Omploegen of niet omploegen Orde op zaken bij opbergen van handgereedschap en bestrijdingsmiddelen KAR WIJPERIKELEN 1089 KONTRAKTTEELT VRIJDAG 4 DECEMBKK 1961 Een hoek van de schuur kan als opbergplaats dienen. ENKELE MOGELIJKHEDEN Er zijn vele goede mogelijkheden om aan bovenstaande eisen te voldoen. Toch behoeft dit alles niet veel geld te kosten als men zelf over een beetje handvaardigheid bezit. Het eenvoudigste middel om iets op te hangen is een spijker. Dit is echter niet ideaal. Voor het opbergen van gereedschappen met een D of T handvat is een houten wandrek zeer geschikt. Dit bestaat uit 2 gekartelde latten welke op 20 cm vanaf de wand worden bevestigd. De afstand tus sen de latten moet 6 cm zijn. Om de 2 gekartelde latten te krijgen neemt men een stevige plank. In het midden van deze plank boort men om de 6 cm een gat met een door snede van 3'/2 cm. Daarna zaagt men de plank over de gaten doormidden. Het rek wordt aangebracht op IV2 m boven de vloer. De handvatten van het gereedschap komen in de uitsparingen van de latten te hangen. Voor bezems en vorken kan men een scharnierende wandhaak gebrui ken. Deze haken zijn in de handel verkrijgbaar. Met 2 schroeven worden ze tegen de wand of muur bevestigd. Vooral in de stal kunnen deze wand- haken goed gebruikt worden. Als we handgereedschap hebben met een lange steel, dan kunnen we dit met plafondhaken ophangen tegen de zolder. Ook kunnen we hier gebruik maken van 2 stevige latten. Deze worden op een hoogte vanx 2,25 m met een onderlinge afstand van 3 m bevestigd. Zorg dat de scherpe delen van het gereedschap geen kwaad kunnen. Ook het kleine gereedschap zoals hamers, sleutels e.d. verdienen onze aandacht. Hiervoor is een bord met spijkers de eenvoudigste opbergmethode. Een betere manier is echter een platte hangende kast met klemmen. Ook een oude staande kast kan voor het opbergen van klein gereedschap goed ge bruikt worden. Houd het echter overzichtelijk. Zoals U ziet, voor het opbergen van klein gereedschap zijn vele mogelijk heden. Deze worden echter nog te weinig benut. Bekijk uw eigen manier van opbergen eens. U zult tot de ontdekking komen dat uw goed gereed schap ook een goede opbergplaats nodig heeft. Dit geeft werkverlichting, arbeidsbesparing en meer arbeidsvreugde. BESTRIJDINGSMIDDELEN In de landbouw wordt er steeds meer met bestrijdingsmiddelen gewerkt. Ook de boer heeft meestal enkele restjes staan. Berg deze restjes echter op achter slot. Vernietig lege flessen en bussen. Zorg' er voor dat de kinde ren er niet mee in aanraking kunnen komen Volgens de wet bent U strafbaar als U achteloos met uw vergiften om gaat. Een oude kast met een slot kan hier uitstekend dienen. Het is beter om goede voorzorgsmaatregelen te treffen vóór er ongelukken gebeuren R. L. V. D. GOES R. VAN DER MEER. ITIT arbeidsonderzoeken is gebleken dat op een minder U gemechaniseerd gemengd bedrijf 70 van alle werkzaamheden in handwerk wordt uitgevoerd. Bij deze werkzaamheden wordt voor meer dan de helft, van een handgereedschap gebruik gemaakt. Het is duidelijk, dat naast het gebruik van goed gereedschap, een goede op berging van zeer groot belang is. WAAROM GEREEDSCHAP OPBERGEN? 1. Het geeft een besparing aan tijd en ergernis, omdat men niét meer behoeft te zoeken. 2. Doelmatiger werken. 3. Orde binnen de bedrijfsgebouwen geeft meer arbeidsvreugde. 4. Het gaat verlies van het gereedschap tegen. 5. Grotere veiligheid binnen de bedrijfsgebouwen. HOE EN WAAR OPBERGEN? De beste manier is om het gereedschap direkt na gebruik op te bergen. Doen we dit niet, dan komt er meestal niets meer van. Voor het opbergen moeten we verschillende regels in het oog houden: zorg voor een goede opbergruimte; maak het gereedschap schoon en vet het in alvorens het op te bergen; zet nooit gereedschap op de grond. Spaden en schoppen worden bot en gaan roesten; zorg voor een vaste overzichtelijke plaats. Hang ook de soorten ge reedschap bij elkaar. Men ziet dan direkt als er iets ontbreekt; de opbergruimte dient gemakkelijk en zonder omwegen bereikbaar te zijn; hang snijdende of stekende delen van het gereedschap naar de muur gekeerd. Denk om de veiligheid om onnodig heen en weer lopen te voorkomen, dient het gereedschap zo dicht mogelijk bij de plaats te hangen waar het gebruikt moet wor den, b.v. stalgereedschap. Als U een vaste opbergplaats maakt, dan is een werkbank en een goede verlichting (t.l. buis) zeer praktisch. Het opbergen van gereedschap met een D en T handvat. ALHOEWEL zeker niet gezegd kan worden dat men op voorhand bij de kontraktgevende par tij kwader trouw mag veronderstellen, leert de praktijk dat de teler als kontraktnemer in vele gevallen een zwakke positie inneemt. Als de telers willen inzien dat indien zij hun krachten bundelen tegenover de kontrakterende firma's en industrieën in een veel sterkere onderhandelingspositie komen te staan, dan kan veel verbeteren. Wanneer men tot één vereniging met één lan delijk, goed doordacht kontrakt komt, dan zullen niet alleen veel moeilijkheden voorkomen kun nen worden maar tevens gunstigere voorwaarden en prijzen. Ook voor een bonafide firma of conservenin- dustrie is het van veel belang ervan verzekerd te zijn dat hun concurrenten niet door onjuiste prak tijken het risico afschuiven dat zij in getrouwe wel aanvaarden. Bij de huidige ontwikkeling van de kontrakt- teelt in ons land is het dringend noodzakelijk dat de kontrakttelers zich in één vereniging aan eensluiten. Dat geldt ook voor diegenen die een goede ervaring met hun kontraktgevers hebben. Want ook zij hebben er een groot financieel be lang bij dat deze teelt in het gehele land op ge zonde basis plaats vindt. Ook in E. E. G.-verband zal men daar veel plezier van kunnen hebben. De kontributie is door het voorlopig bestuur van de Nederlandse Kontrakttelers Vereniging (N. K. V.) vastgesteld, in overleg met de bestaan de organisaties, op een basiskontributie van 7,50 en voor iedere ha kontraktteelt op 5,met een maximum van 75,Binnenkort zal in ons land bouwblad een aanmeldingsformulier voor opgave lidmaatschap voor deze vereniging opgenomen worden. Er staan grote belangen voor de kon trakttelers op het spel. Blijf niet afzijdig en steunt uw eigen zaak Ï\E stand van de karwij, die dit jaar onder dekvrucht is ingezaaid, is bepaald niet best te noemen. De planten zijn door de droogte over het algemeen klein gebleven, weinig blad en een dunne wortel. Bovendien heeft de wortelluis de groei flink geremd, speciaal in de buurt van populieren, waar deze luis een deel van het jaar op „woont". De onder erwten gezaaide karwij alsmede de overjarige staan er goed bij. De kans is zeer groot, dat slecht ontwikkelde planten volgend jaar niet zullen doorschieten, wat een te hol gewas geeft. De planten moeten thans zullen ze doorschieten een wortel hebben ter dikte van een normaal potlood. Bovendien moeten er van dergelijke planten 10 per strekkende meter 30 per m2) staan voor een optimale zaadopbrengst. ONKRUIDBESTRIJDING HOEWEL de chemische onkruidbestrijding een grote vlucht heeft genomen, zijn de mogelijkheden hiervan t.a.v. karwij maar beperkt. Duist is goed te bestrijden door (in februari—maart) te spuiten met CIPC of IPC. Tegen muur is voorts kalkstikstof te gebruiken. De mechanische onkruidbestrijding is dus nog steeds uitgangspunt; de chemische middelen kan men eventueel bij nood gebruiken. De mechanische onkruidbestrijding heeft plaats door een tweetal be werkingen. De eerste is door in de herfst de karwij te dekken, waardoor het onkruid grotendeels ver stikt, en de tweede door de rugjes vroeg in het voorjaar weer af te eggen. Het dekken van de karwij gebeurt de laatste jaren in toenemende mate met de meerscharige stop- pelploeg, waaraan smalle scharen zijn gemaakt. Ook. werkt men wel met aanaardploegjes. Het los halen van de grond tussen de rijen met cultivatortanden heeft ook enig resultaat. Doch het maken van rug jes hoe dan ook die in het voorjaar worden afgeëgd, bleek veruit het beste te zijn. Laat men het eerste na, dan bereikt men in het voorjaar met de eg te weinig. R. L. V. D. - Axel. K- F- MALCORPS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 5