Hoofdbestuur Z. L.M. vergaderde 1100 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD Notulen van de vergadering van het Hoofdbestuur der Z. L. M., gehouden op maandag 2 november 1964 te 13.30 uur in de „Prins van Oranje" te Goes. (Slot) BELASTINGMEDEDELINGEN De heer Meijers doet in het kort enkele mede delingen inzake fiscale aangelegenheden. In verband met de vermoedelijk met 1 januari 1965 in werking tredende Wet Inkomstenbelasting 1960 zijn de volgende punten te vermelden: 1. De landbouwvrijstelling voor landbouwgronden is gebleven, maar is vervallen voor gebouwen en opstanden (boomgaarden). Per 1 januari 1965 zal dus een splitsing moe ten worden gemaakt tussen de waarde van de gronden en de opstallen en opstanden. De laat ste bestanddelen van het onroerend goed van het landbouwbedrijf zullen moeten worden op gewaardeerd naar de tegenwoordige waarde in het economisch verkeer. Overweging verdient het overbrengen van het woonhuis naar het privé-vermogen. 2. De splitsing tussen bedrijfsvermogen en privé- vermogen kan bij in werking treden van de nieuwe wet Inkomstenbelasting opnieuw wor den bezien. Overbrenging van bedrijfsvermo gensbestanddelen naar privé-vermogen kan dan plaats hebben tegen het tarief van art. 57 (oud art. 48), dus niet belastingvrij. 3. Winsten bij inruil van werktuigen e.d. kunnen worden gereserveerd. 4. De investeringsaftrek zal reeds mogelijk zijn bij investering van meer dan 2.000,Voor al is dit van belang voor onze kleinere bedrij ven. 5. Uit hoofde van een missive van de Staatsse cretaris van Financiën zal in het vervolg bij de afschrijvingen de ceonomische levensduur cen traal worden gesteld. Het is verheugend dat aan gezonde bedrijfseconomische begrippen op het departement van financiën de volle aan dacht wordt geschonken. Het streven o.m. van de Z. L. M. t.a.v. dit punt heeft resultaat afge worpen. 6. Er loopt momenteel nog een procedure voor de belastingkamer van het Gerechtshof inzake de invloed van conjuncturele en monetaire fac toren op de waardestijging van boomgaarden. Hopelijk zal nog dit jaar de beslissing vallen. 7. In verband met de werking van art. 10 der Successiewet wordt gestreefd om enkele on billijke en onredelijke gevolgen van dit artikel weggewerkt te krijgen. Het resultaat hiervan moet nog worden afge wacht. De heer Minderhoud vraagt waarom de omzet belasting op graszaad zo hoog is. Gezien de slechte positie waarin de graszaadteelt zich bevindt, werkt deze omzetbelasting kostenverhogend. De heer Meijers antwoordt dat dit graszaad in de wet op de omzetbelasting belast is. Reeds meer dere malen is ter bevoegder plaatse gepleit om dit produkt van omzetbelasting vrij te stellen. Dit zou 5 in de prijs schelen. Tot op heden is ech ter nog steeds niets bereikt. Wellicht is in de toe komst bij de harmonisatie van de belastingen in de E. E. G. dienaangaande iets te bereiken. De heer S. J. Dees informeert naar het al dan niet aftrekbaar zijn van geleden verliezen op de aardappeltermij nmarkt. De heer Meijers antwoordt dat er een procedure lopende is betreffende deze kwestie maar er is nog geen uitspraak gevallen. Spreker vermoedt dat principieel het deelnemen aan de termijnhandel niet geacht zal worden te horen tot de normale bedrijfsuitoefening van de boer. KONTRAKTTEELT De Voorzitter geeft de heer De Rijk de gelegen heid een toelichting te geven op de bijlage over kontraktteelt die in de H.B. agenda is opgeno men. De heer De Rijk zet uiteen hoe men na lang durig onderhandelen tot het besluit is gekomen om één landelijk Nederlandse Kontrakttelersver- eniging (N. K. V.) op te richten. Deze vereniging der 3 C. L. O.'s heeft een voorlopig bestuur met als voorzitter ir. C. S. Knottnerus. Het doel van de vereniging is het opstellen en beoordelen van kontrakten en dienstverlening in zake de naleving daarvan, het ontwerpen en vast stellen van kollektieve kontrakten, voorlichting te geven en adviezen over kontraktteelt aan 3 C. L. O.'s. Benadering van overheid en internationale organisaties geschiedt via de 3 C. L. O.'s. De vereniging heeft dus ten doel alle aspek- ten van de kontraktteelt te behartigen, voorlopig alleen voor plantaardige produkten. In een later stadium kan de dierlijke kontraktproduktie wel licht ook behartigd worden. Zaden, groenten in de volle grond en doperwten zijn nu de voornaamste gewassen. Gestreefd zal moeten worden de positie van de enkeling, de teler door bundeling in een organisatie sterker te maken. Zo zal een onderhandelingspositie opge bouwd kunnen worden. Naast publikaties in het Zeeuws Land- en Tuin bouwblad zal voorlichting gegeven worden in de kringen tijdens de rondgang en ook in de afde lingen. Als een ieder meewerkt kan eind januari 1965 de definitieve oprichting plaats vinden. Met het Centraal Bureau van Tuinbouwveilin gen is er overleg en de jurist van dit bureau verleent hulp bij het samenstellen van standaard- kontrakten. Via vijf op te richten kringen kunnen de leden, al naar het aantal, invloed uitoefenen op het beleid. Naast bestuursleden zullen deskun digen werkzaam zijn bij het onderhandelen met fabrieken en firma's. Tevens komen er produkten- commissies voor zaden, groenten en doperwten. Voor kontakt met de leden zullen er kringsge wijze bijeenkomsten gehouden worden en zal men een mededelingenblad gaan uitgeven. De statuten van de N. K. V. zijn in concept ge reed en werden samengesteld met behulp van de Nationale Coöperatieve Raad (N. C. R.). Zeeland is een belangrijke provincie voor verschillende gewassen. Het is noodzakelijk om als telers ge organiseerd te zijn in een landelijke vereniging. De Voorzitter dankt de heer De Rijk voor zijn uiteenzetting en wijst erop uit het belangrijk is om in de kringen en afdelingen het onderwerp kontraktteelt te bespreken. We zien verschillende teelten naar het grotere bedrijf verschuiven, in verband met de mogelijk heid van mechanisatie van de oogst van diverse gewassen. Het is van groot belang om als telers georganiseerd te zijn. Door lid te worden maakt u het mogelijk een goede belangenbehartiging te krijgen. De heer Becu wijst op de noodzaak dat deze vereniging opgericht wordt. Hiervoor zijn echter leden nodig en een startkapitaal om te kunnen gaan werken. Spreker beveelt dringend aan opdat belanghebbenden als lid toetreden. Als deze kans gemist wordt, zijn we weer jaren achterop en wordt de onderhandelingspositie van de telers te zwak. De heer De Jager vraagt of er geen meningsver schillen komen door het werk van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen. Via de veilingen kunnen telers de diverse groentegewassen kon- tracteren. De heer De Rijk antwoordt dat er overleg is met het Centraal Bureau en ook in de toekomst zal een naast elkaar werken voor groentegewassen niet het geval behoeven te zijn. Een goede samenwer king is van het begin af voorgestaan. De Algemeen Secretaris, Ir. Prins, deelt mede dat namens de 3 C.L.O.-Zeeland de heer De Rijk benoemd is als kontaktpersoon voor de provincie Zeeland in de N. K. V. GROND-, PACHT- EN TAXATIEBUREAU Naar aanleiding van de bij de agenda gevoegde concept statuten van de op te richten Stichting Grond-, Pacht- en Taxatiebureau van de Z. L. M. en de N. B. M. L. geeft de heer W. Koster een na dere toelichting. Hij wijst o.a. op de verhouding van het personeel tot de stichting. Dit punt zal in een aparte overeenkomst tussen Stichting en Z. L. M. worden geregeld. De heer Koster wijst verder nog op de vraag die nog al eens naar voren komt: of het Bureau ook voor Publiekrechtelijke lichamen moet op treden. Het voorlopige bestuur van de Stichting is van mening dat dit inderdaad moet mogelijk zijn. Daarbij wordt uitgegaan van het feit dat, om zo goed mogelijk georiënteerd te zijn en een zo sterk mogelijke positie in te nemen, dit nood zakelijk is. Vervolgens geeft de heer Koster nog een uiteen zetting over de bij de agenda gevoegde concept overeenkomst met taxateurs. De gedachten gaan er n.l. naar uit bij het uitvoeren van taxaties een combinatie te kiezen van taxaties van het bureau personeel en taxaties van praktijkdeskundigen. De Voorzitter wijst erop dat het Dagelijks Be stuur gunstig over beide stukken heeft beslist en aan het Hoofdbestuur adviseert dit eveneens te doen. de concept statuten voor de Stichting en de con cept overeenkomst met taxateurs aanvaard, sept overeenkomst met taxateurs aanvaard. De Voorzitter feliciteert de heer Koster als voor zitter van het voorlopige bestuur van de Stichting met deze goedkeuring en spreekt de hoop uit dat het Bureau er in zal slagen het vertrouwen te be houden dat ze nu reeds verkregen heeft. Vervolgens wijst de Voorzitter nog op het voor nemen om de pachtprijzen te verhogen. Eerst lag het blijkbaar in de bedoeling deze per 1 november in werking te doen treden. Dit is echter niet ge lukt. Nu wordt verondersteld dat de nieuwe nor men per 15 november in werking zullen treden. VOORLICHTING De Voorzitter geeft het woord aan de heer Mar- kusse en verzoekt hem het een en ander over zijn werk bij de Z. L. M. te vertellen. De heer Markusse deelt mee dat hij nog maar enige maanden als voorlichter in dienst is van de Z. L. M. De voorlichting die wordt gegeven bestaat uit groeps- en individuele voorlichting. Verder het stimuleren van verschillende voorlichtingsaktivi- teiten binnen de organisatie op sociaal en econo misch gebied. De eerste ervaringen zijn gunstig. Met verschillende voorbeelden wordt aangetoond waarover in de individuele gevallen advies wordt gevraagd, o.a. a. Bedrijfsvergroting - aankoop grond, de econo mische en financiële aspekten die hierbij naar voren komen. b. Financiering. c. Bedrijfsopvolging. d. Bedrijfsveranderingen. e. Boedelscheiding i.v.m. bedrijfsopvolging. f. Recreatie. g. Beroepskeuze. h. Uitwisseling. i. Eenvoudige pachtgevallen j. Voorlichting in het kader van het O. S. F. k. Voorlichting over de IJsselmeerpolders. 1. Individuele en groepsvoorlichting in ruilver kavelingen en streekverbetering. De samenwerking met de verschillende diensten en instellingen is goed. De Voorzitter is ervan overtuigd dat deze vorm van voorlichting van de standsorganisatie in een behoefte zal voorzien. Zij is veelomvattend maar zal in goede samenwerking met de daartoe ge- eigende organen rijke vruchten voor de landbouw en de individuele gezinnen in onze boerenstand af kunnen werpen. ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD De Voorzitter van de Redaktieraad, de heer J. W. Scheele, deelt naar aanleiding van de laatst ge houden redaktieraadsvergadering mede dat naar het zich laat aanzien het in de Z. L. M.-begroting 1964 voor het blad beschikbaar gestelde bedrag toereikend zal zijn om de uitgaven van het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad over 1964 te dekken. De heer Scheele wijst op de stijgende oplaag van het blad. De door de redaktie opgestelde begroting voor 1965 werd in verband met de stijgende kos ten iets ruimer opgezet. In verband met de feest dagen besloot de redaktieraad voor te stellen het kerstnummer dit jaar omstreeks 22 december te laten verschijnen. In verband hiermede zal het nummer van 18 december moeten vervallen. Daar het volgende nummer op vrijdag 1 januari zou moeten verschijnen werd besloten dat het eerste nummer in het nieuwe jaar op vrijdag 8 januari 1965 zal uitkomen. De heer P. W. C. van Westen vraagt of er in het Landbouwblad meer aandacht aan buitenlandse marktberichten besteed zou kunnen worden. De heer Scheele antwoordt dat actuele marktbe richten en marktoverzichten bijzonder moeilijk te krijgen zijn. Getracht zal worden geregeld over zichten betreffende de marktsituaties in de E. E. G.-landen te plaats. De heer F. A. Dees informeert of het niet moge lijk is een betere papiersoort voor het Landbouw blad te gaan gebruiken. De foto's komen vaak zeer slecht over. De heer Scheele antwoordt hierop van mening te zijn dat allereerst de inhoud van het blad voor op dient te staan. Wat dit betreft beantwoordt het Zeeuws Landbouwblad aan de te stellen eisen. De heer Blanksma voegt hier nog aan toe dat beter papier zeer zeker mogelijk is. Dit zal ech ter de exploitatiekosten van ons blad behoorlijk verhogen. Naast de hogere papierkosten, stijgen ook de portikosten. Spreker schat dat e.e.a. op de huidige basis ca. 25.000 per jaar meer zou gaan kosten. Bij de in de verschillende afdelingen gehou- v den enquêtes is gebleken dat het merendeel van de ondervraagde leden weinig voelt voor beter papier. Wat betreft de foto's in het blad zegt spre ker dat indien het goede scherpe foto's zijn deze redelijk *op het nu gebruikte papier overkomen. De foto's die de P.J. G. Z. ter publicatie geeft laten wat de kwaliteit betreft, nog wel eens wat te wen sen over. VERZEKERINGEN In de bijlage bij de agenda van de vergadering van het Hoofdbestuur werd een overzicht gege ven van de ontwikkeling bij: a. de Onderlinge Verz. Mij. voor Motorvoertuigen; b. Landbouw Risico; c. Stichting „Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzekeringsgebied" d. Stichting Zeeuws Voorlichtingsinstituut voor de Brandverzekering. De vergadering heeft geen op- of aanmerkingen en keurt de bijlagen goed. De Voorzitter wijst nog op de gunstige ontwik keling bij de motorvoertuigenverzekering. BENOEMINGEN Het Hoofdbestuur gaat hierna accoord met de lijst van benoemingen betreffende het Land- en Tuinbouwonderwijs en het Landbouwhuishoud- onderwijs.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 16