UITBREIDINGSPLANNEN MEDEDELINGEN (vervolg van pag. 1086) 1101 LANBOUWCIJFERS 1965 VB IJ DAG 4 DECEMBER 1964 De overige bijlagen betreffende de stand van zaken in de onderwijssector geven het bestuur geen aanleiding tot het maken van op- of aan merkingen en worden voor kennisgeving aange nomen. P. J. G. Z. De Voorzitter van de P. J. G. Z., de heer F. A. Dees geeft een toelichting op de uitwerking van een enquête, die vorig jaar onder de leden is ge houden, en waarvan het resultaat als bijlage bij de agenda is gevoegd. Het voornaamste doel van deze enquête was om te onderzoeken, wat er onder de jongeren leeft, en wat de wensen zijn. Vele leden blijken een beroep buiten de landbouw te hebben. Hoewel voor de binnen- en buitenlandse uitwisseling veel belangstelling bestaat, is het aan tal jongeren dat daadwerkelijk aan uitwisseling deelneemt zeer gering. Enigszins teleurstellend was, dat van de uitgezonden formulieren slechts 40 werd terugontvangen. De Voorzitter is van oordeel, dat de P. J. G. Z. met het houden van de enquête zeer nuttig werk heeft verricht, en adviseert, aan de hand van de verkregen gegevens voort te werken. Ten aanzien van het aantal leden, dat blijkens de enquête landbouwonderwijs heeft gevolgd of nog volgt, vraagt de heer De Groene zich af, of er niet steeds meer boeren komen die i.v.m. het ar beiderstekort hun zoons thuishouden. De Voorzitter merkt op, dat er achteruitgang is in het aantal ondernemers, hetgeen zijn weer slag zal vinden in het aantal landbouw jongeren. BEGROTING De Voorzitter stelt hierna de begroting aan de orde en verzoekt de secretaris hierop een nadere toelichting te geven. De Secretaris deelt mede, dat een sluitende be groting kon worden samengesteld met een post „onvoorzien" van 11.300,Reeds werd rekening gehouden met enige loonstijgingen. Verschillende uitgaven vertonen een lichte stijging en rekening werd gehouden met een verhoogde contributie afdracht aan het K. N. L. C. De begroting, aldus de secretaris, is gebaseerd op dezelfde contributiebedragen als dit jaar, t.w. 10,vaste contributie voor leden met grond in gebruik alsmede ƒ3,50 per ha grondgebruik; 12,50 vaste contributie voor leden zonder grond en ten slotte 0,10 per ha grondbezit. De Voorzitter wijst erop, dat dank zij de laatste contributieverhoging ook het komende jaar een bepaalde stijging in de uitgaven kan worden op gevangen. Daar niemand op- of aanmerkingen heeft en geen stemming wordt verlangd, wordt de begro ting ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. De Voorzitter dankt de vergadering voor deze beslissing en zegt dat de begroting in deze vorm ter goedkeuring aan de Algemene Vergadering zal worden voorgelegd. OVERZICHT LEDENTAL De Voorzitter constateert met genoegen, dat het ledental opnieuw is gestegen en thans bijna 6.600 bedraagt. Het aantal begunstigers is eveneens flink gestegen en bedraagt ongeveer 2.000. De Voorzitter wijst erop, dat de Kring Axel ge zien het bereikte ledental gerechtigd is een 3e hoofdbestuurslid aan te wijzen. De afdelingen Kloetinge en Axel overschreden in dit jaar res pectievelijk de grens van 100 en 200 leden. GELDLENING SCHOOL HAAMSTEDE Op voorstel van de Voorzitter gaat de vergade ring accoord met een voorstel tot het afsluiten van een lening met de Coöp. Boerenleenbank te Drei- schor ten bedrage van 45.000,tegen een rente van 5% koers maximaal 100, looptijd 30 jaar. De lening is bedoeld ter financiering van de res terende bouwkosten en inrichting van de land- bouwhuishoudschool te Haamstede. ONTWIKKELINGEN IN DE E. E. G. MR. J. F. G. Schlingemann geeft een overzicht van de belangrijkste aspecten van de ont wikkelingen in E. E. G.-verband. Het voornaamste punt van bespreking is nog steeds de éénmaking van de graanprijzen. Het plan-Mansholt betekent voor alle Duitse granen en voor de Italiaanse tarwe een verlaging van de produktieprijs. Deze verlagingen zouden worden gecompenseerd uit het Europees garantiefonds. De politieke verwikke lingen in Duitsland en bovendien het ultimatum van De Gaulle maken het onmogelijk, een voor spelling te doen ten aanzien van het resultaat der besprekingen. In ieder geval mag niet verwacht worden dat vóór half december (de door De Gaulle gestelde termijn) een prijs uit de bus komt. Het Nederlandse standpunt ten aanzien van de voorstellen voor marktordening voor een aantal tuinbouwprodukten heeft weerklank gevonden. Deze ordening kan alleen plaatsvinden in geval van goede producentenorganisaties, en zal dus mede gericht zijn op oprichting van telersorgani saties. Een tweede punt van ordening is, dat de produkten bij overschot moeten worden afgevoerd, met vergoeding van de minimumprijzen uit het Europees fonds. Hierin schuilt het gevaar, dat men met deze minimumprijzen een verkeerde politiek gaat volgen. De Nederlanders, die immers een andere minimumprijsregeling kennen, zoeken naar middelen om te voorkomen dat de minimumprij zen te hoog worden vastgesteld. Voor wat betreft een suikerverordening zal het moeilijk zijn tot een overeenstemming te komen. De Italianen en Duitsers denken in de richting van contingentering van de teelt. Het probleem wordt nog vergroot, doordat de wereld er bij de E. E. G. op aandringt, het recht van suikerimport te geven, terwijl cje E. E. G. zelf een suikerover- schot heeft. Ten aanzien van de zuivel is een soortgelijke regeling van kracht als voor de granen. Voor con- sumptiemelk is geen regeling, wel bestaat een in terventieregeling voor boter en kaas. De huidige nationale regeling wordt nu ieder jaar met Vt verminderd, en is dus in 7 jaar afgebroken. De binnenlandse prijzen zullen dus ieder jaar stijgen. ALGEMENE VERGADERING De Voorzitter deelt mede, dat de Algemene Ver gadering der Z. L. M. gehouden zal worden op maandag 7 december a.s. in „De Prins van Oranje" te Goes. In de middagvergadering zal de heer Van Beu kering, Voorzitter van het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten, een inleiding houden over de ontwikkeling van het verbruik van agrarische produkten. In de morgenvergadering zal een in leiding worden gehouden over d.e tuinbouw. Met de spreker zijn reeds contacten gelegd. In de ochtendvergadering zullen tevens de huis houdelijke zaken worden afgehandeld. TENTOONSTELLING AXEL De Voorzitter geeft hierna het woord aan de heer De RegtDekker, die als voorzitter van het tentoonstellingsbestuur van de Kring Axel enkele mededelingen over de Z. L. M.-dagen 1965 zal doen. De heer De Regt deelt mede, dat de tentoonstel ling zal worden gehouden op 1, 2 en 3 juli 1965 in de gemeente Axel, waar men de beschikking heeft over terreinen met een oppervlakte van ruim 8 ha. Een belangrijke aangelegenheid, name lijk de medewerking door de Federatie „Het Landbouwwerktuig, zal op 13 november waar schijnlijk zijn beslag krijgen. Afgezien hiervan zijn reeds verschillende voor bereidingen getroffen, aldus de heer De Regt, en er zijn o.a. met de Belgische Boerenbond bespre kingen gevoerd over deelname in de een of andere vorm. Een goede coördinatie is tot stand gebracht met het Comité Benelux-Manifestaties, waarvan de vergaderingen worden bijgewoond door de ten toonstellingssecretaris, de heer Sinke. De Voorzitter wijst erop, dat de organisatie en de voorbereidingen voor een dergelijke tentoonstel ling zeer omvangrijk zijn en de volledige inzet van bestuur en secretariaat vereisen. Hij zegt gaarne de volle steun van het bestuur, met name ten aan zien van de besprekingen met de Federatie toe en wenst de Kring Axel van harte succes toe. RONDVRAAG De heer W. de Buck merkt op, dat er in ver schillende publicaties een zijns inziens overdreven voorstelling van de opbrengsten van de land- en tuinbouw gegeven wordt. Hoewel spreker niet gaarne de goede kg-opbrengsten zou willen ver doezelen is het naar zijn mening toch gevaarlijk het al te mooi voor te stellen. De massa is dan zo snel geneigd hieruit onjuiste konklusies te trek ken. De Voorzitter is het met de opmerking van de heer De Buck volkomen eens. Vervolgens wijst spreker erop, dat de heren J. M. Klompe; J. J. Stols; H. J. van de Zande en V. Geluk aftredend en niet herkiesbaar zijn als lid van het Hoofdbestuur der Z. L. M. Omdat het voor deze heren de laatste vergade ring van het Hoofdbestuur is die zij voorlopig zul len meemaken wil hij van de gelegenheid gebruik maken hen hartelijk dank te zeggen voor het vele werk dat zij in het belang van onze Z. L. M. ver richt hebben. De heer Klompe dankte namens de aftredende H.B.-leden voor de prettige samenwerking en wenst de aloude Z. L. M. het allerbeste toe. De heer Scheele dankt de heer Dekker voor de voortreffelijke leiding van deze vergadering. SLUITING Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering onder dankzegging voor de pret tige bespreking. MUTATIES NATIONALE COÖPERATIEVE RAAD De N. C. R. heeft in haar algemene vergadering van 18 november j.l. afscheid genomen van een der mede-oprichters Mr. D. R. Brouwer, die vanaf de oprichting in 1934 sekretaris van de vereniging en het bestuur is geweest. In deze vergadering werd Ir. IJ. de Boer, algemeen directeur van CEBECO, tot bestuurslid benoemd, als opvolger van wijlen de heer Mr. A. C. F. Hendrikse. Tot sekretaris van de N. C. R. benoemde de algemene vergadering Mr. P. G. M. van Els. Ir. IJ. de Boer werd ook benoemd tot voorzitter van de Centrale Vereniging voor de Coöperatieve Handel en van de Centrale Vereniging voor de Coöperatieve In dustrie. In deze funktie volgt hij wijlen de heer Mr. A. C. F. Hendrikse op. VOOR velen is de periodieke uitgave van het Landbouw-Economisch Instituut „Landbouw- cijfers" in de loop der jaren een begrip geworden. In een handzaam boekje zijn praktisch alle be langrijke statistische gegevens op het gebied van de land- en tuinbouw samengevat. Thans is „Land- bouwcijfers 1965" verschenen waarin naast de laatst bekende uitkomsten van vele onderzoekin gen op agrarisch terrein tevens die van een reeks voorafgaande jaren zijn opgenomen. Bestellingen van deze publikatie, die 216 pa gina's telt, kunnen geschieden door overschrijving van 5,50 op postrekening No. 41.22.35, L. E. I., Den Haag, onder vermelding van „Zend Land- bouwcijfers 1965". C. L. O. STUDIEDAGEN De eerstvolgende C. L. O.-dagen van de Stich ting C. L. O. Controle zullen gehouden worden op 17 en 18 februari a.s. in „Tivoli" te Utrecht. STREEKVERBETERING WALCHEREN Sinds kort is de heer J. Haandrikman, assistent Voorlichting Streekverbetering Walcheren, ver huisd van Zuidbeekseweg 6, Koudekerke (Post Vlissingen), naar Dorpsplein 24, Koudekerke. Zijn telefoonnummer is: 01185311. TELEFOONAANSLUITING De heer W. P. Noordam, adjunkt Voorlichting Deskundige R. L. V. D. Goes, zal binnenkort tele fonisch te bereiken zijn onder nummer 01100 5199. KWALITEITSREGELING VOOR EIEREN OP BINNENLANDSE MARKT De minister van Landbouw heeft besloten een commissie in te stellen om hem te adviseren over de kwestie, of een wettelijke regeling kwaliteits eisen aan het voor de binnenlandse afzet bestemde ei moet worden gesteld. Indien de adviescommissie deze vraag bevestigend beantwoorden zal, dient zij tevens een voorstel te doen over de vorm, inhoud en wijze van uitvoering van deze regeling. Voor het ei voor binnenlands gebruik bestaat nog geen sluitend geheel van handelskwaliteit- eisen zoals kwaliteit, gewicht, sortering, e.d. De minister tracht met de instelling van deze com missie te komen tot klaarheid met betrekking tot de kwaliteitsaspecten van de afzet van eieren. VEEHOUDERIJMIDDAG DER ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ Op VRIJDAG 8 JANUARI 1965 zal te Middelburg de VEEHOUDERIJMIDDAG der Z. L. M. worden ge houden. De Weledelgestrenge Heer Mr. F. G. van D\jk, voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees en de heer W. van Sluijs inspecteur van het Ned. Rundveestamboek zullen op deze middag inlei dingen houden. Het volledige programma van deze middag zal in de volgende landbouwbladen worden gepubliceerd. Middenschouwen. Door de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid is gedeeltelijke goedkeu ring verleend aan het raadsbesluit van 13 mei 1963 tot herziening van de wederopbouwplannen voor de kommen Kerkwerve en Scharendjjke, met bijbehoren de bebouwingsvoorschriften. De gedeeltelijke goed gekeurde plannen liggen ter secretarie ter inzage van 2 december tot 31 december 1964. Ellewoutsdijk. Van 30 november tot 14 december a.s. ligt ter inzage een herziening van het plan van uit breiding in onderdelen. Bezwaarschriften binnen zes weken na genoemde termijn aan G. S. Axel. Van 1 december tot en met 5 januari ligt ter inzage een ontwerpplan tot regeling van de aard der bebouwing en gebruik van gronden in de bebouwde kom. Eveneens ligt ter inzage een ontwerp verbod tot aanbouw of herbouw van gebouwen op grond welke in de naaste toekomst bestemd is voor aanleg voor pleinen of straten. Gedurende de termijn van ter visie legging kunnen bij de gemeenteraad t.a.v. beide ont werpen bezwaren worden ingediend.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 17