DINGEN VAN DE WEEK TIPS VOOR TUINDERS Koolteeltregeling Gemisch bestrijden van onkruiden in sloten 1069 VRIJDAG 2 7 NOVEMBER 1964 UIE kunnen ons voorstellen, dat heel wat tuin- ders zich in deze weken bezig houden met de structuur en de opzet van hun bedrijfsvoering. Het is immers lang niet meer eenvoudig om on dernemer te zijn, ook in onze sektor. Dit jaar komt weer heel duidelijk naar voren, dat het gaat om kwaliteitsprodukten en om het produceren tegen een zo laag mogelijke kostprijs. Dat wil zeggen, dat er efficiënt gewerkt moet worden, dat wil ook zeggen dat er dikwijls me chanisatie nodig zal zijn, want het is toch wel ontegenzeggelijk dat hierdoor de faktor arbeid belangrijk verlicht en de kosten verminderd of al thans gestabiliseerd kunnen worden. Vooral de ondernemers met een klein bedrijf hebben het niet gemakkelijk in deze tijd van stij gende kosten op alle terrein met daartegenover nauwelijks toenemende of soms zelfs achterblij vende inkomsten. Hoe moet ik hierin verandering brengen? Deze vraag zullen heel wat tuinders zich stellen en het antwoord er op is lang niet eenvoudig te geven. We hebben dit jaar gezien, dat de uitkomsten van de tomatenteelt in de koude kassen een alles behalve gunstige start had. Er zijn mensen, die dachten aan een kas op hun bedrijf en er nu bang van zijn geworden, want het wilde toch maar helemaal niet met dit produkt deze zomer. We moeten echter niet vergeten, dat de weers omstandigheden in 1964 bijzonder gunstig waren voor de ontwikkeling van de produkten op de volle grond. Door deze weersomstandigheden kwam er uit de kassen een geweldige piek in de aanvoeren. Enorme hoeveelheden tomaten zijn er geëxporteerd en verkocht op de binnenlandse markten, maar er was een zodanige explosie in de aanvoer, dat tijdelijk niet alles verkocht kon worden. Het wil ons voorkomen, dat er echter geen reden is om nu te gaan twijfelen aan de moge lijkheden voor de teelt van tomaten in kassen. Hieruit wordt, als het goed is, een klasse-produkt geleverd, en we zien steeds duidelijker naar voren komen dat de consument het beste van het beste, dat er te koop is, wil hebben. De Nederlandse kastomaten worden op vele Europese markten geroemd om hun kwaliteit. Wanneer steeds een kwaliteitsprodukt wordt ge leverd, is er heus geen reden om te twijfelen aan de afzetkansen in de toekomst. In onze provincie is plaatselijk sinds enige jaren de teelt van aardbeien in kassen naar voren ge komen. In deze teelt is een grote specialisatie mogelijk, waardoor er vele weken achtereen een elite-pro- dukt uit de kassen kan worden aangeboden. De groep van consrmenten, die dit produkt kan en wil kopen, wordt elk jaar groter. Voor dit produkt zijn er nog grote afzetmoge lijkheden, niet alleen voor de binnenlandse markt, maar vooral ook voor export. Nu is is het dik wijls nog zó, dat het kwantum, dat wordt aan geboden, voor de exporteur te gering is om er een exportmarkt mee op te bouwen. Wanneer we van eind maart tot eind mei aard beien uit de kassen kunnen leveren, moeten we dat doen en dan zal er zonder twijfel vraag naar zijn. Nodig is dan echter, dat het zo goed moge lijk wordt gedaan. De kassenbouw vraagt een grote investering en die moet er uit komen. De tuinder, die een kas heeft, kan het niet hebben dat door een minder goede verzorging er maar een halve oogst wordt gekregen. Juist in de kassen hebben we vele faktoren in de hand, die we bij de vollegrondsteelten niet kunnen regelen. Dat gaat echter niet vanzelf, hoe wel de automatisering op dat terrein ver gevor derd is. Nog altijd echter is de vakmanschap van de ondernemer beslissend voor het teeltresultaat dat behaald kan worden, al weten we ook dat we soms wat «"eluk er bij moeten hebben. Dat geldt echter voor vele terreinen van het leven. Yve moeten er echter direct bij zeggen, dat we enkel op de geluksfaktor geen bedrijf kunnen opbouwen. Het tijdstip van verkoop kan mee zitten en tegen zitten, dat zal wel nooit anders worden. Hoofdzaak is echter, dat we als ondernemer zor gen voor een goed produkt en onder normale omstandigheden zal hiervoor een afzetmogelijk heid ^ijn. Nog altijd blijven we daarom van mening, dat het voor de vakbekwame tuinder met een klein bedrijf verantwoord is om over te gaan op de glasteelten, waarbij we streeksgewijs diesien te komen tot de teelt van produkten, die we aan kunnen en waarvoor we ook een afzet kunnen opbouwen. Daarbij zullen we er niet voor terug moeten schrikken om vreemd geld aan te trekken. Een gulden kost op het ogenblik weliswaar 56 cent per jaar, en dat is in veler ogen een vrij hoge prijs, maar wanneer deze worden besteed voor verantwoorde investeringen ten bate van het be drijf, is bet altijd verantwoord. We leven in een tijd waarin de veranderingen zich in een snel tempo voltrekken en we zullen niet achter mogen blijven. Tot de volgende week. Vollegrondsaardbeien afdekken tegen vorst. Een maximale oogst van een produkt kan al leen worden bereikt als aan de verzorging hier van voldoende aandacht wordt besteed. Hiertoe behoort ook het beschermen van de planten tegen vorst. Een goedkoop middel dat toch goede resultaten te zien heeft gegeven, is wat turfmolm in het hart van de plant aanbrengen. Ook stro en riet zijn bruikbaar. Voor het aan brengen is het nu de hoogste tijd. 0 Slaplantjes gevoelig voor botrytis. Botrytis- aantasting bij sla kan worden tegengegaan door de plantjes zo jong mogelijk te verspenen. Na het verspenen de ramen een paar dagen dicht houden; de hergroei verloopt dan iets vlotter. Verder verdient het aanbeveling afwisselend, om de 10 dagen, te stuiven met zineb en TMTD. 0 Luis in winterandijvie. In de pas geplante win- terandijvie komt hier en daar luis voor. Wan neer u tijdig een bestrijding toepast kan scha de tot een minimum worden beperkt. Te lang wachten met de bestrijding betekent een aan zienlijk produktie-verlies. 0 Vóór december geen spinazie in de koude kas. Het zaaien van spinazie in de koude kas of het warenhuis moet vóór december worden afge raden. De schade aan het spinaziegewas door vorst is groter naarmate er vroeger is gezaaid. 0 Bestrijding van het „wit" in jonge weeuwen- planten. Op verschillende bedrijven zien we in jonge weeuwenplanten een vrij ernstige „wit" optreden. Omdat valse meeldauw van een voch tige omgeving houdt verdient het aanbeveling om veel te luchten. Daarnaast om de 8 a 10 dagen stuiven met zineb of een koperhoudend middel. HET Produktschap voor Groenten en Fruit maakt bekend, dat de koolteeltregeling voor 1965 gelijk is aan de regeling welke in 1964 van kracht was. Rodekool, wittekool en savooiekool met uitzondering van groenekool, mag uitsluitend worden geteeld door die telers die in het bezit zijn van een gewone of een bijzondere koolteelt vergunning behalve voor wat betreft een opper vlakte van maximaal 5 are, welke door iedere groenteteler, die krachtens de bepalingen van de Wet erkenningen tuinbouw daartoe bevoegd is, voor de teelt van sluitkool mag worden benut. De gewone koolteeltvergunning van 1963 blijft ook in 1965 geldig. Op zeer beperkte schaal zal nieuw gewoon kool teeltrecht kunnen worden verstrekt aan jonge beginnende groentetelers, die een vergunning tot het uitoefenen van de groenteteelt van het Land bouwschap hebben ontvangen. De gelegenheid tot het overnemen en doen overschrijden van gewoon koolteeltrecht blijft be staan. Belanghebbenden dienen zich te wenden tot de districtsbureauhouders vóór 31 maart 1965. De aandacht wordt erop gevestigd dat het be stuur van het Produktschap heeft besloten de Tuin bouwteeltverordening 1959 (Algemene bepalingen) met ingang van 1 januari 1968 in te trekken. Dit 0 Het wegvallen van jonge tomatenplanten. Als we bij het opkweken van jonge tomatenplan ten er regelmatig zien weg vallen dan moeten we de oorzaak hiervan zoeken in een te lage temperatuur. Zorg er voor dat in de gehele kweekruimte de temperatuur hoog genoeg is, ook in de hoeken. 0 Met de snoei van vruchtbomen kan een begin worden gemaakt. Nu het blad praktisch van onze vruchtbomen is kan een begin worden ge maakt met de snoei. Vroeg beginnen betekent op tijd klaar zijn. Dikwijls wordt met de snoei gewacht tot aan het einde van het jaar of tot het begin van een nieuw jaar. Dit uitstellen is meestal verkeerd want de tijd die men dan voorbij heeft laten gaan is moeilijk meer in te halen. 0 Bij het planten van vruchtbomen denken we er aan dat: 1. de conditie van de grond goed moet zijn. Bij stugge gronden, die arm zijn aan orga nische stof, verdient het aanbeveling ge bruik te maken van tuinturf of een mengsel van tuinturf en compost; 2. de ondergrond van het plantgat moet goed los worden gemaakt; dit zal de hergroei be vorderen evenals de waterafvoer; 3. de boompjes niet te diep geplant worden daar anders de kans op eigenwortelvorming wordt vergroot terwijl bij te ondiep planten de hergroei minder snel verloopt; 4. de twee zwaarste gesteltakken van twee jarige boompjes bij het planten in de rich ting van de rij worden gebracht; 5. de kwee-onderstanm na het planten moet worden afgedekt met wat grond en wel zo dat ze tegen strenge vorst is beschermd. houdt in dat van genoemde datum af alle kool teeltvergunningen komen te vervallen en dat dan iedere groenteteler, die in het bezit is van een vergunning (erkenning) van het Landbouwschap, gerechtigd zal zijn tot het telen van sluitkool. Bijzonder koolteeltrecht voor 1965 kan slechts worden verleend voorzover door de aanvragers daarvan een teeltcontract is gesloten met een fabrikant of mef een exporteur ten behoeve van een buitenlandse fabrikant. Voor de teelt van wittekool wordt dit bijzonder teeltrecht uitslui tend toegekend aan telers, die reeds gewoon kool teeltrecht bezitten en wel tot een oppervlakte van ten hoogste 25 van laatstbedoeld teeltrecht. Ten behoeve van de teelt van rode- en savooiekool voor de verwerkende industrie kan een ieder bij zonder teeltrecht verkrijgen mits daarvoor een contract als bovenbedoeld is afgesloten. Aanvragen om bijzonder teeltrecht voor witte-, rode- en savooiekool kunnen, vóór de aanvang van de teelt, door de desbetreffende telers zowel als door de fabrikant (en) of de exporteur (s) rechtstreeks bij het produktschap worden inge diend. Overlegging van de voornaamste gegevens uit het gesloten contract is noodzakelijk. Het secretariaat van het Produktschap is thans geves tigd: Bezuidenhoutseweg 153 te 's-Gravenhage. DOOR het steeds duurder worden en de schaar ste aan arbeidskrachten wordt in de praktijk meer en meer overgegaan naar het chemisch be- b strijden van onkruiden in sloten. Het chemisch schoonhouden van sloten biedt vele voordelen. Er is een kostenbesparing van 60 te bereiken. Door twee bespuitingen (bodem- en taludbespuiting) kan men de sloten het gehele jaar vrij houden van hinderlijke onkruiden. En dit kan met stoffen gebeuren die geen ge vaar voor mens en dier opleveren en ook de vis stand niet schaden. De bespuitingen zijn ten eerste gericht op het schoonhouden en remming van de vegetatie op de taluds, waardoor duur maaiwerk wordt voor komen. Voor een goede waterafvoer is een bodem behandeling nodig. Voor deze methode, waarbij de hergroei op de bodem twee jaar kan worden voorkomen, is het echter nodig, dat de sloot tijdens het spuiten droog staat. De volgende bespuitingen kunnen worden: a. Boven water. toegepast Sloten waarin liesgras, riet, grove grassen en 2-zaadlobbigen voorkomen, 1 a 2 jaar behan delen met een mengsel van 20 kg dalapon 212-4 D 61 MCPA. Wanneer op het talud brandnetels of bramen voorkomen kan 3 1/ha 2-4-5 T worden toegevoegd. De kosten per m2 spuitloon) 5 ct. De beste tijd van spuiten is juli t/m september. Wanneer alle grove onkruiden zijn verdwenen, wordt de hoeveelheid dalapon verminderd om de fijne grassen op het talud te sparen. Per ha is dan nodig een mengsel van: 1 a 5 kg dala pon 21 24 D 12 1 MCPA. De kosten per m2 spuitloon) bedragen dan 2V2 a 3 ct. c. Slootbodems. is het gewenst droge slootbodems te behande- Naast het onder b. hiervoor genoemde mengsel len met middelen die lange tijd hergroei voor komen, hetgeen voor slootbodems buitengewoon belangrijk is. B.v. 10 kg/ha diuron (bij enige begroeiing 2 1 paraquat of 3 kg dalapon groeistof toevoegen). Kosten per m2 spuit loon) bedragen dan 7 a 8 ct. In veel gevallen is deze behandeling ruim twee jaar werkzaam. Deze bespuiting kan op elk tijdstip worden uit gevoerd. Voorwaarde is dat zo goed als geen water aanwezig is. d. Ondergedoken waterplanten. In stilstaand water kan hiervoor worden aan gewend per 10 cm diepte 1 1/ha paraquat (Z. U.). Proefsgewijs werden dit jaar met een mengsel van paraquat MCPA goede resul taten bereikt in stromend water. Deze werk wijze zal echter nog verder moeten worden onderzocht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 9