.UIT DE PRAKTIJK 1032 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD DE werkzaamheden op WALCHEREN vorderen gestaag. Bij het bieten- rooien konden de rooimachines weer ingeschakeld worden. Op sommige bedrijven konden nog losse krachten voor het rooien, van bieten met de hand worden aangetrokken. De nog te rooien oppervlakte wordt steeds kleiner. We hebben de indruk dat er in het afleveren wel enige achterstand is. De kg-opbrengsten zijn zeer goed. Mede hierdoor ziet het er naar uit dat het wel half december wordt eer de laatste bieten afgevoerd zijn. Het suikergehalte houdt zich over het algemeen goed. We hoorden veel cijfers die liggen tussen de 16% en 18 De gemiddelde kg-opbrengst per ha ligt op ruim 50 ton. De voederbieten zijn weer aan de hoop of in de tas gereden. De opbrengsten zijn hoog tot zeer hoog. We vernamen dat er enkele oriënterende proeven zijn genomen om de voederbietenoogst te mechaniseren. Er is een perceel voedersuikerbieten met een bietenrooier geoogst. Een ander perceel is ge deeltelijk geoogst met een trekker-voorlader voorzien van een speciale rooi- vork, nadat het loof vooraf met een maaikneuzer was verwijderd. Naar het zich laat aanzien zijn beide methoden wel voor verdere toepassing in de praktijk aan te bevelen. In de afgelopen weken zijn er nog verschillen de percelen wintertarwe gezaaid. De vroegge- zaaide heeft al heel wat vóór op deze latere. Toch blijkt dat er van de vroeggezaaide ook nog ern stige teleurstellingen zijn. Door de vele regen kort na de zaai is het zaad voor 90 gerot op som mige percelen. Op percelen met een goede stand kan, indien er veel muur voorkomt, deze bestreden worden door een D.N.O.C.-bespuiting. Voorwaarde is dat het land goed berijdbaar is, de tarweplantjes 3 a 4 blaadjes hebben en niet kort voor de vorst wordt toegepast. Het weiland verdient na het opstallen van het vee ook nog de aandacht. Vooral een goede be- greppeling is belangrijk. Op slecht ontwaterde plekken verdwijnen de goede grassen waardoor een optimale opbrengst niet haalbaar is. De laatste weken zagen we op verschillende openbare verkopingen het vee voor stevige prij zen van eigenaar verwisselen. Daar ook dit dure vee bij moet dragen aan een goede rentabiliteit van het bedrijf, is het zaak dat aan de kwaliteit van de graszode veel aandacht wordt besteed. MA de vele regens zijn alle werkzaamheden thans weer goed gevorderd op ZUID-BEVE LAND. De grond is in de meeste gevallen minder nat als door de vele mm neerslag aanvankelijk werd verwacht. Toch is de ontstane schade nog vrij behoorlijk. Op verschillende vroeg gezaaide wintertarwe- percelen blijken nogal wat plekken overlast van water te hebben. Meestal slechts kleine, in andere gevallen soms vrij grote perceelgedeelten. Bij- zaaien is thans vrijwel onmogelijk, dit zal groten deels wel na de winter met zomertarwe aange vuld moeten worden. Ook in de jongere polders zijn door de regen eveneens gebreken ontstaan. Na de regen is men verder gegaan met de inzaai. Jammer is het dat op verschillende reeds voor de regen geploegde percelen het thans onmogelijk is om nog in te zaaien. Of hier in een later tijdstip bijv. in december nog kansen komen moeten we maar afwachten. Een ander punt bij de wintertarwe is dat in veel vroeg gezaaide percelen zeer veel onkruid voor de dag komt. In verhouding ten opzichte van andere jaren wel zeer veel. Wel zullen de kansen, die in november en december als de grond maar enigszins berijdbaar is gebruikt moeten worden om het onkruid met DNOC te bestrijden. In vele gevallen staat er nu reeds zoveel dat het zeer ris kant is om hiermede tot het aanstaande voorjaar te wachten. De suikerbieten zijn een heel eind gerooid. Als dit blad verschijnt kunpen we nog slechts reke nen op vrij onbetekenende oppervlaktes die er in de grond zullen staan. Hoever we dan zijn met de afvoer zullen we maar moeten af wachten. Met de nachtvorsten aan het eind van vorige week en het begin van deze week gaat het er nog op lijken dat we de in voorraad liggende suiker bieten nog af moeten gaan dekken om mogelijke schade of weigering door vorstschade door de fa briek te voorkomen. De opbrengst van de suikerbieten is goed, laten we het maar houden op circa 50 ton per ha, met een gemiddeld goed gehalte. De oogst van de gladiolen, knolselderij en wijn peen begint reeds vrij goed op te schieten. De opbrengst aan leverbare knollen is zeer goed. De kg-opbrengst van knolselderij en wijnpeen zijn dit jaar eveneens goed. Het ploegwerk is in de jongere zwaardere pol ders reeds een heel eind klaar. Op de lichtere gronden en in de oudere polders is hiermede pas een begin gemaakt. Laten de vraag en de prijzen van vlas en erw ten op dit moment te wensen over, met de aard appelen en de uien is het gelukkig anders gesteld. Voor de laatste gewassen worden aardige prijzen betaald. Wel is het zo dat van de uien er niet veel meer in handen van de telers zijn, dus daar Pu niet meer van kunnen profiteren. Het melkvee staat grotendeels reeds op stal, in sommige gevallen gaat het op de dag nog naar buiten. Veel zin of nut geeft dat op dit moment toch niet meer. Het mestvee, ouder jongvee en droogstaande melkkoeien loopt vrijwel allemaal nog buiten. Met wat bijvoer is dit minder bezwaar lijk, hoewel het bij vriezend weer niet veel winst zal opleveren. IIET ziet er naar uit dat diverse grote bedrijven 11 op THOLEN en ST. PHILIPSLAND dit jaar spoedig klaar zullen zijn met de landwerkzaam heden van 1964. Wanneer we een tochtje maken over ons eiland dan ziet men al heel veel op win- tervoor geploegde akkers. Doorgaans ziet men niet veel suikerbieten meer in de grond en vermoede lijk zullen de bieten geen al te grote moeilijk heden meer geven. Dit temeer nu de weersomstan digheden momenteel erg gunstig zijn voor de bie tenrooiers. Iedereen is nu wel bezig om de laatste bieten uit te rijden en deze op een hoop aan een verharde weg op te slaan. We hebben de indruk dat vele bedrijven toch aanzienlijk meer bieten hebben afgeleverd dan het tiende gedeelte dat per termijn afgeleverd mocht worden, tenminste voor zover men aan deelhouder is van één van de coöperatieve fa brieken. Wellicht zitten de leveranciers op de verschillende ladingsplaatsen in deze wel gun stiger dan de „as"-leveranciers aan de fabriek. Er is nogal wat critiek over de lange wachttijden die op de V.C.S.-fabriek te Roosendaal voorkomen. In de afgelopen week was dit nogal erg nu door sluiting van de fabriekspoorten voor de leveran ciers er maar 3% dag overbleef waarop bieten ontvangen werden, met het gevolg dat de zelf- rijdende boeren en de vrachtvervoerders in moei lijkheden kwamen en daardoor niet in staat wa ren het benodigde kwantum af te voeren. Hoewel het wellicht nodig zal zijn om de terreinen eens een keer goed schoon te maken, toch moet men o.i. zoeken naar een andere mogelijkheid om dit doel te bereiken zonder de aanvoer op zo'n korte termijn samen te persen, met als gevolg daarvan abnormaal lange wachttijden, die in deze tijd van het jaar direct zeer schadelijk kunnen zijn. Het vervoer van bieten naar de fabriek met trekker en twee wagens neemt hand over hand toe, om dat steeds meer loonwerkers hun materiaal voor dit doel inzetten. Nog steeds zijn er collega's bezig met het zaaien van wintertarwe. Het pasgeploegde land leent zich daar goed voor, beter dan de akkers die voor de overvloedige regen zijn geploegd en toen niet dadelijk zijn. gezaaid. Tarwe wil graag een wat bezakte grond, maar deze grond is wat al te veel „bezakt". We vermoeden echter dat er na deze'week toch niet veel meer gezaaid zal worden, ook al omdat de maand november niet zo best geschikt is voor de wintertarwezaai. Wellicht kan men dan beter wachten tot december om dan de minder goed wintervaste rassen te zaaien. Er is vooral op Tholen veel vraag naar con sumptie-aardappelen, waardoor de prijzen steeds iets stijver worden. De vooruitzichten voor aard appelen zijn zeker gunstig en dit zal dan ook wel de reden zijn dat vele boeren nog niet veel ver- kooplust hebben. Ook naar tarwe bestaat een goede vraag waar door de prijs ook boven de garantieprijs ligt. Wij hebben de indruk dat het nu wel eens de meest geschikte tijd kon zijn om de aanwezige tarwe maar te verkopen. Grote prijsstijgingen van dit product mogen er in de toekomst niet meer wor den verwacht. IJE werkzaamheden hebben de laatste weken een vlot verloop gehad. Een groot gedeelte van de suikerbieten is dan ook gerooid in OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. Geleverd zijn ze ech ter nog niet. Ook aan het ophaalsysteem door de fabriek kleeft soms wel eens een bezwaar. Toch is het volkomen begrijpelijk dat er druk gebruik van gemaakt is. De fabriek verzorgt de afvoer vanaf de boerderij inclusief opladen. Goede rooi en ploegdagen kunnen nu beter benut worden omdat de bieten alleen naar het erf gebracht moe ten worden en het transport wordt verzorgd. De enige 6-rijige bietenrooier in Zeeuws-Vlaan- deren blijkt in de regenperiode voldoende werk gehad te hebben. In de eerste droge rooiperiode stond ze dikwijls stil. Kennelijk neemt men, ter- wille van minder structuurbederf onder natte om standigheden, het minder goed kopwerk voor lief. Er is op zeer zware grond, die buitengewoon nat was, nog redelijk werk geleverd, terwijl er geen sporen van betekenis waren. Het begint tijd te worden de vroeg gezaaide percelen wintertarwe een behandeling met D. N. O. C. te geven. De jonge muur wordt grondig op geruimd, zodat we daar volgend jaar geen last van hebben, immers: onkruidbestrijding in bieten begint in de voorgaande jaren, waarin het onkruid zich makkelijk laat bestrijden. Dit geldt ook nu nog, ook al hebben we Pyramin. Als straks, eind november de velden weer schoon zijn en de oogst nagenoeg geborgen en het vee de beschuttende stal voor de winter heeft opge zocht is het moment aangebroken om de eind- balans van 1964 op te maken. Dan houden we de dankstond voor het gewas. Als we dan in kort bestek '64 overzien is er zeker reden tot dank baarheid. Na een laat voorjaar volgde een prach tige en groeizame zomer waarin er veel groeide. Fraai oogstweer gaf aan het veldwerk een vlot verloop. In geen jaren verliep de graanoogst zo vlot als in 1964, met recordopbrengsten van uit stekende kwaliteit. Grote overschotten werden voor een groot deel geruimd. Nog onlangs werden contracten voor graanleveranties aan Zuid-Slavië afgesloten. De richtprijs van tarwe ligt 2,35 per 100 kg boven die van 1963, terwijl door de staf- regeling daar nog 0,35 per maand bij komt. Nog altijd maakt de landbouw in Nederland bijna 30 uit van de totale export. Het is goed dat we dit weten. Zo is 1964 een goed jaar ge weest voor velen en na enkele moeilijke jaren is er daarom temeer reden om straks dankdag voor het gewas te houden. AP SCHOUWEN-DUIVELAND is de „bieten- situatie" nu zo, dat goed van 't areaal suikerbieten gerooid is. De laatste week van okto ber en de eerste week van november brachten praktisch geen regen, maar drogen deed 't ook niet. Dit gaf plaatselijk nog al wat moeilijkheden bij het machinaal rooien. Over 't geheel genomen kan men echter zeggen, dat de oogst een vrij vlot verloop heeft. Ook ten aanzien van de afvoer is men niet ontevreden. De resultaten tot nu toe staven de reeds eerder genoemde opbrengstcijfers en gehalten namelijk gemiddeld 4850 ton op brengst per ha en een gehalte 16.517 aan suiker. Verschillende telers zijn al klaar met de bieten. De vrijgekomen percelen zijn hier en daar be stemd voor het inzaaien van wintertarwe. Het rooien van de voederbieten is ook praktisch gebeurd. Dit was ook nodig ten aanzien van kans op zware nachtvorsten om deze tijd van 't jaar. Op 't eind van de eerste week van deze maand kregen we al een voorproefje (als 't daarbij blijft?). Rotte bieten dienen uit de partij verwij derd te worden daar deze de gezonde bieten aan tasten. De opbrengst van de voederbieten is zeer goed. De oogst van gladiolen schiet ook aardig op. De opbrengsten zijn prima, maar de prijs is jam- mergenoeg slecht. Waar de wintertarwe vroeg gezaaid is, bestaat er een redelijke kans op een onkruidbezetting van muur en kamille. In jong stadium zijn deze goed te bestrijden. Als de omstandigheden van weer en grond het toelaten kan met DNOC gespoten wor den. Door de meestal hoge luchtvochtigheid kan met weinig water gespoten worden, bijv.: 200 1. per ha. Men kan met betrekkelijk weinig DNOC volstaan t.w. 4 l;g DNOC 80 of 7 kg DNOC 50 Bij veel kamille iets meer. Als nachtvorst ver wacht wordt, dan niet spuiten ook niet direct daarna. Ook op ons eiland zijn op verschillende percelen wintertarwe de gevolgen van de vele regens me dio oktober zichtbaar (plekken waar 't zaad ver rot is). Nu men veelal druk aan 't wintervoorploegen is, is ook waarneembaar, dat ondanks 't gunstige najaarsweer, de kweek niet overal goed bestreden is, vooral langs de kanten. Dit kan nog door een TCA middel over de ploegsneden te spuiten. Met een rugspuit van 15 1. water 1 kg TCA kan men ongeveer 120 m spuiten bij 2 m spuitbreedte. (Zie verder volgende pag.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 4