BEDRIJFSLEIDER TIPS VOOR TUINDERS DINGEN VAN DE WEEK TECHNO IMPORT N.V. ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD AP Duiveland zijn er, evenals op Tholen en Zuid-Beveland, vele zogenaamde kleine land- jif§|| en tuinbouwbedrijven. Op deze bedrijven is er É||l in de winter vaak een arbeidsoverschot. Het trekken van witlof door middel van grondver- warming past zeer goed in deze bedrijven. Deze verwarmde trek vraagt namelijk veel arbeidsuren in de winter. Op Duiveland kwam deze vorm I van witloftrek nog niet voor. Nu is er bij de heer C. N. Sijrier, Meidoornstraat 19 te Nieuwerkerk een demonstratie-object gesticht. Dit object kon tot stand komen mede dank zij het verlenen van een premie door het Rijk en de veiling Z. II. E. te Rotterdam. ENKELE TECHNISCHE GEGEVENS Bedoeld object bestaat uit een kleine houten kas met gelijmde houten spanten en een zgn. brede kap. De afmetingen van deze kas zijn 21 x 7,15 m. Onder het kuiloppervlak in de kas zijn banen kippengaas aangebracht, die door mid del van electrische stroom worden verwarmd. Een transformator zet de netstroom van b.v. 220 volt om in de ongevaarlijke stroomsterkte van 42 volt. De kosten van de kas bedragen 4424,die van de electrische installatie 500, Kas voor witloftrek bij Sijrier te Niewerkerk. ENKELE TEELTTECHNISCHE GEGEVENS In deze ruimte wordt gewerkt met 6 kuilen, die elk afzonderlijk verwarmd kunnen worden. Iede re kuil is 16 a 18 m2 groot en bevat 1000 kg opgezette witlofwortels. Het lof is ongeveer een maand na het opzetten oogstbaar. In elke kuil kan tijdens de winter gemakkelijk driemaal op dezelfde plaats getrokken worden. Dit betekent dat bij een opbrengst van 30.000 kg wortels per ha de oogst van IV2 gemet kan wor den verwerkt. Voor de verwarming kan voor het merendeel gebruik worden gemaakt van het tijdens de nacht uren en het weekeinde geldende goedkope stroom- tarief. Getracht moet worden de zaak zodanig op te zetten en te regelen, dat b.v. wekelijks een kuil kan worden geoogst. Degenen, die belangstelling hebben voor de witlofteelt en daarvan meer willen weten, zullen er goed aan doen eens op het bedrijf van de heer Sijrier te gaan kijken. R. T. V. D. B. BAIJENSE Het planten van aardbeien voor de teelt in kassen. In de tweede helft van november kan een begin worden gemaakt met het planten van aardbeien voor de teelt in kassen. Haast maken hiermee hoeft niet omdat met het plan ten kan worden doorgegaan tot maart. De er varing heeft echter geleerd dat de beste plant- tijd ligt zo omstreeks 15 december. Voordat we tot het planten overgaan, gaan we eerst de grond in een prima conditie brengen; een aardbei houdt van een humusrijke grond. We planten op een afstand van 30 x 25 cm; om de 4 rijen een pad er tussen van 60 cm. Tracht de planten van het wachtbed over te brengen met een kluit. Na het planten wat aangieten en de kas op lucht houden; denk aan botrytis. Spruitkool op tijd plukken. De oorzaak van gele blaadjes bij het plukken is meestal een gevolg van te laat oogsten. Door op tijd te plukken kan dit euvel worden voorkomen. Het oogsten van herfstprei. Herfstprei is nógal gevoelig voor vorst. Op tijd met het oogsten beginnen is een eerste vereiste. 1 De opkweek van komkommer- en tomatenplan ten voor winterteelt. Een eerste vereiste is dat de planten een goed wortelgestel hebben. Zorg voor een goede bodemtemperatuur, een goede structuur en een goede belichting. Drie fac toren die een goede hergroei van de planten waarborgen. De rassenlijst voor groentegewassen. Een nieuwe rassenlijst voor groentegewassen is weer verschenen. Deze rassenlijst is een uit gave van het I. V. T. te Wageningen en kost twee gulden. Onmisbaar voor de teler van groentegewassen. Het inkuilen van jonge vruchtboompjes. Er is weer een begin gemaakt met het afleveren van jonge vruchtbomen. Zodra de boompjes wor den ontvangen gaan we ze inkuilen. Het beste is ieder boompje afzonderlijk in te kuilen, dus niet in bossen. Bij wat droge grond verdient het aanbeveling om de grond na het inkuilen flink aan te gieten, voorkom uitdrogen en denk aan de muizen. Muizen veroorzaken schade aan vruchtbomen. De muizen beginnen al aktief te worden en de schade is reeds zichtbaar. Vanaf 15 november mag men spuiten met het wel zeer giftige mid del ENDRIN. Een goed resultaat wordt ver kregen door de bespuiting van de grond uit te voeren, bij een niet te lage nachttempera- tuur. Overbemesting bij winterprei. Prei die een wat lichte stand vertoont kan hierover heen wor den geholpen door een overbemesting te geven. De beste resultaten worden verkregen door een snelwerkende stikstofbemesting toe te pas sen. (Adv.) roept sollicitanten op voor de functie van voor een landbouwmechanisatiebedrijf in belangrijk landbouwgebied in Westelijk Nederland. Leeftijd ca. 30 jaar. Vereist is dat voldaan wordt aan de vestigingseisen en over een ruime verkoopervaring in landbouwmachines wordt beschikt. Aan een actief persoon die naar zelfstandigheid streeft en leiding kan geven wordt een aantrekkelijke werkkring geboden. Eventueel is een nieuwe woning beschikbaar. Eigenhandig geschreven sollicitaties te richten aan Techno Import N.V., Weena 713, Rotterdam. AP onze fruitbedrijven is het nu wat rustiger v geworden. Het meeste blad is van de bomen verdwenen en reeds kunnen we over de snoei van de vruchtbomen gaan denken. Het zal van groot belang zijn hier vroeg mee te beginnen, daar we van tevoren niet weten hoe de weers omstandigheden in de winter zullen zijn. Wat men vroeg kan doen bij gunstig weer,- kan een voorsprong betekenen in de winter. Wanneer we spreken over de snoei is het zeker noodzakelijk te wijzen op de werkzaam heden, die hiervoor op het kleinfruitbedrijf dienen te gebeuren. In de eerste plaats dienen de frambozen ontdaan van het oude hout de winter in te gaan. Op veel percelen is het er nog niet van gekomen. We zouden iedere frambozenteler het advies willen geven om het oude afgedragen hout er niet langer in te laten, maar het zo vlug moge lijk te verwijderen en dan ook te verbranden. Tegelijk gaan we op onze frambozenpercelen de waterafvoer in orde maken, indien daar althans wat aan mankeert. Frambozen kunnen niet tegen natte voeten in de wintermaanden. Met een eenvoudige in greep (b.v. het graven van een afwaterings gootje) kan er dikwijls veel ten goede worden veranderd. Laat men het na, dan is na een natte winter het gevaar van stengelsterfte door water overlast niet denkbeeldig. Een ander gewas uit de kleinfruitsektor dat in de komende weken alle aandacht verdient, zijn de bramen. Ook in 1964 heeft deze kleinfruit- soort het weer goed gedaan. De telers willenze niet missen. Maar er moet ook voor de bramen goed worden gezorgd. Ook hier hebben we te maken met afgedragen hout, dat er uit moet. Het is een infectiebron als het blijft zitten; het moet weg en daarom niet wachten tot het laatste mo ment. Bramen kunnen niet tegen strenge vorst. Wanneer het hard gaat vriezen, moeten de sten gels die het volgend jaar dienst moeten doen voor de oogst, worden beschermd. Wanneer op dat moment het oude hout er nog in zit, is het bijna onbegonnen werk om een gewas af te dek ken tegen de vorst. Ook dit gewas moeten we dus in de komende weken aanpakken om narig heid in de winter te voorkomen. We mogen aannemen dat de jonge stengels in de loop van het groeiseizoen regelmatig recht zijn gelegd, zodat eventueel afdekken hierdoor geen moeilijkheden zal ondervinden. Ook de bessenstruiken moeten in deze maan den aange-akt worden, maar dat is meer een kwestie van normale snoei. Hoewel we hieraan dus ook graag zo vroeg mogelijk zouden begin nen, ligt het toch nog even anders dan bij fram bozen en bramen, waar het oude hout weg moet. De aardbeien in de vollegrond laten we on- kruidvrij de winter in gaan. Er is dan werk ge noeg op het kleinfruitbedrijf, zeker wanneer we bedenken dat er nog heel weinig aan gedaan is op het ogenblik. De telers, die aardbeien in hun kassen willen planten, kunnen hiervoor ook reeds de nodige voorbereidingen treffen. Het is moeilijk om pre cies aan te geven wanneer men de aardbeien in de kassen moet planten. Het vorig jaar bleek begin december een gunstig tijdstip te zijn. Wat de grond betreft, waarin geplant moet worden, zorg er voor dat deze zo goed mogelijk is. Wanneer blijkt dat de grond zout is, moeten er maatregelen worden genomen om het zout uit te spoelen, want een aardbei kan er beslist niet tegen. De meeste telers, die hier belang bij heb ben. zullen in de afgelopen weken wel een grondmonster hebben laten nemen. Er komen nog steeds tomaten uit de koude kassen in onze provincie. Het kan verstandig zijn met stoken van tomaten te stoppen. Voor degenen, die wat later zijn gekomen met hun tomaten, is het teeltresultaat nog niet tegenge vallen. Reeds geruime tijd worden de goede kwa liteiten tegen bevredigende prijzen verkocht. Een rustige tijd is aangebroken voor de onder nemers op het Zeeuwse tuinbouwbedrijf, maar er blijft volop werk aan de winkel. Tot de volgende week. Het rooien van knolselderij. Knollen die wor den opgezet dienen nu te worden gerooid. De zijwortels worden weggenomen om ze vervol gens onder glas, dicht tegen elkaar, op te zet ten. O Het oude hout bij bramen nu verwijderen. Voordat de vorst invalt dient het oude hout te worden verwijderd. De jonge scheuten wor den op de grond gelegd en wel zo dat ze bij vorst kunnen worden afgedekt. De schoonmaakbeurt. Alle werktuigen en ge reedschappen worden nu schoongemaakt. Ver der dienen alle onderdelen een grondige inspec tie te krijgen. Versleten onderdelen direkt ver wijderen en vervangen door nieuwe.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 8