Openingsrede Z. L. M. Ir.M.A. Geuze op Algem. Vergadering O fficieel orgaan van do Muatschappij tot bevordering van Land enTuinbouw en Veeteelt in Zeeland VRIJDAG 11 DECEMBER 1964 JN zijn openingsrede, uit gesproken op de Alge-' mene Vergadering van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij, afgelopen maandag 7 december belichtte onze voorzitter, ir. M. A. Geuze, in het kort een groot aantal ac tuele onderwerpen. Dit be trof zowel de landbouw, vee teelt en tuinbouw in het al gemeen als vraagstukken over grond- en pachtzaken, ar beidsvoorziening, samenwer king en de toestand op de bedrijven. Daarnaast besteed de de voorzitter ruime aan dacht aan het vele werk dat door de Z. L. M. en de ver schillende afdelingen ten be hoeve van haar leden ver richt wordt. Frarkering bij abonnement: Terneuzen 52e Jaargang No. 27(M1> Men zou na kennisneming zich kunnen afvragen, aldus de Voorzitter, of het wel haast geen onmogelijk breed terrein aan het worden is. Als het goed is in het leven, dan verrijkt en verdiept het zich al groeiende, maar ander zijds kan een steeds breder wordende stroom gemakkelijk de neiging hebben zich te verondiepen. Ditmaal dus meer een situatieoverzicht, waaruit blijkt waarmee we bezig zijn en waar we zijn. Deze schets kan echter niet meer zijn dan een soort luchtfoto, waarop onmogelijk alles tot in de finesses kan uitkomen. GUNSTIG OOGSTJAAR NA vier natte koude jaren was 1964 een verademing. In doorsnee goed weer met een regelmatig verdeelde regenval leverde blijkbaar voor vele ge wassen uiterst gunstige groeivoorwaarden. In het bijzonder gold dat voor tarwe, aardappelen, suikerbieten en bruine bonen. Conservenerwten en gras zaden waren vaak zeer matig. De grasgroei was in het algemeen ook zeer goed. PRIJZEN OVER de prijzen valt nog lang niet alles te zeggen. Veel zal van de ver dere ontwikkeling van de aardappelprijzen afhangen. Het was ver heugend dat lucernemeel enige opleving kon vertonen. De grote kg-opbrengst van de suikerbieten met een hoog gehalte zal een zodanige suikeropbrengst opleveren dat de consumptiebehoefte met naar schatting tussen 25.000 en 30.000 ton zal worden overtroffen. Hoewel er gezien de wereldmarktprijs aanleiding zou kunnen bestaan om tot korting op de bietenprijs over te gaan, zal dit wel meevallen. Niettemin zal in de komende jaren zelfbeperking bij de uitzaai van suikerbieten nodig zijn. STIJGENDE KOSTEN JJET kosten vraagstuk is het grootste vraagstuk geworden. De directe loon- post, die afhankelijk van het bedrijfstype in het algemeen ergens tussen de 25 en 40 van het bruto-uitgaventotaal bedraagt, stelt velen voor grote problemen, omdat de inkrimping daarvan via afvloeiing van ar beiders zijn grenzen kent. Het indexcijfer van de uurlonen in de landbouw, inclusief vakantietoe slag, gesteld op 1954 100 bedroeg in oktober 1963 200. Het indexcijfer van het telersniveau gem. 1952/54 gesteld op honderd, be droeg in 1963 voor akkerbouwprodukten 117; voor het totaal van de land en tuinbouw 120. Het indexcijfer voor enige andere belangrijke kostenfactoren bedroeg echter, op-basis van hetzelfde uitgangspunt, n.l. 100 in 1952/54 en voor 1963/64, dus precies 10 jaren later, 157. Het indexcijfer voor enige belangrijke kostenfactoren bedroeg echter, op basis van hetzelfde uitgangspunt, n.l. 100 in 1952/54 voor 1963/64, dus pre cies 10 jaren later, 157. VEEHOUDERIJ UET aantal stuks vee in de provincie Zeeland is sterk teruggelopen, met name in de sector mestvee. Uit de cijfers van de mei-telling voor Zee land blijkt dat het aantal stuks mestvee in 1 jaar met M is verminderd, ter wijl het aantal melkkoeien met 10 daalde. Het totaal aantal stuks rund vee daalde met 15 Het aantal bedrijven waar vee wordt gehouden daalde met 7 0 o, wat waarschijnlijk in hoofdzaak mesterijbedrijv.en waren. De tijdelijk zeer hoge rundveeprijs is achterhaald door het feit dat Neder land als eerste in de E. E. G. een heffing van 0,10 vorige maand heeft moe ten instellen. KRUISINGSPROEVEN IN een eerder gehouden algemene vergadering van de Z. L. M. werden vra- gen gesteld over kruisingsproeven, die later in de Veehouderijcommissie der Z. L. M. en in het dagelijks bestuur aan de orde zijn gekomen. Thans kan worden medegedeeld, dat de organisatie van deze kruisingsproe ven ter hand is genomen door het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek (I. V. O.). Men maakt voor deze proeven gebruik van diepvriessperma van Charolais-ras; 230 stuks rundvee (zwartbont) is geïnsemineerd, zodat in het voorjaar van 1965 de kruisingskalveren kunnen worden verwacht. Het drachtigheidspercentage is vrij gunstig te noemen. Ook worden proeven genomen met kruisingen van zwartbont vrouwelijk vee met M. R. Y.-stieren, Tevens is nog de mogelijkheid onderzocht om kalveren van het Charo- lais-type in Frankrijk aan te kopen. Door de hoge prijzen, namelijk 1.000, a 1.100,per dier, is hiervan niets kunnen komen. Ook in Engeland is men bezig met verschillende proeven, waarvan de voorlopige resultaten niet zijn tegengevallen. TUINBOUW IYE weersomstandigheden hebben voor het hard fruit geleid tot een zeer V grote oogst in Zeeland en daarbuiten. Ofschoon binnenlandse afzet en export dit laatste ondanks grote oogsten elders zeer hoog zijn, is het prijspeil met name voor vele appelrassen onbevredigend. Bij het zacht fruit liepen de resultaten per produkt sterk uiteen. Drie dingen komen o.i. ten aanzien van de toekomstige rentabiliteit van de fruitteelt, nu deze aangetast dreigt te gaan worden, sterk naar voren: 1.) De deskundigen die er steeds op gehamerd hebben dat de beste gronden nog niet goed genoeg waren voor fruit, krijgen meer dan gelijk. 2). De kostprijsvooruitzichten zullen grote aanpassingen vergen met het oog op moeilijk te mechaniseren processen als pluk en snoei. 3). Het is te hopen dat het verloop in het rassensortiment niet het tempo zal krijgen als de rassenkeuze in de akkerbouw. De belangstelling voor glasteelten blijft stijgende. Ook hier zullen de tuinders, vooral de beginnende, mentaal sterk moeten zijn om prijsinzin- kingen te overwinnen. (Zie verder pag uu_j

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 1