Stelt U hoge eisen aan Uw ploegwerk? RANSOMES PLOEGEN EEN KLASSE APART W SCHIPPER ZN N.V. 1071 VRIJDAG 2 7 NOVEMBER 1964 KOOLZAAD Aangedrongen zal wel worden op een koolzaad- regeling voor de oogst van 1966. Bij hogere tarwe- prijzen wordt aangetoond dat de graszaadteelt het relatief moeilijker zal krijgen. Van telers- en handelaarszijde wordt aange drongen om ook voor deze teelt op financiële hulp van de overheid aan te dringen. De Hoofd- Afdeling voor de Akkerbouw van het Landbouw schap is er tot nu toe hier niet rijp voor. LUCERNE Alhoewel de invoerprijzen uit Amerika hoger zijn dan een tijd geleden, is de prijs-positie van ons gedroogd produkt nog niet goed geworden. Besloten is van akkerbouwzijde opnieuw over leg te plegen met de veevoederbelanghebbenden om te komen tot een invoerkwaliteitsregeling, om de positie van ons gedroogde produkt en het Ame rikaanse zon-gedroogd-produkt overzichtelijker en billijker te doen zijn. Op 3 december a.s. zal het D. B. van het Landbouwschap overleg plegen met de Minister van Landbouw en Visserij over het prijsbeleid voor 1965. Rekening zal worden gehouden met: De autonome kostenstijgingen, de rentabiliteit van de akkerbouw, veeteelt en de gemengde be drijven. Inpassing in een toekomstig E.E.G.-beleid met onderlinge prijsverhoudingen en de gewenste pro- duktie-richting en produktie-omvang. Er zullen voorstellen komen voor een prijsbeleid van de voedergranen, tarwe, suikerbieten, fabrieksaard appelen, een vlastoeslag en eventueel een kool zaadgarantie. De mogelijkheden zijn, ondanks loonexplosie, beperkt. De Voorzitter dankt de heer Becu voor zijn uit gebreide en overzichtelijke uiteenzetting en geeft de gelegenheid om vragen te stellen. Hij stelt zelf vragen over de opslagregeling voor vlas, hoe zal die gaan werken? De heer Becu antwoordt dat de Fransen een steunbedrag kunnen uitkeren ter financiering van de voorraden. Dit zal vermoedelijk zolang gebeu ren tot de markt weer gunstig is. De heer Js. Vos vraagt of de kwaliteitseisen voor aardappelen landelijk geregeld zijn. De heer Becu deelt mede dat dit inderdaad het geval is en dat onvoldoende gesorteerde aardap pelen niet verkocht mogen worden. De eisen zijn ongeveer gelijk aan de eisen van de P. D. voor export. De heer De Groene informeert of het mogelijk is voor de wilde haver-bestrijding invloed uit te oefenen op de invoer van zaadwikken via een regeling van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten. De heer Becu deelt mede dat dit aanhangig ge maakt is bij de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Zeeland. Een afgeronde regeling om dit te voorkomen zal er zeker komen, de vraag is alleen hoe. De heer Van Arenthals vraagt zich als jonge boer af of wij niet te veel moeten afgaan op allerlei publicaties, die mededelen dat het goed gaat met de boeren. Hij deelt dit optimisme niet en wijst op de matige gerstprijzen, slechte vlas- prijzen en matige perspectieven van het graszaad. Alleen de suikerbieten en de tarwe zijn dit jaar goed. Hij verwacht dan ook grote verschuivingen in het bouwplan en verwijst naar de zijns inziens grote uitzaai van wintertarwe. Is dit niet gevaar lijk te achten? De heer Becu antwoordt dat er dit jaar over wegend goede opbrengsten zijn. De natuur zat mee bij de oogst, maar desalniettemin zijn er wel dege lijk problemen. Een „vlucht" in tarwe zien we dan ook nu reeds door de grote uitzaai en de vruchtwisseling loopt dan ook gevaar. Wanneer we volgend jaar veel zachte tarwe hebben, kan dit problemen geven voor het gebruik. Naast de tarwe zal de gerst dan ook niet ver geten moeten worden en de kostenontwikkeling en vruchtwisseling zal goed in het oog moeten worden gehouden. Tot nu toe laten de vrije pro- dukten ons in de steek en een oplossing is dan ook moeilijk te geven. We zijn ook afhankelijk van hetgeen Minister Biesheuvel kan bereiken in natio naal en internationaal verband. Het Landbouwschap doet ook reeds voorstellen hieromtrent. De Voorzitter dankt de heer Becu voor de be antwoording van de vragen en de vraagstellers voor hun deelname aan de discussie. TUINBOUW De Voorzitter deelt mede, dat in de afgelopen periode enkele belangrijke onderwerpen in de afdeling Tuinbouw van de Z. L. M. aan de orde zijn geweest. ïn de bijlage werd vermeld hoe de samenwerking in de fruitteelt tussen de 3 C. L. O. en de N. F. O. is geregeld. Dit betekent dat een vraagstuk, dat er al jaren was nu in een stadium van een oplossing is gekomen. Na de splitsing van de vaktechnische- organisatie is nu de noodzaak ingezien om tot samenwerking en coördinatie over te gaan. Ver spilling van krachten kan nu voorkomen worden. Op 1 januari 1965 kan de samenwerking een feit zijn. Het als fruitteler lid te zijn van beide orga nisaties wordt door de contributieregeling bevor derd. Er zal ook één vaktechnisch orgaan komen door het opnemen van „De Fruitwereld" in „De Fruitteelt". Getracht zal moeten worden meer gemeenschappelijke leden te krijgen, de mogelijk heid door de voorgestelde contributie-regeling is er nu. O. en S. fonds en tuinbouw. Het Ontwikkelings- en Saneringsfonds heeft ook voor de tuinbouw bepaalde mogelijkheden. Te denken is aan sub sidie bij modernisering, aanleg van openbare nuts voorzieningen en nieuwe bedrijfsvormen. Voor Tholen en St. Philipsland is men bezig met een plan om met behulp van dit fonds een subsidie te krijgen voor de kosten van aansluiting op de elektriciteit van tuinbouwbedrijven. Met de C. B. T. B. Zeeland, de gemeente en de provincie is er overleg gaande en het plan zal uitgewerkt en voorgelegd worden aan het bestuur van dit fonds. In de vergadering van 11 september van de af deling tuinbouw is gesproken over de grote oogsten en daarmee gepaard gaande fust en afzetpro- blemen, de financiering van de proefstations en het werk van het Bureau voor Grond-, Pacht- en Taxatiezaken. De voorstellen van de Europese Kommissie voor de ordening van groenten en fruit kregen veel aandacht. Het zal nodig zijn de ont wikkelingen hiervan nauwkeurig te bestuderen en de invloed van ons produktie- en afzetpatroon te volgen. Wat de afzet van tuinbouwprodukten betreft, deze i§ goed te noemen voor het fruit. Met ingang van 30 oktober is er een verbod voor export van klasse II naar West-Duitsland. Deze maatregel treft ons land vrijwel niet, slechts 8 werd tot heden als klasse II geëxpor teerd. België en Italië hebben hier veel meer last van. De goede maten van Cox's en Jonathan zijn in prijs wat opgelopen. Voor peren is er een goede vraag met behoorlijke prijzen. Voor alle fruit is er een goede vraag door onze goede kwaliteit van dit jaar. Er gaan veel appels en peren voor export wekelijks over de grenzen. Veel export is er in eenmalig fust en karton waar door de fustpositie van de veilingen werd gehol pen. VEEHOUDERIJ Op verzoek van de Voorzitter doet de heer Js. Vos enkele mededelingen over de stand van zaken in de veehouderijsector. De heer Vos zegt, dat de ontwikkeling voor de veehouderij in het algemeen gunstig kan worden genoemd. De goede zomer en de niet te hoge ruwvoederprijzen hebben hiertoe meegewerkt. Er is op het ogenblik in b'ijna de gehele wereld een tekort aan vlees en er wordt wel eens be weerd, dat indien de prijzen zo gunstig zijn dit meestal voor de producent niet van zulk een lange duur is. Voor kwaliteitsprodukten zal steeds afzet mogelijk zijn. Ten aanzien van de melk meent de heer Vos, dat de produktie nog verder zal dalen. De heer Vos deelt voorts, mede, dat de veehou derijcommissie in november bijeen zal komen en zich nader zal beraden over een te houden Vee houderijmiddag in december of januari. De heer De Groene vraagt of er al iets bekend is over de kruisingsproeven. De heer Vos zegt, dat er inderdaad proeven aan de gang zijn. In Engeland is men ook bezig met kruisingsproeven, o.a. met het Charolais-vee en de resultaten schijnen niet ongunstig te zijn. Spr. laat voorts een waarschuwend woord horen over de contractmesterijen; het is van groot be lang, dat men de contracten terdege bestudeert. De Voorzitter onderstreept de woorden van de "heer Vos. De heer Prins zegt, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat de contracttelersvereniging zich in de toekomst ook zal gaan bezig houden met de z.g. dierlijke contracten. De heer Schlingemann acht het van belang, dat gezien de ontwikkeling van de varkensselectie- 'bedrijven opname van een vertegenwoordiger uit die sector in de Veehouderij commissie wordt over wogen. De heer Vos zegt dit gaarne in de eerstvolgende vergadering der commissie aan de orde te zullen stellen. De heren Klompe en De Vlieger vragen zich af of in de toekomst nog wel voldoende mestvee beschikbaar zal zijn. De heer Vos is van mening dat de ontwikkeling zal moeten worden afge wacht. De Voorzitter dankt de heer Vos voor zijn mede delingen. WERKGEVERS- EN ARBEIDSZAKEN De heer M. C. J. Kosten deelt over de wijzigings voorstellen mantelcontract C. A. O. Landbouw mede, dat zowel van werkgevers- als van werk nemerszijde verschillende veranderingen in het contract zijn voorgesteld. Daar de werknemers wijzigingen voorstellen die behandeld dienen te worden bij het loonoverleg, zou het gewenst zijn indien in de Hoofdafdeling Sociale Zaken aan het loonoverleg voorrang gegeven zou worden. Wan neer eenmaal overeenstemming bestaat over het aan de partijen in de provincies te geven loon- advies, zal wellicht gemakkelijker over eventuele veranderingen in de mantel een accoord verkre gen kunnen worden. Het te voëren loonoverleg kan echter eerst plaatsvinden indien de Stichting van de Arbeid zich uitgesproken heeft over de hoogte van de loonronde voor het jaar 1965. De heer Kosten wijst in dit verband op de in de dagbladpers gepubliceerde verlangens van de A. N. A. B, voor het komende contractjaar. verhoging vakantietoeslag tot 6 (is nu 4 verwerking huurcompensatie in de lonen; gelijke beloning voor vrouwen werkzaam in de landbouw; een loonsverhoging, afhankelijk van de moge lijkheden, variërend van 10 tot 20%. Tevens zal men van werknemerszijde er zeker naar streven de mogelijkheid van loondifferentia- tie ook in de agrarische bedrijfstak in te voeren. Van werkgeverszijde bestaan tegen deze loondif- ferentiatie overwegende bezwaren. De heer Kosten wijst verder op het streven van werkgeverszijde om ter besparing van kosten te komen tot een beperking van het aantal C.A.O.'s in de land- en tuinbouw. Tijdens het reeds hier over gevoerde overleg is gebleken dat het er niet naar uitziet dat in de Hoofdafdeling hierover ge makkelijk overeenstemming zal worden verkre gen. Van werknemerszijde bestaan hier enkele overwegende bezwaren tegen. Getracht zou kunnen worden provinciaal tot groter verband te komen om op deze wijze tot vergroting van het werkgebied van de C.A.O. te komen. Voor Zeeland zou hierover contact moe ten worden opgenomen bijv. met W. Noord-Bra bant en de Zuid-Hollandse Eilanden. Betreffende de arbeidsongeschiktheidsverzeke ring zelfstandigen deelt de heer Kosten mede dat het K. N. L. C. van mening is dat de meewerkende kinderen, voor zover niet in de verzekering voor loontrekkenden vallende, onder deze regeling die nen te vallen. Daarom zal dus te zijner tijd, indien deze verzekering in werking treedt, voor de mee werkende kinderen premie betaald moeten wor den. Ten aanzien van de meewerkende echtgenotes doen zich verschillënde mogelijkheden voor: man en vrouw zijn beiden ondernemer; man werkt elders in loondienst terwijl echt- •genote het bedrijf voert; echtgenote werkt slechts zeer ten dele in het bedrijf. De afd. Werkgeversbelangen K. N. L. C. is van mening dat betreffende het al dan niet verplicht deelnemen aan de arbeidsongeschiktheidsverzeke ring zelfstandigen de nodige voorzichtigheid moet worden betracht. Voorzover meewerkende echtgenotes worden verzekerd zal eerst moeten worden vastgesteld wat de bijdrage van de vrouw is in de bedrijfs resultaten. Als algemene voorwaarden gaan de gedachten uit naar een regeling dat een echtge note alleen dan in de verzekering kan worden opgenomen indien is aangetoond dat zij meer dan 50 in de bedrijfsresultaten bijdraagt. (Wordt vervolgd.) (Adv.) Leverbaar uit voorraad 1- en 2-scharige WENDPLOEGEN Vraagt U folder en inlichtingen bij: ZIERIKZEE Telefoon 01110—2272 GOES Telefoon 01100—6410

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 11