Korte wenken 1136 Nieuwe silo van de Coöperatieve Landbouwbank te Meppel WIJ ONTVINGEN: tAt Het drogen en bewaren van granen, zaden en peulvruchten. HET TE VERWACHTEN AANBOD SLACHTVARKENS ZEEUWS LAND- EN TUINBOÜWBLAD TOENEMENDE stijging in de verwerking van graanoogst, noodzakelijke aan passing van de droogcapaciteit en wijzigingen in de oogstmehode (combine) hebben er toe geleid dat de Coöperatieve Landbouwbank te Meppel over is gegaan tot het bouwen van een nieuwe silo. Een silo die de meest moderne van zijn soort in ons land genoemd mag worden. Deze silo is niet zoals gebruikelijk op palen gebouwd, doch op een blok van betonzand, dat door middel van grondverdichting van de vaste grindlaag, die op plm. 12 meter diepte ligt, is opgebouwd. Bij deze tijdsbesparende methode bleef bovendien het bouwterrein vlak, dus geen boven de grond uitstekende palen. De kelder en de kolommen waar de silo op rust, zijn op de traditionele wijze met bekistingen gemaakt. Alleen over de kelder van de toren, welke nog plm. 5 meter dieper ligt dan de rest van de silokelder. Dit gedeelte is als open caisson boven de grond klaargemaakt en daarna door middel van het uit graven van grond op de juiste diepte gebracht. Daarna is de bodem aangebracht. Nadat de silo tot aan de onderzijde der silocellen, hoogte plm. 7 meter, klaar was, is een z.g. glijbekisting aangebracht, waarmee de verdere opbouw in 17 dagen tot het hoogste punt, plm. 52Vt meter, plaats vond. Dit z.g. glijden is gedurende 17 dagen continu door twee ploegen uitgevoerd. Daar de silo intensief gebruikt moet worden voor graanontvangst per auto en per schip, voor voeding van de bestaande fabriek en de diverse interne werkzaamheden, zoals drogen, schonen, omlopen, wegen, demagnetiseren enz., is alle horizontale en verticale transport met een capaciteit van 60 ton per uur uitgevoerd. De ontvangst van granen kan via twee wegen geschieden. Een uitgevoerd als autostortput, waar zowel los als zakgoed ontvangen kan worden, terwijl de andere weg als instortketting voor zakgoed over de volle lengte van de silo uitgevoerd is. Weging vindt plaats door twee automatische weeginstallaties. Aan de beide weegautomaten zijn telmachines gekoppeld, die de gewichten op tel- Strr' en noteren Om de granen in de oogstperiode te kunnen drogen, zijn twee drooginstal laties, van elk 15 ton/uur bij 4 indrogen, opgesteld. Deze drogers zijn één van de eerste installaties in ons land, waarbij als warmtebron het aardgas wordt toegepast. De hele silo, met al zijn machines, transportmiddelen, weegautomaten, zuig- installatie enz. wordt vanuit één centrale regelkamer bediend. De gehele auto- D AARNAAST zal binnen afzienbare tijd door de C.L.M. te Meppel met de bouw van een nieuwe Veevoederfabriek worden begonnen. Deze fabriek matisering is met elektrische apparatuur uitgevoerd. zal een jaarcapaciteit krijgen van 100.000 ton, gebaseerd op een 2-ploegen- stelsel en zeer modern worden ingericht. Het gehele fabricage-proces van de met name in deze fabriek te maken varkens- en pluimveevoeders zal geheel automatisch gaan. Het is de bedoeling, dat de fabriek in de loop van het jaar 1966 in gebruik kan worden genomen. Leidraad voor de Moderne varkensmester. Een brochure gezamenlijk uitgegeven door CE- BECO, NBTB en S.O.L. De verspreiding vindt plaats via de leden-coöperaties. Geïnteresseerden kunnen zich tot hun coöperatie wenden voor het verkrijgen van een exemplaar. In deze leidraad worden de belangrijkste facetten van de varkensmesterij behandeld. In de varkens houderij blijkt er sprake te zijn van een belang rijke schaalvergroting. Zelfs zijn er al ware mammoetbedrijven. Vooralsnog ziet het er niet naar uit, aldus het voorwoord in deze brochure, dat de varkenshouderij op dergelijke bedrijven beter tot haar recht komt dan als onderdeel van het gemengde boerenbedrijf Wel staat vast dat een rendabele varkenshou derij in de toekomst alleen nog maar mogelijk zal zijn bij een behoorlijke omvang. In deze brochure worden een groot aantal actuele pun ten besproken, die van belang zijn voor het leveren van een kwaliteitsprodukt, waarbij tevens de rentabiliteit in de beschouwing wordt betrokken. jfc Fotoboek Nederlandse paarden 1939-1964. Een jubileumuitgave van de Vereniging tot bevor dering van de Landbouwtuigpaardfokkerij in Nederland (V.L.N.). De prijs bedraagt 4,50. Verkrijgbaar bij de boekhandel, uitgever, Fa. J. Herberts N.V. te Eist of het secretariaat der V.L.N., Soestdijkseweg 260 (Z), te Bilthoven. ;Jc 100 paarderassen met foto's en tekeningen en beknopte rasbeschrijvingen van een groot aan tal paarderassen. Een Nederlandse bewerking naar „Welk paard is dat?" Auteurs: J. Nissen, W. Slob. Prijs ƒ6,90. Een handig boek, dat de paardenliefhebber een goed inzicht geeft in een groot aantal vooral vreemde paarderassen. Met vele verduidelijkende illustraties en een groot aantal (100) mooie foto's. Een uitgave van N.V. Uitgevers Maatschappij Kosmos, Keizersgracht 133 te Amsterdam. «Ar Jaarverslag Landbouwschap over 1963. Publikatie No. 112 van het I. B. V. L. te Wa- geningen en aldaar te bestellen (Postbus 18). Prijs 5, Het doelmatig bewaren van landbouwpro- dukten stelt hoge eisen aan produkt en opslag omstandigheden. Kwaliteit, kiemkracht, uiter lijk, kookeigenschappen enz. moeten afhanke lijk van welk produkt dit betreft, zoveel mo gelijk behouden blijven. De auteurs van dit boekwerk Ir. H. Sparenberg, J. Kreijger en G. R. van Bastelaere behandelen uitvoerig en gedocumenteerd het drogen en bewaren van granen, zaden en peulvruchten. Dit betreft zowel de grondslagen waaraan e.e.a. moet vol doen, als de uitvoering hiervan. Op centrale- en overslag bedrijven en land- bou wbedrij ven Zo worden bijvoorbeeld over het drogen van graan op het landbouwbedrijf achtereenvol gens behandeld: de bewaarbaarheid van het graan, hoe lang blijft vochtig graan goed?; tot welk vochtgehalte moet worden gedroogd?; bewaring zonder mogelijkheid van beluchten; geventileerde bewaring en een korte beschou wing over de bouw van een opslaginrichting. Uitvoerig wordt ook op de vochtbepaling in granen, zaden en peulvruchten ingegaan. Het Nederlands Graan-Centrum heeft het jarenlange onderzoek, dat aan e.e.a. voorafge gaan is, steeds met grote belangstelling ge volgd! Het heeft dit onderzoek, waar mogelijk, bevorderd en mede gefinancierd. Ook bij de uitgave van dit boek is het betrokken geweest. Het Nederl. Graan-Centrum is van mening dat deze uitgave aan het gestelde doel beantwoordt en voor de praktijk een waardevolle informatie bron betekent. Het acht het van groot belang, dat dit boek in korte tijd zijn weg zal vinden naar alle sectoren van het bedrijfsleven en voorlichtingsdiensten die op enigerlei wijze zijn betrokken bij „het drogen en bewaren van inlandse granen, zaden en peulvruchten". In de maand oktober 1964 werden volgens de steekproefgegevens van het C. B. S. 66.200 zeugen gedekt tegenover 62.900 in oktober 1963. Nog steeds worden meer varkens gedekt dan in 1963, al is het maandelijkse verschil wel eens groter geweest. Niettegenstaande de nog steeds gunstige prijzen tot nu toe, blijft enige voorzichtigheid geboden, wat het aantal dekkingen betreft. Overigens kan worden opgemerkt, dat de prij zen voor het varkensvlees in West-Duitsland reeds enkele maanden aldaar zeer matig genoemd wor den. Daardoor dalen de aantallen gedekte zeugen in West-Duitsand, wat voor onze varkensvleespro- duktie in de herfst van 1965 een gunstig effect zal kunnen hebben. f~iP verschillende bedrijven horen we weer klachten over het speenbetrappen bij het rundvee. Het kost veel tijd en geduld voor het zover is, dat de koe weer normaal kan worden ge molken. In lang niet alle gevallen is het mogelijk het speenbetrappen geheel te voorkomen. Eén van de oorzaken is echter een te strak gespannen hang- ketting. Geef bij het vastmaken van de ketting het dier voldoende ruimte om vlot te kunnen opstaan. Tl kunt elke week uit de vakbladen, die u worden bezorgd wel wat leren. De ene keer is het wat meer, de andere keer wat minder. Gun U de tijd om te lezen, want de taak van de on dernemer is niet alleen om te werken met de handen, maar voor een gedeelte ook met het hoofd. Uit de bedrijfseconomische boekhoudingen is ge bleken, dat denken en rekenen voor een goed be drijfsresultaat minstens zo belangrijk zijn als noest arbeiden. W OOR verwarming van werkplaatsen en sor- r teerruimten is gasolie het goedkoopst tegen 18 ct per 10.000 kg calorieën. Voor petroleum is dit f0,25, propaangas 0,59 en elektriciteit 1,16. Voor de afvoer van de verbrandingsgassen moet aan de kachel een pijp zitten die via een raam of iets dergelijks naar buiten uitmondt. Dit is no dig om voldoende frisse lucht te hebben en con dens te voorkomen. Globaal genomen gaat door een afvoerpijp maar V5 van de warmte verloren. TSROEG geploegde percelen zware klei liggen hier en daar nogal grof en ongelijk. Dit brengt met zich mee, dat U dit voorjaar diep zult moeten eggen om zo'n perceel gelijk te maken. Het gevolg is een slecht zaaïbed voor gewassen met fijn zaad. Ga na een nachtvorst met cultivator °f egge over deze percelen om ze gelijk te maken. Hiermee bestrijdt U tegelijk het reeds boven staande onkruid. ïyjISSCHIEN hebt U naast op normale wijze in- lfJ- gekuilde produkten ook een voordroogkuil. Wanneer U deze kuil nu gaat voeren of in het late voorjaar, is de kans groot, dat er broei ontstaat bij het openmaken. Het is daarom beter een voor droogkuil in de winter op te voeren wanneer de buitentemperaturen doorgaans het laagst liggen. Door klamp na klamp de kuil op te voeren, is er het minste kans op broei.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 20