d ^Dreuu? ^Ueor Slecht ingedeeld huis voor de bewoners een blijvend kruis Wat gaat uit en komt inf in bedrijf en gezin? HET samenspel tussen het bedrijf en gezin komt naar voren als we denken aan de inkomens-verwerving en de besteding van het inkomen. Goed overleg tussen man en vrouw is daarbij nodig. Immers, er is sprake van een wisselend inkomen; grote investeringen in het bedrijf op een bepaald ogenblik brengen mee, dat het gezin gedurende een zekere tijd meer op de financiën moet letten, zuiniger moet zijn. VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN - GRIEP BRANDGEVAARLIJK NYLON GEVAAR VAN FLESSEN MET KOOLZUURHOUDENDE DRANKEN NIEUWE VARIËTEITEN OUDERWETSE KAMERPLANT WIST U HET AL VRIJDAG 2 7 NOVEMBER 199! 081 Uhebt er natuurlijk allemaal van gehoord, dat het tegenwoordig mogelijk is een goedkope, woning van een bepaald type te bouwen. Het voordeel is, dat men hiervoor geen rijksgoedkeuring nodig heeft, doch dat men in onze provincie wat de goedkeuring aangaat in Middelburg terecht kan. Dit spaart een heleboel tijd, want juist die rijksgoedkeuring laat maar al te vaak heel lang op zich wachten. Vrij dikwijls horen wij de klacht, dat die goedkope woningen, wat de indeling betreft, nogal wat te wensen over laten. Uit betrouwbare bron vernamen wij, dat er aan die indeling wel wat verbeterd kan worden als er bijtijds een goed advies is ingewonnen. Heeft men dus het plan een dergelijke woning te laten bouwen, dan verdient het aanbeveling het plan ernstig met een deskundige door te nemen. Immers als een woning niet goed is ingedeeld, levert dit een blijvende last op voor hen, die het huis moeten bewonen, in het bijzonder voor de huisvrouw. Is het huis eenmaal klaar, dan komt men er niet gauw toe de indeling te veranderen omdat dit een kostbare geschiedenis is en soms ook haast niet mogelijk zal zijn. Een meubelbekleding of vloerbedek king, die niet bevalt, kan men vrij gemakkelijk veranderen, maar met de misère van een verkeerd ingedeelde woning blijft men niet zelden het hele verdere leven voortsukkelen. IYAAROM willen wij er hier nogmaals op wijzen, dat voor leden van de Z. L. M., de Bond van Platte- landsvrouwen en van de Plattelands]ongeren de gelegenheid bestaat zich tegen een laag tarief door het Woningadviesbureau te laten voorlichten. Honderden mensen hebben gedurende de laatste jaren met deze onpartijdige voorlichting hun voordeel gedaan. Jammer is het, dat zij, die gaan bou wen, of dit nu een goedkope dan wel een dure woning betreft, pas komen als tekening en bestek al gereed zijn. Het is veel effectiever als men zijn licht komt opsteken vóór het zover is. Er is heus van zo'n goedkope woning (waarop soms zo wordt gescholden) wel iets te maken alk een goed advies wordt ingewonnen. Voor verbouwing geldt hetzelfde. Ook voor aanschaffing van meubilair of stoffering staan de leden van het adviesbureau ten allen tijde klaar om U te helpen. Graag willen wij nogmaals het adres geven van mevrouw Evers, tot wie de aanvragen moeten worden gericht. Het luidt: „Mevrouw M. EversPauw, Westhavendijk, Wilhelminadorp, tel. 01100 no. 6019. Verder kunt U elke tweede woensdag van de maand terecht in het Landbouwcentrum, waar het adviesbureau zitting houdt. Wanneer die investeringen in het bedrijf daarna vruchten beginnen af te werpen, zal dat in het gezin te bemerken zijn en dat zal er profijt van kunnen trekken. Maar zou aan het eind van een jaar blijken, dat er in ver houding tot de bedrijfsinkomsten te hoge privé-uitgaven zijn gedaan, dan is er sprake van overbesteding in het gezin. Steeds moet daarbij in het oog gehouden worden, dat het bedrijf er is om het gezin tot ontplooiing te brengen. De vrouw doet de meeste uitgaven voor de huishouding en voor het gezin. Hoe zal ze weten welke uitgaven ze zich kan permitteren, als ze niet op de hoogte is van de financiële mogelijkheden, die er zijn? Ook het omgekeerde moeten we stellen: hoe weet de man iets van de hoogte van de gezinsuitgaven, als hij daar niet over spreekt met zijn vrouw? Dat overleg tussen man en vrouw noodzakelijk is, is dus wel bewezen, maar hoe kan er overleg zijn, als één van de partijen niet steeds vol ledig op de hoogte is van de punten, die besproken moeten worden? Niet steeds wordt in de huishouding evenveel gerekend en soms wordt door de vrouw weinig interesse opgebracht voor financiële zaken. VANUIT deze achtergrond werden cursussen opgezet „Wat gaat uit en komt in, in bedrijf en gezin waarop kortgeleden mej. Dra. I. Zand- stra voor de radio nader inging. Werden in het eerste seizoen de cursussen bijna uitsluitend voor de leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen gegeven, in dit seizoen is er in een aantal provincies een samen werking mét de landbouwmaatschappijen geko men, zodat men daar vooral echtparen op de cursussen heeft. Daardoor kunnen na afloop van de bijeenkomsten man en vrouw samen over de besproken punten napraten. De cursus bestaat uit 6 lessen, waarin steeds een ander aspect van de aangeduide stof behan deld wordt. De lessen staan dus niet los van elkaar; door de hele cursus heen loopt de lijn, dat het bedrijf en het gezin niet los van elkaar te denken zijn, een éénheid zijn; een verandering in de één beïnvloedt onmiddellijk de ander. De titels van de lessen zijn achtereenvolgens „Bedrijf en gezin één geheel, ook financieel", waar in de gevolgen rondom het wisselende inkomen besproken worden en enkele facetten van de huidige situatie in de landbouw. „Je kunt het maar éénmaal uitgeven" en „Waar heb ik het gelaten?" zijn vervolgens twee lessen, waar het opzetten van een begroting en de tech niek van het bijhouden van een kasboek bespro ken worden. De les „Ieder zijn loon" houdt zich bezig met het loon van meewerkende kinderen en echtgenote, schenkingen aan de kinderen, de betaling van de studie van de kinderen. Vervol gens worden de sociale verzekeringen en voor zieningen, die voor een zelfstandige mogelijk zijn, onder de loep genomen. In de laatste les, getiteld: „Waarom zullen we het zwart op wit zetten?" komen enkele juridische punten naar voren, als het wèl of niet trouwen op huwelijkse voorwaar den, het maken van een testament. Bij de opzet is gedacht aan een 16 a 20 deel neemsters per cursus om een goede discussie mo gelijk te maken naar aanleiding van de vragen, die bij de cursisten opkomen. Sinds een paar maanden is in Engeland da wet tegen brandbaar materiaal in werking ge treden. Het betreft hier vooral nylon ondergoed, en meer nog nachtjaponnen. En dat dan nog weer met name voor kinderen. Want vele moeders kun nen het niet weerstaan om lieve nachtjaponne tjes voor hun dochtertjes te kopen, liefst niet ta duur en met zoveel mogelijk kwikjes en strikjes. En juist de goedkopere kwaliteiten zijn brand baarder, terwijl kwikjes en strikjes uitsteken. In Groot-Brittannië zijn in het laatste jaar vele kinderen gestorven aan brandwonden; de wet is dus wel dringend nodig. De fabrikanten zijn echter niet zo gek om grote partijen goed te vernietigen en hopen hun „verbo den waar" aan het buitenland kwijt te kunnen. Het is dus niet uitgesloten, dat ook bij ons dit goed aan de markt komt, vandaar dat waakzaam heid geboden is. Liever dus geen nylon nacht- en ondergoed voor kinderen en zo er moeders zijn, die dit toch voor hun spruiten kiezen, laten zij er dan zorg voor dragen dat hun lievelingen uit de buurt van alle soorten kachels wegblijven. Laten zij tevens bedenken, dat zelfs een bran dende sigaret levensgevaarlijk voor hun in nylon gekleed kind kan zijn. Hoewel wij in het koude jaargetijde zijn aan geland, worden er nog vrij veel koolzuurhouden de dranken genuttigd. In het algemeen is men niet geneigd een fles met koolzuurhoudende drank als een gevaarlijk wapen te zien. Wanneer men ze echter ondeskundig behandelt, kunnen zij het wel degelijk worden. Het is niet algemeen bekend, dat exploderende flessen met dergelijke dranken reeds meer dan eens de oorzaak zijn geweest van ernstige ver wondingen aan armen en benen, in sommige ge vallen zelfs met blindheid van de slachtoffers. Men kan ongelukken voorkomen door de fles sen te vrijwaren voor plotselinge grote tempera tuurswisselingen. Een gesloten fles mag nooit op een warme plaats worden gezet. (In de zomer nooit in de zon.) Koel, doch zeker niet ijskoud, bewaren is het beste. Wanneer door een of andere oorzaak de inhoud toch is bevroren, moet de fles worden ontdooid op een plaats waar even tueel exploderen geen schade kan aanrichten. Gesloten flessen mogen bovendien nooit worden geschud. EEN van de ouderwetse kamerplanten, die wij de laatste tijd weer meer en meer in de huis kamers of hall zien, is de Abutilon. Het zal niet zo heel lang meer duren of in ons land zullen de nieuwe variëteiten van deze ouderwetse en eens zeer geliefde kamerplant in de handel komen. Ergens lazen wij, dat het bossige plantjes zijn, die van onder tot boven met bloemklokjes zijn behangen. In Amerika is een prachtig soort be kend, de Abutilon megapotamicum, die even rijk bloeit als onze Fuchsia. De bloemkelk is purper rood, de bloembladen lichtgeel en de meeldraden, die er onder uit komen, zijn donker violet ge kleurd. In Nederland zijn vooral de bonte Abutilons bekend. Deze bontheid wordt veroorzaakt door een virus, een soort ziekte dus. Maar deze virus sen zijn geen ziektekiemen. Wie een Abutilon bezit, kan de plant 's zomers buiten zetten of in de tuin of op een niet al te tochtig balkon. In de herfst moet ze tijdig naar binnen worden gebracht en eventueel worden overgezet in een ruime pot met voedzame blad- aarde, turfmolm en zand. In een koele lichte kamer, waar de temperatuur niet boven de 15 graden Celsius stijgt, kan de Abutilon de gehele winter bloeien. Eind februari kan het nuttig zijn de plant iets in te snoeien. WIST U, dat het lieve tere blosje op de kaken, dat lange tijd als oer-ouderwets gold, plot seling weer in de mode is gekomen? Wij waren er zo langzamerhand aan gewend geraakt, dat mannequins, die de nieuwste modellen op de modeshows presenteerden, er groenig ziekelijk bleek uit zagen. Inplaats daarvan mochten zij er plotseling kerngezond en rozig bijlopen. Het is een bijzonder gunstige verandering voor bijna alle vrouwen. Natuurlijk moet men niet gaan overdrijven. Een klein vleugje wangenrood is voldoende om de vrouw een verjongd uiterlijk te geven en welke oudere vróuw zou daar niet mee in haar schik zijn

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 23