Voorlopig bestuur van Nederlandse Kontrakttelers Vereniging der 3 C.L.O.'s vergaderde Kontractteelt eist hechte organisatie Ontwikkeling varkensvleesbeleid DE OLVEH VAN 18 7* 1039 LANDBOUWGIDS 1965 LEVENSVERZEKERING ELKE OLVEH POLIS IS WINSTDELEND VRIJDAG 13 NOVEMBER 1964 DE lezers treffen in ons blad de laatste tijd regelmatig artikelen aan over de contract teelt. Zo ook deze week. Het vormt de begeleiding van de oprichting van bovengenoemde vereniging die begin 1965 zal plaats vinden. Daartoe werd reeds enige maanden geleden het besluit geomen door de 3 Centrale Landbouw Organisaties, de Con- tractzaadtelersvereniging en de Stichting voor de Contractteelt gezamenlijk. Tegelijk werd een voorlopig bestuur gevormd waarin de volgende personen zitting hebben: Ir. C. S. Knottnerus, Steenbergen (K. N. L. C.) R. Biemans, Breda (K. N. B. T. B.)E. Veldman, Pesse (Dr.) (N. C. B. T. B.)H. Noteboom, Nieuw Beerta (Kontraktzaadtelersvereniging; K. H. Koop man, Ens (N.O. P.) (Kontraktzaadtelersvereni ging); R. Hermus, Zevenbergen (Stichting voor de Kontraktteelt)B. van Dueren den Hollander, Fij naart (Stichting voor de Kontraktteelt); Ir. J. A. J. Godschalx, Den Haag, secretaris (adres: Nieuwe Parklaan 105, Den Haag, telefoon: 070514191). Het voorlopig bestuur ontwierp statuten, die in tussen gereed zijn gekomen; over de opzet der or ganisatie die hierin (voorlopig) vastligt zult u in een volgend artikel meer vernemen. Ook de opzet voor de financiering (contributie-regeling) is vrij wel gereed. De op te richten vereniging moet van de aan vang af een flink ledental hebben om haar werk goed te kunnen verrichten. De voorbereiding der ledenwerving staat dan ook centraal. Deze leden werving zal in de plaatselijke afdelingen der standsorganisaties geschieden. Met het oog hierop hebben de gezamenlijke standsorganisaties per provincie een contactpersoon benoemd; deze onder houdt de verbinding met het voorlopig bestuur en heeft de leiding van de ledenwerving in die pro vincie; hij voert die taak uit in samenwerking met een commissie van personen die in de plaatselijke afdelingen der standsorganisaties meer bekendheid zullen geven aan de Vereniging en leden zullen werven. Voor Zeeland is benoemd door de 3 C. L. O. de heer G. C. de Rijk, Grote Markt 28, Goes. Ook is het voorlopig bestuur begonnen met coör dinerende werkzaamheden in het belang van kon- traktteeltprodukten. Hierbij valt tot nu toe te den ken aan de kontakten met het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen (het lid van het voorlopig bestuur de heer R. Biemans is ook lid van het Da gelijks Bestuur van het C- B. T.) en de konfrakt- De 15e Landbouwgids is weer verschenen. Even stipt als altijd. Begin november wordt de Land bouwgids aan boeren en ook wel tuinders en hun vrouwen aangeboden. Een deskundige staf van medewerkers geeft de stand van de landbouw in 1964 en enkele vooruitzichten voor de komende jaren. De oplage bedraagt 22.000 exemplaren. Een nieuwigheid is, dat de redaktie een aantal praktici heeft gevraagd als auteurs voor bepaalde •nderwerpen. Sommigen noemen deze Landbouw gids niet ten onrechte een „boerenleergang of een praktische encyclopedie". Vele van onze lezeressen zullen ongetwijfeld dit boek wel kennen als een uitgave speciaal bestemd voor de man. Maardat er ook veel voor U in staat kunnen wij toch wel aantonen. Bovendien wijst alles er op dat de vrouw meer en meer wordt betrokken bij de administratieve taak van haar man* m T De Landbouwgids komt aan die ontwikkeling tegemoet. De artikelen over belastingen, beroeps keuze en studietoelagen vormen een belangrijk onderdeel voor het gezin. Het artikel vrouw en bedrijf benadrukt nog eens de taak die de vrouw als hulp van haar man kan vervullen. De tuin wordt dit jaar niet vergeten. Geteken de voorbeelden voor een praktische verzorging van de tuin, vullen de bekende serie tuinartikelen van de Landbouwgids aan. De Landbouwgids is een boek dat niet alleen voor de boer veel waardevols bezit maar ook Uw vrouw zal interesseren. Een waardevolle aanvulling voor Uw boekenkast, die bovendien Uw kennis op een aantrekkelijke manier kan verrijken. De prijs is 9,75 en bestellingen kunnen ge richt worden aan: LANDBOUWGIDS, Maliesingel 22, Utrecht. teelt van doperwten. Met het oog op een goede coördinatie heeft het voorlopig bestuur een Dop erwtencommissie ingesteld waarin alle bekende telersgroeperingen in ons land een vertegenwoor diger hebben aangewezen. De Commissie is als volgt samengesteld: G. Petrie, Hoofdweg 481, Hoofddorp; H. Hoving. Tonckensbosje 12, Emmen; A. Knottnerus, Hoofd weg-Oost 30, Nieuwolda; P. M. H. Nabben, Be drijfsdirecteur Landbouwbelang, Sevenum; J. Berg, Parallelweg 63, De Krim; B. J. Koopman, Van Eclw terskanaal N-Z. 128, Klazienaveen; B. van Dueren den Hollander, Stadsedijk 4, Fijnaart; G. J. de Ja ger, De Biesbosch 68, Werkendam; M. Minnema, Willemskade 11, Leeuwarden; G. J. Geurtsen, Kerkstraat 71, Gaanderen; R. Smolders, Directeur. Veiling N. C. B., 's-Hertogenbosch. Voor kontakttelers en belangstellenden verdient het aanbeveling dit artikel uit te knippen met het oog op de vermelde namen en adressen. VTJSINE letters, op polissen of kontrakten vaak te vinden op de achter- kant of ergens verscholen tussen de meer duidelijke tekst kunnen soms grote gevolgen hebben voor een der kontraktanten. gevolgen die meestal niet aangenaam zijn, want als de kleine letters in het geding komen, is er meestal iets mis. Verreweg in de meeste gevallen komt de teler in het ge drang. Een der oorzaken daarvan is dat hij in veel gevallen als éénling de strijd moet opnemen tegen een goed georganiseerde tegenpartij. Daarom is liet, nog afgezien van de praktische voordelen, alleen al op juridisehe gronden gewenst dat alle kontrakttelers in Nederland een gesloten front, een hechte organisatie vormen. Waar men individueel niet toe komt is in verenigingsverband uitstekend te regelen en onaangename verrassingen kunnen dan zoveel mogelijk worden voorkomen. De praktijk leert nog elk jaar opnieuw dat een op zich deugdelijke overeenkomst tot moeilijkheden kan leiden omdat de teler-kontraktant onvoldoende kennis neemt van de voorwaarden (de kleine letters)'. Op zijn zachtst gezegd leidt dit tot telurstellingen. Teleurstellingen die voorkomen kunnen worden als alle kontrakten zouden lopen over één centraal punt; als alle kontrakten ieder naar zijn eigen soort eensluidend zouden zijn en geënt werden op de Algemene Teelt Voorwaarden (A. T. V.). Dit zou sanerend werken op de gehele kontraktteelt en bovendien zou zo'n centraal punt, zo'n landelijke vereni ging van krontrakttelers, de leden in woord en geschrift kunnen voorlichten en wat niet minder belangrijk is bij eventuele geschillen een arbitrale funktie kunnen vervullen. VERSCHILLENDE KONTRAKTEN Bij de vermeerdering van stam- of elitezaden tot origineel zaad is de landbouwer verplicht een kon trakt af te sluiten met een daartoe gerechtigd kweker/handelaar. Er zijn verschillende soorten kor> trakten, de belangrijkste zijn: 1. De teelt op kontrakt tegen een vaste prijs. In grote trekken komt dat hierop neer, dat de teler vooreerst weet welke prijs hij voor het af te leveren zaad zal ontvangen, voor zover dat voldoet aan da gestelde eisennormen. 2. Een veel voorkomende vorm is de teelt op participatie-kontrakt. Uit het woord participatie is af te leiden dat de teler participeert, dat hij deelneemt in het risico van de handel. Bij deze vorm van con tract, staat de prijs dus niet vast en wordt deze afhankelijk gesteld van verschillende faktoren. In deze kontraktvorm komen verschillende variaties voor, die stuk voor stuk van belang zijn voor de contrac terende partijen vooral waar hetde kleine letters betreft. WAT IS EEN KONTRAKT IN het algemeen moet een contract worden gezien als een, door een handtekening bekrachtigd stuk van wat mondeling is overeengekomen, inclusief hét vaak grote aantal artikelen in de kleine, let ters. Die kleine letters worden de praktijk bewijst het lang niet altijd gelezen voor het kontrakt wordt ondertekend. Weet u dat al de kleine letters die meestal geen erg aantrekkelijke lektuur zijn voor de boer, feitelijk overbodig zijn? Toch is dat zo, als iedere boer en tuinder maar kontrakteerde op de A. T. V. W(j advi seren u, zolang er nog geen organisatie van kontrakttelers is die een en ander in een meer vastere vorm giet, dit te doen én te bepalen dat de afrekening zal geschieden op analyse van liet Rijksproefstation voor Zaadcontrole. Deze instantie bepaalt op objektieve wijze de kwaliteit e.d. van het door de teler geleverde zaad. SAMEN STERK IUIST omdat de kleine letters in het kontrakt wel eens afwijken van het gestelde in de A. T. V-, kun- nen moeilijkheden voorkomen worden door het kontrakt aandachtig te lezen. Veel eenvoudiger, duidelijker en overzichtelijker, zou het zijn, wanneer alle kontrakten gebaseerd wer den op de A. T. V. met uitbetaling op analyse van het Rijksproefstation voor Zaaizaden. Een eventueel daarvan afwijkende bepaling zou daar dan duidelijk (en niet in kleine letters) aan kunnen worden toe gevoegd. Het op deze, welhaast ideale wijze stroomlijnen van de kontraktteelt kan de enkeling, de individuele landbouwer die kontrakteert, nooit bereiken. Daarom is het van uitermate groot belang dat de kontrakt telers in ons land zich bundelen, of samen sterk te zijn. De van steeds groter economische betekenis wordende kontraktteelt eist het in uw belang! IN de openbare bestuursvergadering van het Landbouwschap op 4 november 1964 is de ontwikke ling van het varkensvleesbeleid besproken. Dit geschiedde aan de hand van een nota van de hoofd afdeling Veehouderij, waarin onder meer wordt geconstateerd, dat zelfs bij een record-aantal slach tingen per week de varkensprijs zich op een bevredigend niveau heeft kunnen handhaven, waarbij ook rekening gehouden moet worden met de kostenstijgingen, die zich inmiddels hebben voorgedaan. Dit betreft vooral de voerkosten als gevolg van de geleidelijke stijging van de voergraanprijzen. Voor de eerste maanden van 1965 voorzien diverse deskundigen (ook van de E.E.G.) nog wel moei lijkheden in verband met de sterke stijging van het aanbod, zowel in andere E.E.G.-landen als in derde landen (vooral in Denemarken). Het blijft daarom van belang dat tijdig geschikte maatregelen worden voorbereid om een te sterke prijsinzinking te voorkomen. In Brussel besteden verschillende instanties veel aandacht aan de ontwikkeling van de varkens- markt, de prijsstabilisatiemaatregelen en op het in E.E.G.-verband zoveel mogelijk op elkaar afstemmen van de nationale maatregelen. In ons land denkt men vooral aan de bevordering van het binnenlandse verbruik van varkensvlees, de stimulering van de export naar derde landen en het bevorderen van het afslachten op licht ge wicht. Ten aanzien van de particuliere opslag en zeker ten aanzien van de opslag door de overheid bestaan er echter bezwaren bij een deel van het bedrijfsleven, vooral als deze opslag op een vrij lange periode betrekking zou hebben.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 11