TUINBOUWKLANKEN 1005 Personeelsbeleid in de Tuinbouw ZREUtVS AND- EN TTINBOCWBLAD UTANNEER U deze regels leest is op SCHOUWEN-DUIVELAND het fruit geplukt. En al kunnen we dan niet schrijven dat het in de kist zit, toch geeft dit weer een gevoel van zekerheid dat de oogst geborgen is. Voor al de laatste dagen kwamen ook de vogels weer meer naar de boomgaarden. Ook het weer werd er niet beter op, wind, regen en soms ook nog hagel. 1964 is wel een uitzonderlijk hageljaar geweest, wrat vooral duidelijk bleek uit de nota die we ontvingen van de verzekering. Alleen al de Onderlinge Fruittelers Hagelverzekering heeft een schadebedrag van 1.350.000,uit te betalen. De totale schade zal wel in de meerdere miljoenen lopen, want ook de andere partners zullen aanzienlijke schade moeten betalen, terwijl veel telers nog niet verzekerd zijn. Los van dit alles drukt de premie, die dit jaar hoog is, zwaar op vele bedrijven. Maar ondanks deze last zijn we toch van mening, dat we dankbaar mogen zijn dat deze instellingen bestaan en verzekering mogelijk is. Immers voor hen die verhageld zijn kan het de voortzetting van het bedrijf betekenen, terwijl zij die geen schade hebben geleden de premielast moeten zien als een onoverkomenlijke post, per kilo gram uitgerekend. Nu weten we als praktische telers wel dat veel van onze kosten per kg omgerekend niet hoog zijn, omdat we veel kilogrammen oog sten, maar juist wanneer we dan weer andersom gaan praten of liever reke nen en zeggen we verzekeren ons fruit tegen hagelschade voor 0,30 per kg, premie 5 is Wi cent per kg, gerekend tegen 20.000 kg/ha ƒ300,of tewel voor iemand met 5 ha 1500,als totaal kosten-post, dan wordt het weer een belangrijk bedrag. De bedoeling van dit dóódsimpele rekensommetje is niet dat we nu maar moeten stoppen met de hagelverzekering, beslist niet, want niet elk jaar is de premie zoals in 1964. We menen dat in 1962 slechts rond de moest worden. Daarnaast zien we het zuiver als een onmisbare steun bij verhageling. We wilden maar even de manier van rekenen bezien, énerzijds per eenheid, per kg dus, anderzijds als totaalpost, want beide zijn voor ons belangrijk. Het voorbeeld is nu genomen voor wat betreft de hagelverzekering, maar geldt ook voor onze duurzame produktie-middelen, grond, gebouwen, machi nes, opstand en ga maar door. Een kwestie van centen per kg doch een groot bedrag totaal gezien. We eindigen met de volgende opgave: velen van ons hebben bij sanering hun bedrijf kunnen vergroten met enkele ha tegen b.v. 5000,per ha. We hoorden dat er ook begonnen zijn (niet in de Westhoek wellicht) op grond van 10.000,per ha. Alleen al de rente van die meerdere 5000,— kost een cènt per kg bij een opbrengst van 20.000 kg/ha. Weet U nu ook hoeveel dat gaat kosten over een 20-jarige periode en dan b.v. 5 ha. Nu is het te berekenen en we hopen dat we ze over 20 jaar niet te kort komen. 1 betaald IN WALCHEREN hadden we de laatste weken veel contact met telers uit diverse streken en verschillende bedrijfstypen, namelijk glas, koude grond en fruitteelt. Nu de laatste maanden zijn aangebroken komt er duidelijke tekening in de bedrijfsuitkomsten. Onze veiling heeft een niet onbelangrijke omzet stijging, dus die meerdere omzet komt in de zak ken der telers. Nu weten ook wij zéér goed dat dit mede komt door de overvloedige aanvoer en de gunstige kis- tenexploitatie. Ook in de dure kleinverpakking van bijv. aardbeien en frambozen heeft een fatsoen lijke winstmogelijkheid voor ons bedrijf gezeten. Maar de grootste bron van inkomen voor een veiling is toch de veilingprovisie, dus de omzet. Dus kunnen we aannemen dat vele aanvoerders een grotere omzet hebben gehad. Op de vraag in hoeverre deze hogere omzet na aftrek van hogere bedrijfsonkosten en meer werk tot uitdrukking komt in hogere of gelijke winst als vorige jaren hopen we te zijner tijd nog eens terug te komen. Dit zal geval voor geval anders liggen. Momenteel is er nogal deining over pachtver- hoging. Nu is een onomstotelijk vaststaand feit dat het rendement voor een eigenaar onder het toelaatbare begint te komen. Wij voor ons vinden een matige pachtverhoging niet zo onoverkomenlijk. Gezien de andere be drijfsonkosten, zoals loon, investeringen enz. is de pacht niet meer de dominerende factor voor het bepalen van de bedrijfswinst zoals bijv. 20 jaar geleden veel meer het geval was. Alléén zit de tuinbouw moeilijker dan de land bouw. De landbouwsector koppelt namelijk direct een verhoging der garantieprijzen aan een pacht verhoging; maar voor de tuinbouwsector zien wij geen mogelijkheid van enige compensatie. Ook hoort men wel stemmen opgaan voor ver laging van de Vermogensbelasting voor de grond eigenaren. Wij geloven niet dat de regering ook maar iets voor deze indirecte vorm van steun aan grond eigenaren zal voelen. Wij waren afgelopen periode in de omgeving van Dordrecht, Zwijndrecht enz. Er staan daar zéér veel groenten te velde. Ook constateerden we in de grote stedèn zéér goedkope prijzen voor fruit en groenten. Hoewel dit een vrij gewoon verschijnsel is in 't najaar is het toch jammer dat het prijspeil zó tegenvalt. Veel collega's zijn klaar met zaaien van sla en peen, met het andijvie poten, het opruimen van de tomatenkassen en het fruit plukken enz., zodat weer ruimte komt voor ander werk in normaal wintertempo, zoals snoeien, spitten en ploegen. Denkt U aan grondonderzoek? Enkele rijksdaal ders daaraan uitgegeven kunnen vele tientjes doen winnen, 't Is wel de hoogste tijd I\E fruittelers in ZEEUWS-VLAANDEREN zijn aan de laatste loodjes bezig. En die wegen meestal het zwaarst, zoals het spreekwoord zegt. Dat zwaar wegen zit hem dan dit jaar in het tekort aan kisten, waar we bijna allemaal mee te maken hebben. Hiervan kan niemand een ver wijt worden gemaakt. Voor een zó grote oogst als van dit jaar is het onmogelijk dat er voldoen de kisten zijn. Toch was het voor de telers die over eigen kisten beschikken erg plezierig dat ze niet geheel afhankelijk waren van de veiling. We hebben één van de vorige keren hier al over ge schreven. Toch was er nog al wat verschil van inzicht tussen de collega's fruittelers betreffende het op lossen van dit probleem. Velen hebben doelbe wust alles doorgeplukt, zodat het beste wat er aan de bomen hing in de kist terecht kwam. De napluk moest dan wel eens los gestort worden. Natuurlijk jammer, maar toch niet zo erg- als het storten van klasse I en extra. Dit kwam n.l. voor bij telers die alles voor de vuist weg schoon ge plukt hebben en dan meestal voor de Golden en Winston zonder kisten zaten. Bij deze telers zit wel de klasse II van Jonathan e.d. in de kist. Zo zien we, dat een „te" grote oogst ook zijn problemen geeft die van alle kanten bekeken moeten worden. Het belangrijkste van dit alles is natuurlijk het onderste regeltje op het eind van het jaar; dus wat heeft het opgebracht. En nu kan niet anders gezegd worden dan dat het, na 'n slecht begin, op het ogenblik aardig goed gaat. De prijzen voor de Cox's kunnen goed genoemd worden, zelfs de kleinere maten trekken aardig op. De Golden Deli cious doet het redelrk en zelfs voor de Jonathan worden prijzen betaald die niemand verwacht had. Toch zullen we ook dit jaar weer goed moeten rekenen hoe de uitkomsten per ras zijn geweest. Dan kunnen we bepalen of het nog verantwoord is een bepaald ras te handhaven of dat het moet verdwijnen omdat zo'n ras voor het zoveelste jaar verlies opgeleverd heeft. Opvallend groot is het verschil tussen het einde van de pluk bij de verschillende telers. Er zijn collega's die bijna 14 dagen klaar zijn, er zijn ook telers die nog een volle week in november te plukken hebben. Zijn nu de laatsten te laat of waren de eersten te vroeg? Het zou misschien wel goed zijn. als die eersten eens bij die laatsten gin gen kijken Wie weet of er nog .wat te leren valt Ook onze collega's tuinders aan de grenskant kunnen op het ogenblik tevreden zijn over de prijzen van de produkten die aangevoerd worden. Het witlof brengt goede prijzen op. Nu schijnt de kg-opbrengst per put wel wat tegen te vallen, dus is die goede prijs ook wel nodig. Alleen zit dit verschil er in, dat een teler weinig doet aan de prijs maar misschien wel iets kan doen aan de kg-opbrengstHet lijkt de moeite waard om hier voldoende aandacht aan te schenken, daar een goede prijs gecombineerd met voldoende kilo's wel erg aantrekkelijk is. Het wil er bij ons niet in dat ze ook daar het meeste niet willen heb ben. Dat is tenminste het streven van een goede ondernemer. IIOEWEL het gladiolen rooien op THOLEN voor enkelen niet meer zo'n groot probleem is, zijn vele andere kwekers druk bezig hun pro dukten te rooien en verzendklaar te (laten) maken. Door gunstige weersomstandigheden kon volop worden gerooid in meestal een best gewas. Veel kisten of zakken met gladiolen moeten wor den verwerkt. Het mag dan over het algemeen genomen een zeer goed groeijaar zijn geweest voor de gladio len, de drooginrichting of schuuraccomodatie is niet overal precies aangepast aan de geteelde op pervlakte gladiolen. Bovendien droogt het dit jaar niet gemakkelijk door de grote hoeveelheid grote kralen die zich aan de knol hebben ontwikkeld. Na de grote regenval van twee weken geleden is op verschillende plaatsen de grond wat dicht geslagen en komt er veel grond mee bij het rooien. Voor diegenen, die ze tijdig heeft verkocht in de voorverkoop, gelden deze bezwaren niet zo zeer. Wel voor diegenen onder ons die ze thans op de veiling aanbieden. Voor deze is het geen winstgevende zaak dit jaar! Verschillende kwekers verdelen echter hun risico door een gedeelte vóór té verkopen en het overige gedeelte op de veiling aan te bieden. Dan hangt het er nu maar van af welke soorten men nog aan te bieden heeft. Waarom zo'n lage prijs voor verschillende soor ten De redenen lijken ons voor de hand te liggen. Een dure voorverkoop met een groot aanbod van bepaalde soorten in een prima groeijaar. Men hoort veelal praten over: „Ze kijken erg nou met keuren". Is dat wel zo? Natuurlijk moet keuring plaats vinden, maar is deze dan strenger dan in voorgaande jaren toen de papieren net andersom lagen? Het materiaal dat we leveren moet goed zijn en aan de eisen voldoen zoals op het koopbriefje vermeld. Anderzijds bij het aankopen van plant goed in het voorjaar verlangen we zelf ook een strenge keuring. Ieder van ons weet wat een slechte partij plantgoed kan kosten. Een lege por- temonnaie, een hoop arbeid en het gehele seizoen een slecht humeur. Wanneer wij in een met fu- sarium besmet perceel moet werken en steeds maar zieke planten moet verwijderen is dat ook geen plezierige arbeid En dat is toch ook niet de bedoeling van ons vak waarmee je het met de nodige energie en op timisme ver kan brengen in deze wereld. Op verzoek van de vereniging- „De Nederlandse Bloemisterij" heeft een werkgroep van de drie C. L. O. ruime aandacht besteed aan de arbeids voorziening! in de tuinbouw. De nota „Personeelsbeleid in de Tuinbouw", die naar aanleiding van dit verzoek is verschenen, heeft weinig nieuwe gezichtspunten opgeleverd. De toevloeiing van jeugdigen in de tuinbouw is percentsgewijs groter dan die in de landbouw. Daar staat tegenover dat de afvloeiing van tuin- arbeiders tussen 16 en 25 jaar bijzonder groot is. Jongens, die na de lagere school in de tuinbouw zijn gaan werken, hebben voor 50 na verloop van vijf jaren weer een ander beroep gekozen. Faktoren, die al of niet in samenhang een voor name rol daarbij spelen, zijn: te geringe scholing; tekort aan promotiemogelijkheden (op 23 jaar maximum) huisvestingsproblematiek de arbeidsvoorwaarden, waarvan vooral de se- de arbeidsvoorwaarden, waarvan vooral de „se cundaire" arbeidsvoorwaarden het maatschappelijk aanzien van het beroep; de werkomstandigheden. Binding aan de bedrijfstak en aangepaste perso- neelswerving zijn zeer belangrijk. Van de bestaan de regeling voor trainingstoeslag wordt nog onvol doende gebruik gemaakt om een volledig betaalde scholing in de praktijk te krijgen. Het leerlingstelsel, zoals dat reeds in Kapelle wordt toegepast, kan een belangrijke bijdrage leveren aan het scholingsniveau. Aantrekkelijk film- en foldermateriaal wil de werkgroep laten maken door de Stichting Public Relations van de 3 C. L. O., om een beeld te geven van het mooie vak van tuinarbeider in al zijn facetten. De opkomst van de bedrijfsverzorgingsdiensten kunnen in de tuinbouw meer betekenis gaan krij gen. Een goede verstandhouding tussen werkgever en werknemer op het bedrijf zelf blijft echter altijd hoofdzaak. De sfeer op het bedrijf is belangrijker dan nog meer regelingen in de C. A O. Ook in onze provincie hebben wij volop te maken met vele punten, die in deze nota genoemd wor den. Van de 4671 door de B.V.A. B. iu de agrari sche sector geregistreerde vaste jaarcontracten *n het seizoen '63/'64 in Zeeland, zijn er circa 765 afgesloten door de tuinbouwsector. Hoe belangrijk het is om alle aandacht te besteden aan een goed personeelsbeleid, is zo langzamerhand een ieder wel van overtuigd die met deze problemen te maken heeft.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 4