KORTE WENKEN DE OLVEH VAN 18 79 112* Kweekbestrijding Graszaad Graslandverzorging Veehouderij Algemeen Waar het om gaat! LEVENSVERZEKERING ELKE OLVEH POLIS IS WINSTDELEND VRIJDAG II DECEMBER lDfii VANUIT de graskanten neemt de kweekbezetting de laatste jaren sterk toe. Dit kunt u voorkomen door de kweek in de laatste ploegsneden chemisch te bestrijden met een TCA-bevattend middel. Door 1 kg TCA op te lossen in een rugspuit met water (goed mengen kan men 100 meter lengte 2 ploegsneden spuiten. Wacht niet te lang met spuiten, aangezien de grond 3 maanden ongeschikt is voor inzaai. Vooral zomergr'aan en vlas zijn in dit opzicht gevoelig. Zodra de tijd en het weer het toelaten kan al begonnen worden het gras zaad te zuiveren van slechte grassen. Als het graszaad goed ontwikkeld is kan het tuintjesgras bestreden werden met 300 kg Kalkstikstof per ha. Hoe vroeger men begint met opzuiveren hoe gemakkeliiker het a.s. voorjaar de laatste slechte grassen verwijderd kunnen worden. Niemand kan voorspellen hoe lang een eventuele vorstperiode duurt. HET grasland dient goed verzorgd de winter in te gaan. Te lang gras heelt meer van de vorst te lijden dan kort gras. Maai de ruige plekken af en zorg dat de mestplakken, en achtergebleven bietenblad goed gespreid worden. Zorg ook dat de ontwatering van het grasland goed is. De tijd besteed aan een goede verzorging van het grasland werpt zeker zijn nut af. MET vee is weer opgestald en vraagt een dagelijkse verzorging. De klauw- verzorging vraagt veel extra aandacht. Er komen in de praktijk veel been gebreken voor bij het vee door een slechte klauwverzorging, met het gevolg dat het vee vroegtijdig moet worden opgeruimd. Ook de voeding verdient extra aandacht. Door een voederbalans op te stel len kunt u berekenen hoeveel en welk krachtvoer u aan uw dieren bij moet voeren. Bedenk dat de verhouding v.z.e.Z. W. zeer belangrijk is voor de pro duktie van uw vee. Bij een slechte verhouding kunnen de koeien niet voldoende melk geven, en het mestvee niet voldoende vlees produceren zodat de winst (mits die dan nog aanwezig is) zeer klein zal zijn. Bedenk dat voeren met weinig krachtvoer meestal duur voeren is. Bij het voeren moeten per stalseizoen kilometers worden gelopen. Ga eens op het bedrijf na hoeveel kilometers onnodig afgelegd moeten worden, en hoeveel tijdsbesparing er te bereiken is door aanschaf van een voederwagentje. Op vele bedrijven wordt het vee bii het opstallen geschoren. Dit vergemak kelijkt de verzorging en het vee blijft schoner. Maar helaas zijn er nog vele bedrijven waar men dit als een overbodige luxe beschouwt. Om u te kunnen overtuigen dat het scheren van vee noodzakelijk is, zou ik u willen adviseren Iaat een gedeelte van uw veestapel eens scheren en u zult overtuigd zijn dat de verzorging minder tijd vraagt, en uw vee zal er beter verzorgd uitzien, en minder last van jeuk hebben zodat zij rustiger staan, wat de produktie ten goede kan komen. NU het jaar weer bijna verstreken is, vraagt een goede ondernemer zich af hoe het bedrijfsresultaat dit jaar zal zijn. Om dit goed na te kunnen gaan dient een bedrijfsekonomische boekhouding bijgehouden te worden. Daarmee is o.a. na te gaan hoe hoog de bewerkings- kosten per ha zijn. Deze boekhoudingen nemen in waarde toe door ze te bespreken met kol lega's van vergelijkbare bedrijven. Zorg dat uw kostbare machines de verzorging krijgen die ze nodig hebben. Verwijder het koelwater uit motoren die niet meer gebruikt worden. Doe tijdig antivries in het koelwater, vóórdat de vorst invalt, van de motoren die ge durende de winter in bedrijf blijven. Laat uw grond tijdig onderzoeken op aanwezigheid van aaltjes. 1X/fET de maand december wordt het jaar 1964 weer afgesloten. Op vele bedrijven is het werk reeds klaar gekomen. En wanneer een vorst periode niet te vroeg invalt zal ook op de andere bedrijven het werk spoedig gebeurd zijn. Wanneer we terugzien, kunnen we konstateren dat het een gunstig jaar geweest is. Door de mooie zonnige zomer verliepen de oogstwerkzaamheden zeer vlot. Maar desondanks liepen de droogkosten van het graan op de bedrijven nog sterk uiteen. De op brengsten waren over het algemeen zeer goed. De uienteelt gaf veel zorgen. Ondanks behandeling van het uienzaad was de aantasting van de made van de uienvlieg zo erg, dat vele partijen onverkoopbaar waren. De maand december is naast de voorkomende werkzaamheden uitermate geschikt om eens na te gaan hoe de bedrijfsvoering geweest is. Verder dient ook nagegaan te worden of er onderdelen van machines vervangen moeten worden. Na de drukke werkzaamheden van de laatste maanden breekt met de winterperiode ook de rust periode aan, cn velen zullen eerst rustig de ko mende feestdagen vieren voordat zij er over be ginnen te denken wat er het volgend jaar te doen is. Met de rustperiode breekt ook het vergadersei zoen aan. Laat de bestuursleden die met zorg de agenda's opstellen niet alleen staan, maar neem aktief deel door de vergaderingen trouw te be zoeken. TEGENWOORDIG staat in vele gezinnen (Te be- drijf sop volging in het middelpunt van de be langstelling. Hieraan zijn veel facetten verbonden. Een hier van is de beroepskeuze van (1e kinderen. Nog te veel wordt deze beroepskeuze verschoven naar een te Iaat tijdstip. Wat resulteert hier dan uit? Dat (Ie opvolging in het bedrijf ontzettend moeilijk wordt. Wanneer er dan bijv. 2 of meer zoons zijn, willen zij wellicht allemaal voor een stuk van het bedrijf in aanmerking komen. In de meeste gevallen is het zo dat er voor één een goede boterham in het ouderlijk bedrijf te verdienen is, maar voor twee of meer, beslist niet, althans niet in dit landbouw bedrijf. Anders ligt het wanneer er één de richting van de tuinbouw ldest of de fruitteelt. Hiervoor is een veel kleinere oppervlakte noodzakelijk. We dienen er wel van overtuigd te zijn dat we het overblijvende akkerbouwbedrijf wanneer we daar één of meerdere ha van afnemen, economisch zwakker maken. We moeten daarom in een vroeg stadium een verantwoorde beroepskeuze doen. De ouders, daar bij geholpen door de onderwijzer en andere des kundigen. dienen zich samen met de kinderen wel bewust af te vragen: welk beroep en welke oplei ding is voor mijn kinderen het beste? Er wordt nog maar al te vaak gezegd we zullen later wel zien, of het ideaal van de ouders wordt aan het kind opgelegd. Het bezwaar van de studiekosten bij middelbare en hogere studies kan mogelijk wor den ondervangen door studiebeurzen en renteloze voorschotten. Het ontvangen van een studietoelage levert niet in alle gevallen voordeel op. Soms zelfs nadelen vanwege de ^fiscale consequenties in ver band met de meervoudige kinderaftrek voor de inkom ster hela sting. Vraag eerst een goed advies bij de Boekhoud- bureaux of bij uw organisatie. Renteloze voorschotten en studiebeurzen moeten leder jaar vóór 1 februari worden aangevraagd bij de Afdeling Rijksstudietoelagen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Nieu we Uitleg 1, 's Gravenhage. Bii de beroepskeuze geldt zeer beslist: „De juiste tijd kiezen is tijd sparen". J. M. Het heeft al enkele keren 's nachts wat gevroren, maar de meeste koude hebben we nog te verwach ten. Denk bij vriezend weer aan het koelwater van de trekker. Het is al meerdere keren voorgevallen, dat de radiator kapot vroor of het motorblok scheurde. Bij vriezend weer moet de trekker wor den afgedekt met een kleed of oude zakken. Bij strengere vorst is dit niet voldoende en dient het water 's avonds te worden afgetapt. Ga met uw tijd mee en pas de breedte van dammen en inritten aan, aan de tegenwoordige machines. De meeste bruggen die we nu nog ge bruiken, zijn 20 jaar of langer geleden gelegd. U bent er wel voor, dat Rijk, Provincie en Polder de wegen aanpassen aan het tegenwoordige verkeer. Maakt U voor Uw bedrijf een plan om alle dam men en opritten in de komende tijd 6-8 meter breed te maken In vroeg ingezaaide wintertarwe kan het raad zaam zijn het onkruid nu te bestrijden met DNOC. Kleine onkruidplanten, zoals kamille zijn nu ge makkelijker te doden dan in het voorjaar, vooral ook omdat de luchtvochtigheid in deze tijd van het jaar hoog is. Enkele nadelen zijn, dat diepe sporen in het land kunnen komen en dat de tarwe veel lijdt als kort na het spuiten vorst optreedt. In twij- velgevallen kunt U de bespuiting beter uitstellen tot het voorjaar. Binten en stijlen belemmeren in oudere gebou wen het rationeel werken met transporteurs, het inrijden van wagens met aardappelen en graag en het doelmatig opbergen van werktuigen. In enkele bedrijfsgebouwen hebben we gezien, dat de stijlen en binten zijn weggenomen en dat in plaats hier van enkele gelijmde spanten zijn aangebracht. Is dit ook niet iets voor U om enkele of meerdere spanten in Uw bedrijf te plaatsen Zolang het buitenwerk nog niet klaar is, komt er van borstelen van het vee weinig terecht. Vooral stieren en ossen zijn moeilijk schoon te houden. Zet deze dieren op een lattenrooster, de gier vloeit dan snel weg en het schoonhouden van de dieren vraagt minder arbeid. Een lattenrooster is gemak kelijk zelf te maken. U hebt allemaal wel eens van een bouw-, een voederwinings- en een bemestingsplan gehoord. Maar kent U een onkruidbestrijdingsplan Dit is een plan, waarbij U van te voren overdenkt met welke chemische onkruidbestrijdingsmiddelen U diverse gewassen schoon wilt houden. Bij de plan ning van arbeid en bouwplan is een goed inzicht hierin vereist. Naast de mechanische kan de che mische onkruidbestrijding U veel arbeidsuren be sparen. De mensen hebben niet allen dezelfde lengte, maar ook de koeien niet. Daarom zijn bovenaan het bevestigingspunt van de hangkettingen meer dere aansluitingen mogelijk. In verschillende stal len zien we, dat de hangkettingen wanneer we er langs kijken alle in één rij zijn aangebracht. Door een kleinere koe meer naar achter vast te zetten, dwingt U dit dier de stand beter schoon te houden. Waak bij pasgeboren kalveren tegen te sterke afkoeling. Het warmteregélingsmechanisme om het lichaam op temperatuur te houden, werkt nog niet zo goed als bij een ouder dier. Breng daarom deze kalveren niet in een afgeschoten ruimte in een grote schuur, waar bij vriezend weer de tempera tuur dikwijls onder het vriespunt daalt. Zet de kalveren goed in het stro en zorg voor een plafond boven het hok. De nieuwe Bestrijdingsmiddelenwet is per 1 sep tember in werking getreden. De meeste boeren heb ben een kastje waarin allerlei giftige middelen zijn opgeslagen. Op elk kastje moet nu het duidelijk leesbare opschrift „Bestrijdingsmiddelen" zijn aan gebracht met de afbeelding van een doodshoofd. De wet is gemaakt om de mens te beschermen. U werkt hieraan mede door de voorschriften stipt op te volgen. Weer hebt U in de krant kunnen lezen, dat een trekker achteroversloeg, wat de dood van de be stuurder tengevolge had. Een trekker was in een sloot geraakt en zou er door de buurman met zijn trekker worden uitgetrokken. Toen de wielen door draaiden, werd de ketting hoger aangespannen met het noodlottige gevolg. Speel niet met Uw leven en voorkom het steigeren met een extra ketting of steigerbegrenzer.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 11