef de markt aanvankelijk nog prijshoudend door de dekkingsaankopen voor export. In de loop van de week viel de exportvraag echter grotendeels weg, niettegenstaande het feit, dat de restitutie verhoogd werd. Dit scheen wel voornamelijk te komen doordat de Engelse boeren hun tarwe gingen afzetten, nadat verondersteld mocht worden dat voor devaluatie van de munteenheid niet behoefde te worden gevreesd. Het is wel duidelijk dat op een heffingverlaging voor Franse tarwe gewacht wordt om deze hier te gaan invoe ren. Alles bijeen genomen gaf de tarwehandel aan het eind van de week een rustig beeld te zien. Voergranen. Vorige week was de voergerstmarkt goed prijshoudend, zonder dat er echter veel omging. Steeds weer kon men in handelskringen de opmer king horen maken, dat men zich dient te realiseren dat voor voergerst topprijzen bereikt zijn. Men mo tiveerde dit standpunt door het aanvoeren van zeer aanvaardbaar lijkende argumenten. Zo werd gewezen op de geringe premies voor latere termijnen, waarbij men ook wat de heffingen betreft geen gunstige factoren wist aan te wijzen. In Duitsland wordt half januari a.s. een inschrijving op 71.000 ton gerst ver wacht, beschikbaar gesteld door het Duitse interven tie-apparaat. Wanneer deze hoeveelheid op de markt komt is er enige tijd minder plaats voor andere gerst. Daarnaast wordt nog rekening gehouden met con currerende prijzen van Franse gerst in het komende voorjaar. Het zal interessant zijn om te blijven vol gen in hoeverre men het marktbeeld goed gepeild heeft, waarbij wjj kunnen opmerken dat onze zegs lieden tot nu toe aangaande het marktverloop van een juist inzicht hebben blijk gegeven. Brouwgerst. In de verslagperiode was de brouw- gerstmarkt goed prijshoudend. Er werden regelmatig wat contracten geplaatst voor levering op januari en februari. Ook ongeschoonde brouwgerst vond ver schillende malen kopers. Er bestonden slechts ge ringe prijsverschillen tussen de rassen Balder en Cambrinus. In exporteurs-kringen is men zich er ech ter goed van bewust dat naast de mogelijkheden die het produkt zelf nog kan bieden, de hoogte van de heffingen, afgestemd op de voergerstprijs, een be langrijke rol bij de toekomstige prijsontwikkeling kan spelen. Peulvruchten. De erwten-markt lag de gehele afge lopen week rustig. De buitenlandse vraag was matig. In de loop van deze maand worden nieuwe invoer- licenties in Finland verwacht, terwijl verondersteld wordt dat Japan in januari weer in de markt zal komen. In de afgelopen maand werd aan erwten- en spliterwten geëxporteerd 3733 ton (vorig jaar 4091 ton). In de periode augustus t/m november jl. was dit 15.321 ton (vorig jaar 16.732 ton). Hen prettige verrassing was de export van 1022 ton schokkers in november jl. (vorig jaar 479 ton). In het tijdvak augustus t/m november jl. werd uitgevoerd 2538 ton (vorig jaar 2458 ton en* 3961 ton in 1962). De note ringen bleven prijshoudend. De prijzen die voor de latere termijnen lageV zijn dan die op december zou den er op kunnen wijzen dat de technische positie van het produkt de premie voor spoedige levering AARDAPPELTERMIJNMARKT (Weekbericht van 29 dec. 1964) Verstrekt door G. de Vries Zonen, N. V., Amster dam. Voor Zeeland: Goes, tel. 01100-6451. CONSUMPTIE-AARDAPPELEN Bintje 40 mm opw. april. De weekomzet beliep 44 contracten (v.w. 91) waarvan 4 contr. werden afgesloten op 17,10 en alle overige op 17,20. De belangstelling is dus zeer gering. De slot- notering was 17,20// 17,10. Noteringen Rotterdamse korenbeurs: Cons, tarwe: 37,20, nominaal, direkt franko Rot terdam, 37,40, direkt beslemming fabrieken binnen land, doorsneekwaliteit, 17 vocht. Kappen gerst: ƒ31,25, loco, ƒ31,75, jan., april, be perk ie aizetrraogelükheden, basis boordvrij. Brouwgerst C. B. K.33,25, nominaal, dec., basis boordvrij. Brouwgerst Duitse condities: Cambr., direkt, 34,—, Cambr., febr., ƒ34,40, Balder, loco, ƒ34,50, nominaal, basis boordvrij. Haver 52/53 kg: ƒ29,60, loco, 30,25, jan./april, basis franco Rotterdam. Groene erwten op monster: tot ƒ38,50, uitgezochte partijen iets hoger, franco Rotterdam. Groene erwten 3% kwaliteit: ƒ44,—, dec., franco Rotterdam. Groene erwten 6 kwaliteit: 43,dec., franco Rotterdam. Groene erwten industrie: tot ƒ37,franco Rot terdam. Termijnmarkt-maandagoehlendcall. geen zaken, stemming prijshoudend. veroorzaakte. Goede boeren-partijen schokkers wer den nog steeds schaars aangeboden. De binnenlandse doorsneekwaliteit staat slechts bewerking toe tot 6 -schokkers terwijl geen uitvoer mag plaats vin den van produkt met een hogere bezetting dan 5 De verlaagde prijzen van bruine bonen werden door de boeren in het algemeen niet geaccepteerd, wat bleek uit het beperkte aanbod. Doordat ook de vraag klein was bleef de handel gering. Kapucijners waren zeer kalm gestemd. De termijnmarkt sloot vrijdag 4 december jl. voor groene erwten prijshoudend en voor schokkers vast met de volgende verrekenprijzen 3% schokkers: dec. 56,maart ƒ53,50; april ƒ53,75. 3% groene erwten: dec. ƒ44,jan. ƒ44,50; febr. ƒ44,75; maart ƒ45,50; april 46, De cons, aardajppelmarkt. De verkoop van cons, aardappelen blijft moeizaam verlopen. Ceylon heeft de laatste twee weken elders gekocht, waardoor de afzet van de kleine maat momenteel een slecht ver loop heeft. Ook de export naar Italië verloopt tra ger met lagere prijzen. De export activiteit is dan ook niet groot. Het binnenland blijft voor Bintje on geveer gelijk, terwijl de Eigenheimers in prijs ge daald zijn. Zaden: Karwijzaad gaf nauwelijks enige verande ring te zien. De bestaande noteringen werden zonder enige verhoging aangehouden voor de latere termij nen, en zelfs voor levering uit de oogst 1965. Blauw- maanzaad gaf geleidelijk aan weer betere prijzen te zien. Het bleek zeer moeilijk om offertes te krijgen. De kopers die in het algemeen niet bereid waren de hogere vraagprijzen in te willigen, hielden zich ge reserveerd. Zo ontstond er een echte praatmarkt, waarbij mag worden opgemerkt dat er vrijwel voort durend buitenlandse belangstelling was. Zaaigranen. Ten opzichte van de vorige week deden zich geen vermeldenswaardige wijzigingen voor. In Orca zomerzaaitarwe worden regelmatig enkele transacties gemeld op een prijsniveau dat nauwelijks een premie toelaat in vergelijking met de consumptie- tarwemarkt. Hetzelfde kan gezegd worden van zaai- gerst ten opzichte van de brouwgerstmarkt. Vlas. Tijdens de afgelopen week viel iets meer ac tiviteit te bespeuren- in de handel van onbewerkt vlas op een prijsniveau aangepast aan de huidige vlaslint- markt. De prijzen zijn tengevolge van de uiteen lopende kwaliteiten zeer verschillend. Ruwvoeders. De markt was zeer rustig gestemd, waarbij de prijzen iets terugliepen. Schokkers op monstertot 44,uitgezochte par tijen iets hoger, franco Rotterdam. Schokkers 3% kwaliteit: ƒ54,50, bieden, dec., 52,50, laten, jan., franco Rotterdam. Schokkers 5 kwaliteit: 51,nominaal, jan., franco Rotterdam. Termjjnmarkt-maandagochtendeall.1 x dec. 55, 1 x dec. 56,8 x maart 53,75, 1 x maart 53,50, 1 x april 54,franco Rotterdam, stemming prijs houdend. Kapucijners op monster: tot ƒ37,franco Rotter dam. Bruine bonen op monster geschoond: tot ƒ77,50, loco, franco Rotterdam. Maanzaad exportkwaliteit: ƒ160,laten, jan., 158,bieden, jan., 162,bieden, febr., 165, bieden, april, franco Rotterdam. Karw ijzaad exportkwaliteit: ƒ99,bieden, ƒ100, laten, alle termijnen, franco Rotterdam. Termijnmarkt cons, aardappelen: (Ochtendcall.) Bintje 40 opw., april, 17,50, laten, 17,bieden. Aardappe'heurs: Bintje 40 opw. binnenl. sort, af binnenland 11,5012,Bintje 35 opw. exp. sort, af binnenland 12,Italië spoorvrjj 13,75. Ruwvoeders: Weidehooi ƒ90-ƒ95; Lucernehooi ƒ115ƒ120; Tarwestro ƒ5052,50; ZomergersLe- stro ƒ5052,50; Erwtenstro 7577,50. Alles af boerderij. FRUIT AFZET (week van 2—8 dec. 1964) De aanvoeren namen nog toe, dinsdag bijv. werden in Goes 25.000 kist fruit verhandeld. De kwaliteit van sommige rassen wordt minder. Jonathan begon soms 8 december. O INT NICOLAASFEEST is weer achter de rug, de kinderhanden zijn weer gevuld en ook hunne magen, de kindervriend is weer afgereisd naar warmere streken en de winkeliers zijn weer al bezig hun étalages in de sfeer van het komende Kerstfeest te maken, zaken zijn zaken. Zo is nu eenmaal het leven en een mens moet zich daar nu eenmaal mee aanpassen, ook in ons boerenleven komt dit herhaaldelijk voor. Zo werden vorige week onze laatste 2 werkpaar den op de auto geladen en ter markt gereden. Waar zouden ze terechtkomen, in 't abattoir of misschien nog op een boerenbedrijf? Het is een teken des tijds, zij zijn verdrongen door de trekkers, we krij gen alsmaar minder arbeidskrachten, een span paarden heeft één man nodig, die naar verhouding veel minder werk presteert dan een trekker met toebehoren, die ook maar één mankracht vraagt. Een gevolg van dit vorige is ook, dat de trekkers steeds zwaarder zullen worden. Toch doet zo'n vertrek van de laatste levende werkhave je toch iets als paardenliefhebber en er gaat hiermee een stuk romantiek uit het boeren leven weg, de boerderij wordt meer een fabriek. We zijn van klein af opgegroeid met deze trouwe viervoeters, nog heel klein zaten we op de brede rug, ons angstig vasthoudend aan de manen en teugel, later als vastgekleefd aan het paard, we voelden ons hoog verheven boven de voetgangers en nog later allerlei halsbrekende toeren verrich tend, waar we nu van terugschrikken. Hoe mooi was het niet, in 't najaar met de ge- dorsen tarwe op een schoongeschuurde wagen met een vlug span paarden, mooi gepoetst tuig. naar Goes te rijden om in een pakhuis af te leveren. Er is nu wel wat veranderd; nu komt er veel tarwe niet meer thuis en gaat naar de silo's. Gelukkig zien we de laatste tijd overal pony's komen, die de kinderen veel vreugde verschaffen, er worden ponyclubs opgericht, die op festiviteiten het publiek leuk bezig kunnen houden. Ook zijn de rijverenigingen er nog, die ons het paard in volle omvang voor 't werk en voor vermaak tonen. In Walcheren ziet men, denk ik, nog wel de meeste paarden, maar toch minderen ze er ook sterk. De bekende grote hengstenhouderijen, waardoor Zee land bekend was, zijn deels opgeruimd of zeer ver minderd. Enige jaren geleden had zelfs een lied, de boven ste plaats in de hitparade, n-1. „Er hangt een paar- denhoofdstel aan de muur". Een zeer melancholisch lied, dat al weer vergeten is. Zo gaat het, we gaan 's avonds niet meer op voeren, de warme stal door, de ruiven vol hooi stoppend, het stro wat uitspreidend onder de poten, kijken of alles in orde is. Dat is niet meer, er hangt geen paardenhoofd- stel meer aan de muur tegen te vallen. Ook in vele partijen Golden Delicious begonnen gebreken naar voren te komen. Aan de buiten de koelhuizen bewaarde appels is te merken dat het een vlug rijpend seizoen is. De prijzen bleven behoorlijk op peil. Een uitzondering hierop vormde soms de Jonathan. Overigens werden voor de grote maten in de goede kwaliteiten redelijke prijzen be steed. Er is echter een te groot gedeelte in de aan voer dat aan deze voorwaarden niet voldoet. Verge leken met de in verschillende vakbladen gepubli ceerde kostprijs van rond 35 cent voor appels en peren, worden er veel kilo's fruit met verlies verhan deld voor de fruittelers. Cox's Orange Pippin, in mooie partijen uit de koelhuizen geveild deed voor de grote maten van 4272 cent, de kleine maten deden van 1634 cent. Goudreinette varieerde bij minderend aanbod van 1235 cent. Jonathan I no teerde van 1223 cent, II deed soms 1216 cent, dik wijls echter 6 cent als vergoeding. Golden Delicious bleef goed in trek voor de heersende prijzen, grote maten in gele kleur deden van 2548 cent, overigens werd soms 1225, een enkele maal 6 cent genoteerd. Lombartscalville in gele kleur trok iets aan tot 16 a 25 cent. Bij de peren deden Doyenne du Cornice uit de koel huizen van 8192 voor I, voor 7689 voor II. Con ference bracht van 4359 cent op. In Goes werd begonnen met het in pool veilen van B. A. Lucas uit de koelhuizen voor 5363 cent per kg. VAN DE VEEMARKTEN Op de veemarkt te Rotterdam noteerden vette koeien 33,95; Slachtpaarden 2ƒ2,90. Alles per kg. Vette kalveren ƒ3,80ƒ4,50; Nuchtere kalveren 2,50ƒ2,70; Varkens ƒ1,94ƒ1,98. Alles per kg levend gewicht. Kalf- en melkkoeien 975ƒ1500; Vare koeien ƒ800—ƒ1075; Vaarzen ƒ800—ƒ1100; Pinken 600— ƒ800; Graskalveren ƒ380—ƒ550; Lopers ƒ85—ƒ105; Biggen ƒ4555; Schapen 95ƒ120; Lammeren 100130. Alles per stuk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 21