i/oilc fuefL^— 1103 O IT EEN erefiet'nt Weekboek BRAMujr ot-SUKHGEl^ WEEKOVERZICHT NOTERINGEN V R IJ D A G 4 DECEMBER 1964 YAH Tarwe. In de afgelopen week liepen de verkopen van tarwe voor export naar Engeland sterk terug. Voor de verkopers was de onzekerheid over de koers van het Engelse pond een belemmering tot het maken van offertes. Daarnaast lieten ook de importeurs verstek gaan. Door een centraal inkopende groep van binnenland se meelfabrieken werden behoorlijke hoeveelheden tarwe aangekocht voor levering in de voorjaarsmaanden, waarvoor het bestaande prijspeil werd aangehouden. Daartegenover was een belangrijke koper slechts voor directe levering in de markt met biedprijzen die onder de gegeven omstandigheden onaantrekkelijk waren, omdat deze nauwelijks boven de interventieprijs kwamen. Het aanbod was niet groot. In Frankrijk werd de tarwe lager genoteerd. Na de opwinding van de voorgaande week zijn de gemoederen daar weer behoorlijk gekalmeerd en er kwam nogal wat aanbod los. Verondersteld werd dat in verband met gedane voorfixaties binnenkort Franse tarwe op de Nederlandse markt gebracht zal kunnen worden. Aan het einde van de week was de binnenlandse handel rustig. Voergranen. De voergerst kreeg een prijshoudende stemming. De activiteiten namen toe omdat onze gerst weer aantrekkelijk werd voor'de Duitse kopers, als gevolg van de heffingverlaging waarover wij vo rige week schreven. Toch was het geen markt zonder probleem. Terwijl vele leveranciers met enige druk tot zaken wilden komen, was de vraag eigenlijk niet groot genoeg om het gehele aanbod op te vangen. In handelskringen kon men wel de mening horen dat de huidige prijzen voor voergerst gunstig geacht worden. Dit wordt dan ook gezien met als achtergrond de geringe binnenlandse vraag waarop moet worden teruggevallen wanneer de export stokt. Daarnaast wordt binnen afzienbare tijd concurrentie van Fran se gerst op onze markt verwacht. Daarvoor wordt de volgende reden aangevoerd. Door de hoge scheeps- vrachten is de Franse gerst momenteel vrij prijzig met lage heffingen, waarop wordt voorgefixeerd. Bjj een lagere aankoopprijs, die dus wel verwacht wordt, kan deze gerst gunstig worden aangeboden. De ver bruikers die dit alles waarnemen toonden zich gereser veerd. Brouwgerst. De brouwgerstmarkt lag in de over zichtsperiode rustig met weinig handel. Een eventuele wijziging in de heffing die op dit moment nog onge wijzigd zijn zal mede de verdere prijs-ontwikkeling kunnen bepalen. Er kon opnieuw worden vastgesteld dat er vraag in de markt is, waarbij voornamelijk de te hoge laatprijzen-afsluitingen in de weg stonden. Peulvruchten. Groene erwten gaven weinig veran dering te zien. De buitenlandse vraag Jjleef nog te klein. Alaska-erwten werden genoteerd voor ca ƒ46,50 per 100 kg c.i.f. West-Europese havens. In Duitsland zijn het nog steeds de Tsjechische erwten die door hun voor de kopers gunstige prijs onze uitvoer-mogelijk- heden sterk begrenzen. In de maand oktober j.l. wer den 2318 ton consumptie^- en voererwten ingevoerd, hoofdzakelijk afkomstig uit België en Luxemburg. Schokkers kregen in de tweede helft van de vorige week een vaste stemming, waarbij de prijs met enige guldens verhoogd werd. Toch was deze blijde gebeur tenis een binnenlandse aangelegenheid, omdat op het huidige prijsniveau nauwelijks zaken met het buiten land konden worden afgesloten. Het betrof uitsluitend dekkingsvraag voor december-contracten waarover dus waarschijnlijk het geschikte materiaal ontbroken heeft. Bruine bonen waren ook op de sterk verlaagde prijzen moeilijk te plaatsen. Het aanbod was niet groot. Kapucijners werden weinig gevraagd. De ter- mijnmarkt sloot vrijdag 27 november j.l. prijshoudend met de volgende verrekenpryzen3 Schokkers dec. ƒ54,50; mrt ƒ54; april 54,25. 3 Groene erwten dec. ƒ44,50; jan. 44,75; febr. ƒ45,50; mrt ƒ46; april 46,75. Zaden. Karwijzaad werd vorige week bij een onbe tekenende omzet wat lager genoteerd. In oktober j.l. was de export 482 ton. Blauw maanzaad had in het midden van de afgelopen week een flinke opleving, waarna de markt enige guldens lager prijshoudend bleef. In oktober j.l. werd aan maanzaad uitgevoerd 401 ton, terwijl de invoer over die maand 86 ton was. De cons, aardappelmarkt. De aardappelmarkt bleef ook deze week rustig. De verladingen voor Duitsland zijn de laatste weken minder geworden. Naar Spanje gaat zo nu en dan een coaster aardappelen, terwijl de export naar Italië een vrij regelmatig verloop heeft. De totale exportcijfers zijn tot op heden gunstig. Tot dusver is het echter zo, dat wanneer hier de prijs om hoog gaat, de export dïrekt terugvalt. Hieruit blijkt dus, dat internationaal gezien de concurrentie nietx zonder betekenis is. Het binnenland koopt traag, waarbij de markt van de zogenaamde bloemige soor ten wat zwakker geworden is. Zaaigranen. Ook tijdens de afgelopen week bleef de situatie op de zaaigraanmarkt praktisch ongewij zigd. De detailhandel wacht vooralsnog de bestellingen van telers af, alvorens zelf tot aankoop over te gaan. Vlas. Op het bestaande prijsniveau, dat uiteraard laag is, kan evenals tijdens de voorgaande weken van een vlotte handel in vlaslint worden gesproken. Verder aantrekken van de prijzen schijnt echter wel bijzonder moeilijk tot stand te kunnen komen. Reac ties in het onbewerkte vlas zijn dan ook tot op heden niet merkbaar. Het lage rendement in vlaslint van het produkt van deze oogst zal voor vele partijen boven dien een rol blijven spelen. Ruwvoeders. De ruwvoedermarkt was over de ge hele linie zeer rustig gestemd, waarbij de prijzen zich nauwelijks konden handhaven. De interesse op win- terlevering was bijgevolg ook niet groot. AARDAPPELTERMIJXMARKT Weekbericht 25 nov.—1 dec. 1964, verstrekt door G. de Vries Zonen,N.V., Amsterdam; voor Zeeland, Goes, telefoon 011006451 Alhoewel op de eerste beursdagen van deze ver slagperiode hogere prijzen werden genoteerd dan het slot der voorgaande periode zakte de prijs in de loop der week verder af op het peil vandat der vorige week. De weekomzet was 91 contracten (vorige week 75). Consumptiei-aardappelenbintje, 40 mm opw. april. Bij de opening werden zaken afgesloten op 17,40 tot 17,70, waarna een daling intrad tot 17,40 op de volgende dagen om daarna verder te zakken tot 17,10. Aan het slot was de notering 17,5017,20. NOTERINGEN ROTTERDAMSE KORENBEURS Cons, tarwe: 37,20, nominaal, direkt franco Rot terdam, 37,60, direkt bestemming fabrieken binnen land, doorsneekwaliteit, 17 vocht. Kippengerst: tot 31,25, dec., 31,50, februari, basis boordvrij. Brouw gerst faq. kwaliteit: 32, loco, Cambrinus, ƒ32,25, loco, Balder, basis boordvrij. Brouwgerst Duitse con dities: ƒ34, nominaal, loco, Balder 33,75, nominaal, loco, Cambrinus, 34,75, nominaal, Cambrinus, maart, basis boordvrij. Haver 52/53 kg: 29, nominaal, loco, 30, nominaal, jan./april, basis franco Rotterdam. Groene erwten op monster: tot 38,50, uitgezochte partijen iets hoger, franco Rotterdam. Groene erwten 3 kwaliteit: 44,25, bieden, dec., franco Rotterdam. Groene erwten 6 kwaliteit: 43, nominaal, dec., franco Rotterdam. Termijnmarkt-maandagochtend- call: geen zaken, stemming prijshoudend. Schokkers op monster: tot 44, uitgez. partijen iets hoger, fran co Rotterdam. Schokkers 3 kwaliteit: ƒ54, laten, dec., franco Rotterdam. Schokkers 5 kwaliteit: ƒ51 laten, dec., franco Rotterdam, 50, jan./april. Ter- mijnmarkt-maandagochtendcall.geen zaken, s tem ming nauwelijks prijshoudend. Kapucijners op mon ster: tot 40, franco Rotterdam. Bruine bonen op monster geschoond: tot 77,50, franco R'dam. Maan zaad exportkwaliteit: 155, dec. franco R'dam. Kar wijzaad exportkwaliteit: ƒ99, dec., franco Rotterdam. Termijnmarkt cons, aardappelen: (Ochtendcall.) Bint je 40 opw., april, laten, 17,40, bieden, 17,10. Aard- appelbeurs: Bintje 40 opw. binnenl. sort, af binnen land 11,5012. Bintje 35 opw. exp. sort, af binnen land 12, Italië spoorvrij 14. Ruwvoeders: Weide- hooi 9095; Lucemehooi ƒ115ƒ120; Tarwestro 50—52,50; Zomergerstestro 5052,50 en Erw tenstro 7577,50. Alles af boerderij. FRUIT AFZET (25 nov.—1 dec. 1964) Het aantal veilingsdagen werd aan de meeste vei lingen ingekrompen tot twee k drie per week. De dagaanvoeren stegen daardoor tot plaatselijk 22.000 kisten. De prijzen waren ongeveer gelijk aan die van voorgaande week. Voor de mindere kwaliteiten lagen de noteringen nog laag. Peren en Cox's Orange Pip pin bleven goed genoteerd. Cox's Oranje Pippin werd voor de grotere maten iets steviger, deze deden van 40—70 cent. De C-maat minderde tot 13 20 cent. Goudreinette ging van 1328 cent, mooi gekleurde partijen werden duurder betaald, van 3339 cent. Jonathan was in mineur. Het percentage klasse I was niet groot, de grote ma ten hiervan brachten slechts 12—17 cent op, de klei nere maten liepen tot 24 cent. Klasse II deed 6 tot 16 cent. Golden Delicious werd in toenemende mate geveild. In veel partijen begonnen bruine stippen voor te ko men, een teken dat het hard tijd werd voor deze par tijen. De beste kwaliteiten deden van 3046 cent, overigens werden grote hoeveelheden verhandeld voor 1225 cent, een enkele maal voor 6 cent. Saint Rémy bracht van 2024 cent op, Gieser Wildeman van 2061 cent. Doyenne du Cornice noteerde voor I van 7789, voor II van 7386 cent. Conference was iets terughoudend, I noteerde van 4251 cent. Legi- pont werd voor 4758 cent verhandeld. x dcc. Een mens neemt zich wel eens wat voor en ver geet het later. Zo hadden wij van 't voorjaar be loofd, toen we zo buitengewoon vroeg aan 't gerst zaaien waren, dat we later de uitslag van de op brengst zouden meedelen. Ineens ratelde vorige week op een avond de telefoon en een lezer van ons blad uit Schouwen vroeg me over de uitslag. Ja, zo gaat het, ineens komt zo'n verzuim voor de dag. De uitslag is echter anders dan we ver wacht hadden. Het is door allerlei omstandigheden niet met rekenkundige zekerheid vast te stellen of de vroege het gewonnen heeft over de op normale tijd gezaaide gerst. Wat is n.l. het geval? De vroegzaai gebeurde omdat het perceel lichte grond begin april wel eens verstuiven wil en daarom zou vroegzaai de grond vroeg bedekken en het stuiven tegengaan. Nu dat is prima gelukt! De gerst kwam mooi vroeg op en er heeft in april geen verstuiving plaats gevonden. De aarvorming was 14 dagen vroeger dan de ander later gezaaide, maar precies een dag vóór 't maai- dorsen, kregen we een onweersbui met flink hagel. Daarvan heeft de vroeg gezaaide gerst veel te lij den gehad, doordat ze rijp was. De later gezaaide gerst verloor geen korrel! Ook het fruit in de na bijheid kreeg veel hagelschade. Nu is het moeilijk te schatten hoeveel gerst er afgehageld is. Is het 200 of 400 kg of meer per ha? De latere gerst gaf nu iets meer opbrengst dan de vroege, maar of ze beter was, kunnen we niet met cijfers bewijzen. Wel lijkt het ons dat de opbrengst zonder uitval niet veel meer zou zijn geweest. Er zijn meerder belangstellende, deskundiger dan wij, bijgeweest. Voor jezelf schatten is altijd moeilijk. Aan je eigen paard of koe zie je altijd minder vlug de gebreken dan aan die van je buurman. Zo is het dan; geen zekerheid dat de vroeggezaaide beter was. Nu hoorde ik van de chef van de proefboerderij Zeeland, dat de eerstgezaaide bieten dit jaar min der opbrengst gaven dan de 14 dagen later ge zaaide. Dat komt zeer zelden voor. Maar ik geloof toch, dat wanneer het land weer zo goed ligt als dit voorjaar het volgend jaar weer vroege gerst en bieten worden gezaaid. Want goed gezaaid is heel wat waard. De laatste bieten zijn weg en we kunnen de voorlopige balans opmaken. De bietenoogst is boven 't normale en de gemiddelde opbrengst in Zeeland zal ook wel een drie tot vierduizend kg hoger liggen dan het gemiddelde. Er zijn dit jaar wel meer uitschieters geweest als gewoonlijk. Sommige percelen kwamen heel hoog dit jaar en andere waren gewoon goed. We willen elk jaar wel zo'n oogst! Zonder veel onge makken is dit jaar de oogst vroeg aan de kant en met St. N'icolaas zal de ploeg ook wel ingevet kun nen worden tot 't volgend jaar. Dat is ook vroeg! BEURSBERICHT MARKT GOES (1 december 1964). Granen en peulvruchten: Tarwe, basis 17 35 37,25. Gerst, wegens het ontbreken van aanvoer geen notering. Groene erwten 3037. Schokkers 3040. Voor groene erwten en schokkers met goede kleur lag de notering iets hoger. Kapucijners 3036. Bruine bonen 6072,50. Alles boeren- schoon af boerderij en per 100 kg. De handel in peul vruchten is lusteloos. AardappelenBintje, 35 mm opw. binnenlandse sorte ring 1010,75 per 100 kg. Levering aan de sorteer- inrichting. Sorteerkosten voor rekening koper. Bintje voor export 1010,75 per 100 kg. Voer aardappelen noteerden 3,504 per 100 kg. Uien: Onafgestaart aan de sorteerinrichting gele verd 1820 cent per kg. Hooi: (telersprijzen)Lucernehooi ƒ95ƒ115; Weidehooi 80ƒ110; Veldbeemd ƒ40ƒ65; Zwenk- soorten ƒ42,50; Tarwestro 42,50—52,50 (van goe de kwaliteit); Gerstestro 57,50 (van goede kwali teit); Erwtenstro (kl. groen) ƒ65 (van goede kwali teit). Alles per 1000 kg. De handel in stro is zeer traag. Vlas: De prijs voor ongerepeld vlas bedroeg 1519 cent per kg op auto geleverd. Voor tweede kwaliteit was de notering 1014 cent. Er is praktisch geen handel. Eieren: De eierprijs bedraagt 2,102,14 per kg. VEEMARKT ROTTERDAM (30 nov. en 1 dec.) Op de veemarkt van Rotterdam werden in totaal 4241 stuks vee, zijnde1533 vette koeien en ossen608 gebruiksvee; 190 graskalveren; 160 vette kalveren; 902 nuchtere kalveren; 21 paarden; 3 veulens; 551 varkens; 73 lopers; 19 biggen; 152 schapen of lam meren en 29 bokken of geiten. De prijzen waren als volgt: Vette koeien 3,4,05; Vette kalveren (per kg lev. gew.) ƒ3,40ƒ4; Nuch tere kalveren (per kg lev. gew.) 2,50^—2,70; Slacht- paarden 2ƒ2,90; Varkens (per kg lev. gew.) ƒ1,94 —ƒ1,98; Melk- en kalfkoeien ƒ1000ƒ1500; Varekoeien ƒ800—ƒ1075; Vaarzen ƒ825—ƒ1100; Pinken ƒ625— 825; Gx*askalveren ƒ380ƒ550; Lopers, 90ƒ110; Biggen 48ƒ58; Schapen ƒ95ƒ120; Lammeren 100—130. Alles per stuk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 19