Hoofdbestuur en Dagelijks Bestuur der Z. L.M. vergaderde Officieel orgaan van de Muatschappij tot bevordering van land enTuinbouw en Veeteelt in Zeeland Frar «tering bij abonnement Terneuzen VRIJDAG 6 NOVEMBER 1964 52e Jaargang No. 2755 m Kort verslag van de vergaderingen van Dagelijks- en Hoofdbestuur der Zeeuwse Landbouw Maatschappij gehouden op maan dag 2 november j.I. te Goes. JN de Hoofdbestuursvergadering die we gens ziekte van de voorzitter onder lei ding stond van de vice-voorzitter der Z. L. M. de heer P. J. J. Dekker werd onder meer door de adviseur van het bestuur Mr. J. F. G. Schlingemann een overzicht gegeven betref fende verschillende aspekten van de ontwik kelingen in E. E. G.-verband en de te ver wachten gang van zaken ten aanzien van het internationale landbouwbeleid. In december van dit jaar zal wederom een poging wor den gedaan om de hoogte van de graan prijzen op eenzelfde peil te brengen. Het plan Mansholt dat ten aanzien van dit punt nog steeds op tafel ligt betekent voor Duitsland voor alle granen en voor Italië voor wat de tarwe betreft een verlaging van de pro- duktieprijs. Gezien de politieke verwikkelin gen zoals de Duitse verkiezingen en het Franse ultimatum is er geen prognose om trent de uitslag van de besprekingen te doen. Het is wel gebleken dat in het verband van de Copa (de Europese landbouworganisatie) moeilijk tot een gezamenlijk standpunt is te komen. De vergadering nam met voldoening ken nis van de instemming die er in andere' E. E. G.-landen bestaat met het Nederlandse standpunt ten aanzien van de E. E. G.-voor- stellen yoor de marktordening voor groente en fruit. Deze verordening voorziet o.m. in de sti mulering van telersorganisaties (iets wat voor Nederland niet noodzakelijk is) en. een marktordenend systeem overeenkomend met de minimum prijsregeling van onze vei ling. Dit verschil is evenwel aanwezig met het huidige Nederlandse systeem dat de kos ten voor het uit de markt nemen zullen worden opgebracht uit de algemene (E.E.G.) middelen. Mede in verband met dit laatste punt is het voor de toekomstige ontwikke ling en positie van niet alleen de Ne derlandse tuinbouw van belang dat de mini mumprijzen in E. E- G.-verband niet te hoog gesteld zullen worden. Hierdoor kunnen immers ongezonde ontwikke lingen en concurrentie ontstaan. Ten aanzien van een suikerverordening is nog geen overeenstemming op korte termijn te zien. Italië en Duitsland blijken voorstanders te zijn van contingentering. Ook in wereld-verband is een positie van de E. E. G. niet eenvoudig, omdat het mede tengevolge van de nauwe binding met een aantal overzeese gebieden als exporterend moet worden aangemerkt. Dit terwijl van verschillende zijden aandrang op de E. E. G. wordt uitgeoefend om invoer vanuit de ontwikkelingsgebieden toe te staan. Ten aanzien van de zuivel is een soortgelijke regeling van kracht als voor de granen geldt. Ook hier richtprijzen die in de verschillende landen van hoogte verschillen. Ten aanzien van boter en onder meer de Nederlandse kaassoorten is een interventieregeling in werking. Hierdoor is bij uit voer naar derde landen ook een betaling in het tekort uit de E. E. G.-fondsen mogelijk. De indus trie melktoeslag die in Nederland geldt zal in de komende 7 jaar moeten worden afgebroken. Voor het uit het binnenland te consumeren deel van deze zuivelprodukten betekent dit een geleide lijke stijging van prijs. De laatste bieten zullen in deze maand worden afgevoerd. De andere werkzaamheden in november op het Zeeuwse landbouwbedrijf vindt U op pag. 1011. De Zeeuwse akker- en tuinbouw HET bestuur was van oordeel dat ook voor produkten als aardappelen en vlas in E. E. G.- verband naar een oplossing gezocht dient te wor den. T.a.v. de huidige situatie in de vlassektor kan gesteld worden dat het rendement in Zuid Westelijk Nederland bepaald lager ligt dan ver wacht kon worden. In de besprekingen van het bestuur over de situatie in de Nederlandse en Zeeuwse land- en tuinbouw kwamen naar voren dat 1964 zich tot nu toe kenmerkt door een goed verloop van de oogst, goede opbrengstcijfers en weinig verliezen. De uiteindelijke bedrijfsresulta ten zullen evenwel moeten worden afgewacht vooral ook omdat een aantal vrije produkten een lage prijs noteren. De vrij omvangrijke tarwe-uitzaai die nu reeds gesignaleerd kan worden is tekenend in dit ver band. Het bestuur meende naar aanleiding hiervan te moeten wijzen op de konsekwenties ten aan zien van vruchtwisseling en afzet. Ten aanzien van de huidige afzet in de graan- sektor werd opgemerkt dat nadat in augustus de telersprijs enige tijd geneden interventieprijs is .gebleven, in oktober het peil behoorlijk boven dit interventie-niveau was gelegen. De gerstoogst 1964 is voor het grootste deel brouwwaardig. Of dit in de afzet ook zo gereali seerd zal worden hangt af van de exportkansen. De afzet in de fruit-sektor is goed te noemen. Er is een grote vraag in binnen- en buitenland, zowel naar handappelen en peren als naar in- dustriefruit. Door deze aanzienlijke vraag is er voor de grote oogst enige bodem in de markt ge komen. Samenwerking met N. F. O. DE vergadering nam met instemming kennis van de resultaten van de besprekingen tussen N. F. O. en 3 C. L. O. De overeenkomst die nu zal worden getroffen voorziet in een nauw contact en een gecoördineerd optreden van standsorganisaties en N. F. O. De 3 C. L. O. beschouwen de N. F. O. als de enige vaktechnische organisatie op fruit teeltgebied. De vaktechnische belangen van de 3 C. L. O. door de N. F. O. zullen worden verzorgd, gen en ander in nauw overleg. Alle overige belangen van de fruitteelt zullen door de standsorganisaties wor den verzorgd. In de nieuwe contributieregeling van de N. F. O. zal voor leden van standsorganisaties een aftrek mogelijk zijn. De uitvloeisels van deze overeen komst op de werkzaamheden in provinciaal ver band zuilen nog nader worden besproken. (Zie verder pag. 1007)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 1