Afsluiting herverkaveling Tholen en Zak van Zuid-Beveland Uitvoeringskosten f93 miljoen Aanleiding, uitvoering, aard en betekenis van deze herverkaveling op Zuid-Beveland en Tholen ..Officieel orgaan vande Muatschappij tot bevordering vanland enluinbouw en Veeteelt in Zeeland frar kering bij abonnement: Terneuzen VRIJDAG 11 DECEMBER 1964 52e Jaargang; No. 27«§ IJADAT in 1960 het herverkavelingsgebied Waarde en in 1963 Schouwen- Duiveland gereed kwam door het passeren van de akte van toedeling, werd deze mijlpaal op 8 december 1964 bereikt voor de beide resterende blokken van de herverkaveling Zeeland: Tholen en Zuid-Beveland. Beide gebieden werden bij de stormramp van 1 februari 1953 voor onge veer de helft van hun oppervlakte met zout water geïnundeerd als gevolg van een aantal dijkdoorbraken. Om een beter afgerond geheel te verkrij gen werden deze toch reeds ruilverkavelingsbehoeftige gebieden afgerond tot het gehele eiland Tholen (12.170 ha) en de zgn. Zak van Zuid-Beve land (4.530 ha). Op 7 augustus 1953 werd bij besluit van de Staten-Generaal op beide ge bieden de „Herverkavelingswet Noodgebieden" toegepast. Op 9 oktober in stalleerde de Minister de Herverkavelingscommissie Zeeland en de Agra rische Subcommissies voor Tholen en Zuid-Beveland, welke laatste tech nische bijstand ontvingen in de vorm van een Bureau van Uitvoering voor elk herverkavelingsgebied, opgebouwd uit personeel van de Cultuurtech nische Dienst, de Kadastrale Ruilverkavelingsdienst en de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst. Omdat geen periode van voorbereiding aan het besluit tot herverkaveling was voorafgegaan en de aanpak van het door de overstroming geteisterde land geen uitstel gedoogde, zijn voorbereiding en uitvoering van het begin af steeds hand in hand gegaan. Dank zij een intensieve coördinatie en een straffe planning is het gelukt het ingrijpende en omvangrijke werk tot een goed einde te brengen. Afsluiting Zak van Zuid-Beveland De bijeenkomsten op 8 december vormden de afsluiting van het tech nisch gedeelte van het werk en de juridische-administratieve vastlegging van de rechten door middel van de akte van toedeling. Welke is de inhoud en de betekenis van deze akte? Naast het in het terrein zichtbare werk van wegenaanleg, het graven van watergangen en sloten, het bouwen van gemalen en boerderijen, het egaliseren en draineren van gronden, is er een onderdeel, dat voor de buitenstaander niet direkt in het oog springt, maar dat voor de eigenaren en de grondgebruikers van even groot belang is: de herindeling of herverkaveling van de grond, zowel van eigendom als van pacht. Grondtoedeling aan 1150 eigenaren De grondgebruikers in dit gebied hebben de nieuwe percelen reeds ge ruime tijd in gebruik. De nieuwe kavelindeling werd in 1963 ter inzage gelegd. Een aantal bezwaren werd door de Herverkavelingscommissie be handeld, waarna de Raad van Beroep in hoogste instantie uitspraak deed en het plan van toedeling heeft vastgesteld. Deze nieuwe toestand is vastgelegd in een notariële akte: de akte van toedeling. Voor het opmaken van deze akte gaf de Herverkavelingscommissie opdracht aan Notaris W. Hamelynck te Goes. Op 1 oktober werd met het opmaken hiervan begonnen. In dit ongeveer 150 bladzijden omvattende dokument worden alle rechten omschreven, zoals deze thans in het 4530 ha grote gebied na de herverkaveling bestaan. Na de opsomming van de 7300 oude kadastrale percelen, die komen te vervallen, volgt de toewijzing van de eigendom van 3269 nieuwe kadastrale percelen aan 1150 eigenaren, die met hun volledige naam en voornamen en woonplaats zijn vermeld. Naast de eigendom en andere zakelijke rechten zijn ruim 600 nieuwe pachtverhou- dingen vermeld, door omschrijving van de namen van de verpachters en pachters. Ook de belangen van de 545 hypotheekhouders worden veilig gesteld; van elk hypothecair verband wordt het nieuwe onderpand omschreven. Aan de akte worden 4 kaarten gehecht, waarop elke kavel, dus elk stuk grond, elke weg en elk huis zijn afgebeeld. Deze lijvige akte van toedeling werd op 8 december goedgekeurd en ge tekend. Niet door de 1150 belanghebbende eigenaren, niet door de hypo theekhouders en de pachters maar overeenkomstig de Herverkavelingswet door de voorzitter van de Herverkavelingscommissie Zeeland, Mr. A. J. van der Weel en de voor dit herverkavelingsblok aangewezen Rechter-Commis- saris Mr. B. S. Sieperda en de heer C. Philipse, voorzitter van de Agrarische Subcommissie Zuid-Beveland. Zij treden op namens alle rechthebbenden. De akte wordt verder getekend door Notaris Hamelynck en 2 getuigen, de heren Ir. G. Frieling, hoofdingenieur bij de Cultuurtechnische Dienst en J. H. Meiborg, hoofdlandmeter bij de Kadastrale Ruilverkavelingsdienst. (Zie verder volgende pagina)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 1