De maand december 1126 Wintertarwe Behoud van een goede struktuur OP HET ZEEUWSE LANDBOUWBEDRIJF M. A. DE HOND Aardappelen ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD Door het bezoeken van de vergaderingen kunt u meestal meer leren dan door thuis te blijven. Kontroleer de eindbuizen op verstopping en/of verzakking en reinig drair.eerbuizen met een plastiekbuis. Laat gezaaide wintertarwe dient ontsmet te worden tegen kiemschim- mels en behandeld tegen vogelschade. Ontsmet pootaardappelen tegen rhizoctonia en rook uw pootaardappcl- bewaarplaatsen uit tegen bladluizen. Bespreek met uw kollega's de voordelen van een genormaliseerde rijen- afstand van 12,5 cm. Zuiver uw graszaadpercelen tijdig op. Zorg dat uw grasland goed verzorgd de winter ingaat. Door een goede klauwverzorging kunt u de staltijd voor uw vee ver aangenamen. Aanschaf van een voederwagen verkort de looplijnen bij de veeverzor ging- Neem maatregelen tegen bevroren koelwater van motoren. Ook de drinkbakken in de wei tijdig leegmaken. Neem tijdig maatregelen zodat uw aardappelen bij het plotseling in vallen van vorst niet kunnen bevriezen. MOMENTEEL is er al veel wintertarwe gezaaid, maar als de grond het toelaat zullen vermoedelijk nog verschillende percelen wintertarwe ge zaaid worden. Bij late zaai zijn de weinig wintervaste rassen het meest ge schikt. In de rassenlijst kunt u nagaan welke rassen hiervoor het meest ge schikt zijn. Ook bij late zaai is het noodzakelijk dat het zaaizaad ontsmet wordt tegen kiemschimmels en behandeld tegen vogelschade. Met het oog op vorstschade moet een behandeling met DNOC thans afgeraden worden. Zij die kalkstof denken te strooien doen er goed aan te zorgen dat men dit produkt vóór Nieuwjaar in de schuur heeft om in januari de geschikte dagen te kunnen benutten. UOOR het behoud van een goede struktuur dienen ook nog de laatste te ploegen percelen niet omgemodderd te worden. Wanneer een groenbemesting onder zeer natte omstandigheden weggestopt wordt, is het nuttig effekt voor een gedeelte verloren. Stel de bestrijding van de bladluizen in de poterbewaarplaats niet te lang uit. De ontwatering verdient extra aandacht. Zorg dat de eindbuizen schoon, en niet verzakt zijn. De maand december is meestal ook geschikt om de drain- reeksen schoon te maken met een plastiekbuis voorzien van kleppen op het eind. Tevens kan hiermee gekontroleerd worden of er buizen verzakt zijn en zo ja, waar. Zitten de drainbuizen te vol met slib dan kunnen deze schoon gespoten worden door een loonwerker die een dergelijk apparaat bezit. Ook kunnen drainreeksen op verstopping gekontroleerd worden door op verschillende plaatsen boorgaten te maken. Na één dag is het meestal al zichtbaar of er ergens een verstopping is doordat er water in het gat staat. Tracht piasvorming op ingesloten laagten te voorkomen door direkt na het ploegen op die plaatsen wat gips of wat schuimaarde over de ploegsneden te strooien. Dit houdt de verslemping tegen zodat het water vlugger naar de drains kan afvloeien. Wanneer de ondergrond op dergelijke plekken niet voldoende doorlaat, kan een schelpendrainage uitkomst brengen. Ook kan een trechter met schelpen op enkele plaatsen in de ingesloten laagten op de drains gelegd worden, zo dat het water dan sneller naar de drains kan afvloeien. Door normalisatie van de rijen afstand kunt u deze winter reeds de zaaipijpen afstellen voor alle ge wassen die u volgend jaar wil zaaien. R. L. V. D. Goes De plantenziektenkundige dienst geeft 3 methoden van ontsmetting aan: 1. Organische kwikverbindingen. 2. Fenolderivaat 3. Gasbehandeling met trioxymethyleen (Rhizotox). De gasbehandeling blijkt in de praktijk minder goed te voldoen. Met het ontsmetten kunnen goede resultaten verwacht worden, mits de voorschriften goed opgevolgd worden. Naast het ontsmetten tegen rhizoctonia dienen ook de bladluizen in de poter bewaarplaatsen bestreden te worden vóórdat deze de viren van kiem naar kiem kunnen overbrengen. De plantenziektenkundige dienst geeft 3 methoden van behandeling aan: 1. Lindaanbehandeling (rookkaarsen). 2. Nicotinebehandeling (nicotine laten verdampen). 3. Diarzinonbehandeling (rookstroken). Wegens het grote gevaar voor vergiftiging dienen de voorschriften goed te worden opgevolgd. De laatste jaren wordt nauwkeuriger gekontroleerd op groene knollen. Onder groene knollen worden niet alleen verstaan knollen die voor de helft groen zijn; maar ook die knollen die na gewassen te zijn een lichtgroene kleur vertonen. De winterperiode is ook zeer geschikt om de normalisatie van de rijen- afstand op 12,5 cm eens te bestuderen. Ga eens met uw kollega's praten over hun ervaringen met aardappelen geteeld met een rijenafstand van 75 cm en bieten op 50 cm. U zult te horen krijgen dat de voordelen groot zijn, en dat de opbrengsten beslist niet lager zijn mits er gestreefd wordt naar een voldoende aantal plan ten per ha. U kunt dan tijdig uw zaaimachine afstellen op 12,5 cm. U kunt bij uw be- drijfsvoorlichter een vlugschrift over normalisatie aanvragen. UET werk op het veld is nog maar nauwelijks gebeurd, of de boer dient weer al voorzorgsmaatregelen te nemen voor de volgende oogst. Men dient zich wel te realiseren dat als men aardappelen wil telen voor export, niet alleen de kwaliteit goed moet zijn; maar de aardappelen moeten ook prak tisch vrij zijn van rhizoctonia. Ook mogen er geen groene knollen in voor komen. Om gezonde aardappelen te kunnen telen dienen de met rhizoctonia besmette knollen ontsmet te worden met kwikhoudende of kwikvrije middelen. De beste tijd van ontsmetten is het najaar. /.o>ang de vorstperiode nog niet is aangebroken kan nog ontsmet wor den. Het water mag beslist niet te koud zijn. Het beste is 1012°. Goede boeren bezoeken de vergaderingen van hun organisaties omdat daar veel ervaringen uitgewisseld worden- Vergeet ook de gezinsavonden niet.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 10