Granen, zaden en peulvruchten 1012 DE VLASSITUATIE KLAPROOSDAG 19 64 Rectificatie Vergadering Dagelijks Bestuur T Korte wenken ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD OOGST 1961 GRANEN Bij de beoordeling van de kwaliteit van de inlandse tarwe van de door het V. I. B. getrokken mon sters bleek de kwaliteit van oogst '64 over het algemeen als uitzonderlijk goed te kunnen worden aangemerkt. De verschillen in kwaliteit tussen de teeltgebieden onderling zijn slechts uiterst gering. Het gemiddeld hl-gewicht van de tarwe oogst 1964 is nogal wat hoger dan die van 1963 doch praktisch gelijk aan die van de oogsten '61 en '62. Het landelijk standaard monster heeft n.l. een hl-gewicht van 76,7 kg (oogst '63 74,7 kg en oogst '61 76,5 kg). In het standaardmonster komt een schotpercentage voor van 0,9 (oogst '63 7,4 en oogst '61 2,1 DOOR de telers werd in augustus '64 gemiddeld een prijs gemaakt die ƒ0,30 per 100 kg lager was dan de van de interventieprijs afgeleide telers- prijs (ƒ33,60 tegen ƒ33,90). Deze situatie verbeter de in september door belangrijke exportmogelijk heden en goede vraag door de meelfabrikanten. Gemiddeld bedroeg over september de maandprijs op basis van 16 vocht 34,40 tegen een uit de interventieprijs afgeleide telersprijs van 34,25 dus 0,15 hogere prijzen voor de telei^. Volgens de voorlopige oogstraming wordt van oogst '64 een totale opbrengst verwacht van 718.000 ton tarwe waarvan getaxeerd wordt dat tenminste 690.000 ton voor de consumptie-, veevoeder- en exportdoeleinden beschikbaar zal komen. Zoals bekend is deze grote tajnve oogst zowel het gevolg van het bijna 25.000 ha grotere areaal als de gemiddeld hogere ha opbrengst die ca 550 kg/ha hoger wordt geraamd dan oogst 1963. 'T KAN VERKEREN De vlasvezelhandel vertoont, wij vertellen geen nieuws, de laatste weken een lusie'oos beeld. De prijzen brokkelen af, de kopers nemen een afwach tende houding aan en zijn praktisch niet aan de markt. Onder de vlassers bestaat een zekere angst voor nog verdere prijsinzinking, mede door gebrek aan contanten. Nog geen jaar geleden waren de rollen totaa' omgekeerd. Relatief hoge prijzen en spinners dit bang waren dat er een te kort aan vlasaanbod zou ontstaan. Als gevolg hiervan een dringende oproep om de produktie aan te passen aan de behoefte. De uitzaai in de Westerse landen bereikte in ver band hiermee een areaal van 135.000 ha. Een uit breiding van 12 De opbrengst is over het alge meen goed en wordt geschat op ca. 186.000 aan vezel, precies de behoefte door de gezamenlijke spinners destijds geraamd. Echter nu de spinners constateren, dat hun voorziening veilig is gesteld, nemen kopers een afwachtende houding aan en hebben zich uit de markt teruggetrokken. Waarom zouden ze zich ongerust maken? Tegenover een (tijdelijke) geringe vraag staat dringend aanbod, waardoor de prijs nog verder dreigt terug te iopen. Het Bedrijfschap voor de Vlasindustrie meent echter dat binnen afzienbare tijd de spinners weer aan de markt zullen moeten komen. De voorraden bij de spinners schijnen niet bijzonder groot te zijn. Wanneer deze thans niet kopen, zullen ze dat toch binnenkort wèl moeten doen. Overigens zullen deze slechte prijzen zeker van invloed zijn op de animo van telers en vlassers om in 1965 in dezelf de mate vlas te telen of te contracteren. Met de mogelijkheid van een tekort in een volgend sei zoen, waardoor de spinners door de nu betrachtte terughoudendheid zich wel eens in eigen vlees zouden kunnen snijden. Het bestuur van het Be drijfschap voor de Vlasindustrie acht het verstan dig de marktontwikkeling af te wachten onder het motto „angst is bijna altijd een slechte raadgeef ster". Ongetwijfeld zullen de spinners weer aan de markt komen. Teneinde de markt te steunen zal in Frankrijk naast de reeds opgeslagen 4000 ton nog een extra hoeveelheid van 3000 ton lint uit de markt worden genomen. Men voorziet, door de aanvulling van de voorraden der spinners, een toename der be stellingen tijdens de eerst komende weken, waar door wellicht de prijzen een zeker herstel' zullen tonen. Elk jaar in november dit jaar op en omstreeks de 14e van deze maand is het „Klaproosdag" De klaproos is de symbolische bloem van het oorlogsgraf en op „Klaproosdag" worden deze bloem-emblemen verkocht ter gelegenheid van de jaarlijkse collecte van het Nederlands Oorlogsgra ven Comité. Deze organisatie besteedt de opbrengst van de inzameling om nabestaanden van geallieer de gevallenen gesneuveld in de jaren 1940 1945 en in ons land begraven gastvrijheid te verlenen, zodat zy in staat zijn hier de graven te bezoeken. Hoeveel nabestaanden dit comité in 1965 kan uitnodigen hangt af van de Klaprooscollecte, die straks wordt gehouden. Laat het een dankbaar heidsoffer zijn jegens de nabestaanden van de velen, die uit het buitenland kwamen en voor onze Vrijheid in Nederland de dood vonden. HOEWEL een direkte vergelijking tussen drem pel- en telersprijzen, wat betreft de gerst niet mogelijk is, kan na het aanbrengen van enige cor recties becijferd worden dat door de telers van in landse voedergranen redelijke prijzen gemaakt zijn. Bij een van de drempelprijs afgeleide telersprijs van 28,55 werd in augustus een telersprijs van ƒ29,15 gemaakt en voor september waren deze prijzen resp. ƒ29,15 en 29,05. Gezien de voorlopige oogstraming mag in het zogenaamde brouwgerstgebied van de rassen Bal der en Cambrinus een totale opbrengst worden verwacht van 136.000 ton. De kwaliteit van de gerst is zodanig dat mag worden aangenomen dat deze hoeveelheid na schoning geheel voor verwerking voor mout- en brouwdoeleinden geschikt zal zijn. Het percentage uitval is bij het ras Balder hoger dan by het ras Cambrinus. De hoeveelheid gerst, die na schoning voor verwerking voor mout- en brouwdoeleinden kan worden bestemd, is belang rijk hoger dan van de oogst 1963. De brouwerijen hebben reeds een aanzienlijke hoeveelheid inlandse hrouwgerst aangekocht. De exportmogelijkheden zijn tot dusverre slechts beperkt geweest. PEULVRUCHTEN ZADEN ÏVE telers hebben in augustus en september 1964 voor peulvruchten en zaden gemiddeld de na volgende prijzen kunnen maken voor boerensehone partyen bij levering af boerderij. (In guldens/100 kg.) aug. 1964 sept. 1984 Groene erwten Schokkers Kapucijners Bruine bonen Karwijzaad Blauwmaanzaad 40,25 ƒ49,05 ƒ40,— ƒ86,15 95,85 97,55 40,40 46,50 37,15 82,40 97.95 ƒ109,60 De prijzen, die in deze maanden gemidde'd voor de peulvruchten, met uitzondering van de bruine bonen, konden worden gemaakt, zijn in verhou ding tot de financiële uitkomsten bij de verbouw van bepaalde graansoort laag. De gemiddelde prij zen voor karwijzaad zijn redelijk goed. De ver bouw van blauwmaanzaad is ook dit jaar van geen betekenis. De fluctuaties in de prijzen voor de peulvruch ten waren van beperkte omvang. Bij gebrek aan voldoende vraag bleef de stemming over het a'ge- meen lusteloos. Bij het beschikbaar komen van de nieuwe oogst liep de prijs voor de bruine bonen aanvankelijk sterk terug, doch reeds spoedig werd het vóórdien bestaande prijsniveau wederom be reikt. De vraag naar bruine bonen, zowel in het binnenland als voor export, is goed. Hoewel bij de peulvruchten de export in 63/64 een belangrijke plaats innam is deze in verhouding tot vorige jaren wederom teruggelopen. In totaal werd slechts een kwantum van circa 56.000 ton peulvruchten voor consumptie uitgevoerd. In 1961/1962 en 1962/1963bedroegen deze hoeveel heden resp. 87.000 ton en 73.000 ton. De vermin derde uitvoer kan in hoofdzaak worden verklaard door het feit, dat de produktie van groene erwten van de oogst 1963 opnieuw is gedaald, de beschik bare hoeveelheid schokkers door de geringere voorraad aan het begin van' het oogstjaar kleiner was en de verminderde belangstelling voor witte bonen in het buitenland. De prijs voor blauwmaanzaad liep zeer sterk op. De importmogelijkheden uit de Oost-Europese landen zijn gering, tengevolge waarvan de in Ne derland beschikbare voorraden regelmatig kleiner worden. De prijzen voor de overige zaden ondergingen geen of slechts betrekke'ijk geringe wijzigingen. Kanariezaad kon zich bij gebrek aan voldoende vraag voor export niet in prijs handhaven. Abusevelijk is op pagina 1007 onder Benoemin gen vermeld, dat in de commissie van toezicht van de Landbouwhuishoudsehool te Oostkapelle werd benoemd de heer OstéLangebeek te Serooskerke- Dit moet zijn mevr. OstéLangebeek. RED. f~i E herfstperiode is de geschikste tijd voor het laten steken van grondmonsters. Wacht hiermede niet tot de voorjaarsmaanden, want dan loopt u grote kans, dat de uitslag te laat binnen is, zodat u de bemesting er niet meer op kunt afstem men. Denk speciaal op de zandgronden aan de pH van de percelen waarop volgend jaar bieten ko men. In het verleden hebben we verschillende percelen gezien, die zuurziek waren. Tijdens de groeiperiode is daar echter weinig meer aan te doen. i P heel wat bietenpercelen, die pas tegen het einde van de campagne worden gerooid, moet dit najaar nog tarwe worden uitgezaaid. Dit behoeft echter helemaal geen bezwaar te zijn, mits u de hoeveelheid zaaizaad maar aanpast aan de zaaidatum. Globaal kunt u stellen, dat voor elke week later zaaien dan normaal 10 kg zaaizaad bo ven de aangegeven hoeveelheid moet worden ge bruikt. T\IEPE sporen, een laag modder en veel water is de aanblik van een aantal bietenpercelen, waarvan de bieten zojuist zijn geruimd. In veel gevallen is het dan beter het loof maar op het veld te laten liggen, omdat bij afvoer nog meer schade gedaan wordt aan de struktuur. In het laatst van het seizoen is het loof ook meer ver ontreinigd met grond, waardoor het voor inkuilen slechts matig geschikt is. MAAK er een gewoonte van ploegen en an dere werktuigen direkt na het gebruik van het meeste vuil te ontdoen. Uitstellen tot latei- geeft veel roest en het vraagt u extra tijd voor schoonmaken. Daarna insmeren met een mengsel van verlopen cardanolie en dieselolie, dat u met een handveger opbrengt. In de winter kan alles grondig worden gereinigd en ingevet. f N oktober was het advies om tarwe te zaaien op een bezakte voor, maar na half november kunt u geen risico meer nemen. Pas geploegd land voor tarwe kan door veel regen weken onbegaan baar blijven. Zaai nu het land, dat u op één dag ploegen kunt, ook op dezelfde dag in. Rij zo weinig mogelijk met een egge over het perceel, want een grove ligging is vooral op lichtere grond alleen maar een voordeel. INdien u tijd hebt en de grond laat het toe, *- kunt u op kleigrond in de komende maan den rustig fosfaat en kali strooien. Na een nacht vorst kunt u over niet te ongelijk liggende ploeg- sneden goed rijden, zonder dat u schade doet aan de struktuur. U profiteert dan van lagere prijzen geen opslagkosten en geen sporen in het land in het voorjaar. D ENT u als ondernemer wel konsekwent? U D iaat de hoeveelheid bieten, die u naar de fabriek brengt of de tarwe die u aflevert toch niet zo maar schatten? En toch doen veel veehouders dit wel met de hoeveelheid voeder, die ze aan het vee verstrekken. Controleer eens met de bascule icat u geeft en bereken daarna de voederwaarde van het ruwvoer. Hierop kunt u de juiste hoeveel heid krachtvoer afstemmen. - If IPPEN zijn zeer gesteld op schoon en fris drinkwater, zij hebben een hekel aan het eten uit vuile voerbakken en houden helemaal niet van slecht bewaard, muf meel. Neem daarom nooit te veel ochtendvoer in voorraad en bewaar dit op een droge, goed geventileerde plaats. Maak aangekoekte voederbakken schoon en reinig ook van tijd tot tijd de drinkwatervoorziening. i^EN goed contract geeft u waarborg. Daarom moet er ook de arbitrage in worden ge regeld voor eventuele geschillen. Het kan zo ge makkelijk voorkomen, b.v. met een zekere hoe veelheid onkruid in het gewas of met een paar dagen vroeger of later oogsten, dat u het over de afrekening niet eens bent. Met een goede, zake lijke afspraak kunt u tegenvallers voorkomen. TV/ EES voorzichtig met het contracteren van gewassen waarvan u de teelt en de op brengstmogelijkheden maar zeer oppervlakkig kent. Stel u eerst goed op de hoogte of neem een u bekend gewas. De oogstzekerheid van het gewas is een belangrijk punt maar let verder ook op vruchtwisselingseisen en de mogelijkheden van onkruidbestirijding met mechanische en chemische middelen. Voorkom hiermede, dat uw arbeids- schema in de war loopt. jyEGIN november is al heel wat melkvee op- gestald. Toch kunnen we ook in de herfst nog behoorlijk warme dagen krijgen, zodat het vee bezweet op stal staat. Het is dan noodzakelijk, dat er veel wordt geventileerd om warmte en water damp af te voeren. Zijn de onderdorpels toch niet met een plankje afgesloten en is de ventilator goed afgesteld? Verder dient u ervoor te zorgen, dat het vee zo spoedig mogelijk geschoren wordt, waardoor u tevens minder kans heeft op 2e klas melk. f)OE het zelf' is een aktuele slagzin. Een 99 U handige kerel kan met het doen van kleine herstellingen heel wat kosten uitsparen en ook tijdwinst boeken. De laatste tijd wordt vooral het zelf lassen aanbevolen. Denk echter niet, dat met elk apparaat ieder karwei kan worden uit gevoerd. Naast het vermogen is vooral ook de electrodensoort van belang. Stel u er vóór de aan koop van op de hoogte, wat ur wèl en wat u niet met het apparaat kunt doen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 8